Türk Dilinin Kökeni ve Altay Dilleri

Dünya dilleri birkaç temel guruba ayrılır. Hint-Avrupa Dilleri, Sami Dilleri, Bantu Dilleri, Ural-Altay Dilleri gibi.
Türkçemiz Ural-Altay dilleri ailesindendir. Türkçe, Moğolca, Korece, Japonca Altay gurubundan, Macarca ve Fince ise Ural gurubundandır.

Dünya dilleri birkaç temel guruba ayrılır. Hint-Avrupa Dilleri, Sami Dilleri, Bantu Dilleri, Ural-Altay Dilleri gibi.
Türkçemiz Ural-Altay dilleri ailesindendir.

Türkçe, Moğolca, Korece, Japonca Altay gurubundan, Macarca ve Fince ise Ural gurubundandır.

ALTAY DİLLERİ

Altay Dil Ailesi dünyanın temel dil ailelerinden biridir.
Coğrafi dağılımı: Doğu, kuzey, orta ve batı Asya ile doğu Avrupa’dır.
Başlıca şu dillerden oluşur:
Türk, Moğol, Tunguz, Kore, Japon, Aynu (Ainu), Ket ve Gilyak dilleri…

Japoncanın ve Kore dilinin Altay dillerine dâhil edilmesi tartışmalı olmuştur. Ama 1977’den beri Altay dillerinden kabul edilmektedirler.

Aslında bu iki dili incelediğimizde yapılarının Türk dilinin yapısına şaşırtıcı benzerliğini görüyoruz. Yani bu dillerin de Altay dillerinden oldukları su götürmez bir gerçektir.

Altay Dilleri Coğrafi DağılımıBatılı uzmanlar Kore dilini Altay dillerine daha yakın buluyor. Benim incelemelerime göre Japon dilinde dilimiz Türkçe ile çok büyük benzerlikler var. O kadar ki, yapıları birebir aynı denebilir. Durum böyle olunca, Kore dili Türkçemize çok daha fazla benziyor demektir. Hatta bir arkadaşım ortak kelimeler bile olduğunu söylüyordu.

Dil bilginleri Ainu dilini nereye koyacaklarını belirleyememiş, bazıları Altay dillerinden olduğunu iddia etmişlerdir.

Ket ve Gilyak dilleri için bilgi bulabilmem mümkün olmadı.

Sağdaki resimde Altay dillerinin tümünün tek renk olarak dünyadaki dağılımını görüyorsunuz.

Aşağıdaki resimde ise Altay Dil Ailesi’ne mensup bazı diller çeşitli renklerle temsil ediliyor. Hangi renk hangi dili temsil ediyor belirtilmiş.

Bu resimde bizim Güneydoğu Anadolu bölgesi dâhil edilmemiş. Herhalde Güneydoğu topraklarımızda Kürtçe ve Arapça konuşulduğu için dâhil etmemişlerdir. Bu bir dil haritasıdır. Siyasi değildir. Ayrıca harita son derece basit yapılmış, ayrıntılara önem vermemişler. Haki renkli bölgeler çeşitli Türk dillerinin var olduğu yerleri gösteriyor.

Altay dil ailesi dil haritası

Altay dil ailesi dil haritası

TÜRKÇE VE JAPONCA

Japonca dilbilgisini biraz incelemiştim. Olağanüstü benzerliklerimiz var. İngilizce, Arapça, Fransızca gibi dillerin yapılarını da bilirim. Bu diller yapıları açısından Türkçeye her şeyiyle terstir. Dolayısıyla biz bir Arap kadar İngilizceyi çabuk öğrenemiyoruz, onlar kadar kısa sürede İngilizceyi akıcı konuşmayı öğrenemiyoruz. Bizim daha fazla çalışmamıza gayret göstermemize ihtiyacımız var.

Ama Japonca öyle değil. En kolay öğrenebileceğimiz yabancı dil Japoncadır. Tek sorun onların alfabeleri; bunun üstesinden gelebilmemiz için Latin harfleri ile yazılmış Japonca öğrenme kitapları vardır. Bu şekilde Japonca “konuşma dilini” büyük bir kolaylıkla öğrenebiliriz. Japonların yazı dillerini de öğrenebilmek için ayrıca çaba göstermek gerekiyor.

Kategori: Eğitim Öğrenim Tarih: 21 Ocak 2008

Etiketler:

'Türk Dilinin Kökeni ve Altay Dilleri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Kayra dedi ki:

  Bu bilgiyi dil ve anlatım dersinde geçen sene öğrenmiştik. Ama tekrar etmeyince unutmuşum. Bir de şeyi öğrenmiştik Türkçe’nin sondan eklemeli bir dil olduğunu. :) neyse bu aklımda kAlmış. :) Tabi dilimize “biçare” gibi baştan eklemeli kelimeler de gimiş. Ama dil genel itibariyle sondan eklemeli bir yapıya sahip (Türk Dili).

  Çok sağolun. sayenizde unuttuğum bir konu zihnimde yeniden canlandı :)

  Hayırlı akşamlar…

  *****
  Cevap:
  Ben de çok şeyi unutuyorum. Dilimiz son ekleri alması özelliğinden ötürü “bükümlü diller” kategorisine giriyordu. Son ek İngilizce’de de birazcık var. “suffix” diyorlar.

 2. ebru dedi ki:

  teşekkürler sayenizde dil ve anlatım dersimi yaptım çok teşekürler

 3. C.ronaldo dedi ki:

  teşekkürler bu siteyi yapana saolsun onun sayesinden DİL ve ANLATIM dersinide yaptım. bu siteyi yapana çok çok teşekkürler.
  yazan:::: C.RONALDO 7


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)