Narsist Olmak ve nergis çiçeğinin hikâyesi

Narsisizm bir ruh hastalığıdır: Kişinin kendisi ile övünmesi, kendisine hayran olması, kendi kendisini yüceltmesi, adeta kendisine âşık olması şeklinde psikolojik bir bozukluktur. Megalomanyak ve kibirli tipler…

Narsisizm bir ruh hastalığıdır: Kişinin kendisi ile övünmesi, kendisine hayran olması, kendi kendisini yüceltmesi, adeta kendisine âşık olması şeklinde psikolojik bir bozukluktur.

Böyle insanlarla eğer dost olacaksan her zaman onun büyük bir hayranı, bir müridi, bir şakirdi gibi davranmak zorundasın. Bu ise o kişinin hastalığını arttırmaktan başka bir işe yaramaz. Konu ile ilgili eski bir yazım:
» Kupa Kraliçesi Sendromu

Bütün dünyada insanlar, çok az kişiler hariç, narsistlerin kibirli, anlayışsız, bencil olmalarından dolayı narsistlerden nefret ederler. Onların psikolojik bozukluk içinde olduğunu görmezler. Narsistlere düşmanca tavır alanlar ne kadar bilinçsiz ve acımasız olduklarının farkında değiller.

eski yunan mitolojisinde narsistlik

Narcissus

Narsist kelimesinin kökeni

Eski Yunan mitolojisinden bir hikâyeye dayanır: Herkese kaba ve kırıcı davranan, kimseyi kendisine layık görmeyen, kendisini sevenleri aşağılayan çok güzel, son derece yakışıklı ama bir o kadar da “kibirli” genç bir delikanlı varmış. Adı Narkissos. Onun bu kibirli ve kırıcı davranışlarından ötürü tanrılar onu “kendi kendisine aşık olmak”la cezalandırmış. Bir gün dereye bakmış, suda kendi aksini görmüş. Gördüğü güzelliğe âşık olmuş. Devamlı su kenarında oturur sudaki aksine bakarmış. Ama ulaşmak sarılmak mümkün değil. Umutsuz aşkından, acısından kederinden dolayı ince hastalığa yakalanmış günden güne mum gibi erimiş. Su kenarında ölmüş. Tanrılar tanrısı Zeus, kibrinden yanına varılmayan tiplere ibret-i alem olsun diye onu güzel kokulu çiçek açan bir bitki haline getirmiş: Nergis çiçeği (Narcissus).

İşte bu kendine tapma (narsisizm) hastalığına isim olarak mitolojideki bir karakterin adı (Narkissos) uygun görülmüş.

İslam tasavvufunda ise şiirlerde nergis çiçeğinin “daima bekleyen gözler”e benzetilerek kullanıldığını görmüşümdür. Aşıkların kavuşma beklentisinin, yolları gözlemesinin sembolüdür. Aşağıdaki resme bakın, nergisin çiçekleri dört gözle çevreye bakan gözlere benziyor.

nergis, fulya, zerrin türü süs bitkilerinin bakımı, yetiştirilmesi

Nergis çiçeği hakkında bilgi

Sen de mi narsistsin?

Hastalığından kurtulmaya çalış. Hiçbir eleştiriyi kabul etmiyor, en küçük bir eleştiriyi büyük hakaret kabul ediyorsun. Bu hastalığın seni her zaman huzursuz edeceğini bil. Mutluyum diye bağırmakla belki başkalarını kandırabiliyorsun ama kendini kandıramadığının farkındasın. Dostların(?) seni başları üzerinde taç ettikçe sen onları seversin. Ama senin egona karşı en küçük bir hatalarında sen onlara hiç acımazsın basarsın tekmeyi! Aslında bütün bunların bal gibi de farkındasın. O halde kötü insan olmayı kabulleniyorsun, öyle olmak istiyorsun demektir.

Ayet: Onların kalplerinde hastalık vardır. Allah onların kalplerindeki hastalığı arttırmıştır.
Evet, çünkü sen kötü olduğunu çok iyi bildiğin halde, o kötülükçü davranışlarının tedavisini aramak şöyle dursun, adeta kibirlilik ve yücelik duygusu ile beslenmeye çalışıyorsun.

