Müge Anlı ile halk eğitimi

Müge Anlı Tatlı Sert Programı - ATVMüge Anlı’nın çocuklar yararına önemli bir faaliyeti:
“Ödev Evleri” projesi kapsamında Müge Anlı ilk çocuk eğitim enstitüsünün açılışını bugün Esenler’de yapıyor.

Müge Hanımın bugünkü programında en çarpıcı sözleri eğitim üzerine idi. cumhuriyetimizin ilk kurulduğu yıllarda ortalama ulusal eğitim derecemiz 3 yıl iken bugün sadece 3,5 yıla yükselebilmiş!
Ne demişler: “Buyurun buradan yakın”.. Veya “Buyurun cenaze namazına!” demeliyiz.

Müge Anlı Tatlı Sert Programı - ATV

İlkokul derslerinden dahi nasibini alamayan bir toplumuz..
Müge Anlı ilkokula başladığımız ilk yıllardan hatırladığımız “iki inatçı keçi” hikâyesine değindi. Bence güzel ve önemli bir fikir sunmuş oldu. Bu inatçılık bağlamında, hukuk sistemimizin cahil cühela kitlelerin ipe sapa gelmez saçma sapan inatları yüzünden aşırı meşgul edildiğinden, mahkemelerdeki davaların büyük çoğunluğunun gereksiz, bomboş inatlar yüzünden büyüyen kavgalar sonucu açılmış olduğundan bahsetti. Bu sözleri daha önceki programlarında da kendisinden duymuştum.

Müge Anlı’nın çocuklar yararına önemli bir faaliyeti:
“Ödev Evleri” projesi kapsamında Müge Anlı ilk çocuk eğitim enstitüsünün açılışını bugün Esenler’de yapıyor.

Müge Hanım dünkü programında ise “Hep endişe ile yaşamaktansa gidip domuz gribi aşısı olacağım” demişti. Böylece önemli çoklukta bir kitleyi çelişkili düşünmekten kurtarıp aşı olmaya sevketmiş oldu. Onu sayanlar sevenler “Madem Müge Anlı bile aşı oluyor o halde biz de olmalıyız” diye düşünecektir. Ben gerçi gerek duymuyorum ama ülkemizde sefalet çok yoğun, yani bu aşı başkalarına gerekli olabilir. Gıdasız kalanlar herhangi bir grip çeşidi yüzünden bu ülkede her yıl ölüp gidiyor. Bu ölümlerin gündeme getirilmesi için kuş gribi gibi, domuz gribi gibi bir grip türünün popüler olması gerekiyor ki grip yüzünden gerçekleşen ölümler haber niteliği taşısın. Yoksa gerçekte gripten ölüm vakaları her yıl fazla sayıda gerçekleşen bir şey. Ölenlerin madi durumları, yeterli ve dengeli beslenebilme durumları ciddi olarak araştırılsa, grip kurbanlarının neredeyse tümünün fakirlerden olduğu gerçeği ortaya çıkacaktır.

Kategori: Eğitim Öğrenim Tarih: 17 Kasım 2009

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)