Teknoloji bağımlılığı öğrenme kabiliyetini bozuyor

teknoloji

Bilgisayar, internet ve cep telefonu gibi teknolojik ürünlerin çocukların aldıkları eğitimde konsantrasyon ve odaklanma bozukluğu, derslere ilgisizlik gibi sorunlara yol açtığı, sınavlarda ve ödevlerde kopya çekme alışkanlığı verdiği araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmış.

11 — 18 yaşları arası 267 çocuk üzerinde yapılan araştırmada, %63’ünün internete bağımlı, %53’ünün cep telefonu bağımlısı oldukları saptanmış.

Çocuklardaki teknoloji bağımlılığı için yapılan araştırmalara göre

Arkadaşlarla iletişimde bulunmaya kuvvetli bir arzu şeklinde, yeni bir sosyal yaşam tarzı olarak teknoloji gençleri etki altında tutuyor.

teknoloji

Cep telefonu ile görüşmeler ve mesajlaşmalar, bilgisayar kullanımında ise internette mailleşmeler, anlık mesajlaşmalar (msn vb) ve sosyal ağ sitelerini takip etmek gibi uğraşıların hacmini ve doğasını incelemek için söz konusu araştırma,yazılı soruları cevaplandırma şeklinde sürdürülmüş.

Kitap okuma alışkanlıkları olmuyor.
Teknolojik bağımlılık onları öyle bir hale getirmiş ki, kendilerini alamıyorlar; ev ödevlerini, projelerini yapmada ondan bundan çalmak çırpmak kopyalamak gibi işin kolayına kaçıyorlar ki esas işlerine(!) bir an önce dönebilsinler.
Yazı dilini (kendi anadili İngilizceyi) iyi bilmiyorlar, beceremiyorlar! (Aynı sorun bizde de var. Türkçe yazı dili zaten hiçbir zaman iyi kullanılamıyordu şimdi hepten bozuldu. İçine ettiler dilimizin. İngilizlerde de bizde de gençler artık her şeyi kısaltarak yazma eğilimindeler.)
Her gün “sadece en az bir saatini” sosyal ağ bilmem ne sitelerinde harcıyorlar. Gerisini düşünün artık.
Ödevlerini internette bulup kopyalayarak yapanların oranı %84 gibi ezici bir çoğunluk. Bunlar ödev yaparken kesinlikle hiçbir şey öğrenmiyorlar. Bu durumda öğretmenlerin ödev vermeleri bizde olduğu gibi İngiliz toplumunda da geçerli sebebini kaybetmiştir. Eğitim sistemi yetkilileri bu sorunu çözmeli yoksa öğretmenler ve çocuklar el ele vermiş hurafe bir iş sürdürmekteler!

İçler acısı gerçeklerin anlatıldığı esas yazıyı okumak isteyenler için kaynak:
» Tech addiction ‘harms learning’

İngilizcesi olanlar kaynağından okusun olmayanlar ise zaten arif olana bir işaret kâfidir. Çocuklarımızın zihin sağlıklarına, hayatı nasıl yaşadıklarına dikkat edelim. İhmal edersek ilerde pişmanlık fayda vermez.

Kategori: Eğitim Öğrenim Tarih: 16 Eylül 2009

Etiketler: |

'Teknoloji bağımlılığı öğrenme kabiliyetini bozuyor' hakkında sorular, açıklamalar

