Zayıflamada Başarının Sırrı Metabolizmada

Diyet, diyet önerileri, kilo vermek çabuk zayıflamak için yollar, hepsini boş verin sadece ve sadece metabolizmanızı sağlıklı çalışır hale getirin ve elbette çok hareketli olun.

Bu yazım sadece normal sağlıklı kişilerin aşırı kilolu olmalarına çözüm içindir. Kilolu olmanın bazı hormanal dengesizliklerle ilgisi varsa doktor kontrolünde ciddi bir tedaviye girmeniz şarttır.

Diyet, diyet önerileri, kilo vermek çabuk zayıflamak için yollar, hepsini boş verin sadece ve sadece metabolizmanızı sağlıklı çalışır hale getirin ve elbette çok hareketli olun.

Bazı diyet önerileri yazılarında değişik bir şeyler önerilmeye çalışılıyor. Boş verin diyet uzmanlarını diyorlar, yediğiniz kaloriyi yakın, spor yapın bu yeter deniyor. Bu da yanlış.
Çünkü metabolizmanız yavaşsa zaten kalorinizi kolayca yakamazsınız. Yorulur yorulur hayatınızdan bezersiniz.

* * *Bu yazımda 1. adım ve 2. adım şeklinde anlattıklarım sağlıklı zayıflamak isteyenlenler için gerçekten çok önemli bilgilerdir. Yazıma devam etmenizi tavsiye ederim.

Sağlıklı Zayıflamada Birinci Adım

Önce şunu bilin: Eğer fazla kiloluysanız bünyeniz ona göre fazla yemek yeme ihtiyacı hisseder. Dolayısıyla zayıf kişilere göre daha fazla yemek yediğinizi kabul edin. Çünkü o kadar ağırlığı taşımak için bünyenizin daha çok enerjiye ihtiyacı var. Bundan dolayı yediğiniz miktarı hemen azaltmayın. Aşağıdaki gibi yapın.

Önce bünyenizin eksiklerini yerine getirin. Bunlar nelerdir? Fazla bir şey değil. Ancak, her gıdada bulunmaz. İnsan bünyesi için çok önemli bazı maddeler vardır. Bunlar zamanla vücutta tükenir, telafisi kolay mümkün olmaz. O maddeleri balık yağından ve zeytin yağından tekrar kazanabilmeniz, açığınızı telafi etmeniz mümkün.

1- Saf balık yağı: Her sabah akşam C vitamini içeren meyveler eşliğinde birer çay kaşığı almaya ömür boyu devam edin. Gerçek yararının dışında ayrıca kemiklerinizin, saçlarınızın ve tırnaklarınızın daha sağlıklı olmasını sağlar.. Mayasıl gibi rahatsızlıklarınızı geçirir şaşırırsınız. Nezle, grip gibi hastalıklara karşı bağışıklık sisteminize tam güç verir. Diğer enfeksiyonlara karşı da çok daha dayanıklı olursunuz. Bu yağda öyle maddeler vardır ki vücudunuzda biriken yağların çözülüp yakılmasına da yardımcıdır. Doktorlar neden insanlara balık yağını tavsiye etmez bunun sebebini anlamamışımdır.

2- Gerçek zeytin yağı: Sadece anne sütünde olup başka gıdalarda olmayan çok faydalı maddeler içerir. Yemeklerinizde ve salatalarınızda her gün kullanın.
3- Süt, beyaz peynir, yoğurt gibi kalsiyumlu gıdaları ihmal etmeyin.
4- B vitaminleri ihtiva eden yiyeceklere önem verin. B vitaminleri sinir sistemi için önemlidir. Bu açıdan hayati önem taşır.
5- Kuru kayısı, ceviz gibi yemişleri de ihmal etmeyin.

