Şifa kaynakları – en etkili şifalı gıdalar

Kesinlikle şifalı olduğunu bildiğim gıda maddelerinin listesini veriyorum. Açıklamaları da okumanızı tavsiye ederim.

Aşağıda kesinlikle şifalı olduğuna inandığım gıda maddelerinin listesini veriyorum. Açıklamaları da okumanızı tavsiye ederim.

1- Gerçek organik yumurta
Piyasada organik yumurta diye satılan yumurtalar gerçekte organik değildir, hiç alakası yoktur inanmayın. Verimli toprakları olan, yeşilliği bol yerlerde “tamamen özgür” olarak yetiştirilen tavukların yumurtalarında hem bedensel hem manevi dertlerinize hiç ummadığınız şekilde şifa bulabilirsiniz. Yurdumuzda çoğu köylük yerlerde tavuklar dışarı serbest bırakılır; onlara sahipleri sadece az miktarda buğday vb. tahıllardan verir ama tavuklar yetinmez, bol bol gezinirler bünyeleri neye ihtiyaç duyuyorsa onları arar bulurlar. Onların yumurtalarının şifalı olmasına sebep budur; yani doğal ortamlarda özgürce dolaşıp neleri yiyeceklerine kendilerinin karar vermeleri.. Bu imkâna sahip tavukların yumurtalarından çıkan civcivlerin bağışıklık sistemlerinin son derece sağlıklı, son derece güçlü olduğu bilimsel olarak tespit edilmiştir. Gerçek organik yumurta her mevsim bulunmaz. En çok ilkbaharda ve yaz mevsiminin ilk yarısında olur.

2- Balık yağı ve taze zeytinyağı
İnsan bünyesinde bazı şeyler zamanla tükeniyor. Kimde ne zaman tükenir, bunun yaşı yok. O tükenen maddeler yüzünden bazı dertlere muzdarip olabiliriz. Baş gösteren sorunlardan en yaygını, bağışıklık sistemimizin güç kaybetmesidir veya dengesinin bozulmasıdır. Mesela sık sık gribe yakalanmak gibi veya çeşitli alerjilere tutulmak gibi. O eksilen maddelerin telafisi ise ancak balık yağı ile ve zeytinyağı ile mümkündür, bir de elbette yukarda anlattığım türden yumurtalarla.
Balık yağının ayrıca şu faydası var: Tahrip olmuş dokuların süratle yenilenmesinde muazzam faydalıdır. Herhangi bir ilaç kullanmayan kişilerin günde bir tatlı kaşığı balık yağını C vitaminli bir meyve (özellikle kivi) eşliğinde yutmaları gerekir. İlaç kullananlar doktora danışmadan balık yağı almamalılar, zararı olabilir.

Zeytinyağını taze olarak her gün her fırsatta özellikle çiğ olarak, salatalara karıştırarak ve bazı baharatlar eşliğinde ekmeği banarak yemelisiniz.

3- Özellikle “dağlarda” serbest bırakılan keçilerin sütü
Aynen tavuklar gibi keçiler de yiyecek konusunda acayip araştırıcıdır. Uygun yerlerde serbest bırakılırsa geniş bir bölgeyi merakla dolaşırlar bin bir çeşit şey yerler. Yediklerinin hemen hepsi bitkisel olsa gerek. Ama bilemeyiz, belki tavuklar gibi onlar da gerekli gördükleri topraklardan, böceklerden yiyor olabilirler. En azından bazı kayaları yalamayı sevdiklerini biliyoruz. Neyi gerekli görüyorlarsa, muhakkak onların sütünün şifalılığını arttırıyordur. En azından tertemiz dağların şifalı bitkilerini yiyorlar.

4- Bal
Bal, elde edildiği bölgeye göre değişik maddeler içerir. Nerenin balının hangi hastalığa çare olacağı bilinmez. Bal çeşitlerinden denemelisiniz. Küçük bir kavanozdan günde bir iki kaşık yeseniz, bitince başka bir bal çeşidine devam etseniz, belki birinden birinin mucizevi bir ektisi olabilir ve birçok faydasını görebilirsiniz.

5- Organik tarım ürünü her çeşit sebze ve meyve
Her ne kadar organik dense de, özellikle sebzeler için güvenmemeli. Zira insanoğlunun devamlı işlediği toprakların pek organikliği kalmıyor. Siz kendiniz, imkânınız varsa arada bir kırlık dağlık yerlerde geziye çıkarak ebegümeci, labada, hindiba, karahindiba (radika), kazayağı, madımak gibi bildiğiniz yenilebilir otları tamamen doğal ortamlardan bulup onlardan da yemelisiniz.

Kategori: Beslenme Tarih: 25 Kasım 2010

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)