 1. FeRHaD dedi ki:

  Devir artık değişiyor ve teknolojinin gelişmesi ve yayılmasıyla çok fazla şey daha değişecektir. Bilgisayar ve cep telefonu fazla kullanılıyor diye bunu çocuklara yasaklamak yerine bu araçların eğitimlerinde kullanılması sağlanmalı. Yani basit kopyala yapıştır ödevi yerine farklı yöntemler isteyen teknikler geliştirilmeli. Teknoloji gelişiyor ve herkesin hayatını bir şekilde değişitiriyor. Şu an bilgisayar, telefon veya özetle teknoloji bağımlılığı gibi düşündüğümüz şey gelecekte farklı boyutlara dönüşebilir. Şu anda bağımlılık oranı %100 olmadığı için problem deniyor buna ancak ileride herkes bağımlı olduğunda kimse problem etmediğinden bundan yakınılmaya vazgeçilecek ve bunun günlük hayata olumlu entegre yolları ortaya çıkmış olacaktır. Şu an bilgisayar dünyası henüz yeni olduğundan her yeni şey çok fazla dikkat çekiyor, bu da sosyalleşme sitelerinde veya başka teknolojik uğraşlarda fazlaca zaman kaybetme gibi sonuçlar doğuruyor. Zamanla entegrasyon ilerledikçe daha alışılacaktır bunlara. Mesela kitap okuma olayı kitapların ücretlerinin ödenerek telefona indirilmesi ve oradan okunması şeklinde olacaktır (inşallah ki kağıt tüketiminin azalması için gerekli). Eğitim konusunda da dediğim gibi yeni yaklaşımlar ve teknikler geliştirilmeli. Mesela benim bugüne kadar gördüğüm İngilizce eğitimi; öğretmen konuyu anlatır, öğrenci dinler, sonra öğretmen örnekler verir, öğrenciler alıştırma yapar, daha sonra sınav yapılır. Halbuki derste neredeyse hiç konuşmadan dil öğretme yöntemleri bile var. Çok çeşitli yöntemler var ve bizdeki yöntem temel olarak 1900’ler başlarında kullanılan yöntemlere son yöntemlerden ara ara ufak parçaların eklenmesi ile oluşan birşey hissi veriyor.
  Ödevlerin kopyala yapıştır olması da derslerinde belli bir saygı ve (ağır olmadıkça) otorite kazanmış öğretmenler ile engellenebilir. Yani öğrencileri başıboş bırakmayan öğretmenlerle. Mesela öğrenci ödevinin kopya olduğu anlaşılırsa not alamayacağını falan bilmeli. Bir de şöyle birşey var, bizim sınavlarımızda belli konularda paragraf ya da makaleler yazdırılırdı. Bunları okuyanlar da bazen bu yazıyı daha önce okuduklarını sanarlar ve Google’da arama yaparlar. Sınav kağıdı olarak karşılarında duran kağıt kopyadır. Ancak sınavda öğrencinin buna ulaşması imkansızdır, yani bunu sınavdan önce ezberliyor. :) Bu durumda öğrenciye denecek birşey de bulunamıyor ve alıyor notunu. ) Bir sınavda kim bilir kaç farklı konudan soru gelebileceği için o kişi kim bilir kaç paragraf ya da makale ezberliyor. :)
  Eğitimle ilgili bu kaygılar zamanla değişecek ve teknoloji bir şekilde öğrencilerin yararına kullanılacaktır. Ancak sosyal konulardaki teknoloji bağımlılığı ne yöne gidecek bilmem. İnsanlar anneleri ile Facebook üzerinden görüşecekler falan… :D
  Bu arada metin girme alanında (bu yazıyı yazdığım yerde) satırlar arasındaki boşluğu biraz azaltsan iyi olur, aralarında tam bir satır var. :)

 2. trgy dedi ki:

  Etkileri bende de var birazcık :)

 3. ebruli dedi ki:

  Teknoloji çok şey getirdiği gibi çok şey de götürüyor.Kar-zarar orantısı dengesiz gibi.Okullarda bir yandan bilgisayar eğitimi yoğunken(,tam da sizin yazınızla ilgili olarak ) dikkat eksikliği eğitimi başladı.Ve bu çocuklar kocaman.Yeni nesil nasıl bi şey çıkıcak çok merak ediyorum.

 4. E. Ali dedi ki:

  @Ferhad: Gereken değişiklikleri yaptım. Şimdi hem yorum yazma alanı daha geniş hem satırlar arası daha az mesafede.

 5. FeRHaD dedi ki:

  Evet, böyle daha iyi olmuş. :)

 6. turklerklani dedi ki:

  Benim bi teyze oğlu var dışarı çıkarız abi telefon elinde eve geliriz film izleyeceğiz telefon elinde o telefon elinden düşmez sırf beleş mesaj var diye o telefonu elinden bırakmıyor ben öyle telefon çok kullanan insanı sevmem.Bilgisayar içinde aynı durum söz konusu şahsen bende bilgisayarı çok kullanıyorum ve kendimi bu yönden sevmiyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)