Yunanistan’ın Drahmi para birimine geri dönmesi ihtimali

Büyük maddi sıkıntılar yaşayan Yunanistan Euro’dan çıkarılabilirmiş. Nelerine güvendiler de Avrupa Birliğine girdiler sanki? Kapitalist sisteme iyice angaje olmuş ülkeler Avrupa Birliğinde çok bocalarlar, Yunanistan gibi iflasın eşiğine gelebilirler. Bulgaristan’da kapitalist yapılaşmalar olmadığı için, daha doğrusu kapitalist iş adamlarının katakullileri ülke ekonomisinde esas teşkil etmediği için Bulgaristan Avrupa Birliği’ne girince Yunanistan gibi zorlanmadı. Türkiye bugün […]

Büyük maddi sıkıntılar yaşayan Yunanistan Euro’dan çıkarılabilirmiş. Nelerine güvendiler de Avrupa Birliğine girdiler sanki? Kapitalist sisteme iyice angaje olmuş ülkeler Avrupa Birliğinde çok bocalarlar, Yunanistan gibi iflasın eşiğine gelebilirler.

Bulgaristan’da kapitalist yapılaşmalar olmadığı için, daha doğrusu kapitalist iş adamlarının katakullileri ülke ekonomisinde esas teşkil etmediği için Bulgaristan Avrupa Birliği’ne girince Yunanistan gibi zorlanmadı.

Türkiye bugün AB’ye girecek olsa buna en başta bizim kapitalist holdingciler tekelciler göz yummazlar, engellemek için ellerinden geleni ardına koymazlar. Dolayısıyla AKP’nin Avrupa Birliği’ne girmeye yanaşacağını hiç sanmıyorum. Her şey kendi siyasetlerini sürdürme çabasından ibaret.

Önümüzdeki seçimlerden sonra AKP (veya Ak Parti) ustalık dönemi hizmetlerine başlayacakmış. Eğer davalarında samimi iseler yeni dönemde kapitalizmin etkinliğine savaş açmalarını bekliyorum. Yoksa halka değil tekelci kapitalistlere hizmet etmiş olacaklar.

Bu arada, bir iki küçük şeyle halkımızın gözünü boyamanın ne kadar kolay olduğunu seçimlerle ilgili reklamlardan görüyorum.

Devletin zaten yapmakla yükümlü olduğu şeyleri AKP yaptı. İyi güzel de bunlar zaten olması gereken şeyler. Eskiden yoktu, büyük ayıptı. Şimdi az da olsa bir şeyler var. AKP gerçekleştirmiş bunu da kimse inkar etmiyor. Çok takdir edenler var, duacı olanlar var. Bunları ben de kendi çevremde görmüşümdür. İnşallah böyle hayırlı işlere devam etsinler. Bunlar elbette çok güzel şeyler. Ama bunların yanısıra “Türkiye’yi kalkındıracak esas neler yapıyorlar” bunu göstersinler.

Ufak tefek güzel hizmetleri şuna benziyor: Çocuklarını okula göndermeyen bir baba, sonunda vazgeçmiş, çocuklarını okula göndermiş ve kendisinin diğer babalardan daha faziletli olduğunu iddia ediyor. Veya bebeğini emzirmeyen bir anne hatasını görmüş ve geç de olsa bebeğini emzirmeye başlamış ve dünyanın en iyi annesi benim diye iddia ediyor.

Kısaca durum bundan ibaret. Devletin daha çok feci ayıpları var. Devlet devlet olmalı. AKP bunu gerçekleştirmeli. Ustalık döneminde en küçük bir açık bırakmamalı. Kapitalizmin kökünü kazımalı. Birkaç holding köşeyi dönerken nice ocaklar batıyor, halkın sağlığı ile ne kadar alçakça oynanıyor, AKP bütün bunları halletmeli, görmezden gelmeye ve onları kayırmaya devam etmemeli.

Aksi takdirde, bu halde iken AB’ye girsek sonumuz Yunanistan’dan bin kat beter olur. Zaten bu halde AB’ye girmemek için başka türlü dümenler bulmaları ve cahil halkı kandırmayı da çok iyi bilirler. Kürt meseleleri ilersi için bir koz olarak kullanılabilir mesela. Oysa Avrupa birliği eğer her konuda adaletli olabilen bir Türkiye görürse elbette özerklik meselesini vesaireyi asla şart koşmayacaktır.

Kategori: Ekonomi Ticaret Tarih: 25 Mayıs 2011

Etiketler: |

'Yunanistan’ın Drahmi para birimine geri dönmesi ihtimali' hakkında sorular, açıklamalar

  1. amet impram almanya dedi ki:

    bencesi benim ülkem kendi parasini almasi daha uygun olmalidir drahmi cok bereketli bir para


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)