Yanlış diyet hem sağlığı bozar hem erken yaşlandırır

Diyet aslında dengeli ve sağlıklı beslenmedir. Az yemek yemekle diyet olmaz, zayıflamak da kolayca mümkün olmaz. Sağlıklı beslenme ise kişinin bünyesine göre olmalıdır.

Diyet aslında dengeli ve sağlıklı beslenmedir. Az yemek yemekle diyet olmaz, zayıflamak da kolayca mümkün olmaz. Sağlıklı beslenme ise kişinin bünyesine göre olmalıdır. Meselâ şeker hastaları, guatr hastaları, tansiyon hastaları ile hiçbir hastalığı olmayan insanların “sağlıklı ve dengeli” beslenmeleri tamamen aynı gıdalarla değildir.

Bilinçsizce diyet yaparak kendilerini yemek yemeden mahrum eden insanlarda cilt zarar görüyor. Soluk benizlilik ve kırışıklar kısa zamanda kendini gösterir. Sadece cilt mi? Vücudumuzun tamamı zarar görüyor. Saçlara, gözlere, kemiklere, beyaz kaslara, kırmızı kaslara, damarlara, tırnaklara ihtiyaçları olan her türlü maddeyi sağlayan gıdalardan uzak kalmak insanda çeşit çeşit rahatsızlıklara yol açar. Beynin bile kimyası bozuluyor: bu bilinçsiz perhizcilerde sinir bozuklukları, hırçınlıklar ve aşırı öfke ya da depresyon sık görülen sorunlardır.

Diyetisyen kontrolünde takip edilen sıkı perhizlerde gerçi bünye zarar görmeyebiliyor ama psikolojiye olumsuz etkisi vardır. Konsantrasyon bozuklukları, melankoli, tezcanlılık ve hatta anksiyete gibi hoş olmayan hallerin sonu panik atak gibi bir araz olabiliyor ki panik atak maalesef psikolojik bozukluk değildir. Tedavisi psikiyatrlarca yapılabilir. Yani beyinde olan bozukluklardan ileri geliyor.

“Bir dirhem et bin ayıp örter” demiş atalarımız. Çağla Şikel’e bakın. Kadının bütün kemikleri, kemiklerinin ince ve kalın yerleri, eklemleri iyice belli oluyor. Hanımefendide hiçbir güzellik göremiyorum. Nükhet Duru ile kıyaslayın bakın hangisi “sağlıklı bir kadın” olarak dikkat çekiyor?

Her şey kararınca olmalı. Azı karar çoğu zarar. Hafif şişmanlık iyidir. Biraz kilolu kişiler her zaman neşeli olmalarıyla ve çevrelerine pozitif enerji saçmalarıyla bilinir. Genellikle böyledir.

Sonuç: çöp gibi zayıf olma hevesi aslında psikolojik bir rahatsızlıktır, bir takıntıdır. Bu kişilerde huzur yok. Zengin olanları diyetisyenlere her ay bir servet ödüyor.

Kategori: Sağlık Tarih: 22 Mart 2009

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)