Testesteron Azalması Yaşlılıkta Depresyona Yolaçıyor

Bilim adamlarının araştırmaları ve bulguları her zaman ilgimi çekmiştir. Bu seferki araştırma konum testesteron ve depresyon arasındaki bağlantı. Düşük testesteron erkeklerde depresyon yapıyormuş.

Düşük Testesteron Erkeklerde Depresyon Sebebi

Bilim adamlarının araştırmaları ve bulguları her zaman ilgimi çekmiştir. Bu seferki araştırma tespitim testesteron ve depresyon arasındaki bağlantı. Haber BBC’den.
Düşük testesteron yaşlı erkeklerde depresyona yol açabiliyormuş.

Kadını kadın yapan şey östrojen hormonu, erkeği erkek yapan şey de testosteron hormonudur denebilir. Mesela cinsiyet değiştirmek isteyen kadınlar ilkin testesteron hormonu takviyesi görür. Bu da o kadınlarda alına yakın saçların dökülmesine ve libido*nun artmasına sebep olur.

65 yaşına kadar olan kadınlar yaşıtları erkeklere göre depresyona daha yatkınmış. 65 yaş her iki cinsin aralarındaki bu farkın kaybolduğu bir yaş olduğu da araştırma sonuçlarında var.

Düşük testesteronun çeşitli rahatsızlıkları beraberinde getirdiği tespit edilmiş. Yaşlılıkta testosteron düşüklüğü ölüm riskini de arttırıyormuş. Bazı kalp hastalıklarına, diyabet** gibi hastalıklara yatkınlığı da getiriyor.

Testosteron eksikliğinin yol açtığı bir başka bir sorun da yönleri karıştırmadır. Erkekler yön bulmada daha beceriklidir. Genelde tabi.

Bu yazıyı okuyanlar diyebilir ki bu bilgi ne işime yarayacak? Şu işimize yarayabilir: Yaşlı babalarımıza, dedelerimize, yaşlı dayılarımıza amcalarımıza karşı daha ince davranmalıyız. Madem yaşlılıkta erkeklerde testesteron eksikliği oluyor ve bu da depresyona sebep oluyor, o halde üzgün ve bedbin olmaya çok yatkın olan bu yaşlılarımızı hoş tutalım ki onları büsbütün keder içine itmeyelim.
Yaşlılara saygı – sevgi hakkında dinimiz çok hassastır. Şimdi bu hassasiyeti bilim adamları bilimsel olarak ispat ediyor.

BBC haberine bir başka açıdan bakışım: Bilim adamlarının tespitleri sadece tespittir. Ölüme çare bulunacak değil. Yaşlılığın getirdiği bütün sağlık sorunları normal. Dünyaya çivi çakacak değiliz. Ölüm yavaş yavaş “geliyorum” diyecek ki insan dünyanın geçici olduğunu iyice idrak etsin, yaşlandığını kabul etsin, ahiret için eksikleri varsa tamamlasın.
Bilim adamlarının işi gücü araştırmak, neyin ne olduğunu tespit etmek. Biz onlara bakıp kendimizi kaptırmayalım. Ölüme çare yok. Er ya da geç öleceğiz. Şöyle ya da böyle.

Dipnotlar:
* Libido, cinsel ilişki için harekete geçip eşe ulaşma istekliliği demektir.
** Diyabet şeker hastalığı demektir. Tip1 diyabet ve tip 2 diyabet diye ikiye ayrılır. Tip 2 diyabet genellikle yaşlılıkta ortaya çıkar. Tip 1 daha ciddidir. Tip 2 diyabetin tehlikesi ise şudur: Çoğu insan bu rahatsızlığının farkına varmaz veya söz konusu hastalığı tespit edilmiş olsa bile önemsemez, bu gibi sebeplerden ani şeker koması ile ölür gider.

Kategori: Sağlık Tarih: 04 Mart 2008

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)