Röntgen cihazlarının bile lüks modelleri var

Panoramik – Sefalometrik 3DCT Tomografik Röntgen nedir? Sefalometrik nedir? Dento – Maksillofasiyal İleri Görüntüleme ve Analiz Merkezi.. Röntgen cihazlarında teknolojik yenilikler. Panoramik röntgen.. diyagnostik ne demek…

Sokakta yürürken çevremde en çok tabelalarla ilgilenirim. Dün fotoğraf makinem yanımdaydı. Osmanbey’de gözüme çarpan çok farklı bir tabelanın fotoğrafını çektim.

Tabelada şu yazıyor:
Panoramik – Sefalometrik 3DCT Tomografik Röntgen

Panoramik ne demek az çok biliyorum. Etraflıca çepeçevre görüntü gibi bir şey. Sefalometrik bildiğim kadarı ile kafa ölçüsüne uygun gibi bir anlamda.. Tomografik.. işte bunda takıldım. Hastanelerde çok karşılaştığım bir kelimeydi aslında. Röntgen ise bildiğimiz şey.

Tabelada web sitesi adresi de var.
www.dmar.com.tr

Sitede ne gibi bilgiler vermişler:

Dento – Maksillofasiyal İleri Görüntüleme ve Analiz Merkezi

Sitenin “Hakkımızda” sayfasında şunlar yazıyor:
Günümüzde radyolojinin gelmiş olduğu teknik seviye teşhis ve tedavi planlamasında radyografi kullanımını vazgeçilemeyecek kadar önemli hale getirmiştir. Son beş yılda alınan teknolojik mesafe önceki yirmi, yirmi beş yıldan daha fazladır. Bu gelişim sürecinde değişmeyen temel faktörlerden birisi X-Işını’dır. Bu anlamda çalışmaları ile bu günlerimizi yaklaşık yüzyıl önceden aydınlatan Wilhelm Conrad Roentgen’i saygıyla anarız. Ayrıca Panoramik Röntgen’i geliştirerek diş hekimliği kullanımında önemli bir vizyon açan Finlandiyalı Profesör Paatero’yu da hatırlatmak isteriz.
Bizler kurulduğumuzda belirlediğimiz “en iyisi” felsefemizi ilk günümüzden bu günümüze, bu günümüzden yarınlarımıza taşımayı, taşırken de bu misyonun çıtasını en üstte tutmayı görev bildik. İşte bu sorumlulukla taşıdığımız misyonu “yükselen diagnostik değer” sloganımızla bütünleştiriyoruz.

“Misyonumuz” sayfasında ise şunu yazmışlar:
Günümüz gelişen Dental tanı teknolojilerini kaliteli hizmet anlayışımız ile birleştirerek hastalarımıza ve dişhekimlerimize sunmak ve memnuniyetlerini arttırmaktır.

Anladım ki dişçilikle ilgili bir sistemmiş bu röntgen sistemi. “yükselen diagnostik değer” ise ilginç bir slogan olmuş.
Diagnostik ne demek? Hiç bilmiyorum.
Uludağ sözlük: “teşhis & tanıya dayalı olan çalışmalar, tetkik ve analizler bütünü.” diye tanımlamış.

Kategori: Sağlık Tarih: 27 Haziran 2009

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)