Türk turistler Yunan ekonomisini kurtarır mı?

… Bu demek oluyor ki her zengin Türk tatilini Yunanistan’da geçirse Yunan ekonomisine büyük bir katkı sağlamış oluruz. …

Yunanistan Türkiye’den turist çekmek için elinden geleni yapıyor. Hem Türkleri, hem Türkiye’ye turist olarak gelen yabancıları.

Peki biz Yunanistan’a tatile gitsek ne kadar katkımız olabilir? Hesaplayalım.

Nüfusumuz 75 milyon. Halkımızın sadece %20’si çok iyi maddi imkânlara sahip. Bu da 15 milyon kişi eder. Yunanistan’ın nüfusu 11,5 milyon kadar. Yani bizim en zenginlerimizin sayısından bile az!

Bu demek oluyor ki her zengin Türk tatilini Yunanistan’da geçirse Yunan ekonomisine büyük bir katkı sağlamış oluruz.

Dindar zenginlerimiz herkesin gittiği yerleri tercih etmeyeceklerdir, o halde Batı Trakya’daki Müslüman – Türk bölgesine gidebilirler. Bambaşka bir deneyim yaşayabilirler. O müslüman Türkler Osmanlı devleti parçalandığından beri Yunanistan’da yaşıyor. Bizim gibi Türkçe konuşurlar.

İnanç turizmi var duymuşsunuzdur. Etnisite turizmi, kültür turizmi, sanat turizmi vb. şeyler de olabilir. Hatta dil turizmi de olabilir. Neden olmasın?

Yunanistan kafayı kullanıp “soydaş turizmi” geliştirmeli bence. :) O zaman ben bile ne yapıp edip Batı Trakya’ya birkaç günlüğüne giderim!

Kategori: Ekonomi Ticaret Tarih: 24 Haziran 2011

Etiketler: |

'Türk turistler Yunan ekonomisini kurtarır mı?' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Edirne, Keşan vs. yerlerde nehirden kaçak mal geçirip Yunanistan’dan mal alan müşteriler yetmiyor adamlara. :)
    ***
    ***
    Ama adı üstünde, onlar “kaçakçı”.. Onlar ticaretleri sonucunda devlete vergi ödemiyor. Yunanistan’a para girse bile devlete vergi olarak yansıması çok dolaylı yollardan ve az olacaktır. Yunanistan iflas bayrağını her an çekebilir. Sanıyorum halk fedakarlık yapmaya bizim kadar yatkın değil. Hükümetin işi her açıdan çok zor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)