Tesettürlü Tatil ve Ilımlı İslam

islami usüllere uygun özel tatil yerleriDün haberlerde tesettürlü dindar kişiler için dizayn edilen bir tatil yerinde 5 yıldızlı otel gibi çok lüks bir yerde animatörler eşliğinde çocuklara o videodaki ilahi türü şarkının Türkçe sözlerle söyletildiğini gördüm.

Dün televizyonda haberlerde gördüm. Olabilir tesettürlü tatile hiç bir itirazım yok. Ilımlı islam denen yapılaşmalarla da şimdilik uğraşmıyorum. Sadece bir şey dikkatimi çekti yazmak istedim.
Geçtiğimiz Şubat ayındaki bir yazımda Malezya usulü İslam anlayışına değinmiştim. Konu ile ilgili olarak eklediğim bir Youtube videosunda ilahi gibi bir şarkı vardı. Küçük çocuklar fıkır fıkır dans ediyordu. O kadar şaşırmıştım ki blogcu arkadaşlarımla paylaşmak istemiştim (Şimdi Youtube Türkiye’de yasaklı olduğu için söz konusu videoyu görme imkânımız yok).

islami usüllere uygun özel tatil yerleriİslami usüllere uygun yaz tatili yerleri

Dün haberlerde tesettürlü dindar kişiler için dizayn edilen bir tatil yerinde 5 yıldızlı otel gibi çok lüks bir yerde animatörler eşliğinde çocuklara o videodaki ilahi türü şarkının Türkçe sözlerle söyletildiğini gördüm. Tesettürlü ailelerin çocukları hızlı hareketlerle dans ettiriliyor. Aynen o Malezya filminde olduğu gibi. Oynak havalı ilahi(!) ve o ilahi eşliğinde fıkır fıkır dans eden kıvır kıvır kıvıran çocuklar!
İslam şeriatı ile alay ediliyor, yaptıkları şeye bir de ilahi deniyor. Hadi müzik neyse de o danslar ne demek oluyor?
Sadece müzik ve dans olsa yine neyse bir şey diyemem ama sözleri itibarıyla o müzik bir ilahi!
Eh, bu durumda minareyi çalan kılıfını hazırlar misali, bu tür eleştirilere karşı “zaten ilahi söylemek İslami bir vecibe değildir” gerçeğini dile getirebilirler. Doğru. İlahi bir bidattir. Niçin bidattir? Çünkü kuranda ve sünnette yeri olmayan bir “feyiz” oluşturma yoludur. Yani bunda dini vecibelere takviye amacı güdülür. Şimdi zaten bidat olan bir şeyin daha da çirkinleştirilmesinde bir sakınca görülmez. Peki ilahilerdeki sözlere hiç mi saygıları yok?

Bu gidişle yakında çocuklar break dans, regl midir reagle midir o tip dans, hip-hop denen dans gibi danslarla oynasınlar diye ilahiler yapılır. Şu Malezya icadı ilahi eşliğinde yapılan dansın da onlardan hiç bir farkı yok gerçi.

Şu var ya: Alternatif getirmek. “Haaa çocuklar şimdi siz o dansları seviyor musunuz? Peki, gelin bakın dinimize ve millî benliğimize(!) uygun ilahilerle oynayın. Allah deyin zıplayın. Yarasulallah deyin kıvırın. Tesettürünüz var ya, bişeycikler olmaz.”
Böyle yazdığım için çok üzgünüm. Okuyanlar belki beni İslam düşmanı belleyecek belki hakaret üstüne hakaret yağdıracak. Ama o dans bütün çirkin bid’atlerin çok kuvvetli bir başlangıcıdır. Kendimi yazmak zorunda hissettim.

Bu yazdıklarım gerçekleşecek. Bu konularda hassas olan dini bütün müslümanlar o zaman bir şey yapamayacak. Şimdiden, her gördüklerinde şiddetle eleştirmeliler.

Bir zamanlar Avrupalıların çağdaş kilise anlayışı ayıplanıyordu. Gençleri dine çekmek için kiliseye müzik filan sokuluyor deniyordu. Biz onları çok büyük bir hızla geride bırakıyoruz. Belki “şimdilik” camilerde değil ama her yerde. Aslına bakarsanız müzik ilahi kılığında camilerde çoktan yerini almıştır.

