Rezeneli Mücver

Mücver nasıl yapılır bilirsiniz. Yemeklik kabak rendelenir, yumurta ve az biraz un ile bulamaç yapılır yağda kızartılır. Rezene bitkisi anne sütünü arttırır. Gaz söktürücüdür. Bebeklerde iştahı açar. Sindirim problemlerinin çözülmesine yardımcıdır.

Dün bir ahbabımız getirmişti. Bahçesinde yetiştirdiği taze rezene yapraklarından mücvere katmış. Zaten mücver severim ama rezene ile yapılınca çok daha lezzetli olmuş.

Mücver nasıl yapılır bilirsiniz. Yemeklik kabak rendelenir, yumurta ve az biraz un ile bulamaç yapılır yağda kızartılır. Annem özel olarak yapmazdı. Ne zaman kabak dolması yaparsa içini boşalttığı kabakların içleri ziyan olmaması için yumurta ile bulamaç yapıp kızartırdı.

Rezene ise şifalı bitkilerdendir. Vikipedi’den kısa bir alıntı:
Rezene bitkisi anne sütünü arttırır. Gaz söktürücüdür. Bebeklerde iştahı açar. Sindirim problemlerinin çözülmesine yardımcıdır. Sindirim sorunlarından dolayı yaşanabilen baş ağrılarını geçirir. Sinirleri yatıştırır. Balgamlanmayı engeller. Fakat uyku dağıtıcı bir bitki olarak da bilinir.

Rezeneli mücver

Rezeneli mücver

Tavsiye ederim böyle bir lezzet kaçırılmamalı. Rezenenin tadı biraz anason tadına benziyor. Çoğu yemeklere böreklere katılabilir. Faydası çok. Sağlıklı beslenmeye dikkat edelim.

Kategori: Beslenme Tarih: 16 Mayıs 2009

Etiketler:

'Rezeneli Mücver' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Stil Direktörü dedi ki:

  Amanın bunu da ilk defa duydum. İlahi çok yaşa abi sen emi. Rezene kolay bulunuyor mu? Bu arada bende kabak içlerini değerlendiriyorum eşimde EV EKONOMİSİ öğretmeni olmalıymışsın sen diye takılıyor bana :)
  **********
  Cevap:
  Rezene kırlık yerlerde bulunur. Yaprakları dereotuna benziyor. tadı-kokusu ise anason tadına-kokusuna çok benzer. böylece kolayca tanıyabilirsiniz. vikipedi’de resmi de var. :)
  Çok hoş bir şey. Böreklerden eksik edilmemeli bence. :)

 2. Stil Direktörü dedi ki:

  Tamamdır not alındı eve döner dönmez bulursam deneyeceğim.
  **********
  Cevap:
  Denedikten sonra beğenirseniz sonucu da yazın hatta sitenizde rezeneli bir börek tarifi verin. Böyle şifalı bir bitkiyi daha çok kişi tanısın bilsin. :)

 3. thares dedi ki:

  Burdur ve çevre illerde rezeneye “yumurcak” derler. Bol miktarda ekilip kaldırılır. Ancak Mücver yemeğini ilk defa duydum hanıma okutup mümkünse yaptırayım.
  Paylaşımlarınız İçin Allah Razı Olsun
  *************
  Cevap:
  Mücverin nasıl yapıldığını kesin biliyordur. Demek şimdiye kadar hiç yapmamış sizin haberiniz olmamış. Mücver yapılışı pişirilmesi en kolay bir çeşit börektir.

 4. E. Ali dedi ki:

  Rezene nasıl bir bitkidir, aşağıdaki fotoğrafta görüyorsunuz.

  Fotoğraf buradan alındı: ozpolitic.com


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)