Tacikistan’da turban modası patladı

Şimdi Tacikistan’da ani bir “türban modası” çıktığı söyleniyor. Mağazalar yoğun talepleri karşılayamaz hale gelmiş. Kumaşın dokuma ve boya kalitesine ve üstündeki işçiliğe göre eşarp fiyatları 5 dolardan 50 dolara kadar değişiyormuş.

Son birkaç yılda Tacikistan’da İslamileşme çok büyük bir hızla ilerleme kaydetmiş. Başkentte kadınların ve kızların büyük çoğunluğu tesettürlü. Halkın tesettür anlayışı çoğunlukla bizdeki gibi başörtü şeklindedir. Halkın bir kısmı ise sadece gözlerin hafifçe görünebildiği baştan aşağı siyah örtüyü tercih ediyor.

Şimdi Tacikistan’da ani bir “türban modası” çıktığı söyleniyor. Mağazalar yoğun talepleri karşılayamaz hale gelmiş. Kumaşın dokuma ve boya kalitesine ve üstündeki işçiliğe göre eşarp fiyatları 5 dolardan 50 dolara kadar değişiyormuş. Tacikistan bizim tesettür firmalarına cazip bir pazar olabilirdi – tabii eğer Tacikistan hem çok kalabalık hem çok zengin bir ülke olsaydı.

Tacikistan’da turbana rağbet patlaması inançtan dolayı bir ihtiyaç mı yoksa moda mı diye sorarsanız, esas faktör İslam olsa da moda yönü ağır basıyor. Çünkü başörtüsü olarak kullanılabilecek birçok geleneksel başörtüleri muhakkak vardır ama Tacik hanımlar “moda” eşarpları şimdi daha fazla tercih etmeye başlamış. Tesettürde modayı takip etmek Tacikistan’da bir fenomen oldu.

Gelinliklerin tesettüre uygun olmasındaki talepte de birden bire yüksek bir artış olmuş. Öyle ki, her üç gelinden ikisi tesettüre uygun gelinlik istiyormuş. Bu ise hem inanç hem moda. Normalde tesettürsüz gezen kızlar bile evlendiklerinde düğünde tesettürlü gelinlik istiyor deniyor. Bir de yine tesettürsüz hanımlar, tesettürlülerin çoğunlukta olduğu davetlere toplantılara giderken herkesten daha şık başörtüsü kullanmaya büyük önem veriyor olmalı.

Tacikisten nerede

Tacikistan Çin’in batı komşusu bir ülkedir. Halkın %85i sünni ve %5i şii müslüman, %10u hıristiyan. Tacikistan halkının dili ve devletin Resmi dili günümüzde Tacikçedir. Tacikçe İran dilinin (Farsçanın) bir lehçesidir. Önceleri Sovyetler Birliği’nde bir cumhuriyet olan Tacikistan bağısızlığını 1991’de ilan etti ve başarılı oldu. Nüfus 7.5 milyona yakın.

Tacikistan’ın İslamileşmesi bizdekinden çok daha hızlı ve çok daha yoğun. Devlet otoriteleri şaşkınlık içinde. Öğrenim kurumlarındaki turban yasağına gelen yoğun itirazlardan rahatsızlar ve başlarına bir şey geleceğinden korkuyorlar. Henüz büyük olaylar yok. Sadece “aynen bizdeki gibi” tesettürlü öğrenci kızlar çok üzgün. İmza kampanyaları gibi etkinlikler düzenliyorlar, ayrıca yetkili mercilere mektup yazarak intihar etme aşamasına geldiklerini belirtiyorlar.

Halkın İslam dinine yönelmesi hızla artıyor. Yeni nesillerden hiç vakit ihmal etmeden namaz kılanlar, ciddi tesettürlü kızlar, titiz dindar insanlar eski kuşaklara göre büyük çoğunlukta. Ve gitgide artıyor. Ezici çoğunluk, çocuklarını dindar bir müslüman olacak şekilde yetiştirmek için elinden gelen bütün gayreti gösteriyor.

Tesettüre ve İslam şeriatına her geçen gün daha fazla sıkı sıkıya uymaya çalışan Tacik halkının birkaç yıl sonra (en geç 20 yıl içinde) Avrupalı tarzı gelinliklere hiç itibar etmeyeceği ve artık bu gelinlikleri satın almayacakları Tacikistan giyim sektörünün emin olduğu bir gerçek.

Haberin kaynağı: В Таджикистан пришла новая мода – на хиджабы

Kategori: Giyim - Moda Tarih: 14 Ekim 2010

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)