Tarihi Eminönü Turşucusu

Turşu Türk mutfağının önemli unsurlarından biridir. Genellikle sebzelerden yapılır. Nadiren turşusu yapılan meyveler de var.

Turşu Türk mutfağının önemli unsurlarından biridir. Genellikle sebzelerden yapılır. Nadiren turşusu yapılan meyveler de var.

Turşusu yapılacak meyveler ve domates hıyar gibi sebzeler hamken kullanılır. Turşu yapımında çok kullanılan biber, lahana ve yeşil fasulye zaten yeterince serttir körpelerini seçmeye gerek yok.

Aşağıdaki resme tıklarsanız Tarihi Eminönü Turşucusu’nun seyyar turşu satış tezgahının esas büyük fotoğrafını görebilirsiniz.

Seyyar turşucu

Kategori: Beslenme Tarih: 23 Ekim 2009

Etiketler:

'Tarihi Eminönü Turşucusu' hakkında sorular, açıklamalar

  1. kalderavolkan dedi ki:

    Birincisi teknede balık ekmek satanlar ikincisi de bu turşucu, benim için eminönünün vazgeçilmezi. Kaldırılırsa çok üzülürüm. :)

  2. Balkabağı dedi ki:

    Tarihi eminönü turşucusundan turşu yemeyen turşu yedim turşu seviyorum demesin.. nasıl yapıyorlar içine ne koyuyorllar bilmiyorum ama sırf burdaki turşudan yemek için 2 saatlik yoldan geldigimi biliyorum. :) İstanbuldaki en iyi turşucudur. Burada yenen turşunun lezzeti hiçbir yerde bulunmaz. Sahibi Taşköprülü abimiz babamız canımız kanımız büyük insan esat abimizdir. Alemdeki en kral insan, en büyük gariban babası ve Kastamonunun medarı iftiharıdır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)