Zayıf bir bünye her şeyi halledemez, her şeyi kaldırmaz. Kilo vermede başarılı olamaz. İşte ilkin bunu anlayın yukardaki beş madde ilk adımınız olsun. Bünyeniz kuvvetleştikçe yemek yemeyi azaltarak dengeli beslenmeye dikkat edin. Az veya çok değil ama bünyenizin ihtiyacı olan vitaminleri, mineralleri ve proteinleri gereken ölçülerde sağlayan yiyeceklere önem verin. Bundan sonra artık daha az yemek sizi rahatsız etmez, eskisi gibi halsiz bırakmaz.

Sağlıklı Zayıflamada İkinci Adım

En fazla iki hafta yukardaki tavsiyelerimi uygulayın sonra uzun yürüyüşler yapmak gibi çeşitli egzersizlere ve metabolizmanızı hızlandırıcı çalışmalara başlarsanız yüzde yüz işe yarayacaktır. Eğer öncelikle eksiklerinizi gidermezseniz hiçbir şeyi halledemezsiniz. En fazla iki hafta diyorum ama bunu egzersizlere başlamak için diyorum. Yoksa o birinci adımdaki tavsiyelerimi ömür boyu devam ettirmeniz çok yararlıdır.

Bünyenizi kuvvetleştirmek için en fazla iki hafta yukardaki gibi yaptıktan sonra, şimdi artık bol bol yürüyüş yapın. Dışarı çıkın en az bir saat yürüyün. Bundan başka gereken tek şey metabolizmayı hızlandırmak için bilgi araştırın. En güvenilir yerlerden öğrendiklerinizi titizlikle uygulayın. İlaç almak gibi doğal olmayan yöntemlere kesinlikle yanaşmayın.
Burada eski yazılarımda biraz bilgi var: Mesela » Çinko Zengini Gıdalar metabolizmayı hızlandırmada etkilidir. En çok çinko bildiğim kadarıyla acı bademde var.

Hızlı metabolizmaya kendimden örnek vereyim: Bende belki de bana zararlı olabilecek derece sınırına yakın hızda çalışıyor. Bazen yattığım yerde ter içinde kalırım. Sanki birkaç kilometre koşmuşum. Yani durduk yerde bünye kalori yakıyor. Onun işi bu. Fazlalıkları kabul etmiyor. Bunu yapan ise vazifesini bilen, ihmalci davranmayan metabolizma sistemi.

Metobolizmanın çalışmasını kontrol eden şey boğazımızdaki tiroid bezlerinin salgıladıkları maddelerdir. Bu bezlerin salgılarının normalden fazlaca az veya fazlaca çok olması durumu guatr hastalıklarıdır. Bazı guatr hastalarının devamlı kilo aldığını, bazı guatr hastalarının aşırı decede kilo kaybettiklerini görmüşsünüzdür.
Tiroid bezleri aşırı hızla çalışan kişiler hızla kilo kaybeder, çok da iştahlı olurlar. Ne kadar ço fazla yemek yeseler de yine de kilo kaybetmeleri hızla devam eder.

Kategori: Sağlık Tarih: 25 Haziran 2008

Etiketler:

'Zayıflamada Başarının Sırrı Metabolizmada' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ay-sima dedi ki:

  Çok güzel ve dogru bilgiler bunlar teşekkürler ediyorum, şu balık yagını, doktorlar neden tavsiye etmezler ki diye serzenişde bulunmuşsunuz çok dogru içerigine bakınca çok faydalı, benim sıkıntıarım vardı ve bir eczacı dostumuz tavsiye etti ve şurubunu verdi bana, içerken kokusunu hissediyorsunuz agır her bünye kaldıramıyor özellikle ben içemedim.
  Yogurdu severim ama fazla tüketiminde kalsiyum oranı yükseliyor ve bende ki migreni tetikliyor bunun içnde kalsiyumu düşürecek içerikde olan ilaçları kullanmak durumundunda kalıyorum..
  Saygılarımla
  ***
  Balık yağının kiraz aromalısı var. Hiç balık yağı tadı ve kokusu hissedilmiyor.
  Piyasada satılanların en etkilisi saf ve sıvı halde olanıdır. Portakallısının değerleri çok düşük. Kırmızı- siyah kutuda olan kiraz aromalısı tam saftır bundan almalı.

