Tiramisu nasıl yapılırmış sonunda öğrendik

Bir İtalyan tatlısı olan tiramisunun orijinal şekilde yapılabilmesi için kedi dili denen bisküvi gibi şeylerden gerekiyor. Maskarponi (mascarpone) peyniri ise olmazsa olmaz bir şey.

Tiramisu tatlısıSihirli Kepçe blog – Feyza Fidan’ın tramisu tarifi için resme tıklayın.

Bir İtalyan tatlısı olan tiramisunun orijinal şekilde yapılabilmesi için kedi dili denen bisküvi gibi şeylerden gerekiyor. Maskarponi (mascarpone) peyniri ise olmazsa olmaz bir şey. Bu ikisi kesin şartmış. Aksi takdirde yaptığınız tatlı tiramisu değil başka bir şey olurmuş.

Televizyondaki yemekteyiz yarışması sayesinde bu gidişle tiramisu milli bir tatlımız olacak çünkü yemekteyiz yarışmacıları bu tatlıyı yapmaya çok meylediyorlar. Herhalde yapılması kısa sürdüğü için olsa gerek.

Dün akşamki bölümde Derya adlı kadın tatlı olarak tiramisu yapmıştı. Beğenildi ancak ona tiramisu denilemeyeceğine karar verdiler. Çünkü kedidili ve maskerponi peyniri kullanmamıştı! Derya hanım pirinç pilavında çok başarılı bulunuldu. Çorbayı yuvarlak ekmek içinde sunmasını yanlış buldum. Ekmekler boş yere israf edildi.

Kategori: Beslenme Tarih: 17 Şubat 2009

Etiketler:

'Tiramisu nasıl yapılırmış sonunda öğrendik' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Arzu dedi ki:

    Yemek programlarını pek sevmem. Çok fazla israf yapılıyor. Yemeğin sunumu güzel olacak diye bir çok şey çöpe atılıyor. Ve halimiz. Bereketsizlik. Bir çok nimetin içinde yüzdüğümüz halde, hala yok yok deyip duruyoruz. Bir tek ekmek kırıntısını bile atmayacaksın. Allahü Teala lütfedip vermiş sana. Çöpler bütün bütün ekmeklerle dolu. Bayat ekmek yiyemeyen nazik insanlarımız var. Öyleyse zamlardan, geçim sıkıntısından şikayet etmeyeceksin.

  2. FeRHaD dedi ki:

    Bence Maskara Pony peyniri olmaması daha güzel, ortaya tiramisu dışında yeni bir tat çıkmış oluyor en azından.
    İsraf konusunda da Arzu hanıma katılıyorum, yemek yedikten sonra kırıntılarını bile toplar köpeğimin yemeğine ya da tavuklara verir değerlendiririz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)