Taşikardi kalp rahatsızlığı durumu

Taşikardi, kalp atım hızının dakikada 90 veya 100 üzerine çıkma durumuymuş. Bu sayı insanın yaşına göre değişiyormuş.

Dün abimin kalp atışları hızlanınca ve göğsüne elle dokununca sanki sağa sola yukarı aşağı çırpınıyor gibi hissedilmesi sonucu abim yine kalp krizi geçiriyor diye düşünerek telaşlandı. Yarım saat kadar süreyle geçmeyince ambulans çağırdı. Bense panikatak’tan dolayı oluyor diye düşünüyordum çünkü önceki yıllarda bu yüzden çok defa boş yere hastanelerde sabahlamıştık.

Ambulans görevlileri (bunlar galiba stajyer doktorlar) kontrollerini yaptılar. Onlardan “taşikardi” kelimesini duyunca ne olduğunu merak ettim ama o ölüm korkusu dolu telaşın içinde soramadım.

Hastaneye götürelim dediler. Taksim ilkyardım hastanesine gittik. Tecrübeli bir doktor vardı. Abimin gözlerinden ondaki guatr sorununu anladı. Boğazını sıkarak tiroid bezlerini kontrol etmek, parmağını boğazına sokmak gibi ilginç muayenelerde bulundu. Abim iki aydır pripocyl ilacını bırakmış olduğunu söyleyince doktor taşikardi sebebin bundan kaynaklandığını ve abime ilaçlarını hiç ihmal etmeden düzenli olarak almasını söyledi. Sonra kolundan bir iğne yaptırdı. Kısa sürede abimin taşikardi sorunu geçti, sonra eve döndük. Abim artık ilacına dikkatle devam ediyor.

Şimdi taşikardinin ne olduğunu araştırdım:
Kalp atım hızının dakikada 90 veya 100 üzerine çıkma durumuymuş. Bu sayı insanın yaşına göre değişiyormuş.

Kategori: Sağlık Tarih: 30 Nisan 2010

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)