 2. melek dedi ki:

  ne yaparsam kilo veremiyorum kendimi kısıtlıyamıyorum
  ***
  Melek hanım kendinizi yeme içmeden kısıtlayamıyorsanız iyi düşünün sağlığınız elden gidiyor. Sağlığınızı önemseyemiyorsanız bunun psikolojik sebepleri vardır üstünde durup araştırın.

 3. pervin dedi ki:

  mrb cok onemlı bılgıler paylastgnz ıcın tesekkurler oncelıkle yaklasık 1 yıldır gunde 2 kez balık yagını ogun aralarında duzenlı kullanıyorum ve etkısını kalp atıslarımda dahı hıssettıgımı soylemelıyım duzenlı ve saglıklı beslenmeye ozen gosterrım ıstedıgım zaman ıstedıgım sekılde kılo verbılıyorum yalnız gercekten cok zor oluyo nedenını anlayamıyordum bu yazınızda troıtden suphelendım en kısa zamanda ogrenıcem bu yuzden tesekkurler…
  ***
  Kilo vermedeki başarısızlıklarda hareketsizlik önemli bir etken.. Bazı hormonların dengelerinin bozulması, bunlardan mesela tiroid bezlerinin aktivitesinin düşmesi kilo aldırıyor.. Bir de stres var. Stress nasıl şişmanlatır şu yazıma bakabilirsiniz:
  http://www.mebahis.com/kortizol-etkisi-ile-stresin-sismanlatmasi

 4. nagihan dedi ki:

  balık yağı kilo aldırır cı etkisi var derler vercez diye daha çok almayalım sakın bi şey benim boyum 165 kilom 68 bana göre göbeğim var sizce de boyuma göre kilom normal mi ?
  ***
  Kilonuz tamamen normaldir. Belki olsa olsa balık etindesinizdir. Belki 5 kilo vermeniz iyi olur. Sizin için çok kolay. Gayret edin birkaç haftada halledersiniz. Balık yağı ise hiç endişelenmeyin kilo aldırmak şöyle dursun, bünyenize yağları yakmada başarılı olacağı katkı maddelerini kazandırır hem balıkyağı sizi enerjik yapar çok hareketli olursunuz.

 5. sema tatar dedi ki:

  sizden ricam, tavsiye ettiğiniz balık yağının ismini markasını verebilir misiniz? zannedersem şurup şeklindeymiş. vücut yağlarını yakmakta faydalıymış. şimdiden teşekkürler.
  ***
  Markası seven seas olabilir emin değilim. ingiltereden ithal ediliyor. kutuda Cod Liver Oil yazar. Kutu ambalajında siyah ve kırmızı renkler hakimdir. Türkçe olarak da kiraz aromalı yazar.
  Bunların bir de portakal şuruplusu vardır ki içindeki değerler üçte bir gibi az ve zayıftır ondan almayın.
  Renksiz cam şişede bulunur. yağın görüntüsü salatalarda kullanılan açık renkli çiçek yağı gibidir.
  Şişlide bazı eczanelerde bulunuyor. portakal aromalısı pek tercih edilmediği için satılamamakta ve eczacıların ellerinde kalmaktadır onun için bundan her eczanede bulunuyor..
  Fiyatı 28 lira gibi veya 30 liraya yakın.

 6. Fatih akça dedi ki:

  en kaliteli balıkyağı art tic sea omega 3 tür içerisinde zayıflamaya yadrımcı olarak zeytinyağı ve balıkyağı içerir.iindrimli olarak temin edebilirim.05056406481 fatihakca14@gmail.com

 7. Ömer / Ordu dedi ki:

