Serotonin mutluluk hormonu

İnsanın mutsuz olması sadece serotonin eksikliğinden kaynaklanmıyor. Hayata bakış açısı da çok önemli bir faktör.

Mutlu olamayanlara kızmayalım. Adamlarda serotonin kalmamış. Siz de küçük şeylerden mutlu olmayı beceremeyengillerdenseniz siz de canınızı sıkmayın. Size de serotonin gerekiyor.

Peki diyeceksiniz bu serotonin hap mıdır nedir?
Serotonin insanın bünyesinin kendisinin üretmesi gereken bir hormondur. Oluşması için gerekenlerden en iyi bildiğim üç şeyi yazayım.

• Çikolata
• İssot (acı kırmızı biber)
• Göz kapaklarını güneşlendirmek

Üçüncüsü bedava. Her gün güneşin tepede olmadığı vakitlerde sabah veya akşamüstü yüzünüz güneşe yönelik olarak rahatça oturun. Gözlerinizi kapayın. İyi şeyler düşünün. 15 dakika kadar gözlerinizi açmayın göz kapaklarınız güneşlensin. Böylece serotonin hormonu oluşuyor.

İnsanın mutsuz olması sadece serotonin eksikliğinden kaynaklanmıyor.
Hayata bakış açısı da çok önemli bir faktör. Nasıl ki üşüyünce büzülürüz titreriz, sıcakta ise rahat olup gevşeriz. Olaylara gösterdiğimiz tepkiler, bakış açımız ısı derecesinin bedenimizi etkilemesi gibi beynimizi etkiliyor. Sinir hücreleri beyindeki kas benzeri yapılara kasılma gibi tepkiler verdiriyor. bunları anlamıyoruz ama üzgün, kızgın, bedbin, mutsuz, huysuz hallere işte bu yüzden giriyoruz.

Serotonin hayata bakış açımızı etkiler mi orasını bilemem ama serotonin olsun olmasın bazı olayların insanın psikolojik halini “bir anda” iyiye veya kötüye çevirdiğini, insanın bir anda çok mutlu olabildiğini veya çok mutsuz olabildiğini iyi biliyorum.

Diğer hormonların etkisi
En çok hamile kadınlarda gördüğümüz anlam veremediğimiz ters haller, gereksiz sinirlilikler onlardaki hamilelikle ilgili oluşan hormonların beyni etkilemesinden kaynaklanıyor. Bu yüzden anlayışsız / cahil kaynanalar gelinlerine en çok hamilelik döneminde zarar verir çünkü genç kadının ters hareketleri karşısında çileden çıkar ve ona haddini bildirmeye girişirler.

Kategori: Sağlık Tarih: 01 Eylül 2009

Etiketler:

'Serotonin mutluluk hormonu' hakkında sorular, açıklamalar

 1. yansma dedi ki:

  seratonin salgılanınca mı mutlu olur insan? yoksa mutlu olunca mı seratonin salgılar? sebepler dünyasında yaşıyoruz abesle iştigal etmekten münezzeh olan Yaradan, seratonin sebebine binaen o kulunu mutlu edebilir elbette.. ben de portakal, çilek ve muzun mutluluk hormonu (seratonin) sallgıladığını biliyordum paylaşmak istedim. Ramazan’da da seratoninsiz kalmamak dileğiyle…

 2. Erdi dedi ki:

  Tabi en büyük etken psikolojik. Psikolojik nedenlerden dolayı hep stresteydim. Bu aralar hayatımdan okadar memnunumki anlatamam :)

 3. karmançormancı dedi ki:

  Hanımlar bu konuda şanssızlar… hamilelik dışında malum zamanlarda da hormonlar sapıttığı için :)
  serotonin arttırmak için mizahla ilgilenmeli… :) uykusuz, penguen okumalı… sürekli ciddi takılmamalı ….muz, ceviz, badem, balık yemeli..hayatı da çook sevmeli..

 4. E. Ali dedi ki:

  @Yansma; Evet, her şeyin vesileleri var elbette ama dediğiniz gibi inanç, itikat ile insan daha gerçekçi bir bakış açısı ile Allahın izniyle pekçok sorunun üstesinden gelebileceğini bilmelidir. Çözüm olmasa bile iman Allaha teslimiyeti getirir “ya rabbi narın da hoş nurun da hoş” der huzurunu bozmaz.