Kategori: Toplum ve İnsan Tarih: 14 Haziran 2008

Etiketler: |

'Tesettürlü Tatil ve Ilımlı İslam' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Arzu-hal dedi ki:

  Ilımlı İslam da neymiş? Bizim tam olarak uyup uyamadığımız ayrı mesele ama İslam bir tanedir.

  Bazen radyoyu açıyorum. Dini radyolara bakıyorum ama pek dini olduğu söylenemez. Dediğiniz gibi ilahilerde her bir çalgı var. İçimi bir sıkıntı kaplıyor. Allah’ın adını anarken bir yandan müzik çalmasından hâyâ ederim. Hadi bunlar ilahi denebilir ama yıllar önce internette rastlamıştım. Okuyan türk değildi, belli. Tam hatırlayamıyorum ama sanırım haşr suresinin sonundaki hüvallahülleziyle başlayan ayetlerdi. Aynen şarkı gibi okuyorlardı. İçim cız etti. Zahiri ilimler herzaman insanı kurtarmıyor demek ki.

 2. kalderavolkan dedi ki:

  Peki bu çocuklar ilahide değil de normal şarkılar ile dans edemez mi? Dinimizde sözleri Ahlaka aykırı olmayan şarkıları dinlemek günah mı? İstediği zaman sözlerini alyarak, içine sindirerek ilahisini de dinlesin çocuktur oynamak coşmak istediğinde de şarkısını dinlesin…

 3. E. Ali dedi ki:

  @Arzu-hal:
  Ilımlı islam denilen şey gördüğüm kadarıyla ve göreceğimiz kadarıyla şu: Her şeye İslami motifler koyarak dini oyuncak etmektir. Çekici güzelliği olan kadınların tesettür defilelerinde ve eşarp gibi kadın giysi reklamlarında kullanılmaları.. böyle sektörlerin artması. Siyasette ve iş dünyasında islamın kullanılarak insanların kandırılmaları..
  Çocuk oyuncakları olarak ezan ya da Kuran okuyan bebekler yapabilirler.
  Bahsettiğim Malezya usulü dans edilecek ilahilerin daha çeşitlileri yapılabilir.
  Yani islamın siyasi ve ticari çıkarlar için kullanılmasına ılımlı İslam deniyor. Daha doğrusu tahrif edilen İslam demek gerekir.
  Görüyoruz işte duyarlı müslümanlar Allah kelamı eşliğinde müziğe bile tahammül edemezken birtakım paragöz uyanıklar çocukları ilahi eşliğinde fıkır fıkır dans ettiriyorlar.
  Bunlar daha da artacak. Şu an hızla artma eğiliminde.

  @Kalderavolkan:
  Evet yazımda da belirttiğim gibi, sadece müzik ve dans olsa bir şey diyemeyecektim.
  Dediğiniz gibi olmalı en azından. Ama birtakım uyanıklar yeni yeni para kazanma yolları bulmak zorunda. Hatta bunların içinde Yahudi işadamları ve Çinliler de olacaktır. Bizim duyarsız vatandaşlarımız ise ticaret yapmak için onların bütün safsata ürünlerini satacaktır.

 4. Kayra dedi ki:

  Sami Yusuf’un “Allah u Allah” adlı eserini çok inlemiştim zamanında.
  Çok hoşuma gidiyor bu eser.
  Yazdıklarınızı okuyunca “Acaba yanlış mı yapıyorum?” dedim kendi kendime…
  Dansla ilahi söylenmesini de doğru bulduğum söylenemez…
  Türkiye’de o tür bir dizinin yapılacağını düşünmek bile beni üzüyor…
  İslam’ı kendi çıkarlarına alet etmek isteyenlere fırsat verilmez inşallah…