Narsisizm hastalığı hakkında ayrıntılı bilgiler için bu satıra tıklayın.
Videolu kısa anlatımlar olduğu için üşenmenize gerek yok, dinleyin öğrenin.

Çevremizdeki narsistler

Toplumsal yaşantımız icabı veya bir yerdeki konumumuz icabı filan filan kişilerle devamlı görüşmekteyizdir. Bu kişiler komşumuz olabilir, iş arkadaşımız olabilir, patronumuz olabilir. Bunların içinde narsistler olabilir. Genelde narsist bir patron narsist bir iş arkadaşımız kadar tehlikeli olamaz.
“Yılanın başını küçükken ezeceksin”
Ne olursa olsun, o kişi için tavrınızı değiştirmemelisiniz. Yoksa yılanı besleyip size ve sevdiklerinize zarar vermesini siz kendiniz sağlamış olursunuz.

Kategori: Kültür Sanat Tarih: 16 Eylül 2009

Etiketler:

'Narsist Olmak ve nergis çiçeğinin hikâyesi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Vişne Ağacı dedi ki:

  Galiba böyle birini hatta birilerini tanıyorum! Gerçi onlara tam olarak narsist diyemem ama bir kupa kraliçesi oldukları kesin! Onların suyundan gidersen iyi, milim farklı gidersen düşmanlarıymış gibi algılıyorlar, arkandan atıp tutmaya başlıyorlar… Sonra birşeyler oluyor, aaa bi de ne göresin … dün sana kötüledikleriyle bugün kol kolalar… Ve zamanla anlıyorsun, kim onları alkışlamışsa onu yüceltiyorlar… Vakti geldikçe seni onlara, onları sana kötülüyorlar :) Narsistlikleri sadece narsistlik olarak kalmıyor araya fitne, fesat, riya karışıyor…
  Onlardan nefret etmiyorum ama son zamanlarda baya gıcık oldum. Tencere düşmüş, kapağını bulmuş; diyorum onlardan için. Bu dönem İnşallah farklı sınıflarda olacağız… Onlardan uzak durmak için elimden geleni yapmaya çalışacağım…

 2. E. Ali dedi ki:

  Ne güzel anlatmışsın aynen öyle işte. Ama bir şey var: Gençlikte insan çok hata yapabilir, onların hataları bir ölçüde hoş görülebilir. Ben bunları gençler için değil, canımı fena sıkan birileri için yazdım. Bunlar yetişkin (benim için 24 yaşından itibaren herkes yetişkindir ve hatalarını hoş göremem). Ve de muhakkak psikologa gittiklerinden eminim. ama kendilerinde ne biçim bir nefis varsa ne doktor dinlerler ne psikolog ne din ne iman…
  Çirkin şeylerini gördükçe buraya yazacağım. yalnız, o narsist gözlerle benim yazdıklarımı hiç kendilerine kondurmazlar herhalde. :(
  Yazıda linkini verdiğim psikologun sözlerini duyunca onlar hakkında pek ümidim kalmadı. Allah akıl versin.

 3. eda dedi ki:

  helal ya çok güzel yazmışsınız insanın hep bu siteye geçesi geliyor acaba böyle bir aşk var mı yeryüzünde merak ediyorum eğer varsada bize denk gelmiyor aşk yüzünden bizim için ölen biri ne zaman karşımıza çıkacak

 4. Selma, Ankara dedi ki:

  İsimler insanların kişiliğini yansıtırlarmış. Bu hikayeyi okuyunca bu sözün doğruluğuna inandım. Şimdiye kadar 2 tane Nergis isimli insan tanıdım, ikisi de son derece narsisitti.
  ***
  Selma Hanım, ben de çok güvendiğim bir hoca efendiden duymuştum. İsimlerin tesadüfi olmadığını, Arş’tan gelip sahibini bulduğunu söylemişti. Ama kötüye yormayalım. Allah o iki Nergis hanıma hidayet versin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)