  @Erdi; Stres zamanımızın hem kaçınılmaz bir gerçeğidir hem insanların yakınmaları abartmalı oluyor bu da herkesi gereğinden daha fazla yıpratıyor. Küçük bir örnek verecek olursam, eskiden insan çamaşırları elleriyle yıkarken yeni keşfettiği sabunlarla deterjanlarla mutlu olurdu. Şimdi ise otomatik çamaşı makineleri var ve aynı insanlar strese girebilecekleri mutsuz olabilecekleri pekçok şey bulabiliyor. Bu hepimizin sorunu. Sen nasıl hissediyorsan bil ki çoğu kişi aynı durumdadır.

  @Karmançormancı; Sizin “guzela” blogu yıllardır biliyorum. Hoş geldiniz. :)

 5. gün dedi ki:

  Ben depresyona girdim 3 yıl önce öss yi kazandığımda bunu anladım çünkü istediğim üniversite ve bölüm olduğu halde ve hayatımda herşey güzel olduğu halde mutsuzdum. İnancım tabi ki var ve beni mutlu ediyordu ama bilmediğim birşey içimi sıkardı hep. Doktora gittim ve bana antidepresan verdi, verdiği antidepresan bildiğim kadarıyla serotonin içeriyordu. Daha sonra ilacımı değiştirdim ve 1,5 yıl tedavi ile tamamen iyileştim. İlk iyileşme ilacı kullanmaya başladıktan sonra ilk 1,5 ayda ciddi anlamda hissediliyor. anlatmak istediğim şey şu ki depresyon beyinde serotonin gibi birtakım hormonların salgılanmaması ya da eksik salgılanması sonuçta oluşuyor ve ilaçlarla bu hormonların salgılanması düzenli hale getiriliyor. Yani depresyon sanılanın aksine tamamen fiziksel bir olaydır. Depresyonda olduğunuzu hissediyorsanız çevrenizdeki insanların çoğu bunu iyi düşünerek hayatın olumlu taraflarına yönlenerek halledebileceğinizi söyler;yalandır inanmayın. Kimse beyin gücüyle hormon salgılatamaz :) Ben bu sorunu arkadaşlarımın, çevremin büyük bölümünde görüyorum. eğer ciddi problemleriniz varsa bu hormonları çikolata vs yiyerek almaya çalışmayın obez olur başka bir problemle karşılaşırsınız. Tavsiyem doğru bir psikiyatra gidip tedavi olmanızdır ve birgün gidecekseniz bu doktora sakın ilaçları iyileşmeye başlayınca bırakmayın başa sarar ve daha önemlisi psikiyatr deli doktoru değildir:) Her sağlıklı insanın başvurabileceği en az kulak burun boğaz kadar doktorları kadar normal bir branştır.

 6. gece dedi ki:

  şu serotonin iceren ilacnın isminide yazabilirmisin?
  **********
  Cevap:
  Doktor kontrolünden geçmeden ve doktor tavsiye etmedikçe aspirin bile kullanmayın. Şunun bunun tavsiye edeceği ilaçlarla aklınızı da canınızı da kaybedersiniz.

 7. Elif, Ankara dedi ki:

  Mutlu olmak için ne yapalım yok mu bunun bir çaresi?
  ***
  Var. Kesin bir çaresi var: Akrabalarınızı ziyaret edin. Yaşlı ve kimsesiz insanları ziyaret edin. Yaşlıları sevindirin.

 8. FLStudioXXL, Adana dedi ki:

  işte serotonin salgılatan ilaçlar
  TL
  Euro
  Usd
  Sterlin
  Gidin Alın, Aldığınız ilk Dakikadan itibaren Beyin Öyle Bir Serotonin Salgılıyorki, Hiç birşey Umrunuzda Olmuyor, Hayatı Tozpembe Yaşatıyor. Bırakırken, Kademeli Olarak Bırakılmalı, Yoksa Başa Geri Dönüp Depresyona Giriyor insan 8-/’) Antidepresan ilaçları Serotonin Salgılamaz. Öyle Birşeydirki Sadece Sinir Sistemine Etki Ediyor ve Köreltiyor. Nasıl Söyleyeyim, Önünde Kaza Olsun, Üzülmüyorsun Yani hapın Etkisi ile Üzülemiyorsun Mal Gibi Ruhsuz Biri Oluyorsun. Yani Eski Seni Arıyorsun. Getirisi Var Tabi, MALLIK. Götürüsü ise, Heyecan, Neşe, Sevinç, Kısacası Hayatımıza Bağlı Olan Eklentileri Siliyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)