Trabzon Hurması seviyor muyuz?

İyice olgunlaşmış meyvesi tepesinden bir delik açılarak tatlı kaşığı ile muhallebi yer gibi yenebilir.

Rahmetli babam her yıl mevsiminde eve Trabzon hurması getirirdi. Ne ben severdim ne de annemle abim. Babam getirdiği bu garip meyvelerin neredeyse tümünü kendisi yerdi. Tabii ki birkaç tane meyvenin bitmesi bir ayı bulurdu.

Bana göre garip bir meyvedir. Hatta meyve bile değildir. İri bir domatese benzer. Ben çocukken Trabzonlu komşularımız memlekete gittiklerinde bunları yeşil olarak getirirlerdi. Bahçede komşu bahçe sınır duvarının üstünde güneşte kendiliğinden olgunlaşması için bekletirlerdi. Yemyeşil meyve birkaç haftada domates rengini alırdı.

Trabzon hurması

Trabzon hurması

Babam Trabzon hurmasını şu şekilde yerdi: Bir tabağa koyar, tepesinden bir delik açarak tatlı kaşığı ile muhallebi yer gibi yerdi. Çünkü tam olgunlaşmış bir Trabzon hurması ancak bu şekilde yenebilir. İçi muhallebi kıvamındadır. Tadı benim hoşuma gitmiyor. En azından çocukluğumda sevmezdim. Şimdiye kadar hiç yememişimdir.

Kategori: Beslenme Tarih: 03 Mart 2009

Etiketler:

'Trabzon Hurması seviyor muyuz?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. tülay dedi ki:

  bence tadı güzel. ilk gördüğümde çok şaşırmıştım. domates gibi görüntüsü var ama tadı tatlı. ilginç bir meyve. ayrıca bizim oralarda daha garip bir ismi var.

 2. Kayra dedi ki:

  İlk gördüğümde annem “bu hurma” diyince şaka yapıyor sanmıştım.
  Ben de tadını pek sevmiyorum.Ama arada bir yemek gerek…

 3. veridiski dedi ki:

  Annem almıştı pazardan uzun zaman önce.
  Bana çok acı geldi sizin gibi yiyemedim=)

  **
  Cevap:
  Bu meyve aslında çok özel bir şey. Dalında ve güneşte iyice olgunlaşması gerekiyor. Ticaretini yapan bazı kişiler olgunlaşmadan toplayarak bazı kimyasallar ile sararmasını / kızarmasını sağlıyorlar. O zaman tadı hiç iyi olmaz.

 4. kalderavolkan dedi ki:

  Açıkcası benim de sevemediğim yegane meyvedir. Tadını bile unutmuşum :/

 5. nalan güler dedi ki:

  çocukluğumdan beri çok sevdiğim meyvedir. Ankaraya gelince bol bol yeme fırsatı buldum son yıllarda da kabuğu soyulup asılarak kurutulduğunu öğrendim şimdi hem yaşını hem de kurusunu yiyorum .
  sevmemekle çok şey kaçırıyorsun diyeceğim.
  bir seferde 2-3tanesini yiyebilirim:))

 6. thares dedi ki:

  Muhalefet etmek adına söylemiyorum ben Cennet Elması diye bildiğim sizin Trabzon Hurması dediğiniz domates kılıklı meyveye bayılırım sonbaharın ilk ayında 5-6 kilo alırım onlar yavaş yavaş olgunlaşırlar ailecek severek yeriz çok harika bir tadı vardır olgunlaştığı zaman
  Sağlıkla Kalın

 7. mehmet dedi ki:

  Aslında çok yararlı meyve.Şimdi sertken yenen cisleri pazarlarda yoğunlaşmaya başladı
  mide bağırsak hastalıklarına,zayıf olanlara,kansorejen maddelere karşı etkili bir meyvedir.Her hafta özellikle pazarda olduğu zamanlar 10 kg yerim.
  Tavsiye ederim.Kalın Sağlıcakla…..

 8. melike dedi ki:

  bendeyıllar önce ilk yediğimde hiç hoşlanmamıştım ama şimdi tadını çok seviyorum çok güzel bir şey trabzon hurması:)sanki daha sonradan insan sevmeye başlıyor ve bağımlılık yapıyor sanki:) kardeşimede öyle oldu ilk yediğinde sevmedi ama şimdi bayılıyor. ben birazdan yicem :)çok ta faydalı bir meyve herkese herkese yemesini öneririm….

 9. duygu dedi ki:

  çocukken ağzımı bürüştürerek hatırlarım o tatlı domatesi(cennet elması,trabzon hurması)… ama artık büyüdüm ve evlendim. kayınvalidemlerin yazlıklarında bu meyvenin ağaçları var onlar toplayıp getirmişler yakınımın tavsiyesiyle tatlısını yaptım çok eğlenceli oldular :) hurmayı çatalla ezin üzerine muzla kapatın birazda bal veee ceviz soğutun afiyet olsun hoşçakalın.

 10. E. Ali dedi ki:

  Duygu Hanım, henüz denemedim ama galiba bu tarifi uygularsam harika bir tatlı yapmış olacağım. Oldukça leziz bir tatlı tarifi gibi görünüyor. Yazdığınız için teşekkür ederim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)