Yanıt ve yankı hakkında gerçek bilgi

Uzun yıllardır “yanıt” sözcüğünü dışlar dururdum, hiç kullanmadığım gibi kullanılmasına da şiddetle karşıydım. Yeni Türkçecilerin uydurdukları bir kelime olduğunu sanıyordum. Meğer Yusuf Has Hacib’in Kutadgu Bilig kitabında “yanut” şeklinde kullanılıyormuş. Anlamı da “karşılık, bedel, cevap” imiş. Çağdaş Osmanlı Türkçesinde kullanılmıyorken dil devrimi zamanında yazı dilimize sokulmuş. Nişanyan’ın internet sözlüğü sayesinde kafamdaki rahatsızlık verici bir duygudan […]

Uzun yıllardır “yanıt” sözcüğünü dışlar dururdum, hiç kullanmadığım gibi kullanılmasına da şiddetle karşıydım. Yeni Türkçecilerin uydurdukları bir kelime olduğunu sanıyordum.

Meğer Yusuf Has Hacib’in Kutadgu Bilig kitabında “yanut” şeklinde kullanılıyormuş. Anlamı da “karşılık, bedel, cevap” imiş. Çağdaş Osmanlı Türkçesinde kullanılmıyorken dil devrimi zamanında yazı dilimize sokulmuş.

Nişanyan’ın internet sözlüğü sayesinde kafamdaki rahatsızlık verici bir duygudan böylece kurtuldum. Bu konuda kendisine teşekkür ederim. Yanıt sözcüğünü bundan sonra kullanır mıyım bilmem ama beni artık hiç rahatsız etmeyeceği kesin.

Bir de yankı var; geri dönmek, karşılık olmak gibi.

Bunlar 8. – 11. asırların Orta Osya Türkçesindenmiş.

Not:
Türk Dil Kurumu’nun internet sözlüğünde böyle değerli bilgileri bulmak mümkün değil!

Kategori: Eğitim Öğrenim Tarih: 01 Aralık 2011

Etiketler:

'Yanıt ve yankı hakkında gerçek bilgi' hakkında sorular, açıklamalar

  1. İstikamet dedi ki:

    Böyle yazılarını özlemişim. Ukrayna hakkındaki yazı da güzeldi. Sözünü ettiğin daha uzun olan yazıyı bekliyoruz. Bu tür yazılara daha sık vermelisin. Sen buydun.
    ***
    Teşekkür ederim. Doğru söylüyorsunuz. Gerçi ben yine aynıyım da takip ettiğim blog kalmayınca gazetelerde okuyup kızdığım meselelere göre şeyler yazıyorum. Sonra da bunları niçin yazdım, ben nasıl oluyor da böyle şeyler yazıyorum, benim böyle şeyler yazmam eşyanın tabiatına aykırıdır der dururum. :)

  2. A.Y. dedi ki:

    Beğendiğim her kelimeyi kullanabilirim. Hiç dil konusunda takıntım yoktur. Yeter ki karşınızdaki sizi anlasın. Fakat şuan gençliğin kullandığı yazı dilini sevmiyorum. Yani iki tane v harfi yan yana geldiğinde w yazıyorlar vs.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)