Ünlülerde sakal modası

Dünyaca ünlü erkeklerin kendilerine has tarzlarda sakal bırakmaları galiba yaygınlaşıyor. Peki eşleri memnun mu?

Dünyaca ünlü erkeklerin kendilerine has tarzlarda sakal bırakmaları galiba yaygınlaşıyor. Peki eşleri memnun mu? Bu sorunun cevabını eşleri açıklama yapmadıkça hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz.

Erkekler doğada sakallı olur. Bu, doğanın bir gerçeğidir. O halde, doğallıklarını yitirmemiş kadınlara sakal itici gelmiyor olsa gerek. Zaten şurası kesin ki neredeyse hayvanlar kadar doğal olmak gelişmiş batı ülkelerinde çok yaygın bir şey. Kötüleme amacıyla söylemiyorum. Bu Batı’nın bir gerçeği. Geçen yıllardaki gözlemlerime göre: Sakal bıraktığım zaman İngiliz hanımlar beğenirdi, Türk hanımlar kesmemi kazıma isterlerdi.

Brad Pitt ve David Beckham sakallı halleriyle.

Brad Pitt ve David Beckham sakallı halleriyle.

Çoğunluk olarak bizim düşünme kanallarımız kapalı olduğu için sadece çocukluğumuzdan beri alışmış olduğumuz şeyleri doğal buluruz, diğer her şeyi yadırgarız. Kendi benliğimiz yoktur. Toplumun değer yargılarını farkında olmadan içselleştiririz ve kendimize sadece toplumumuzda olanı katarız, başka gelişim gösteremeyiz. Dolayısıyla gerçek doğadan uzaklaşıp kendi yarattığımız toplumsal kalıplarda gelişim gösteriyoruz. Bu da bizim kültürel bir özelliğimiz.

Kategori: Giyim - Moda Tarih: 05 Kasım 2009

Etiketler:

'Ünlülerde sakal modası' hakkında sorular, açıklamalar

 1. FeRHaD dedi ki:

  Geçmiş yıllarda ünlülerimizin sakal bırakmayla ilgili gericilik dediğini ve batılılaşmak gerektiğini söylediklerini hatırlıyorum. :) Batı ise sakallanıyor, anlayın halimizi. :)

 2. E. Ali dedi ki:

  zaten sadece şekilcilikte batı’yı örnek alan bir milletiz. Onlar dün ayıpladığımızı bugün yaparsa tükürdüğümüzü yalayacağız demektir. Bir gün gelir ingiliz sosyetesinde müslüman olmak ve kadınlar arasında siyah çarşaf giymek çok tutulan bir şey olur o zaman bizim en laikçi şekilciler “hem laik olurum hem çarşafımı giyerim” demeye başlarlar.

 3. Canbaz dedi ki:

  Kıl iyi birşey değil abi ya, terletir, kaşındırır, kokar…
  *********
  Cevap:
  Sakal bırakmayanlar öyle düşünür ama saçlardan daha temiz durdukları gibi serinlik hissi de verir. Deneyin bence. :) Ama koltukaltı meselesinde haklısınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)