Yunanlılar islami turizm projeleri geliştirmeli

Yunanlılar islama uygun tatil projeleri geliştirebilirse turizm gelirlerini ikiye katlayabilirler. Osmanlı’dan kalan tarihi kültür zenginliklerini iyi değerlendirebilirlerse tanıtım çalışmalarında da başarılı olabilirlerse sadece Türkiye’den dindar Türkleri değil, Mısır’dan Kuveyt’e kadar zengin Arap turistleri de çekebilirler.

İslama uygun oteller ve tatil köyler projeleri Yunanistan’ın turizm gelirlerini ikiye katlayabilir. Henüz düşünmemiş olabilirler ama düşünmeleri Yunanistan’ın kalkınmasında önemli bir etki sağlayacaktır. Sahip oldukları pekçok Osmanlı eserlerini akıllıca kullanabilirlerse bunu kolaylıkla başarabilirler.

Yunanistan turizm gelirlerinde en büyük katkı Türk turistlerden
Daha önce bir yazımda (») demiştim: Bizim sadece en zenginlerimizin toplam sayısı Yunanistan’ın tüm nüfusundan bile yüksek. Eğer bu zenginlerimiz tatillerini Yunanistan’da geçirse Yunan ekonomisine büyük bir katkımız olur diye yazmıştım. Dediğim şey gerçekleşmiş. Bari Türk düşmanlığını bıraksalar. Fazilet elbette tamamen karşılıksız destek gerektirir. Yardım alanların kadir kıymet bilmeleri veya bilmemeleri ise kendi tercihleri. Ama fazilet anlayışları varsa tercihleri iyi yönde olacaktır.

Ayrıca, Yunanistan sahip olduğu olanakları islami turizm yönünde de kullansa..
Yunanlılar islama uygun tatil projeleri geliştirebilirse turizm gelirlerini ikiye katlayabilirler..
En zenginlerimizin bir kısmı fazla dindar. Bunlar olsa olsa Batı Trakya’daki Osmanlı yadigarı varlıklarla ve Türklerle ilgilenebilir. Onun için, mesela Batı Trakya’da “Dindar Müslüman turistlere uygun bir tatil köyü” yapmaları bizim dindar zenginlerimizi cezp edecektir. Bunu değerlendirmelerini tavsiye ederim. O tesislerde Türkçe konuşan Müslüman Batı Trakya halkından kişiler görevlendirilirse hizmetlerde hiçbir dil sorunu da yaşanmayacaktır.
Ayrıca, Osmanlı’dan kalan tarihi kültür zenginliklerini iyi değerlendirebilirlerse tanıtım çalışmalarında da başarılı olabilirlerse sadece Türkiye’den dindar Türkleri değil, Mısır’dan Kuveyt’e kadar zengin Arap turistleri de çekebilirler.

Kategori: Ekonomi Ticaret Tarih: 07 Ağustos 2011

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)