Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı

Geç düşünüldü ama çok sağlam ve hızlı bir şekilde ilerleyecek gibi görünüyor…

Bilmediğim yeni yeni kurumlarımız başkanlıklarımız var. Halkımızın çoğunluğu bilmiyor. Tika’yı Gagauzlardan öğrenmiştim. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’mızı da yine onlardan öğrendim. Başkanlığın şimdiki başkanı Kemal Yurtnaç.. Başkanlığın resmî web sitesi: http://www.ytb.gov.tr

Türkiye dışındaki Türkler ve akraba topluluklar için söz konusu başkanlığın hizmetleri başkanlığın web sitesinde şöylece açıklanmış:

1. Göç veren ülkelerin çoğunda, yurt dışındaki insanlarının haklarını korumak, onların yaşam kalitesini artırmak ve yaşadıkları yerde örgütlenmelerini sağlamak maksadıyla, Diaspora Bakanlığı/Başkanlığı bulunmaktadır.

2. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının yapılanması, icrai görev yapan kurumların görev alanlarına girmemekte, bu görevlerin planlama, koordinasyon, izleme ve değerlendirme gibi, sistemli ve hedefler üzerinde ifa edilmesini sağlayacak bir yapının kurulmasını sağlamak amaçlıdır.

3. Kurulan birimde idari kadroların sayısı minimize edilmiştir. Başkanlığın Daire Başkanlığı ve onlara bağlı yerli-yabancı uzmanların çalışacağı ülke-bölge masaları şeklinde örgütlenmesi planlanmıştır.

4. Başkanlıkta bulunan Daire Başkanlıkları şunlardır.
I- Yurt Dışı Vatandaşlar Daire Başkanlığı
II- Kültürel ve Sosyal İlişkiler Daire Başkanlığı
III. Kurumsal İlişkiler ve İletişim Daire Başkanlığı
IV. Yabancı Öğrenciler Daire Başkanlığı
V. Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı
VI. İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı

Bu başkanlığı düşünüp oluşturanları tebrik etmek lazım. 80 yıldır düşünülmeyen önemli şeyler bunlar. Dünyada çok Türk var ama diyaspora görünmüyor. Bir avuç Ermeni çok yıllar önce dünya çapında kuvvetli bir diyaspora oluşturdular. Koca Türkiye ise daha yeni düşünüyor. Geç oldu ama çok sağlam ve hızlı bir şekilde ilerleyecek gibi. Vatana millete hayırlı olsun. :)

Kategori: Makaleler Tarih: 21 Mayıs 2012

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)