Made in P.R.C.

P.R.C.nin açılımı “People’s Republic of China” şeklindedir ve Çin Halk Cumhuriyeti demektir.”

Bugün Taksim’e elektrik şirketine gittim. Yanıma fotoğraf makinamı da aldım. Nolur nolmaz yolda ilginç bir şey görürsem kaçırmak istemem diye düşünmüştüm. Dönüşte Deccal mağazaları diye tanımladığım tür mağazalardan biri dikkatimi çekti. “Girme bak yine bir şey almadan çıkamazsın yazık olur paracıklara. Üstelik yine Türk Malı diye sana hain Çinlilerin malını kakalarlar” diye kendime ne kadar baskı yaptıysam da ayaklarım mağazanın yolunu tutmuştu bile!

Resimde gördüğünüz çay takımı porselenden olup işçiliği de çok kaliteli. Fiyatı ise 25 lira. Gözlerime inanamadım tezgahtarlardan bir hanıma sordum. Doğruymuş. Çin malı olmasın! Onu da sordum.

Çin malı porselen çay takımı

Çin malı porselen çay takımı

Ürünlerimizin %60’ı Türk malıdır dedi. Baktım altında Made in P.R.C. yazıyor. Made in China yazmadığına göre gönül rahatlığıyla alabilirdim. Ama almadım. Çünkü biz geleneksel cam çay bardaklarımızla çay içmeye alışığız. Fincanla çay içemeyiz. Kesinlikle insan aynı tadı alamıyor. Bu yüzden almadım ama gözüm kalmıştı. En azından fotoğrafını çekmeliydim. Bu kalitedeki fincanlardan sadece bir tanesi eğer İngiliz malı ise piyasadaki fiyatı (sadece bir adet fincan) en azından 30-40 lira filandır. Bu takım ise bir bütün olarak 25 lira, gayet ucuz. Hatta İngiliz porselenleriyle kıyaslarsak sudan ucuz. Eve gelince sonradan merak ettim. Bu PRC ne demekti? Google nasılsa her şeyi bilir diyerek sordum.

işte lafmacun.org‘daki cevabı:
“Ürünlerini Çin’de fason olarak üreten ve bunu olabildiğince gizlemek isteyen şirketlerin “Made in China” yerine kullandıkları ibare. P.R.C.nin açılımı “People’s Republic of China” şeklindedir ve Çin Halk Cumhuriyeti demektir.”

Bu ne demek oluyor? Çin mallarına hayır kampanyaları halkımız üzerine çok etkili olmuş demek oluyor ki kendi çıkarları için insan haklarını hiçe sayan bazı tüccarlarımız bu hileye başvurmak zorunda kalmışlar. Bu tüccarlarla konuşsanız milliyetçilikleriyle, Atatürk sevgisiyle hatta dindarlıklarıyla ilgili öyle çok böbürlenirler ki mangalda kül bırakmazlar.

Alışveriş ederken bunu da göz önünde bulundurun. Eğer Çin mallarına karşıyım diyorsanız ve PRC ne demek şimdiye kadar bilmiyorduysanız şimdi öğrendiniz. Artık dikkatli olursunuz.

Kategori: Ev Dekor Mutfak Tarih: 22 Kasım 2007

Etiketler:

'Made in P.R.C.' hakkında sorular, açıklamalar

 1. doğancan dedi ki:

  Aslında cumhuriyet zaten içinde halkı barındıran bir kavramdır. halk cumhuriyeti sözcüğünde mantık hatası vardır. ne tesadüftür ki biz bugün okulda bunu konuşmuştuk. şimdi yazıda da halk cumhuriyetini görünce ayar oldum.

  belki de bu mantık hatasını sırf tüccarlar için uydurmuşlardır :)

  *****
  Cevap: Türk Dil Kurumu “Cumhur” kelimesinin 1-halk, 2- topluluk anlamlarına geldiğini söylemiş.
  “Cumhuriyet” için ise şunu diyor: “Milletin, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimi”
  Dolayısıyla Halk ile Cumhuriyet sözcüklerinden öyle bir tamlama yapınca anlamı “halk çoculcu yönetim biçimi” gibi bir şey oluyor.
  Sadece Çin Cumhuriyeti demek yeterlidir.
  Mesela bizde “Türkiye Cumhuriyeti” olarak geçiyor.

