Sauna etkisi veren giysilerle bol ter atarak zayıflamak

Gereksiz yere devamlı ter atmak bünyenin ihtiyacı olan pek çok şeyi de beraberinde götürür. Telafi etmek için kayıp şeyleri içeren yiyeceklerden içeceklerden yemek içmek gerekir. Devamlı ter atmak yerine devamlı hareketli olmayı tercih etmelisiniz. Boğazınızı tutun canınızın istediği her şeyi mideye indirmeyin. Aşırı kilolu olsanız bile diyet yapma çalışmalarınızda ilkeniz şu olmalı: “Ben kilolarımdan çok memnunum. Zayıflamaya çalışmıyorum. Amacım bu kilonun üstüne çıkmamak.”

Her şeyden önce, “zayıflamak için” devamlı aşırı terlemenin yanlış olduğunu belirteyim. Gereksiz yere devamlı ter atmak bünyenin ihtiyacı olan pek çok şeyi de beraberinde götürür. Telafi etmek için kayıp şeyleri içeren yiyeceklerden içeceklerden yemek içmek gerekir. Bunlar genelde o maddelerin yanı sıra bol kalori içerir. Bir kısırdöngü içine girersiniz. Siz istemeseniz bile insan biyoritmi bünyenin ihtiyacı olan şeylerin bulunduğu yiyeceklere içeceklere karşı müthiş bir iştah oluşturur. Hamile kadınların aşermesi gibi bir hale düşer ve kendinizi engelleyemezsiniz o yiyecekleri içecekleri tüketirsiniz. Kendinizi engelleyebilseniz bu daha kötü. Bünyenizi ihtiyacı olduğu önemli maddelerden alıkoymakla hiç akla gelmedik hastalıklara davetiye çıkarıyorsunuz.

Devamlı ter atmak yerine devamlı hareketli olmayı tercih etmelisiniz. Boğazınızı tutun canınızın istediği her şeyi mideye indirmeyin. Metabolizmanız yaş ilerledikçe yavaşlar. Yaşınız ilerledikçe daha fazla hareketli olmak “zorundasınız”. Hem yaşlanmayla beraber kaslarda erimeler incelmeler azalmalar baş gösterir. Önlem için kasları hareket ettirici kültürfizik hareketlerini düzenli olarak yapmak “zorundasınız”. Hatta yüz kaslarınızı bile düşünün. Bu alışkanlıkları 30 yaşına girer girmez edinmelisiniz. Yaşlanmayı beklemeyin.

Bol hareketlilik, düzenli spor, aerobik, dengeli beslenmek, hayatı sevmek, eşi dostu sık ziyaret etmek, boş durmamak, insanlara emirler yağdırmak yerine herkesten fazla hizmet etmek sizi genç tutar sağlıklı ve mutlu kılar.

Bir de tığ gibi zayıf olma takıntınızdan kurtulun. Herkesin dikkatini çeken bir şey var: Biraz kilolu insanlar çok daha rahat, keyifli, neşeli, pozitif enerji dolu oluyor. Zayıf insanlar genelde asabi, hırçın, huysuz, yaşam enerjisi düşük ve negatif oluyor. Balık etinde iseniz bunu sorun olarak görmeyin. Yapmanız gereken şey çok hareketli olup yediğinize içtiğinize dikkat etmektir, o kadar. Yani zayıflamaya değil daha fazla kilo almamaya çalışın mutlu olun. Aşırı kilolu olsanız bile diyet yapma çalışmalarınızda ilkeniz şu olmalı: “Ben kilolarımdan çok memnunum. Zayıflamaya çalışmıyorum. Amacım bu kilonun üstüne çıkmamak.” Böylece “kilo verecek miyim, ne kadar zayıfladım acaba” gibi yüksek stres veren düşüncelere kendinizi hiç kaptırmazsanız diyetinize seve seve devam edersiniz, diyet yapmaktan keyif alırsınız. Diyete alışıp kiloluluk takıntılarınızdan kurtulsanız işte o zaman bünyeniz biyoritminiz stresin verdiği baskıların etkisinde olmayacağı için kilo verme sürecine girer, bu modda başarı ile devam eder.

Çevrenizi fiziğinizle değil kişiliğinizle etkileyin. Kitap okuyun, insanları iyi gözlemleyin, az konuşun çok dinleyin dikkatle dinleyin muhatabınızın ne dediğini değil ne demek istediğini tam anlamaya gayret edin. Etkileyici insanlar dinlemeyi ve özellikle “anlamayı” bilen insanlardır.
Bakın bu çok önemli. Fiziğiniz ne kadar mükemmel olursa olsun, bir insan size bir şey anlatmaya çalışıyorken “ben de şunu şunu anlatayım” mücadelesine girmeyin; bunu yaptığımız takdirde gerçekten çok itici oluyoruz. Bu “pis” huy bizim toplumumuzda neredeyse herkeste var. Onun için insanlarımız birbirine hem itici oluyor hem birbirinden kaçar oluyor. Sonuçta “ben niçin bağlayıcı olamıyorum” diye düşüne düşüne bütün suçu dış görünümlerine yüklüyorlar. Oysa hiç alakası yok.

Kategori: Sağlık Tarih: 20 Haziran 2010

Etiketler:

'Sauna etkisi veren giysilerle bol ter atarak zayıflamak' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Sunay Arslan, Bolu dedi ki:

    Ben her şeyden az miktarda yiyorum ve günlük koşu bandında bir saat tempolu bir şekilde yürüyorum. Günlük 500 kalori yapıyorum bu şekilde devam edersem kilo verebilir miyim?
    ***
    Günlük yediğiniz içtiğiniz şeyler size ne kadar kalori veriyor, siz günde ka kadar kalori yakıyorsunuz bunu düşünmelisiniz.

  2. leyla dedi ki:

    ben ekmek yemiyorum ve terlemek icin beyez poset karnima falan yapistiriyorum…hatda kilolu yerlerime bile ve terliyorum…zararli tarafi varmi bunun


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)