Magazin kitle uyutma silahlarından mıdır?

Magazin nedir, magazinin çeşitleri, bildiğimiz habercilikten farkı, 12 Eylül darbesi sonrasında magazin Türkiye’de nasıl kötüye kullanıldı…

Magazin aslında halkın yoğun ilgi gösterdiği çeşitli konularda ve meselelerde detaylı bilgiler sunmaktır. Yani haberciliğin detaylısı ve özele inilmesi ile olan bir şeklidir. Gerçeği bu olup çeşitli dallara ayrılır.

Televizyondaki Tele Vole vb. programları gibi şeyler magazin değildir. Kimin eli kimin ceninde, kim kimle yatmış kim kimi satmış… Kimin neresi açılmış.. Bunlar 12 eylül sonrası zihniyetlerin ürettiği seviyesiz programlardır. Magazini ünlülerin görüntüleri, çarpık yaşamlarının hikayaleri veya haklarındaki dedikodular iftiralar diye anlamamalısınız.

İngilizcede “entertainment” denen türdeki magazin, en çok ilgilenilen merak edilen ünlülerin özel yaşamlarını, esas meslekleri dışındaki aktivitelerini, sadece ünlülerle ilgili kalmayıp ayrıca güncel konuların ve meselelerin çevresinde gelişen pek haber niteliği olmayan ilginç olayları ve yaşamları ele alır. Ayrıca eğlence ve sanat dünyası ile ilgili aktivitelerin, yerlerinin tarihlerinin konu edilmesi ve o aktivitelerle ilgili yorumlar da (bizde) bu tür magazine giriyor. Gelişmiş batı ülkelerinde daha geniştir, sanat dünyası için apayrı, müstakil bir magazincilik dalı vardır ve bu “kapsamlı” habercilikte o sanat dalları ile ilgili sanatsever kişiler merak ettikleri, bekledikleri, umdukları her şeyi öğrenirler.

Salt habercilik ve magazincilik
Örneğin Abdullah Gül’ün Çin gezisinin ve gezi amacının, o amaç ile ilgili bilgilerin bildirilmesi habercilik, orada esas işinin dışında neler yapmış kimlerle ne konuşmuş ne yemiş ne içmiş nereleri gezmiş ne giyinmiş ne satın almış gibi esas olayın çevresindeki gelişmeleri haber etmek magazindir. Bu bağlamda, gerçek bir haberci magazine dalıp esas meseleleri takipten geri kalmamalıdır ama işin magazin boyutunun önemini de iyi kavramalıdır.

Magazinin amme hizmeti taşıyan yönleri de var. Meselâ bir köye o çevrenin hiç alışık olmadığı bir teknolojinin götürülüp halkın istifadesine sunulmasının basın yoluyla halka bildirilmesi sadece haber olduğu gibi, daha sonra o köy halkının o teknoloji ile ilgili tepkilerini, deneyimlerini, sorunlarını, ihtiyaçlarını, başarılarını vesaire derinden araştırıp yine basın yoluyla halka bildirilmesi magazine girer.

Bizim halkımız arasında “magazin” nedir nasıl bilinir: Ünlülerin özel hayatları vesaire hakkındaki televizyon programları ve dergiler türü medya aktiviteleridir.
Bizde magazin denince ilk akla gelen şey ünlülerdir; günümüzde bunların başında ses sanatçıları, mankenler, dizi film – sinema – tiyatro oyuncuları gelir. Onlar gibi siyasilerin icraatlerinin çevresinde yaşanan ciddi haber niteliği taşımayan ayrıntı gereksiz bilgiler sunmak ve siyasilerin özel hayatları ile ilgili haber yapmak da bizim magazin anlayışımıza girer, bu tanımlama magazinin dalları açısından yanlış değildir.
Yanlış diyemeyiz ama 12 Eylül cuntacıları ile birlikte yurdumuzda magazin kötü niyetle kullanılmıştır. İlk başarıları o yıllarda tiraj rekorları kıran baştan aşağı erotik çıplak kadın resimleriyle dolu Tan gazetesi ile sağlandı. Daha sonra bunu Bulvar adlı başka bir gazete takip etmişti.

12 eylül sonrasında çok şey değişti. Derece derece türk gençliği aptallaştırıldı. Yeni nesil gençlerini aptallaştırmak için çıkarılmış dergilerden biri; 17 dergisi siyasetten tamamen uzak, yabancı film ve pop müzik yıldızlarının resimleriyle dolu ilk ithal-tercüme dergilerden olmuştu. Zamanla böylesi dergiler yurt genelinde artarken, Tan gazetesi gibi sırf cinselliği tahrik edici çıplak resimlerden ibaret seviyesiz bir gazete en çok satan gazete halini alırken ve 90’lı yıllarda patlak veren Türk pop müziği ile… VE düşünmemek, okumamak, farklılık düşmanlığı gibi cehalet – vahşet zeminli bir milliyetçiliğin yükselmesiyle tamamen sersemleştirilmiş nesiller oluşturuldu.
Şimdi son yıllarda gençleri en fazla çeken şey belden aşağı düşük zekâ ürünü espriler olmaktadır. Bir de şakira, hadise gibi popo teşhircileri ile ilgili haberler ve resimler.

Daha önceki darbelerin peşinden de “entertainment” türü magazinin kitleleri uyutmak için kötü niyetle kullanıldığını araştırırsanız görürsünüz. Türk ve Amerikan filmleri artarken, dergilerde gazetelerde sinema sanatçılarının özel hayatları ile ilgili resimli yazılar bol bol çıkıyordu. 12 Eylül sonrasında çok daha fazla ileri gidildi ve tam bir başarı sağlandı. Eh, artık madem kitleleri uyutmak için başarı tam sağlanmıştır, o halde bundan böyle bu ülkede darbe olmayacaktır! Zaten bu yüzden 29 yıldır darbe yapılmamıştır çünkü ABD gerek görmüyor, NATO ile iplerini sıkı sıkı tuttuğu ordumuza darbe için destek olmuyor arka çıkmıyor izin vermiyor. Önceki bütün darbeler ABD’nin desteği ile onayı ile yapılmıştı.

Kategori: Kültür Sanat Tarih: 09 Ağustos 2009

Etiketler: |

'Magazin kitle uyutma silahlarından mıdır?' hakkında sorular, açıklamalar

  1. FeRHaD dedi ki:

    Tele Vole türü programları sevmem, bana gereksiz gelir, bu sebeple en fazla 5 dakika katlanabilirim izlemeye. Hatta gazetelerin vs. de benzer görevi gören sayfalarının olmadığı sürümlerinin satılmasını istiyorum. :) Kim ünlünün kiminle ne yaptığını neden merak edeyim ki. Hani sanatsal şeyler olabilir, şu aktiviteyi yapıyor, bunu ediyor, bunu diyor falan ama Tele Vole türü programlar iyice saçmalık.

    Bir de “Magazin” Bulgarca’da belki de Rusça’da da mağaza dükkan anlamına geliyor. Bu sebeple her kelimenin geçtiği bir yer görüşümde ilk önce farklı şeyler geliyor aklıma. :)

  2. E. Ali dedi ki:

    Fransızcada da öyle. yalnız galiba en sonda e yoksa magazen okunup mağaza anlamına geliyor sonda e varsa magazin okunup ingilizcedeki gibi haber aktüalite dergilerine deniyor. öyle miydi unutmuşum aslında.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)