Televizyonda Gezi Programları

Eski gezi programları bugünkülerden çok daha fazla seviyeliydi. O programların sunucuları işlerini çok büyük bir özen ve ciddiyetle yaparlardı. İnsanlarla dalga geçmez, şaklabanlık yapmazlardı.

Televizyon gezi programlarının bir başka güzelliği var. Anadolu ve Tarakya’yı köy köy şehir şehir gezerek bize tanıttırıyorlar. Memleketimizde kimler hangi şartlarda yaşıyor görebiliyoruz. Ülkemizin güzelliklerini tanıyabiliyoruz.

Eski gezi programları bugünkülerden çok daha fazla seviyeliydi. O programların sunucuları işlerini çok büyük bir özen ve ciddiyetle yaparlardı. İnsanlarla dalga geçmez, şaklabanlık yapmazlardı.
Şimdi genelde sulu ve seviyesiz esprilierle programlar geçiştiriliyor. İnsanlarımızla abuk sapık şakalar yapılıyor. Bu programlar gezi programları olmaktan çıkmış, seviyesiz ve ucuz komedi dizileri haline gelmiştir.

İKİ ESKİ GEZİ PROGRAMI

TayfunTalipoglu - Bamteli

TayfunTalipoglu - Bamteli

Bam Teli
Çok eskiden Tayfun Talipoğlu’nun (NTV’deydi galiba) Bam Teli adında bir televizyon programı vardı. Şehir şehir köy köy gezerdi. Dertli çilekeş insanlarla söyleşirdi. Programını kendisi seslendirir, kişilerle konuşmalarını göstermeden önce anlamlı şeyler anlatırdı. Çok duygusal ve hüzünlü bir sesle arada sırada şöyle dediğini hatırlıyorum: “Sormasak da anlatacaktı..” Yani adam (veya kadın) o kadar dertliymiş ki derdini anlatmaya çok fazla ihtiyacı varmış.

Şimdi Tayfun Taliboğlu’nun Anadolu’yu Trakya’yı dolaşan taklitçileri var. Genelde soytarılık yapıyorlar. Hiç hoşuma gitmiyor. Nerde o Tayfun Talipoğlu’nun duygu yüklü seviyeli programları nerde bunların şaklabanlıkları!

Gezelim Görelim

Nuray Yılmaz - Gezelim Görelim

Nuray Yılmaz - Gezelim Görelim

Ondan yıllar önce TRT televizyonunda kısa sarı saçlı bir kadın benzer bir program yapıyordu. Ama ikisi de çok seviyeli programlar yaparlardı. Şimdi arada sırada o kadının programlarına rastlıyorum. Yeni bunlar. Yani eskisi gibi aynı programı sürdürüyor. Uzaktan bakınca hiç de yaşlanmamış. Çocukluğumdan hatırladığım gibi. :) Kadının adını hatırlamıyorum. Şimdi araştırdım Google bunu da biliyor: Adı Nuray Yılmaz imiş. Programının adı ise Gezelim Görelim.
Nuray Yılmaz ve Tayfun Talipoğlu Türk televizyonunun ilk gezi programlarının kahramanlarıdır. Adları Türk Kültür tarihine altın harflerle yazılacak.

Kategori: Kültür Sanat Tarih: 06 Şubat 2009

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)