 2. pacella dedi ki:

  Bunun aynısını bende ablama aldım geçen hafta ama 25 liraya değil, İstoç’tan 7,5 liraya :)
  Tıpkısının aynısı hemde, hiç çin malı mı diye bakmamıştım, yazınızdan sonra hemen gidip baktım, onlarda da Made in P.R.C yazıyor, insanları böyle ucuz şifrelemelerle nede çabuk ve güzel kandırıyorlar ama.!
  Adamlar işini biliyor,”çin aklı” dedikleri bu olmalı..
  daha uyanık olmak gerek demek ki..

  Cevap: Bütün takım o kadar ucuz olamaz. Ben bütün takımdan söz ediyorum. çaydanlık var, demlik var, sütlük var, fincanlar var, fincan tabakları var. Bütün takım o kadar ucuz ise ya aynı kalitede değildir ya da çalıntı filandır. Belki de sen haklısın. Çinde çocuk işçiler büyük işkencelerle karın tokluğuna çalıştırılıyor. Her şey mümkündür.

 3. pacella dedi ki:

  Bir de şu metal askılığı var toplam 18 parça, dediğim fiyata.. bende çok şaşırdım ama ellerinde kalmış malları böyle ucuza satıyorlarmış, yani bu da bir taktik olabilir..Allah bilir tabi..
  kaliteye birşey diyemem ama ikidir elimden fırlıyor sapasağlam..

 4. crazy boy dedi ki:

  Milleti kandırmasınlar prc mrc falan erkekseler yazsınlar MADE İN CHINA diye…

  ***
  Cevap:
  Doğru ama işin daha kötüsü bunları yurda sokan bazı Türk iş adamlarımız var. Hatta Çindeki imalatçılara sipariş veriyorlar devamlı işbirliği içindeler.

 5. ceoyavuz dedi ki:

  Anlatsam ağlarsınız :) Çin malını fransız malı diyerek 4 misli fiyata satanlarıda gördüm :) Neyse benim ekmeğimle oynamayın :)

  *****
  Cevap:
  Siz de haklısınız. Sen o kadar yatırım yap bir şeyleri başarmaya başla, tam işleri yoluna koyacakken birileri çıksın desin ki sen o işi yapma.. bak şöyle şöyle gerçekler var.. o zaman işini bıraksan belki her şeyini kaybedecek bir daha da belini doğrultamayacaksın, kısacası batıp gideceksin. bazı gerçekler bazı gerçekleri yenebiliyor.

 6. nalan güler dedi ki:

  Merhaba Ali, bu konu çok önemli, Ucuz işçi çocuklar, haksız rekabet te tuz basıyor yaraya. Ama Edaya da yazdığım gibi dünyada da adlı sanlı ve ciddi firmalar da çinde ürettiriyor. Ben de geçen yıl büyük bir markette prc den kuşkulanıp düşününce hatırlamış ve eve dönünce google dan kontrol etmiştim. Malzemede kalite ve sağlığa dikkat ederek Çinde ürettirilen ürünler bulunduğunu da göz ardı edemeyiz. Tercihimiz yerli maldan yana olmalı tabii ki bulursak.

  ***
  Cevap:
  Bu biraz da insanlığımızın birlik ve beraberliğe önem vermeleri ile ilgili..
  Bulsak bile, hadi fiyat neyse, iiki misli fazla ödemeye razı olduk diyelim, bir de kandırılmak söz konusu ki bunu insanımız birbirine çok yapıyor. Kimse kimseye güvenemez oldu. Ben de içinde bulunduğum çıkmazlar karşısında ihtiyacımı görebilecek ve de en ucuz eşyaları tercih edebilirim. o zaman kimsenin bana hesap sormaya hakkı yok diye düşünebilirim.

