Sanal dükkânlar birer birer açılıyor.. “Web Shopping” çağı başladı

Dükkân kirası, vergisi, ısıtması, elektriği, dilencisi, misafire çay ikram edilmesi, tuvalet parası, otopark aidatı, güvenlik filan bütün bunların toplam maliyetini düşünürsek herhalde sanal dükkan ile internet üzerinden ticaret yapmak en iyi yoldur.

Bunlar bildiğimiz dükkânlardan değil. Bazı web sitelerine üye oluyorsunuz ve kendi ürettiğiniz şeyleri veya eskinizi püskünüzü satıyorsunuz. Veya beyaz eşya ticareti vb. yaparsınız. Bazı insanların her türlü maliye kaydı filanı vardır aracı sitelere üye olmaz kendi siteleri üzerinden satış yaparlar. El işi örgü takı filan yapanlar da webde dükkân açıp satış yapmaya koyuluyor. Teknoloji ticaretin ve alışverişin seyrini de etkiliyor.

Dükkân kirası, vergisi, ısıtması, elektriği, dilencisi, misafire çay ikram edilmesi, tuvalet parası, otopark aidatı, güvenlik filan bütün bunların toplam maliyetini düşünürsek herhalde internet üzerinden ticaret yapmak en iyi yoldur.

Ne derece etkili olur faydalı olur şimdi birkaç kişinin memnuniyeti ile kesin bir şey söylenemez. İnşallah kimsenin ümidi boş çıkmasın.

Web’de dükkân açmak konusu ve web esnafları / işadamları yakında televizyon programlarında tartışılmaya başlanır. Bir başlarsa da her şey ele alınır: Web sitelerinin esas sahiplerinin kârı nedir, müşteri memnuniyeti ne derecede, dükkân sahiplerinin mağduriyetleri nelerdir, vergiler ağır mı, vesaire.

Daha sonra bunlar toplumsal bir sorun gibi gündeme getirilmeye bile başlanabilir. Burası Türkiye. Hayatta çözüm arayışları yoğun, haksızlıklar da yoğun. Büyük çalkalanmalarla eğile büküle Türkiye yola devam ediyor.

Herhalde zamanla sokaklarda caddelerde dükkân sahibi olmak tamamen terk edilecek, bir şey satın almak isteyen insanlar bilgisayarlarının başına geçerek gereken web sitelerinin vitrinlerini inceleyecekler. Şimdiden ufak tefek başlamış durumda.

Kategori: Ekonomi Ticaret Tarih: 08 Ekim 2009

Etiketler: | |

'Sanal dükkânlar birer birer açılıyor.. “Web Shopping” çağı başladı' hakkında sorular, açıklamalar

  1. STİL PAZARI dedi ki:

    Kesinlikle haklısın abi STİL PAZARI umduğumdan daha iyi gidiyor şükür diyelim

  2. Evet dediklerinize katılıyorum 5-10 yıl sonra Türkiye’de internet erişimi artık heryerde %100 olaçağı kesin artık her yerden herhangi bir ürünü oturduğumuz yerden sipariş verebileçeğiz. normal kurumsal web sayfaları da artık E-ticaret sistemine yakında bir bir geçmeye başlayacak ve web tasarım işleride artık değişik bir role bürünecek gibi görünüyor.

  3. su arıtma dedi ki:

    Her geçen gün dahada artmaktadır. E ticaret siteleri revaçta. Her gün yenileri ekleniyor. Özellikle elbise pazarı daha fazla.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)