Nar meyvesi suyunun grip virüsüne etkisi

Erdem Yeşilada’ya göre kısaca: Nar suyu gribe karşı kullanılan ilaçların etkisini arttırır, aynı zamanda dezenfektan etkisi vardır.

Nar suyunda bulunan “punikalagin” adlı bileşenin grip virüsünün çoğalmasını durdurduğu keşfedilmiş. Ayrıca, nar suyu içerisindeki elajik tanen adlı maddelerin grip virüsünün hücre duvarını etkilediği ve böylece grip hastalıkları için kullanılan ilaçlardaki virüs öldürücü maddelerin kolayca zardan geçebildiği anlaşılmış.

(Bütün bu bilgiler nar ekşisi için de geçerlidir. Nar ekşisinin piyasadaki fiyatı 10 – 12 TL. arasında değişiyor.)

Nar meyvesinin grip virüsü üzerine olan bu etkilerinden başka, antibiyotiklere dirençli bakteriler üzerinde de etkili olduğu iddia ediliyor.

Nar, grip, Erdem Yeşilada

Nar ve Dr. Erdem Yeşilada

Bu bilgileri veren Profesör Doktor Erdem Yeşilada, söz konusu bulguların deneysel çalışmalara dayandığını söylüyor ve domuz gribi ile ilgili mücadelede nar suyuna önem verilmesi gerektiğine inanıyor.

Nar suyunun dezenfektan etkisi
Yapılan deneylere göre dişlerde plak oluşumuna yol açan bakterileri öldürmede nar suyunun %80 oranında öldürdüğü saptanmış. Bunun için nar suyu ile gargara yapmak gerekiyor.

Erdem Yeşilada’ya göre kısaca: Nar suyu gribe karşı kullanılan ilaçların etkisini arttırır, aynı zamanda dezenfektan etkisi vardır.

Kategori: Beslenme Tarih: 04 Kasım 2009

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)