Selva Komşu Hakkı

Selva yeni reklâm tanıtım filminde hem dinimizde hem geleneklerimizde büyük değer verilen komşuluk temasını işlemiş.

Reklâmcılıkta geleneksel öğelere yer vermek
İç pazarlarda tercih edilen bir marka olabilmek için uygun pazarlamacılık teknikleri gerekir. Ürün tanıtımlarında, reklâm faaliyetlerinde geleneksel öğelerle hareket etme düşüncesi parlak bir fikir gibi görünüyor ama bu her zaman yararlı sonuç getirmeyebilir (örnek: Kola Turka). Hedef kitle gelenekçi kesim olunca, söz konusu taktiğin işe yarayacağı tahmin edilen ürünlerde bile başarısız olma olasılığı büyük. Çünkü gelenekçi kesim alışkanlıklarını kolay kolay bırakmaz. Fakat bir defa adlar, markalar kafalarda yer edince zamanla insanlar “bu artık bizdendir” diye düşünebilirler ve o şeyleri yavaş yavaş hayatlarına geçirebilirler. Yani en azından bu yolla akıllarda kalmak, sonra zamanla yadırganmamak ve tutulmak söz konusu olabilir. Tanıtım, daha doğrusu benimsetme çalışmalarına sabırla devam etmek gerekiyor.

Danone reklâmında bağlama çalan halk ozanı ile onun çığırdığı türkünün yanı sıra Ayşe Özgün konuşuyordu. Gelenekçi Anadolu insanı için reklâm müziğinin kendilerinden olması ve Ayşe Özgün bir araya gelince sonuç ne oldu, satışların artmasında başarı oranı nedir öğrenmek isterdim.

Şimdi Selva yeni bir reklâm hazırlamış. Bu sefer hem dinimizde hem geleneklerimizde büyük değer verilen komşuluk temasını işlemişler. “Komşu Hakkı: 3 al 2 öde” yazılı ambalajlarda satılan Selva ürünlerinin 3 paketinden biri bedavaya geliyor. Hedef kitleye “biri komşulara hediye edilebilir” fikri aşılanıyor. Eğer bu da tutarsa herkes komşusuna Selva tanıtımı yapmış olacak.

Bu reklâm gelenekçi çoğunluğumuz tarafından tebessümle karşılanıp benimsenebilen bir reklâm olmuş. Satışları arttırmada başarı getirecek bir fikir.

Kategori: Beslenme Tarih: 24 Ekim 2009

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)