 7. ceoyavuz dedi ki:

  Ben yukarıdaki yorumu espirisine yazdım ilk yorumu eda ablaya bırakmıştım sonra buraya uğradım.. Çinden mal getirmiyorum bunu belirtiyim sadece danışmanlık yapıyorum. Türkiyede Çini gerçek anlamda bilen nadir kişlerden biriyim yada öyle geçiniyorum :) Çin malları hakkında detaylı bir yazı yazmayı düşünüyorum, birazdan yazıcam… Yukardaki yorum eda ablanın blogundaki yoruma atıftı biraz.. Tabikide insanları aldatmak kötü birşey…

  *****
  Cevap:
  O cevabı sizin sitenizi incelemeden önce yazdım. Genel bir ifade olarak “sen” zamirini kullanmıştım. Sizin böyle bir ticaretle uğraşmadığınız ihtimalini de düşünmüştüm. Maksat bir konu üzerinde bir anlayışımı dile getirmekti:)
  Bahsettiğiniz yazacağınız yazıda Çin ile ilgili kürk üretimi meselesini de dile getirseniz.. bu konuda dünyada çok eleştiri var çünkü.

 8. ceoyavuz dedi ki:

  Evet ama aynı olayı kanada da yapıyorlar kürk konusunda neyse ben yazdım yazımı beklerim okumanı..

 9. Hüseyin dedi ki:

  Made in China ya da P.R.C bundan anlamayan insanlar için de varsa ürünün barkoduna bakın diye uyarıyorlar.(bizimki 869, çin mallarınınki 690-692)
  Ama bu da yeterli değil sanırım. Bugün aldığımız bir ürünün kutusunda “made in p.r.c” yazıyordu ama barkodu 869 ile başlıyordu. Herhalde bazı Türk firmaları ürettikleri şeylerin maddelerini Çin’e gönderip hazır ürün olarak tekrar ülkemize getiriyorlar, böylelikle de çin malı olmamış oluyor. Bilirsiniz bir de cep telefonu çıktı şimdi (infinity) yerli malı diye ama ne hikmetse çin’de üretiliyor. Aslında tanınmış bir çok markanın bazı ürünlerinde buna rastlanıyor, böyle olması kaliteli olduğu anlamına geliyor mu bilmiyoruz, en iyisi uzak durmak.

  ***
  Cevap:
  Şöyle olsa gerek: Mesela ben seri üretim gereken bir şey tasarlamışım. Hammedde benden, tasarım her şey benden. makine ve işçilik Çinlilerden diyelim. Bu durumda herhalde o ürün yine Türk malıdır.
  Ben bu yazımda bunun üstünde durmak istemiştim asıl. Sömürülen insanların emeği söz konusu. O iş adamlarımıza bunu yakıştıramıyorum. Kendimi onların yerine koyuyorum da, dışarıya gitmeye gerek yok, Türkiye’de:
  Bir firma var, işçilerinin haklarını gerektiği gibi veriyor, devlete vergisini ödüyor, her işçisinin sigorta primlerini ödüyor.. çevre kirliliğine sebebiyet vermemek için her önlemi de almış..
  Bir tane daha var, zor durumdaki insanları sömürmek için ustaca tezgahını kurmuş.. hem işçilere düşük ücret, hem sigorta yok, devlete vergi ödemiyor, elektiriği kaçak kullanıyor, çevre kirliliğine katkısı büyük..
  Birinci firma ile iş yapsam piyasada işlerim çok iyi olmayacak. ikinci firma ile iş yapsam köşeyi döneceğim.
  Hangisini seçerim? Eğer namuslu bir insan isem birinciyi seçerim.

  Yani akıl var mantık var. Türkiyede mümkün olmayan şeyler neyse, onlara pek bir şey diyemem. Ama Türkiyede yapılması mümkün olduğu halde Çinde iş yaptıranlar varsa bunlar gerçekte insanlık suçu işleyenlerle işbirliği halindeler. Hem çok uzak bir yer. O kadar nakliye masrafına rağmen yine de Çinde üretim yaptırmaları Çindeki insan emeğinin sadece çok ucuz olduğunu göstermiyor aynı zamanda emeğin hunharca sömürüldüğünü de gösteriyor. Zaten özellikle Uygur Türklerinden çok acı gerçekleri her gün duyuyoruz.
  Bunun başka izahı olabilir mi?