 5. E. Ali dedi ki:

  Bidatler iyi ve kötü olarak ikiye ayrılır. İyilere bidati hasene denir. Namazların peşinden yapılan namaz tespihatı mesela sonradan bu şekilde sistematikleştirilmiş. Asıl şeklinde cemaatle yapılmazmış. Şimdi ise namazın farzlarındanmış gibi hiç ihmal edilmeden cemaatle yapılıyor. İyi bidat olarak kabul edilebilir. Ancak yapmayanlar ayıplanıyorsa çirkin bidat haline getirilmiş olur. Bu tür şeyler bazı durumlarda kişisel olarak o kişilerin şahsi farzları olabiliyor. Kendileri ile Allah arasında bir şey. Onlara karışamayız. Onlar da zaten kimseye karışmıyor.
  Ezanın magafonlarla okunması ise çirkin bidatlerdendir.
  İlahi hakkında iyisinden mi kötüsünden mi kesin bilgim yok. Ama bidattir. Bir de şimdi bunun müthiş bir ticareti oluştu. Pop starlar gibi ilahi starları baş gösterdi.

 6. nalan dedi ki:

  Dinimizde ameller niyetlerle ölçülür .Dolayısıyla yapılan herşey yaradan huzurunda yapanın niyetiyle değerlendirilir.
  Dinimiz ve kuralları bize verildiği günkü gibi kalmalıdır.Ama iplerimizi ellerinde tuttuklarını sanan dış güçler tek kalemizi dinimizi çökertmek için bu oyunu tezgahlıyor.İşbirlikçileri de utanmadan buna alet oluyor.
  İyi niyetli ve samimi birkaç insan hoşgörü ve hümanizm adına bunu hoş görse de ciddi ve radikal tavır almalıyız ,islam islamdır sıfat,takı,ek gerkmeden herşeyi kapsayacak kudrettedir.
  Son Kuvva-i milliye toplantımızda(geçen salı)Nihat Genç konuktu.Konuşmasında ılmlı islamcılara verdi veriştirdi,ama sen yazdığına göre tesbit ettiğin şeyler vardır mutlaka.yazılan yorumlarda bu konuda benim gibi düşündüğünüzü görmek sevindirici…biz de sayımızı hızla artırmalı ve safımızı belli etmeliyiz.

 7. E. Ali dedi ki:

  Her zaman fikirlerimi çok net yazmayı beceremesem de en azından mutlak fazilet üzerinde her zaman durmaya çalışıyorum.
  Şu anki dünya düzeninde mucizevi güçlere sahip (beklenen Mehdi gibi) bir lider ortaya çıkmadıkça Peygamberlerin mirasını dünya düzeninin aynen yerine getirilmesi imkânsız.
  Onun için bütün insanlığın bütün kâinat dâhilinde geçerli olan mutlak faziletleri gözeterek gerçek adaletin peşinde olarak işbirliği yapmaları gerekir diye inanıyorum.
  Bu bağlamda çoğu meşhur bazı yazarlarımızın bu anlayıştan fersah fersah uzak olmalarını görmek beni huzursuz ediyor.
  Sözlerini titizlikle takip ettiğim F. Gülen gibi dürüst kişilerin bazı rantçı yazarlar tarafından haksızca eleştirilip aşağılandığını görmek de üzücü. O kişinin oluşturduğu cemaat bugün çok fazla genişlemiş, içinde her türlü insan bir şekilde para kazanıyor, onları destekliyor görünmek zorunda kalıyor. Böyle bir şey her büyük gurupta kaçınılmazdır. Ama cemaat lideri kişinin hiç söylemediği konularla o kişinin çürütülmeye çalışılması iftira oluyor.
  Ilımlı İslam denilen şeyin Fethullah Gülen ile bir ilgisi yoktur. Benim gözlemim bu. Mevcut düzen içinde birçok çatlaklar var. O kişi ve yakınları davalarında o kadar ciddi çalışıyor ki, her şeyi davaları lehine getirmek zorundalar. Dünyada çakallar çok. O çakalların bütün hileleri bilinmeli ve karşıt stratejileri oluşturulmalı. Bunu yapabiliyorlar başarılı oluyorlar.

  Oturdukları yerden yazarak para kazananlar ise her türlü bulanık ve bulandırıcı fikirlerle kafa karıştırarak, yeri geldiğinde şuna buna çamur atarak ilgi çekip para kazanıyor. Her şeyleri kendi pis egoları ve para hırsı ile ilgili. Bahsettiğim o yazarlar da bunlardan.

