Yunanlı ihya eder Türk sahiplenir

Bir kez daha “Bizim vazifemizi biz yapmadık onlar yaptı”..

Zağar Köpekleri sorunu

Yunanlılar bizim önceden sahip çıkmamız gereken ama hiç de umursamadığımız kültür miraslarımızı güzelleştiriyor ve dünyaya tanıtıyor. O zaman biz onları mahkemeye vererek “Hayır, Yunanlılar bizden çaldı” diyoruz. Hacıvat – Karagöz buna en çarpıcı örnek.

Şimdi Zağar Köpekleri gündemde. Yunanlılar Zağar neslini melezliklerden arındırmış, ıslah etmiş ve sahiplenmiş. Biz, gerçekte o köpekleri Türkler Orta Asya’dan getirmiştir, dolayısıyla da bizimdir diyoruz. Şimdi diyoruz da yıllarca aklımız neredeydi? Yunanlılar Zağar köpeklerini 15 yıldır (1996’dan beri) kendi millî köpek cinsi olarak dünyaya tanıtmış durumdalar. Hiç de yeni bir şey değil. Bizimkiler Zağar’ı henüz geçtiğimiz ay millî köpek cinsimiz olarak tescil etti! » Zağar hakkında ayrıntılı bilgi (İngilizce)

Biz tuhaf bir milletiz. Bekleriz başkaları değer versin biz sonra değer verelim.

Yaklaşık iki buçuk yıl öncesinden bir gazete haberine bakalım:
TÜRK çoban köpeği olan ‘Kangal’ ve ‘Akbaş’lardan sonra Türk av köpeği ‘Zağar’ın geleceği için de tehlike çanları çalmaya başladı. Köpek araştırmacısı Doğan Kartay, müthiş iz sürme yetenekleriyle bilinen bu köpeklerin yurtdışa götürüldüğünü, koruma altına alınması gerektiğini söyledi. Yapılan araştırmalarda, Türk izci köpeği olan zağarların, ülkemizde Manisa Yuntdağı, Bozdağ, Batı Toroslar’da, özellikle Yörük nüfusunun ağırlıklı olduğu bölgelerde daha fazla sayıda yaşadığı ortaya çıktı. Oğuzlarla birlikte Orta Asya’dan gelen Türk çoban köpeği olan Kangal ve akbaşlar gibi Türk av köpeği olan zağarın geleceği için tehlike çanları çalmaya başladı. Yaban ırklarıyla çiftleştirilen zağar köpekleri saf özelliklerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.

Ve bugünkü gazete haberi: » Yunanlılar buna da sahip çıktı!

Anlaşılan o ki, Zağar köpeklerinin değerini biz Türkler 2,5 yıl önce anlamışız ama Yunanlılar çok daha önce gereken değeri vermişler, Zağar neslini melezliklerden temize çıkarıp ıslah ederek 1996 yılında bütün dünyaya bir Yunan millî köpeği olarak tanıtıp kabul ettirmişler! Biz yeni uyandık. Atı alan Üsküdar’ı geçmiş. Üsküdar’da sabah olmuş. :)

Kısaca, bir kez daha “Bizim vazifemizi biz yapmadık onlar yaptı”.. Ama tabii ki Zağarlar eğer gerçekten iddia ettiğimiz gibi “Orta Asya köpek cinslerinden” iseler! Biz öncelikle bunu ispat etmek zorundayız.

Bizim sahip çıkmamız gerekirken Yunanlıların sahip çıktığı ve koruduğu daha birçok şey var. Anadolu Türkleşmesinin tarihini, Anadolu’daki gerçek Türk miraslarının tesbit edilip kayıtlara geçirilmesini bile Yunanlılar yapmış. Karış karış Anadolu’da bin küsür yıldır nerede ne yapılmışsa, tüm kültürel özellikleriyle yazılıp kayıtlara geçirilmiş olduğu yer Yunanistan’daki Küçük Asya Enstitüsü’dür. Enstitüde eski Türklere ait birçok tarihi belgeler ve büyük tarihi değer taşıyan eşyalar da var.

Kategori: Toplum ve İnsan Tarih: 03 Eylül 2011

Etiketler: |

'Yunanlı ihya eder Türk sahiplenir' hakkında sorular, açıklamalar

 1. admin dedi ki:

  Macarlar kadar bile olamadık
  Macarlar Hun atalarının yadigarı Asya kökenli köpek, at ve sığır cinslerini halen yaşatıyor ve hatta Hun – Avar Asya kökenli çok eski halklara ait olan kağnı gibi at arabalarını titizlikle koruyor, hatta turistik öğe bile etmişler.

  Yunanistan ve Türkiye olarak sahip olduğumuz ortak olmayan hiçbir şey yok (dilden başka). Ayıran biziz. Kendi kendimize ayırdığımız çok şey var. Şu Yunanındır bu Türkündür.. Öyle olsa bile aradan yüzyıllar geçmiş. O kültürel unsurları herkes benimsemiş. Bir şey ne kadar Türkse o kadar Yunandır, o kadar Kürttür. Yunanistan’da da aynı şekilde; “dil” den başka hiçbir şey sadece ve sadece Yunanlıların değildir.

  Türkiye – Yunanistan arasında ciddi bir kültür anlaşması yapılmalı.
  Bırakalım kültürel unsurlar Anadolu ve Balkanlar kültürel unsurları adıyla devam etsin. Şu unsurlar Yunanistan’a aittir, şu unsurlar Türkiye’ye aittir demek yanlış. Bu bir zorbalık. Bu bir kültür asimilasyonu. Bu zorbalıklarda Yunanlıları başı çekiyor gibi görünse de biz kültürel değerlere sahip çıkmadığımız, önemsemediğimiz için Yunanlıların çalışkanlıklarına bakıp utanmalıyız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)