 10. ceoyavuz dedi ki:

  Şimdi bu bir bembe bir tablo ve basit bir deney.. Yok biri namuslu iş veren diğeri şunu yapıyor bunu yapıyor. Ülkemizde vergi adaletsizliği var önce bunun çözülmesi lazım. Ben muhasebe öğrencisiyim ufak işletmelere devletin dayattığı sistem yaşama öl cinsinden.. Büyük holdingler devlete az vergi ödüyorlar ihracat adı altında ödedikleri vergileri geri alıyorlar sadece bu kadar mı.. O holding ait olduğunu dahi bilmediğin bir sürü şirketleri var genelde serbest bölgelerde bulunurlar devletin kanını emerler. Sonra Kemal Unakıtan çıkar serbest bölgeleri savunur. (Kemal unakıtan bir kere dersime girdi bu arada soruyu ona sordum kısa bir cvpla geçiştirdi, iktisat hocası kötü kötü bakıyordu 2. yi soramadım :) Verginin tabana yayılması lazım…
  Siz olsanız bu şartlarda ne kadar dürüst davranırsınız. Ben vergi mükellefi de değilim sadece tespitlerim :) Büyük holdinglerin hiç vergi vermediğini yada çok komik vergiler verdiğini bilmeniz yeterli ufak firmalar neden vergi kaçırıyorlar oda ortada. Rahmi KOÇ tan alınan vergi payı ile benden alınan vergi payı aynı sadece o fazla alışveriş yaparsa daha fazla ödüyor. Sizce adaletli mi? Ben 100 ytl’ye mont alıyorum KDV aynı nişantaşında 10.000 $ kürk alıyorlar KDV oranı aynı ama o lüks yinede aynı KDV yi ödüyoruz. Gel bu ortamda dürüst ol..

  *****
  Cevap: Bu verdiğiniz bilgilerde haklısınız. En kötüsü de türkiyede milyonlarca insanın çok kötü şartlarda düşük ücretle çalıştırılıp ezilmesi sömürülmesi.
  Adam harcadığı emeği ömründen harcıyor yani aldığı maaş ile o emekle kaybettiklerini telafi edecek gıda almaya parası yetmiyor. ben çok insan tanımışımdır benden beş on yaş küçük olduğu halde kendimle kıyaslıyorum da görünüşte babam yaşında ben onun oğlu yaşında görünüyorum. Bir de çoğu işyerleri sigortasız işçi çalıştırıyor. O kişilerin hiçbir sosyal güvencesi yok. istanbulda mısınız bilmiyorum. sayısız çoğunlukta işyerleri var, her şeyleriyle kaçak. ne tabelaları vardır ne de işyerlerinin işyeri olduğu bellidir. Bütün bunlar çok büyük insanlık ayıbımız. Kendi ayıbımız çok büyük, sadece çinde olmuyor bunlar.

 11. Fenasi dedi ki:

  Çin mallarına hayır kampanyası kadar saçma gereksiz birşey olamaz. Sanki aynı malı aynı fiyata Türkler daha kaliteli yapıyor da. Biz biliyoruz daha düne kadar ne adi mallar ürettiğimizi. Elin gavuru aynı yöntemle üretim yapıp bir de daha ucuza satınca onların malını kötüler olduk. Fareli depolarda sahte rakı üretip milleti kör edenler de Çinli miydi?
  Bir de şu tarafından düşünün. Çin halkının geneli Türkiye’den çok daha fakir. Başlarındaki yönetim diktatörlük. Onların bu kısır döngüyü kırabilmesi için tek yol kapitalizmden geçiyor. Bence daha çok çin malı tüketelim, eğer bu acılı halka yardım etmek istiyorsak.

  *****
  Cevap: Yorumunuzdaki birinci paragraftakilere aynen katılıyorum. İkinci paragrafa gelince bir yönden haklısınız, bir yönden işin içinde iş var. Yorumunuz için teşekkür ederim.

 12. merve dedi ki:

  türkiyenin dış ülkelere mal satarken portakalın içine civa karıştırmak çok saçma türkiyenin böyle birşey yaptığını duyunca çok şaşırdım

