Meğer sedef hastasıymışım!

Sedef hastalığı insanlarda psikolojik sıkıntılar + bağışıklık sistemindeki birtakım yanlış tepkiselliklerle ortaya çıkar. Deri dokularında yer yer hızlı yapılanmalar olur.

Neredeyse çocukluğumdan beri egzama filan sandığım şeyler meğer sedefmiş. Gerçi iyi ki bilmiyormuşum yoksa herhalde bütün vücudum sedef dökerdi. Bilmediğim için sağlığıma temizliğime dikkat ettim hem sedef yayılmadı hem bazıları geçti. En şiddetlisi sağ dizimin yan tarafında. Diğerleri önemli değil. Arada bir görünüp kaybolurlar.

1- Sedef hastalığı (psoriasis) insanlarda psikolojik sıkıntılar + bağışıklık sistemindeki birtakım yanlış tepkiselliklerle ortaya çıkar: Kaplıca vesaire yerlere gitmek, bence sıkıntılı askerlere verilen hava değişimi izninin faydası gibi bir fayda sağlar. Belki daha önemlisi, suda beklemekle sedefli yerler yumuşuyor ve dökülmesi gereken deri tabakası suya karışıp gidiyor. Hasta iyileştiğini sanıyor, büyük moral buluyor. Psikolojik etki ile iyileşenler de vardır. Sedef sorununuz rahatsız edici boyutlarda ise konunun uzmanı bir doktora görünün, tedavisi mümkündür.

2- Sedef hastalığında deri dokularında yer yer hızlı yapılanmalar , üst üste birikimler olur. En üst hücre tabakası fazlalık halini alır, kurur ve kaşıntıya sebep olur, sedef hastası kişi temizliğe dikkat etmezse o deri pullarının arasında bakteriler ürer ve daha fazla kaşıntı olur.

Hangi tür sedef hastalığı olursa olsun sebepleri aslında gıda eksikliğinden ve sıkıntılardandır diye düşünüyorum. Sedef hastaları şifalı gıdaları arayıp bulmalı ve temiz havada düzenli spor yapmalıdır. Bunun yanı sıra temizlik ve sık sık yıkanma çok iyi fayda sağlar.

Sedef hastalarına iyi gelebilecek benim tavsiye edeceğim şifalı gıdalar şunlar:
dağlık tepelik ve hep yeşilliklerle dolu bölgelerde sınırsızca özgür, serbest bırakılarak yetiştirilen tavukların yumurtası ve aynı doğal ortamlarda yine özgür bırakılarak beslenen keçilerin sütü. Bu iki gıda maddesi dünyada eşine rastlanamaz şifalılığa sahiptir. Bağışıklık sistemimizi düzenleyecek, hataları giderecek besinler bunlardır. Ayrıca balık yağı dokuların yenilenmesinde, tazelenmesinde, yepyeni ve sağlıklı doku yapılanmalarında çok faydalıdır. Son olarak taze zeytinyağı ve bal tavsiye ederim. Bütün bunlar yenilecek, bir yerinize sürmeyeceksiniz.

Fazla kaşınan sedefli yerlerinize arpacık iltihabı için kullanılan göz pomadından sürmelisiniz. İçinde ne gibi maddeler varsa sedefli yerlere çok iyi geliyor.

Kategori: Sağlık Tarih: 18 Ocak 2011

Etiketler: |

'Meğer sedef hastasıymışım!' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hasan Gök - Mersin dedi ki:

  Ben de uzun bir süre sedeften muzdariptim ama şu an çok şükür kurtulmuş durumdayım. Diprospan iğnesini 2 ay aryla 2 defa kullandım. Bütün sedeflilere tavsiye ederim. Eczanelerde 6 TL’ye satılıyor.

 2. Sultan dedi ki:

  Bana eşimden roza gül hastalığı geçti. Bulaşmaz demişti. Doktora beraber gittik. Kontrolde doktor sağolsun beni eşimden gizlice uyardı ve dikkat et, tıpta hiçbir şey kesin değil. Bu hastalık çok partnerli erkekler tarfından kadınlara geçiyormuş. Pislik en önemli etkendir. Ama bunu hastaya açıklayamazsınız şeklinde izah etti. Biz zaten bu yönde şüphelenmiştik. Zührevi hastalıklara dikkat diyorum. Biz kadınlar taşıyıcı da olabiliyoruz. Başka ülkeden gelen hayat kadınları müptelası erkekler maalesef eşlerinede bulaştırıp, masum havasına girebiliyorlar.

 3. Sofyalı Yarim dedi ki:

  ROZA ah ROZA.. Rezil etti beni. Herkez bilmiyor belki. Bulaşıcı bir hastalık aslında. Hemen değil de yıllar sonra partnerinizde görülebiliyor. Zaten cinsel yolla bulaşıp diğer günahsızlara bulaşıyor. Doğumlarda anne taşıyıcı ise çocuğa da geçebiliyor. Genetik olarak yatkınlık olabiliyor. Parazit mikrobik bir enfeksiyon türü. Dermatologlar çabuk yayılırlık yönünden ve de kalıcı olması sebebiyle ellerini bile sürmezken, labaratuarlara da örnekten yollamıyorlar. Dirençli bir mikrop anlayacağınız.Temizlik ve uçkura sahip olmak koşul gibi.

 4. Gökhan dedi ki:

  “Sultan ve Sofyalı yârim ” insanları yanlış yönlendirmeyin! Girin bi araştırın bi doktora gidin bi sorun bakalım bulaşıcı mı diye ? Sizler yüzünden insanlarla uyum sorunu yaşıyo bi çok sedef hastası.. Bi çok kişinin hakkına giriyorsunuz farkında değilsiniz belki..Ama bu hastalık kesinlikle ve kesinlikle hiç bir yolla BU-LA-ŞI-CI DEĞİLDİR..

 5. Fatma, Maraş dedi ki:

  Ben 12 yaşından beri sedef hastasıyım. 10 yıllık da evliyim. 2 çocuğum var. Hiç bir şekilde kimseye sedef bulaştırmadım. Çünkü sedef bulaşıcı değil. Sadece bana babamdan genetik geçiş yapmış. Gökhan arkadaşımızın dediği gibi sedefle ancak yaşayan bilir. Kendi vücudunda yayılır ama başkasına asla geçiş yapmaz. Milleti sedefle korkutmayın.

 6. Hasret, İstanbul dedi ki:

  Merhaba bende küçükken bir ara sedef çıkmıştı. Doktorlar mantar deyip geçiştirdi. Sonra yara kayboldu. 18imden sonra yine çıktı. Bütün vücudum, başımdan ayak parmaklarıma kulağımın içine kadar dağıldı. Psikolojikmen beni dönem dönem çok yıprattı. 24 yaşındayım. 6 senedir evliyim. Ne eşime ne iki çocuğuma kesinlikle bulaşmadı. Allaha hamdolsun. korkmayin bulaşmaz yani.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)