  Yayımlamak istemediğim bir yazım vardı. Aşağıdaki:

  Kapitalizme karşı olmak, İslam davasındakilere karşı olmak, aşırı milliyetçilere karşı olmak.. Şuna buna karşı olmakta bazılarımız çok iyi birer yazar ve konuşmacı. Ama uygulamaya bakarsak sadece şunu görürüz: Karşıtları hakkında oturdukları yerde yazmak sayesinde ceplerini dolduruyorlar.

  Sol görüşlü yazarlarımız vardır. Köşe yazarları.. Bakarsın bir yazısında bir Avrupa seyahatini anlatır. Hangi müzeleri dolaşmış.. Hangi önemli kişilerle konuşmuş görüşmüş.. Kimlerle röportaj yapmış.. Solculuk bu mudur? Git Diyarbakır’ın arka sokaklarını dolaş. Bir süre oradaki insanların içinde yaşa. Fakir insanlarla nasıl sefalet yaşamışsın onları yaz.
  Tok açın halinden anlamaz. Fakirlerin ızdırabını anlatabilmek için gideceksin aynı şartlarda yaşayacaksın. Sefaleti tadacaksın. Hem de her şeyinle.
  Bunları yazacaksın. Sadece yazmak söylemek de yetmiyor. O insanların içinde olup o insanları örgütleyeceksin. Ama sen hiçbir şey yapma, otur lüks evinde lüks ofisinde yaz. Yazın klimanın serinlettiği, kışın kaloriferlerin ısıttığı yerlere keyifle kurul, kahveni içerek, sigaranı tüttürerek yaz.
  Senin yapman gerekip de yapmadıklarını yapan insanları kötüledin durdun.
  Bittin.
  Bitince de iftiralara çirkefliğe döktün işi.
  Faziletini kaybettin.
  Bir kere yazmaktan para kazanmaya alışmışsın…
  Rahatını bozmadın şimdi en çok rahatsız olan sensin.

  Artık sana inananlar birer birer senden kopuyor.
  Yıllardır aşağıladıklarının ellerini öpüyor.

 8. ozturk dedi ki:

  Ilımlı islam; müslümanı müslümana kırdırmaktır. Amerikanın ortadoğuda fitilini ateşlemeye çalıştırğı yeni oyunu.Türkiye sözde islamın liderliği verilecek ve bu liderlik ılımlı islam olacak. Aslın da Türkiye ye Sünnilerin liderliği verilecek. Neden ? Çünkü İran Şii ! Şii den lider olmaz. Kimden olur Sünniden !!!!! İyi de en uygunu kim bu liderliğe? S.Arabistan, Mısır, Türkiye… Evet belki bir-iki ülke daha eklenebilir listeye.. Çünkü Amerikayla bu ülkelerin iyi dostlukları var. Ondan bu ülkeler ılımlı islamın lideri olabilir.. Peki neden Türkiye?? Önce İran a komşuyuz. Amerikan üstleri var ülkemizde. Yıllardır iran,ırak,suriye- komşularımız- düşmanımızdı bizim!!! , ticaretimizi bile bu açıdan kısıtladık.. Biz laikiz,türküz,kürtüz,aleviyiz,çerkeziz ve en son ermeniyiz; yarın bilmem neyiz??? Bu kadar iradesiz ve TÜRK_ TÜRKİYELİ değiliz..
  Müttefik kardeşimiz; ortadoğu çıkarları için İran a karşı İslamiyetin liderliğini ve Hilafeti bu açıdan bize veriyor.. İşte bu kucağımıza bıraktığı fitili çekilmiş bombanın diğer adına ILIMLI İSLAM deniliyor…