 13. Mustafa dedi ki:

  arkadaşlar evet hepiniz haklısınız ama hepiniz hakkızsınız.benimde araştırdığım noktalar var eğer bir firma çin e gidip çinli bir firma mal yaptırıyorsa bu çin malı oluyor.birde kendisi gidipte fabrika kuranlar ham maddesi tamamen kendisine ait olup üretim yapanlar var veya ham maddeyi gönderip kaliteteyi kontrol edip yaptıranlar var bunlarda çin malı olmuyor hele kendi fabrikasını kurup kendi mühendislerini kullanıp ğretim yapanlar var bujnlar hiç olmuyor.olaya bide şu yonden bakalım kendisi çinde üretim yapıp dünyaya aynı ürünü daha uygun satmalı bizimde işimize geliyor aynısı başka ülkeden gelince daha pahalı oluyor çünki işçilik ve nakliye gerçekten çok ucuz % 90 larda ama gerçek çinlilerin yaptığı mallar çok kötü 7.50 ytl ye o porselen inenılmez ucuz ben görsem bende alırım arkadaşın dediği gibi düşüyor ve kırılmıyor bu önemli ve diğer konular bi taraf insanları kazıklı diğer ülkeler milyonlarca para kazanıyorlar bi taraf yanı bizler insanları zehirliyoruz sahte yiyecek ve içeceklerle hatta yediğimiz her şey hormonlu hayvanlar bile bu hormonlar insanlarda genetik bozukluklar yapıyor ve pahalı biz acaba kendi insanımızı ne kadar düşünüyoruz hatta tanıdığım bir çiftçinin yanına gittiğimde bahçeden tomates koparttırmıyor ayrı ekilmiş yerden veriyor oranın çok zararlı olduğunu söyluyor.ama sebze meyve ihracatlarımızda ülkeler hepsini kontrol etip alıyor.hormonsuz üretimler dışa hormonlular içe bu sene rusya karpuzları nasıl geri gönderdi bu seneki yediğimiz karpuzların hepsi kabağa aşılanmış karpuzlardı afiyet olsun rusya yemedi biz yedik. Çin mi 2 milyar insan bu döngüyü yine iyi döndürüyor

 14. Kayra Kadem dedi ki:

  Çin malına aşırı derecede karşıyım.Bir kanalın ana haber bülteninde “869” ile ilgili haberi gördüğümden beri dikkat ediyorum.Bu made in P.R.C’yi ilk gördüğümde ben de afalladım.Doğrusu o zaman bu sözün anlamı üzerinde fazla durmamıştım.Zamanla öğrendim tabi ne demek olduğunu.Şimdi üzerinde bu tür ibareler bulunan ürünlerden uzak durmaya çalışıyorum.Bir sitede Uygur Türkleri’nin ceza olarak çalışma kamplarında çalıştırıldıklarını okumuştum.Çin mallarına olan gıcıklığım bir kat daha arttı.Artık her ne olursa olsun dikkat etmeye çalışıyorum.
  Aslında bu kısımdan sonra kişisel olarak bazı düşüncelerimi yazmıştım.ancak ana konu üzerinden sapmamak gerek diye düşündüm ve sildim.

 15. Finansal hayat dedi ki:

  İlginç bir yazı ama Çini suçlamamak lazım onlar işlerini yapıyorlar. bizim yapamadığımızı yıllarca bekleyipte bir türlü yapamadığımız atılımı yapıyorlar. bununla ilgili bir yazıda ben yazmıştım. Çin malı deyip geçmemek lazım avrupa standarlara uyan öyle Çin malları var ki bizim Türk mallarının giremediği hatta elimizden aldıkları pazarlar bile var…

 16. homealoneman dedi ki:

  Degerli arkadaslar yorumlarınızı okudum bazı noktaları atladıgınızı dusunuyorum.Su an turkiyede marka olup cinde fason uretim yaptıran bir suru firma var zuccaciyede hisar tefal karaca gibi.Bir arkadas karaca hakkında yazı yazmıs.Örnegin ben cinde malı yaptırıp amerikada kurdugum firmaya gönderebilirim Ordan dunyanın her yerine gönderebilirim bakın turkiyede kacak diye tabir ettiğimiz freeshop malı sigara var adamlar kutusunu degiştirip yerli malı yapıyor anlayacagınız her işin bir üç kagıtı var çinde ölü fiyata mal alıp genellikle ucuz olsun ne olursa olsun mantıgıyla altına damga basıp satıyorlar lutfen ne aldıgımıza dikkat edelim arastıralım saygılarımla…

 17. lale ist dedi ki:

