Tatavla

Kurtuluş, eski adı Tatavla; İstanbul’un en eski merkezî yerleşim bölgelerinden biridir. Eskiden Rum mahallesi imiş. 1900’lü yılların başlarındaki çok büyük bir mahalle yangınından sonra adı Kurtuluş olarak değişmiş.

Kurtuluş, eski adı Tatavla; İstanbul’un en eski merkezî yerleşim bölgelerinden biridir. Eskiden Rum mahallesi imiş. Fotoğraftaki bina ben bildim bileli bu haldedir. Milletçe tarihi değerlere hiç ama hiç saygımız yok.

İsim değişikliğinin sebebi:
1900’lü yılların başlarındaki çok büyük bir mahalle yangınından sonra Tatavla semtinin adı Kurtuluş olarak değişmiş. Tam bir Rum mahallesi olan Tatavla’nın adının anlamı, sahip olduğu at ahırlarından geliyor.

Tatavla'nın eski yapılarından biri

Tatavla’nın eski yapılarından biri

Söz konusu yangının Türk ve Müslüman olmayan Tatavla halkını bölgeden dağıtmak amacıyla kasıtlı olarak çıkarıldığını iddia edenler var. Bilindiği gibi 1800’lü yılların sonlarında bütün Avrupa ve Anadolu’da yükselen aşırı milliyetçilik, “soy”culuk ve faşizm akımları farklı kitleleri birbirlerine düşman etmişti.

Kategori: Kültür Sanat Tarih: 21 Ağustos 2008

Etiketler:

'Tatavla' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Kayra Kadem dedi ki:

  Ben 2 hafta önce Kumkapı Pazarı‘ndaydım. Binaların durumu içler acısı. Bir de insanlar kırık pencerelerine bozuk kapılarına aldırış etmeksizin yerleşmişler bu evlere. İyi bir temizliğe ihtiyacı var oranın bence.
  Japonlar, “İstanbul bizim olsaydı cam fanusta korurduk.” diyorlarmış. Yaparlar mı? Bence öyle olsa yaparlardı. :)

 2. rıfat dedi ki:

  istanbulu bitirmişler şerefsizler istanbul dünyanın en güzel şehri yazık yazık utansınlar

 3. benjamin dedi ki:

  dünyadaki en kıskanılan şehir istanbul ismi bile çok büyük büyük istanbul

 4. Levent Ünver dedi ki:

  Bu şehirde yaşayan insanların çoğu “kör ve cahil”! Akılları olsa kente sahip çıkarlar. Hala şehrin sınırlarına beton yığınları dikiliyor. Halbuki yeni mimari tekniklerle neler yapılabilir. Bugüne kadar kalan harabeler dahi mükemmel çözümlerle yeni yapılara entegre edilebilir.

 5. admin dedi ki:

  Hollanda’da yüzyıllık binaların içi dışı orijinalliği bozulmadan tamir ediliyor insanların yaşamaları için uygun mekanlar ediliyor. İstanbul’da şehir içinde bomboş binalar çok. belki sahiplerinin Rum olması, çoğunun Rum vakıflarına bağışlanmış olması yüzünden dokunulmuyor ama tamir de edilmiyorlar. Sadece benim gördüklerim en çok Fener’de var. Beşiktaş’ta da gördüm. Resimdeki gibi Kurtuluştakilerin sayısı oldukça azaldı.
  Belki Yunanistan hükümeti ile ortak çalışmalar yapılarak tarihi binalar restore edilebilir, insanlara mesken olarak kiralanabilir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)