Toplum Genelimiz Obezite Hastası

Araştırmalara göre Türkiye halkının yüzde 66’sı obezite hastasıymış. Yalan değil. Her yerde görüyoruz insanlarımızın çoğu şişman. Normal kilolular bu yıllarda çoğunlukla gençler oluyor. Çocuklara gelince: Son yıllarda obezite hastası çocukların sayısı hızla artıyor. Eskiden çocuklardaki şişmanlık nadir görülen bir şeydi. Şimdi bakıyorum sayıları her geçen gün arttıkça artıyor.

Araştırmalara göre Türkiye halkının yüzde 66’sı obezite hastasıymış. Yalan değil. Her yerde görüyoruz insanlarımızın çoğu şişman. Normal kilolular bu yıllarda çoğunlukla gençler oluyor. Çocuklara gelince: Son yıllarda obezite hastası çocukların sayısı hızla artıyor. Eskiden çocuklardaki şişmanlık nadir görülen bir şeydi. Şimdi bakıyorum sayıları her geçen gün arttıkça artıyor.

Yetişkinlerimizdeki şişmanlık her zaman olan bir şey. Biz toplum olarak boğazımıza çok düşkünüz. Ev kadınları evlerinden tatlıları, hamur işlerini eksik etmiyor. Yemekler ille yağ ile pişirilecek. Yağ beslenme alışkanlıklarımızda en önde gelen bir gıda maddesi. Salataları bile asla yağsız yapmayız. Börekler kesinlikle yağlı olur. Tatlıların çoğunda yağ kullanılır. Şekere de çok fazla düşkünüzdür.

Yemeklerimiz hiçbir zaman yağsız yapılmıyor. Yağsız pişilmesi gereken hazır çorbalarda yağ olduğu halde, bu çorbalar paketlerde toz halinde oldukları için kadınlarımız yağ yoktur diye düşünerek pişirirken bol bol yağ katarlar.

Gençlerimiz genelde normal kilodadır. Bunun sebebi ise çok hareketli olmaları. Ama belirli bir yaştan sonra kilolu olurlar ve bir daha zayıflamazlar.

Kilo sorunu en önemli sağlık sorunlarındandır. Ne yazık ki önemsemeyiz. Bari çocuklarımıza dikkat edelim. Son yıllarda obez çocuklarımızın sayıları büyük bir hızla artış gösteriyor. Bunun sebeplerinden en etkilisi televizyon reklâmları yoluyla çocukları tuzağa düşüren firmalardır. Anneler babalar çocukların canı çekti diye reklâmlarda görülen şeyleri her gün alırlar. Bir de orta halli ve zengin çocuklarının hamburger gibi lezzetli yiyeceklere büyük ilgisi var. Günümüzün çocukları bir şeyler yemeden edemiyorlar.

Obez insanlarımız şimdilik %66’mızı oluşturuyor… Çok yakın bir gelecekte yüzde 99 olacağı kesin görünüyor. Daha sonra binde 999 da olacaktır.

Kategori: Beslenme Tarih: 13 Nisan 2009

Etiketler:

'Toplum Genelimiz Obezite Hastası' hakkında sorular, açıklamalar

 1. FeRHaD dedi ki:

  Ben de tam o obezlik ile kilolu arasındayım. :) 84 kilo şimdi, birkaç ay önce 85 idi, Haziran’da 78, daha önce de bir kere 75 idi. :) VKİ’m tam sınırlarda bir yukarı bir aşağı oynuyor.

 2. Ay-sima dedi ki:

  Hanımlar genelde can sıkıntısından dolayı yemege düşkünleştiklerini söylüyor, sanırım; ruhsal açlık nesnel açlıgı tetikliyor… maneviyat kaybolmaya başlayınca iç huzursuzlukları dindirecek ugraş aranıyor, yemek yapmak, pogça börek felan… yapılanlar nihayetinde tüketilirken artı kilo olarak dönüyor, aparatif takınlıgı, vakitli vakitsiz yemek… tıka basa doyma gibi bir özellik gelişirdikce obezlik olması çok normal…

 3. Enes dedi ki:

  Selam!

  Allah’a şükür kiloyla ilgili hiçbir sorunum yok. Ne şimdi ne de çocukluğumda hiçbir problem yaşamadım. Canımın istediği şeyi yerim ama canım çok fazla şey istemez. Az yemek en iyi çözümdür bana göre. Düşünelim sahabenin karınlarına taş bağladığı zamanları. Biz de biraz ibret alalım da şu yeme-içme israfından vazgeçelim. İsraf sadece çöpe atmakla değil, gereksiz yemeyle de oluyor. Bizim milletimiz buldukça yiyor, az bulunca da dileniyor. Hiç kanaat ve sabır yok.

 4. miray dedi ki:

  ben de o %66 nın içindemiyim acaba. 7-8 kilo fazlam var gibi. gerçi memnunun vücudumdan ama neyse iyiyim iyi.

  kilo sorunu için blog yazarlarının yorum ve tavsiyelerini burada bulabilirsiniz.

  http://www.e-miray.com/2009/04/fazla-kilolarm.html

  tabi izninle. sevgiler.

  ***
  Cevap:
  Boy ölçüsünün son iki rakamının en fazla 10 fazlasına kadar normal şişmanlık sınırı içinde kabul ediliyor. İdeal kilo son iki rakamın 5 kadar altı olmalı. Tabii istisnaları vardır. Bazı insanlarda kemik ağırlığı çok fazla olunca hesaplar değişir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)