  Bunları okudukça insanlığımdan utanıyorum. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz ki,büyüklerimz buna izin veriyor?Hangi aklı bütün kendi ülkesinin malını değil,çin malını satmak ister akıl sır erdiremiyorum.Biz bu şekilde çin mallarını tüketmeye devam ettikce sonumuzu göremiyorum.Ülkemin güzel insanları,işçileri,emektarları daha çok boş gezsin.Nede olsa çin işçiliğini 3kuruşa almaya alışmış güzel insanlarımız…(yakında yediğimiz ekmeğin altında ki etikette de prc yazısını görürsek şaşırmayalım,zira bunlar yakında ekmeğimizide elimizden alacaklar) …

 18. lale ist dedi ki:

  sayın adminim herşeyden o kadar şüpheleniyor oldum ki.Aklımdan geçen başıma geldi daha dün akşam!Çok ünlü spor malzemeleri satan bir mağazaYA basket topu almaya gittim. Ve gözlerime inanamadım alenen made in çin yazmış altına,az bile olmayan fiyatıyla.O yazaıyı görünce karşı filede duran başka bir top dikkatimi çekti oda ünlü bir markaydı,fakat onun altındada tm deil made in p.r.c. yazıyordu neyse çin yazmasından iyidir dedim başka ülke olsun çin yerine yüklü bir para(ytl) karşılığında aldım.Ama içimde bu p.r.c. hangi ülke diye merak etmekten de alamadım kendimi bugün nete girdiğim an baktım,hay bakmaz olaydım:(( içim kan ağlıyor ülkemizin geleceğini düşündükçe… saygılarımla

 19. E. Ali dedi ki:

  Ben ilkokula yeni başladığım zaman, o yıllarda okullarda “Yerli Malları Haftası” kutlamaları yapılırdı. Güya yeni nesillerde yerli malları kullanma hassaslığı geliştirilecekti. Ama nerde? Bugünkü marka tutkunu çocukların anne babaları işte o kutlamalarla yetiştirilen insanlar! Bugün ucuz diye Çin malı alan insanlar yine o insanlar. Hiç mi hiç etkisi olmamış.
  Ne milliyetçiliğimiz milliyetçilik ne müslümanlığımız müslümanlık. Bilincini yitirmiş, çürümüş bir toplum olmuşuz. Çok çalışmamız lazım.
  Zenginler marka tutkunu oldu. Diğer kesimler ucuz mal peşinde. Bu fırsatları iyi değerlendiren tüccarlar taleplere arzlarda bulunuyor. Talep çok. Hepimiz suçluyuz.

 20. homealoneman dedi ki:

  Değerli arkadaşlar “Ucuz mal alacak kadar zengin değiliz.”
  Elektrikli ev aleti alıyorsunuzu 3 gün sonra bozuluyor. Götür yetkili servise. 2 defagötürdün mü aldığın fiyata geliyor. Çöpe atmak daha ekonomik. Yemek takımı aldık 1 yıl sonra parçası kırıldı ondan artık üretilmiyor. Hep zarar hep zarar. Çünkü işn mantığını kuramıyoruz. Dünyada hiçbir ürün hem ucuz hem kaliteli olamaz. Böyle bir ürün henüz üretilmedi. Etin kilosu 15-20 YTL. Kilosu 5-10 YTL arası et mamülleri satılıyor. Acaba içine ne konuluyor? Biz Türkler nerde çör çöp var sırf piyasada ucuz olsun diye ülkemize getiriyoruz. Onun da sonu belli. Halk olarak bilinçli olmalıyız. Yerli malı kullanalım. En azından muhatabımız olur. ithalatçı bugün elektronik eşya tetirir yarın zücaciye öbürsü gün tekstil ürünü. Vur kaç taktiği. Voleyi vurdun mu değiştir ürünü. Altına bir de Türk markası vuranlar var. göz göre göre Çin’de porselen yaptıran bir firma reklam giderini üstüne ekleyip yerli ve marka ürünlerden bile pahalıya satıyor ve biz de reklama kanıp cumburlop alıyoruz. Ne mi oluyor? Yarın parçası kırılsa devamı yok. Uzun lafın kısası muhatap arıyorsak yerli malı kullanalım. Deneyimlerle sabit. Bir de şöyle bir şey duymuştum: Türkiye’de ithalatı genellikle Yahudi ve ermeni asıllılar yapıyormuş. Kaymağı onlar götürüyor anlaşılan. Bilinçli tüketici olalım. Herkese iyi seneler.

