Sütler niçin pastörize edilir?

Pastörize sütün de sterilize (UHT tekniği buna dahildir) sütün de belli bir amacı vardır…

Pastörize sütün de sterilize (UHT tekniği buna dahildir) sütün de belli bir amacı vardır.

Pastörizasyonda amaç Coxiella burnetti denen patojen mikroorganizmayı öldürmektir. Bu amaca yönelik farklı normlarda uygulamaları vardır.
Sterilize sütte amaç ısıya dayanıklı olan B. stearothermophilus denen bakterilerin sporlarını öldürmektir.

Bu iki işlem de keyfi uygulanan işlemler değildir. Çünkü bu bakteriler dâhil olmak üzere çoğu mikroorganizma insanlar açısından ölümcül sonuçlara neden olabilirler. Örneğin bu mikroorganizmalar kolera, difteri, tüberküloz,Q humması gibi hastalıklara neden olurlar.
İnsanların bu mikroorganizmaları bünyelerine alıp bağışıklık kazanması söz konusu olabilir; fakat sonucu acı da olabilir.

Evde kaynatma konusuna gelince kaynatma süt içerisinde bulunan vitamin, protein gibi ısıyla çabuk parçalanan bileşenleri azaltır. Pastörizasyon ve sterilizasyon işlemi yüksek sıcaklıkta kısa süren bir sıcaklık uygulamasıdır. Uzun süre sıcaklık uygulanmaz, sütte bulunan besin değerleri kalır. Çünkü bazı besin öğeleri sıcaklıkla parçalanırlar.

UHT sütten niçin yoğurt yapılamaz?

Bunun nedeni tüm mikroorganizmaların öldürülmesi değildir. Bunun nedeni sütte bulunan serum proteinleri denen bileşenlerin denature olmaması yani yapılarının bozulmamasıdır. Bunun için uzun süre yüksek sıcaklık uygulaması yapılır. Bunun için de farklı pastörizasyon normları uygulanır.

Süt tozu

Süte süt tozu katılması hakkında: Birinci olarak süt tozu sütün susuz halidir. Yani hiçbir katkı maddesi eklenmez sadece buharla direkt veya indirekt olarak kurutulur. İkinci olarak da işlemler maliyetli olduğundan pahalı bir üründür. Firmalar bu seçeneği sahtekârlık yapmak isterlerse bu nedenle kullanmazlar.

Süt probiyotik bir ürün değildir

Probiyotik bir ürün tüketmek istiyorsanız yoğurt ve peynir gibi ürünler yemelisiniz. Çünkü içme sütü evde kaynatsanız da UHT kutu sütler tüketseniz de probiyotik mikroorganizma içeriği düşüktür.

Yukarıdaki bilgiler “UHT kutu sütlerden uzak durun” adlı yazıma Deniz adlı kişinin yazdığı iki yorumdur. Önemli bulduğum için ayrı bir yazı olarak düzenlemeyi düşündüm.

Kategori: Beslenme Tarih: 22 Eylül 2009

Etiketler: |

'Sütler niçin pastörize edilir?' hakkında sorular, açıklamalar

  1. İbrahim dedi ki:

    UHT sütten yoğurt yapılamayacağını bilmiyordum açıkcası … Bilgilendirme için teşekkürler

  2. seyfı dedi ki:

    süte hiç bir katkı katmayan sutçunun sutunu yogur yapmasını beçeremıyenler ve yogurdun sulanmasıyla sutçuyu sahtakarlıkla suclayan bılınçsız tuketıçılere ne demelı


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)