LCD ve LED televizyonlarda defolu ve eski mallar furyası

LCD, LED ve plazma televizyon almak isteyen kişilerin önce Digiturk veya Kablo TV gibi bir firmaya abone olmaları ve HD yayınları izlemeyi mümkün kılan cihazlardan edinmeleri gerekir. Eve getirdiğinizde önce kurucu elemanın yanında görüntüyü birkaç kanalda test edin. Yazımı okuyarak gerekeni yapın. Görüntü mükemmel değilse hiç tereddütsüz geri gönderin..

Eğer hala tüplü televizyonlarınızla idare ediyorsanız, LCD gibi televizyonlara geçmekte hiç acele etmemenizi tavsiye ederim. Zira çoğunun görüntü kaliteleri berbat. Hem çoğu defoludur. Bu cihazlar için defolu yerine revizyon ürünü gibi başka terimler kullanılıyormuş gerçi ama ben hiç anlamadığım için kısaca “defolu” diyorum. Bu büyük LCD televizyonlarda aynı büyüklükte malların farklı farklı fiyattan olması da bunun delilidir.

Piyasada en çok duyduğumuz bildiğimiz LCD televizyon markaları:
Samsung, Panasonic, Arçelik, Panasonic, Vestel, Sony, Philips, Toshiba, Sunny…

Hileler:
Geçenlerde çok tanınmış bir firmanın bir satış mağazasına gittik. Görüntüyü yerinde test etmek için sadece Digiturk yayınlarından “kaydedilmiş” bir iki görüntü vardı, bir tür çizgi film, animasyon gibi bir şey. Mağazada tüm televizyonlarda sadece o çizgi film görüntüleri vardı. Her gün aynı şekilde. Böyle olunca dev ekranda gerçek görüntülerdeki kalitesizliği görüp televizyonu almaktan vazgeçmenizin önüne geçmiş oluyorlar. Çok ısrar etmemize rağmen normal televizyon yayınlarını göstermediler. Bağlantı yokmuş şuymuş buymuş bir sürü yalanlar uydurdular. Çizgi filmde görüntü o kadar mükemmeldi ki kandık aldık.

Evde büyük bir hayal kırıklığına uğradık. Görüntü buğulu gibi, insan yüzleri sanki gerçek görüntü değil de yağlıboya tablolarında veya suluboya resimlerdeki gibi. Yani bilmesek “demek bu televizyonlarda görüntü böyleymiş” diyecektik. Bir süre için bize emanet edilmiş bir televizyon var. Panasonic LCD 102 ekran; bunun görüntüsü mükemmel. Ünlü marka mağazadan aldığımız ise onun yanında tek kelimeyle “berbat ötesi berbat” idi.

Sonuçta geri verdik paramızı geri aldık. Bir de bize saçma sapan şeyler anlatmasınlar mı.. HD yayın ve video seyretmeliymişiz o zaman sorun olmazmış! Sanki bilmiyoruz. Sanki tüm televizyon kanalları HD yayında. Peki bizdeki emanet televizyon “Panasonic LCD” normal yayınları niçin HD yayın gibi kaliteli gösteriyor da sizinki berbat gösteriyor? Hani siz dünyaca ünlü markalara parça imal edip satan ciddi bir firmaydınız? Nedir bu rezillik? Mağazadaki adama şunu sordum:
Yani firmanız …’in teknolojide gelebildiği en son nokta bu mudur?
Adamın cevabı sadece ne bileyim anlamında dudak bükme hareketi oldu.

Adamın veremediği cevabı ben vereyim: Bayiliğini yaptıkları ünlü marka gerçekten yüksek kalitede LCD ve LED televizyonlar üretiyor. Fakat bunlar o markanın “defolu ürünlerini” satıyor. İşte bütün mesele budur.

Gözünüzü açın kandırılmayın
LCD televizyonlar ATV, STAR, FOX, Kanal 7, STV gibi kanalların yeni çekim görüntülerini, yeni dizilerini HD gibi kalitede yayınlıyorlar. Bizdeki emanet Panasonic LCD televizyondaki görüntü böyle, HD kadar kalitelidir, HD mi değil mi kolay kolay anlayamazsınız.

Kısaca, hangi marka olursa olsun bir LCD televizyon yukarda saydığım TV kanallarındaki yeni dizileri, yeni çekim yayınları HD kalitesinden hemen hemen farksız mükemmellikte gösterir. Eğer defolu filan değilse.

Ama şu şartla: HD yayınları gerektiği kalitede görüntülenmesi için Digiturk ve Kablolu TV firmalarının verdiği cihazlar vardır. Onlardan edinmiş olmalısınız. O zaman HD olmayan yayınlar bile gayet net görüntü verir.

Görüntü nasıl olmalı?
HD yayın olmasa bile, o cihaz sayesinde LCD televizyon yeni dizilerde / yeni programlarda insanların yüz hatlarını çok kaliteli bir fotoğraftaki gibi net gösterir. Hanımların bile yüzlerindeki incecik renksiz tüyleri görebilirsiniz. Ciltteki tüm kırışıklıklar, en küçük lekeler gayet net bir şekilde görünür.
Onun için mağazada normal televizyon yayınlarını anlattığım kalitede gösteriyor mu, yerinde görün iyice kontrol edin sonra alın.

Mağazalardaki kalitesiz görüntü için satıcıların bir bahanesi, bu gerçi doğru..
Yukarda bahsettiğim görüntüyü iyileştiren cihazlar LCD televizyon satış mağazalarında kullanılmıyormuş, dolayısıyla da mağazalarda görüntü pek net olamıyormuş. Bu ise doğru ama ciddi bir saçmalık. Kablolu TV ya da Digiturk abonesi herkesin eve alabildiği cihazlardan koca mağaza niçin almaz?

Meseleyi tekrar özetleyeyim: Sizde Digiturk’un veya Kablo TV’nin yukarda anlattığım cihazlarından olduğu halde.. aldığınız LCD televizyonunun görüntü kalitesi inanılmaz derecede mekemmel değilse televizyonu iade edip paranızı geri almanızı tavsiye ederim. Kandırılmayın. İki kuruşluk mendil almıyorsunuz. Bir servet değerinde ve uzun yıllar kullanılacak bir elektronik eşya alıyorsunuz. Kimsenin sizi kandırmasına izin vermeyin. Böyle pahalı bir satışta herkes işini temiz yapmalı.

Kategori: Ev Dekor Mutfak Tarih: 23 Eylül 2011

Etiketler: |

'LCD ve LED televizyonlarda defolu ve eski mallar furyası' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Panasonic, Fuji, and Samsung owners should be relieved rather than offended that they were not included.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)