 21. dağıtan dedi ki:

  Koç topluğu Arçelik ve Beko yu Türk mallı diye bizleri kandırıyor.Bu markaların iyi inceleyiniz çünkü motor ve arka tarafın da bulunan yazılarında bulunmakdatır.Bizleri kandırıyorlar
  (P R C diye Yzıyor Çin MAlı)

 22. Merve dedi ki:

  Çin’in porseleni iyidir. Kaliteli olmasının nedeni bu olsa gerek.

 23. b.a dedi ki:

  çin malından kesinlikle uzak durun ne aldımsa madara oldu en iyi markaları bile adamlar naylonlaştırdı artık markayada güvenmiyorum

 24. b.a dedi ki:

  samsung l 760 cep tlf aldım titreşimden ekranı çöktü sağlam diye philips aldım soket yeri 1 ayda yalama oldu allah belalarını versin deyip attım çin mi kaçın arkadaşlar

 25. mehmet dedi ki:

  bence burada suçlanması gereken çin hükümeti değil yurdumuza bu kalitesiz ürünleri getiren ithalatcılardır. çünkü ülkemizde olduğu gibi çinde de her kalite ürün mevcuttur ve ücreti de ona göre değişir. siz tutup ucuz diye ne kadar süprüntü varsa getirirseniz haklı olarak çin malının adı kötüye çıkar. diğer taraftan aynı kalitedeki ürünün fiyatının çin malı da olsa türk malı da olsa araya marka farkı girmedikten sonra çok da fazla değişeceğini sanmıyorum.
  tabi burada ithalatçıyı suçlarken ucuz mala rağbet eden ‘biz’i ve yine iki torba kömüre oyumuzu satarak bizi ucuz mala rağbet edecek hale düşüren kendimizi unutmamak gerek.
  çinde çocuklar karın tokluğuna çalıştırılıyor olabilir. bu güzel birşey değil ama çıkın bakalım şöyle istanbulun merkezi bir yerine kaç tane çocuk sayacaksınız mendil, sakız vs. satan, dilenen. kim bilir kaç posta dayak yiyorlardır yeterince satamayınca. işin işkence kısmını tasvip etmek tabi ki imkansız.

  çinde mahkumların da karın tokluğuna çalıştırıldığını duymuştum. keşke bizde de olsa böyle bir uygulama, en azından hem bu insanların vatana millete bir faydası olmuş olur hem de hapishane köşelerinde çürüyüp gitmektense bir şeylerle meşgul olmuş olurlar. bayağı oldu, TVde görmüştüm bi hapishanede mahkumlar kendi istekleriyle bir atölye kurmuşlar orada el aletleri, incik-boncuk yapıp satıyorlar kendi çaplarında, gayet de memnunlar. üretmek kadar güzel bir şey var mı? neden bu insanlarımız da üretime katılmasın oradakiler gibi?

  konuyu biraz dağıttım sanırım ama sonuç olarak ‘ ne kadar köfte o kadar ekmek ‘.
  çinli, koreli, alman ya da türk, kimse kimseye 3 kuruşa 5 köfte vermeyeceğine göre alışverişimizi yaparken ihtiyacımız olanın ne kadar kaliteli bir ürün olduğunu belirleyip ona göre bir meblağı gözden çıkarmak en iyisi olacaktır.

 26. gökhan dedi ki:

  arkadaşlar ne yazıkki benımde kullandığım cogu sey made ın prc ne yapayım şimdi evi komple dokmem lazım oda maliyetli üzgünüm türk malı kullanmak isterim ama bir türk tv si yokki veya buzdolabı yanı bızım yok yapan zaten türk ama adı bızım deıl üzülüyorum gerçekten bıze ait hiç birşey yok aldığımız urun ya çin ya japon ya abd yada alman oluyor çünki türkler pek fazla bısy uretemıyor tekstil konusu hariç.

 27. Mustafa dedi ki:

  dünyanın en kaliteli porseleni çin malıdır,hem kendinize hemde sevdiklerinze gonul rahatlığıyla alabilirsiniz

 28. yalçın dedi ki:

  KARACA, SHAFER, MAAS, VS TÜM FİRMALAR ÇİNDE ÜRETTİRİYORLAR, ONLAR SADECE TÜKETİCİYİ YANILTIYORLAR AMA ŞU BİR GERÇEK PORSELENİN AĞA BABASI ÇİNLİLER ONUN İÇİN RAHAT KULLANIN.

