Okula Giden Kitap Düşmanı Oluyor!

kedicik gravürBir arkadaşım vardı. İlkokuldan sonra hiç okula gidememiş. Gidememiş ama bu arkadaş çok kafalıydı. Çok kitap okurdu. Okula devam etseydi sanıyorum kitap okumaktan nefret edecekti. Sizin de tanıdığınız benzer kişiler olmuştur. Okula devam edememiş, içinde bir ukte kalmıştır.

Bir arkadaşım vardı. İlkokuldan sonra hiç okula gidememiş. Gidememiş ama bu arkadaş çok kafalıydı. Çok kitap okurdu. Okula devam etseydi sanıyorum kitap okumaktan nefret edecekti. Sizin de tanıdığınız benzer kişiler olmuştur. Okula devam edememiş, içinde bir ukte kalmıştır.

Aslında bir bakıma bu kendisi için daha hayırlı olmuştur çünkü kitap okuma, düşünme, yorum yapma hassaları bizim berbat eğitim sistemimiz tarafından mahfedilmemiştir. Bu yüzden bu kişiler şanslıdır. Kendilerini yetiştirmiş, saygın birer meslek sahibi olmuşlardır. Çevrelerinde saygı duyulan kişiler olmuşlardır.

kedicik gravürRahmetli babamın da biraz böyle bir yönü vardı. İlkokuldan sonra okuyamamış ama ben bildim bileli elinden kitap, gazete düşmeyen bir insan olmuştur. Evde olduğu zamanlar saatlerce gazete okurdu kitap okurdu. Çevresinde çok saygı duyulan bir insandı. Dükkânında boş kaldığı zaman hep gazete okurdu.

Bizimki gibi bir eğitim sistemimiz olunca, dışarıda kalanların zihinleri özgür oluyor. Tabii çevre faktörü de önemli. Yeter ki okuyan, düşünen arkadaşları olsun. Öyle olunca okullarda eğitim görenlerden çok daha fazla okuma düşkünü oluyorlar.

Kategori: Eğitim Öğrenim Tarih: 29 Kasım 2008

Etiketler:

'Okula Giden Kitap Düşmanı Oluyor!' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Erdal dedi ki:

    Okulda verilen hep gereksiz bilgiler yüzünden kaynaklanıyor bence.

  2. kalderavolkan dedi ki:

    Kesinlikle. Benim babamda ilkokuldan sonra çok okumak istemiş ama bunu başaramamış. Şimdi eline ne geçerse okuyor. Hele gazetesini her sabah ve saatlerce (dükkanında :) okur. Köşe yazıları, haber ayrıntıları vs.
    Bir yandan heryerde reklam, kampanya vs ile kitap okumaya teşvik ederken bir yandan saçma ve düzensiz eğitim sistemimizle okumaktan uzaklaştırılıyoruz. Çok gördük mezun olduğunda okul bahçesinde, çevresinde hatta sınıfta kitaplarını yakan arkadaşlarımızı :(


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)