 9. E. Ali dedi ki:

  Her şeyi bütün gerçekleri çok kısa olarak mükemmel bir şekilde dile getirmişsiniz çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.
  Evet, ABD’nin hesapları planları bu şekildedir. Ama Allahın izniyle (eğer biz halk olarak gözümüzü açarsak) o yapay hilafet onları boğacak, onların sonunu getirecektir. Onların akılları sıra maşa gibi kullanmak istedikleri hilafet makamı gerçek olacak ve onları yok edecek.
  Şimdi bu sözlerime belki karşı olabilirsiniz ama bilelim ki bu planlar gerçekleşecek kimse karşı gelemeyecek. O halde halk olarak Kurandaki ve Sünnetteki islama sıkı sıkı tutunup dua etmekten başka çare yok. Bidatleri terk, sünnetleri ihya, halkı bilgilendirme çalışmalarına ağırlık verme zamanıdır.
  Allahın izniyle kendi kazdıkları kuyuya düşecekler. Yeter ki biz sadece itirazcı olarak kalmayalım.
  Hilafet makamı İslam toplumunu temsil eder. Toplum bozuk ise ABD’nin güdümü ile yönlendiriliyorsa zaten hilafet olsa ne olur olmasa ne olur? Ama halk ciddi anlamda islama yönelirse hilafet bütün dünyada tugyanı saf dışı edecektir.
  ABD ateşle oynuyor. Bilmeden İslam dinine büyük hizmet ediyor. Bize düşen uyumamak her zamankinden çok daha fazla çalışmak olmalı.
  Kuranı Kerimde pek çok ayetler şunu gösteriyor ki bu kitap ancak takva sahiplerine rehber olabilir.
  Kısaca halkta takva olmazsa rehberi Allahın kitabı değil ABD’nin güdümleri olur.

 10. zümre dedi ki:

  yoruma verdiğiniz cevaptan anladım siz irancısınız ehlisünnet karşıtısınız

 11. E. Ali dedi ki:

  Ben sadece ABD’nin kötü niyetleri açısından konuyu ele aldım. Sünni hilafetine karşı değilim. Amerikanın çirkin emelleri o yorumda anlatıldığı gibidir. Bunu tasdik etmem İrancı olduğum anlamına gelmez.

  Hem şimdi İran’ı dışlamakla uğraşmamız yanlış olur. Şimdi zaman İran ile aramızdaki dini ve itikadi terslikleri irdeleyip sorgulayarak İran’daki İslam âlimlerine hatalarını anlatma zamanıdır. Bu birbirlerini ölümüne reddetme bir son bulmalı.
  Bunu ise İslami ilimlerde çok ilerlemiş İslam alimlerimiz yapmak zorunda.
  Bizim de hatalarımız var.
  Muaviyenin hatası hata kabul edilmiyor. Hadi bunu doğru bulalım. Çünkü sahabelerin önemlilerindendi. Peygamber efendimize zamanında yardımı desteği vardı. Bizzat peygamber efendimizden çok şey öğrenmiştir. İlklerin değer büyüktür. Hz. Ali efendimiz gibi çok çok önemli bir islam büyüğümüze savaş açmasında ise hiçbir mantık yok. Muaviyenin bu yaptığı kesinlikle çok korkunç bir hatadır. Bunu kabul etmeliyiz. Sonra neden onun dinden çıkmış kabul etmiyoruz akıl ve mantık çerçevesinde Şiilere anlatıp onları ikna etmeliyiz.
  Öte yandan onun oğlu Yezit’i onunla aynı kefeye koyan cahillerimiz var. Yezit bir insanlık ayıbıdır. Büyük bir canidir. Ehlisünnetten bazı kesimler Yezit gibi bir canavarı sırf Şiilere muhalefet olsun diye aklamaya çalışacak kadar cahillik içindeler.
  Önce ehlisünnet âlimlerimiz kendi içimizdeki yanlışları çözümlemeli. Sonra İran’daki Caferi mezhebi ile olan zıtlıklar nelerdir derin araştırmalarla iyice ortaya çıkarmalı, bütün dünya müslümanlarına kesin delillerle duyurmalı. Caferi âlimler cevap vermeli. Bütün dünyaya karşı savunma açıklamaları sunmalı, kesin deliller göstermeli. Böylece çözüm arayışı kaçınılmaz bir hal almalı…
  Bütün bunlar bir iki sözle halledilecek mevzular değil. Çok fazla ince ayrıntılar var. Akıl mantık zor kabul eder. Bunun için ilimde son derece derin olduğu kadar akıl ve mantık yürütmede son derece yetenekli islam alimlerine ihtiyaç var. Hem sünnilerden hem şiilerden…

 12. Tatil dedi ki:

  Uzun ve çok yararlı bir yazı olmuş, Tesettürlü Tatil konusundan mevzu biraz sapsada okudugum kadarıyla güzel makaleler mevcut.