 29. Buket dedi ki:

  Ben tutkulu bir Karaca tüketicisiyim, ürünlerini severek kullanıyorum ve markayı yakından takip ediyorum. Firmayı telefonla aradığımda müşteri ilişkileri yöneticisi ile konuştum ve bana Karaca firmasının çelik ürünlerinin İstanbul da bulunan Hadımköy deki fabrikasında ürettiğini söylediler. Gezmek istediğimi söylediğimde ise beni üretim yapan çelik fabrikalarına davet edebileceklerini belirttiler. Karaca nın porselen ürünleri ise Fransız Limoges hammaddesinden üretiliyor ancak üretim merkezi Tunus, yani fabrikası Tunus taymış. Bunu ise the quality life dergisinde Karaca yetkilileri ile yapılan röportajda görmüştüm. Üretim yapan fabrika nın adı Tunusia Porselen.İnternette yapıtığım araştırmada Tunusia Porselen in web sitesini buldum. Tunusia Porselen hammaddesini Fransanın Limoges bölgesinden getirip üretimini bu şekilde gerçekleştiriyor aynı zamanda dünya nın bir çok butik porselen markasına üretim yapıyor, bu markaların yemek takımları ise bir servet fiyatına satılıyor. Ancak şunu belirteyim, Karaca nın ürünleri o kadar kaliteli ve modern ki, bu araştırmamın altında başka şeyler çıksaydı yine de satın alma davranışımı değiştirmezdim.

 30. Kağan dedi ki:

  Teşekkürler.Aldığımız malın Türk malı olmaması bir yana sağlık vs.yönlerinden çok tehlikeli olması da cabası.Geçenlerde Ankara’da yaygın olan Yunus marketler zincirine(tahminim başka yerlerde de şubeleri vardır)gittim.Memleketteki yeğenlerime oyuncak alayım dedim.fakat o da ne.Elimi attığım oyuncakta ya china yazıyor,ya p.r.c..Esnaf ve üretici vatandaşlarımızdan rica ediyorum.Lütfen Türk malı üretim ve tüketimini teşvik edelim.Paramız ellere gitmesin.Başka türlü vatanımızı ,devletimizi nasıl kalkındıracağız.Baştada dediğim gibi üstelik de bazı yabancı malların tehlikeli olmasına rağmen girişimcilerimizin bu malları hakımıza hala sunmalarını anlamıyorum.Beyler lütfen bu malları kaldırınız.

 31. Kağan dedi ki:

  Üreticilerimize kaliteli mal üretmelerini tavsiye ediyorum.Devlet yetkililerine konrolleri iyi yapmalarını tavsiye ediyorum.

 32. menekşe dedi ki:

  on iki tane servis tabağı aldım bizimtürk markalarından daha pahalı altında prc yazıyordu satıcı başkabi marka olduğunu söyledi bende prc nin nedemek olduğunu bilmiyordum eve gelince googleden baktımki çin malı olduğunu öğrendim ucuza alsaydım üzülmezdim ama türkmarkasından çok daha pahalıya aldığım için kendime çok kızıyorum satıcı okadar çok ısrar ettiki oan insanı nasıl kandırıyorsalar bilmiyorum ozaman cazip geldi pahalı aldığım için biraz huzursuz oldum ama kaliteli olsa verdiğim paraya acımazdım bide çin malı olduğunu öğrenince çokdaha üzüldüm ucuza alsam aman boşver diyecem neyapmalıyım bilmiyorum ürünü geri götürsem almazlar benim gibilere yardım edecek kimse yokmu?
  ******************
  Cevap:
  Belki de o fiyat normaldir. Her çin malı ürün çok ucuz olacak diye bir şey yok. Siz biraz araştırın belki o aldığınız şeyler her yerde o fiyattadır. Eğer değilse tüketici koruma derneği var diye duymuştum onları bulup ne yapmak gerektiğini danışmalısınız.

 33. Feriha dedi ki:

  Markasında ‘C’ Geçen hiç bir markayı almıycam bundan sonra! örneğin Made in …c…. almıycam aldırtmıycam…


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)