Mevsimsiz Meyve Aşeren Hamilelere Çare Kivi

Duyduğuma göre Kivi meyvesini hangi meyveyi düşünerek yerseniz o meyvenin tadını alıyorsunuz. O meyveyi yemiş gibi oluyorsunuz. Son zamanlarda hiç kivi yemedim; bu bilgiyi yeni duymama rağmen geçen yıl yediğimden hatırlıyorum da bana birkaç meyveyi anımsatmıştı. Bu yüzden söylentiye inandım.

Duyduğuma göre Kivi meyvesini hangi meyveyi düşünerek yerseniz o meyvenin tadını alıyorsunuz. O meyveyi yemiş gibi oluyorsunuz. Son zamanlarda hiç kivi yemedim; bu bilgiyi yeni duymama rağmen geçen yıl yediğimden hatırlıyorum da bana birkaç meyveyi anımsatmıştı. Bu yüzden söylentiye inandım.

Aşermedeki faydasına gelince: Bunu bir yerden duymadım sadece aranan meyvenin bulunmadığı durumlarda kivi meyvesinin joker meyve gibi değerlendirilebileceğini düşündüm yazmak istedim. Denemeden yazmak istemezdim ama bana doğru geliyor. Ümitsiz aşerme durumlarında gereken meyve bulunamayacağı için kivi o meyve yerine yenebilir, en azından denenmelidir diye düşünüyorum. Hem insanları buna inandırmak aradığı meyve bulunamayan aşereren hamileleri psikolojik açıdan tatmin edebilir rahatlatabilir, çözüme ulaşılabilir.

Yazımın konusu vesilesiyle aşerme niçin nasıl oluyor biraz araştırdım. Genelde gebeliğin ilk dönemlerinde görülürmüş. Ayrıca hamile kadınlarda damak zevkinde değişiklikler de olabiliyormuş.

Bu bağlamda halk arasındaki bir sözü hatırlamışken hemen yazayım: Hamile iken bir şeyden tiksinirseniz bir daha ömür boyunca o şeyi yiyemezsiniz (yani tiksinti kalıcı olur) derlerdi.

Aşermeyi bir sinyal olarak değerlendirmek gerekir görüşünde olanlar da var. Yani eğer canınız bir şeyi yemeyi şiddetle istiyorsa o şeydeki gıdaya ihtiyacınız var demektir. Bu durumda, aşeren kişi canının istediği şeyi mutlaka yemeli deniyor.

Peki toprak, kül gibi şeylere aşeren kadınlar var bunda da aynı şey mi düşünülmeli? En azından, yenilmemesi gereken o maddelerde insan bünyesinin ihtiyacı olan madensel maddeler mineraller nedir onu araştırıp o maddelerce zengin gıda maddelerinden mi yemeli? Olabilir.

O kadarını bilmiyorum. Yalnız toprak, kül gibi şeyler yenilmez. Söylememe gerek yoktu biliyorum. :) Yeterince satır yazdım. Bu yazı bu kadardır. Ana konu kivi meyvesidir.

Kategori: Beslenme Tarih: 02 Mayıs 2009

Etiketler: |

'Mevsimsiz Meyve Aşeren Hamilelere Çare Kivi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. FeRHaD dedi ki:

  Sırf bunu denemek için iki tane kivi yedim ama pek başarılı olduğunu söyleyemem, %20 oranda orjinal meyveyi hatırlatıyor diyeyim. :D
  Aşerme sebebi fikrimce de ihtiyaç duyulan maddenin bulunduğu besinleri yiyerek o maddeye olan ihtiyacı karşılamaktır. Toprak vs. yiyen, kum yalayan çocuklar var ama. :)

 2. E. Ali dedi ki:

  Senin kiviler sana kasıtlı davranmışlar bence. :) Yani hayatta hiç kimseyi sınamayacaksın. İyi değil. Yeri gelir, ihtiyacın olur, mecbur kalırsın, ancak o zaman hakkıyla tanırsın. ister kivi olsun ister bir bilgisayar programı.

  Hamile iken toprak, kül filan yemek isteyen kadınlar görülmüştür. Canlı şahitleri çok dinledim. Gerçektir.

  Bu saçları değirmende ağartmadık demem gerekir ama henüz tek beyaz yok. :)

 3. thare dedi ki:

  Bu olayı önceden duymuş denemiştim şartlanmış olarak denediğim için başarılı olamamıştım tekrar deneyeceğim
  Paylaşım İçin Teşekkürler

 4. E. Ali dedi ki:

  Bu arada hesaba katmadığımız bir şey var:
  Ticari amaçla üretilip satışa sunulan meyveler genelde dalında tam olgunlaşmadan toplanır satışa sunulur. Bu durumda gerçek kivi meyvesi tadında kivi ürününü pazar ve marketlerde zor buluruz herhalde.

 5. FeRHaD dedi ki:

  Ben de ise bu yaşta beyazlar çok. :) Muhtemelen de ticari ürün olduklarındandır, Polonya’dan alınma idi sanırım, orada daha ucuz diye. Tabi daha soğuk yerde daha ucuz nasıl oluyor! :)
  Aslında %20 ihtimal vermiştim, zor durumda pekala yükselebilir bu oran. :)

 6. E. Ali dedi ki:

  Kivi Polonyadan mı? En azından yarı tropik iklimli yerlerde iyi yetişir diye biliyorum. Alanyada, Rizede yetiştiriyorlar mesela.
  Polonya aracılık yapıyor olmalı ya da özel seralarda yetiştiriyor olmalılar.

 7. FeRHaD dedi ki:

  Muhtemelen dediğin gibi aracı ya da serada yetiştirilir ama fikrimce aracı.

 8. nagihan dedi ki:

  arkdşlr ben gök olmamış kayısı arıyorum lütfen bana yardımcı olun aşeriyorum ama bulamıyorum


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)