 13. Tatil dedi ki:

  Bu arada son yorumunuzda ABD konusunda bazı tespitlerinize katılıyorum.

 14. E. Ali dedi ki:

  Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.
  Biz halk olarak dinimizden kültürümüze kadar her değerimizde hatalar içindeyiz çıkmazlar içindeyiz. Bu halimizi herkes bir şekilde iyi yönde veya kötü yönde kullanıyor. Siyasi meselelerden anlamıyoruz. En anlayamayanlar var ya en çok onlar kendilerinden emin. Gözü kapalı her muhalifini aşağılıyor. Halkın geneli olarak eğitim düzeyimiz çok çok sığ ve hiçbir şekilde yeterli değil. Bunca açmazlar içinde bu memleket nasıl parçalanmıyor, işte burası sadece Allahın bir hikmeti olsa gerek. Atatürkün devlet kurma ve kozmopolit halk kitlelerine sahip böyle bir coğrafyada devleti hangi temeller üzerine oturtacağını bilmesinin büyük önemi var tabi. Hâlâ etkinliğini az da olsa koruyor.

 15. Tatil Yeri dedi ki:

  O tv haberlerinde zaten paso aynı şekilde yapılıyor. Tesettürlü tatil’in neresinde bir sorun var anlamak çok zor.

 16. İslami tatil dedi ki:

  Yazı içeriği başlıktan biraz farklı yöne gitmiş.
  Tatil konusuna değinecek olursak; gerek esettürlü gerek tesettürsüz, ne olursa olsun, tatilin bir boşvermişlik, herşeyin boşlandığı, tamamen tembellik yapıldığı bir zaman dilimi olmaması gerekir.
  Tesettürlü tatil, islami tatil adı altında bu yanlış düşünce insanımızda yer ediyor yavaş yavaş.
  Bir türbanla müslümanlık olmayacağı gibi, bir haşemayla da islami tatil olmaz.

 17. sesiber dedi ki:

  Sırf bu yüzden ilahi dinlemek istemiyorum işte. Ney sesinden başka ses ilahiye yakıştıramıyorum.
  Bir de evinde bangır bangır ilahi dinleyen görgüsüzler var buralarda. Hele yazın, kapı cam açık. Bangır bangır, çıstak çıstak. Noluyor? Biri gösteriş yapmak için ilahi dinliyor. Benim bildiğim ilahi ezgiler huşu içinde dinlenir. Herşeyin suyunu çıkarıyoruz işte…

  **
  Cevap
  İnsanlar her zaman ister istemez Allahın dinini aslından çıkarıp dünyevileştirmişlerdir. İlahilerdeki yanlışlıklar yazdıklarınızla bitmiyor: Bu işin ticareti çıktı, bu işlerden bir sektör doğdu. Günümüz Türkiyesindeki daha kötü bir örneği vereyim: Günümüzde İslam dinine karşı olanlara veya iman ettikleri halde laikliği savunanlara karşı en rezil en çirkin küfürleri sıralayan Müslümanlar var. Bütün bunlar çok üzücü gerçekler.

 18. Tespitlerinize katılmamak mümkün değil.Her konuda olduğu gibi bunda da bir sentez oluşturmuşlar.Daha neler görürüz kimbilir?
  Sağlıcakla Kalın Erdal bey…

 19. admin dedi ki:

  Sentez dediniz de, görebildiğim çok korkunç bir gerçeğin bu isimle anlatılabileceğini düşündüm. Çok teşekkür ederim. “Türk – İslam sentezinden sonra şimdi Kapitalizm – islam sentezi!” Bu konuyu bir de bu şekilde yazıp AKP’yi destekleyen dini bütün insanların gözlerine sokmak lazım.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)