Teknoloji Hastaları

Yapılan bir araştırmaya göre cep telefonu, bilgisayar gibi araçlarla mesajlaşma vesaire uğraşılarında bağımlılıklar hızla artıyor.

Yapılan bir araştırmaya göre cep telefonu, bilgisayar gibi araçlarla mesajlaşma vesaire uğraşılarında bağımlılıklar hızla artıyor.

Gece uykusundan uyanıp maillerini kontrol edenler bile oluyormuş, bunların sayısı hiç de az değilmiş. Bazı kişiler her an mesajlara bakabilmek için cep telefonu ve benzeri email gösteren araçlarını yatağına alıyormuş.

Teknolojik aygıtlara bağımlılık yüzünden aile içi kopukluklar, aileden yabancılaşma gibi sorunlar da artıyor.

Cihazından bir süreliğine mahrum olan kişilerin çevresine çok kırıcı davrandıkları, büyük sinir – öfke içinde oldukları da araştırma raporları arasında.

Bir Anadolu kasabasındaki cahil bir genç ile Londra’daki iyi eğitim görmüş bir iş adamı bu hastalıkta eşit durumdalar. İkisinin de teknolojinin etkisinde olması, ikisinin de aynı şekilde ailelerinden kopuklukları, ikisinin de o msn vesaire imkanlarından ayrı yaşayamamaları aynı. Bu öyle bir hastalık ki ne kültürel farklılık ne eğitim seviyesi ne din hiçbir şey fark etmiyor, her kesimden her düzeyden her yaştan insanları kendisine köle ediyor.

Şimdi eminim bu yazımı okuyanların yarısından çoğu aynı hastalığa yakalanmış kişilerdir.

Elinizi vicdanınıza koyun düşünün. Bu hastalığınız yüzünden kiminiz çocuklarınızı ihmal ediyor kiminiz aynı evin içinde annenize babanıza kardeşlerinize yabancı kalıyorsunuz. Kurtulmanız gerektiğini anlamaya çalışın. Çoğunuz için belki geç kalınmıştır; bir hastaneye yatırılıp birkaç hafta çeşitli psikolojik tedaviler ve çeşitli terapiler görmeniz gerekiyor olabilir.

Kategori: Sağlık Tarih: 19 Şubat 2008

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)