Yenilebilen Bardaklar

En çok çocukların seveceği yenebilir bardakları siz de yapabilirsiniz.

Agar agar jölesi tamamen bitkisel bir üründür.
Bardakları kullandıktan sonra ister yiyin ister saksılarınıza veya bahçelerinize toprağa gömün bitkilere gıda olsun. Bu bardaklar “vejeteryan jölesi veya jeli” diye satılan “agar agar”dan yapılıyor. Piyasada satılan bildiğimiz jöleler bazen domuzdan mamül olabiliyor ama agar agar deniz yosunlarından elde edilir, %100 bitkiseldir.

Yenen bardakları siz de yapabilirsiniz. Kısaca tarifi şöyle:
Bir paket bu jöleden alacaksınız. Büyük marketlerde bulunması gerekiyor. Ayrıca su ile karıştırılarak kullanılması gereken meyve suyu özü gerekiyor ki şeker eklemeniz gerekmesin. Meyve suyunun biraz fazla yoğun şekli, şişelerde satılır.

Katı jel bardakÇilek suyundan yapılmış bardaklarda başka tür mevye suyu ikramına en çok çocuklar sevinecek..

Bir fincan meyve suyuna bir veya birkaç çay kaşığı agar agar ekleyin. Oranlar meyve suyuna göre değişebilir. mesela limon, portakal gibi asitli meyve sularında daha fazla agar agar gerekebilir.

Sonra agar agar eklediğiniz meyve suyunu ocakta kaynayıncaya kadar ısıtın. Kaynayınca ocağı iyice kısarak bir müddet karıştırın, ta ki agar agar meyve suyunun içinde tamamıyla erisin.

En sonunda bir büyük bir küçük bardak kullanarak:
Büyük bardağa az miktarda agarlı meyve suyu koyun, küçük bardağı onun için koyun. Sıcak meyve suyu ikisinin arasında yeni bir bardak oluşturacak şekli alsın. Küçük bardak tam ortalama dursun diye uygun destekler, mandallar kullanabilirsiniz. Sonra bunların soğumasını bekleyin. Soğuduklarında buzdolabına alın. İyice katılaştıklarında kullanılabilir hale gelmişlerdir.

Soğuk içilen meşrubatlarınızı bu bardaklarda ikram edebilirsiniz.

Sadece su ile de yapabilirsiniz. Mikserde iyice öğüttüğünüz taze naneyi suya katarak hem yeşilimsi renkte hem mis gibi taze nane kokulu yenilebilir bardaklarınız olur. Hindistan cevizi + süt + şeker + agar agar ile hoş kokulu bembeyaz bardaklar yapılabilir.

Kategori: Beslenme Tarih: 16 Temmuz 2010

Etiketler: | | |

'Yenilebilen Bardaklar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Asuman - Ordu dedi ki:

  Ben bu yayınınızı sitemde yayınladım ve lınkınızı verdım.
  Postlarınızın altındakı dıkdortgen içine aldıgınız acıklamalar kısmını nasıl yaptınız? Ben de yapmak cok ısterım bana da yardımcı olabilir misiniz? Sitemi kendim düzenledim ve cok zorlandım. Deneme yanılmayla ugraştım durdum. Eger yardım ederseniz çok sevinirim.
  ***
  Sitenizi kendiniz düzenlemişseniz html ve css hakkında az çok birşeyler bilirsiniz. WordPress single.php sayfasında gereken yeri bulun, açıklama yazısını koyacağınız div alanı ayrıca yapmanıza gerek yok zaten var, mesela kategori ve etiket gösteren yer. İşte oraya başka açıklamalar da yazabilirsiniz. Sonra o div alanının adı ne ise style.css sayfasında kodlarını bularak gereken kenar çizgilerini ve renklerini ayarlayabilirsiniz. Veya orada yeni bir div alanı yapabilirsiniz.
  Diğer sitemde bu işlerle ilgili kategorideki yazılarıma bakabilirsiniz.:
  http://wordpress.devletli.com/tag/div-style-css


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)