Yemek pişirirken tahta kaşık kullanmak

Tahta kaşıkları gerektiği gibi dikkatle kullanmazsanız her türlü zararlara sebep olabilir. Zehirlenmelere yol açabilir, kanserojen maddeler üretip yemeklere bulaştırabilir.

Tahta kaşıkları gerektiği gibi dikkatle kullanmazsanız her türlü zararlara sebep olabilir. Zehirlenmelere yol açabilir, kanserojen maddeler üretip yemeklere bulaştırabilir. Aşağıdaki püf noktalarını uygularsanız bir tehlikesi olmaz.

Cilalı tahta kaşık asla almamalısınız. Kesinlikle cilasız olmalı.

İlk kullanımdan önce tavuk suyunda iyice kaynatın, sonra durulayın kurutun.

Tahta kaşıklarınızı asla bulaşık makinesinde yıkamayın.

Her yemek pişirmede kullandıktan sonra “yıkayacağınız zamana kadar” suda bekletin. Fazla da geciktirmeyin, en kısa sürede deterjanla güzelce yıkayın.

Yıkarken skoçbrayd denen şeyler kullanmayın. Çizikler oluşturabileceği gibi lif kaldırır, gözle görülmeyen saçaklaşmalar yapar. Çizici olmayan süngerle veya bezle yıkayın.

Yıkayıp duruladığınız tahta kaşığınızı bir bardak suda bekletin. 15 – 20 dk. ara ile üç defa suyunu değiştirin sonra kurulayıp kaldırın. Çünkü bulaşık deterjanı durulamakla kolayca çıkmıyor.

İki yılda fazla uzun süreli kullanmayın. Fazla aşınmış, küçük nokta delikler oluşmuş tahta kaşıklarınızı atın yenisini alın. Küçük nokta delikler kenarlarda oluşmuşsa keskin bir bıçakla kenarları yontun.

Tahta kaşıklarınızı asla zımparalamayın. Zımparalamak iyi bir yol gibi görünse de yüzeyde yüzbinlerce küçük lif kalkmalarına sebep olur. Eğer bir şekilde yenilemek istiyorsanız, uygun kesici aletlerle yüzey yontması yapmalısınız. Ama en iyisi yenisini almaktır. Tahta kaşık imalatçıları da kazansın.

Kategori: Ev Dekor Mutfak Tarih: 27 Kasım 2011

Etiketler: |

'Yemek pişirirken tahta kaşık kullanmak' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Merve Avcil dedi ki:

    Ben tahta kasık kullanıyorum. Bulasık makınesınde yıkıyorum. Tahta saplı bıcakları da makinaya atmayın derim onlar da zararlı.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)