  Ben 17 yaşındayım boyum 1.80 kilom 120. Doktora gitmek istemiyorum. Kickboks yapıyorum. Acaba şu diyeti uygulasam yaz da dahil 5 ayda 25 kilo verebilir miyim? Yazın da çok çalışıyorum. Sabah bir dilim ekmek, zeytin, peynir, bal, haşlanmış yumurta, salata, domates, öğleden sonra çorba, akşam salata, çorba. Lütfen cevap yazın 5 ayda 25 kilo verebilir miyim? Yazın da bahçede falan çalışıyorum…
  ***
  17 yaşında bu kadar kilo hiç normal değil. Sen zayıflamak için değil ne hastalığın var öğrenip tedavi olmak için doktora gitmelisin. 17 yaşında hareketsiz olduğunu sanmıyorum. Muhakkak yeterince hareketlisindir. Fakat bu yaşta bu kadar kilo birtakım hormonal düzensizlikleri gösterir. Belki tiroid bezi yavaşlığı söz konusudur. Sen şimdi tedavi olmaya çalışırsan yaşının ve hareketliliğinin sayesinde hiçbir diyet yapmasan bile kolayca zayıflarsın diyeti kafana takma. Bir an önce doktora gidip kilolanma sebebini öğren. Yoksa bu gidişle seni hiçbir diyet kurtarmaz.
  Ayrıca: Marketlerde satılan tavuk, dana ve kuzu etleri yeme, bir de bu mamüllerin katılmış olduğu hamburger şeylerini yememelisin. Çünkü o hayvanların çabuk etlenmeleri için yemlerine kimyasal katılıyor. Günümüzde çocuklardaki ve gençlerdeki aşırı kilolanma sebeplerinden biri o kimyasallardır.

 8. Ömer - Ordu dedi ki:

  Peki hocam hastalığımı öğrenmek için DİYETİSYEN’e mi gitmeliyim yoksa başka bi doktora mı gitmeliyim?
  ***
  Devlet hastanelerine gitmelisin. Endorinoloji servisi olan bir hastane olması daha iyi olur.

 9. Ömer – Ordu dedi ki:

  Spor yapıyorum ama antrenman dönüşlerinde verdiğim kiloların misli kadarını geri alıyorum; hem antrenman dönüşlerinde hem gün içinde hemde gece geç saatlerde ekmek makarna pilav vs. çok yiyorum. Yani aşırı yemek yiyorum buna rağmen antrenmanlara devam ettiğim sürece kilo almıyorum sabit duruyorum. Acaba bu şu anlama geliyor olabilir mi…? ben çok yemek yediğim halde çok kelimesi yetersiz kalır antrenmanlara devam ederken kilo almıyorsam, yediklerime dikkat edip antrenmanlara devam edersem kilo verebilirim. Bence bu durum bu sonucu gösteriyor. Yani hocam ben bugüne kadar diyet hiç denemedim üstüne üstlük çok aşırı ve geç saatlerde yemek yedim örn. ekmeğe yağ sürmek..
  ***
  O halde pisboğaz ve obur alışkalığın var. İradene sahip olamıyorsan iyi bir diyetisyene başvuracaksın. Diyetisyene para ödeyince insan en azından parası boşa gitmesin diye yediğine içtiğine dikkat eder. Sen hemen bugün kendine bir çeki düzen vermelisin.

 10. Işın - İstanbul dedi ki:

  Ben 15 ay once dogum yaptım ve 24 yaşındayım. Ancak dogum sonrası kılolarımı veremedım aksıne aldım. İlk zamanlar emzırdıgım ıcın pek onemsememıştım ancak artık benı cok fazla yıpratmaya başladı. Yedıklerıme ne kadar dıkkat etsem de ne yazık kı kılo veremıyorum. Hamılelıkten once 58 su an ıse 159 boyunda ve 78 kıloyum. Kendımı bu halde gormek ıstemıyorum. Ben bu kıloları nasıl verıcem lutfen bana bır yol gosterın.
  ***
  Işın Hanım, önce moralinizi düzeltin. Belki biraz fazla kilolusunuz ama aşırı kilolu hiç değilsiniz. Bir yirmi kilo vermeniz beş altı aylık bir iş. Hiç acele etmeyin ama çalışmalara başlamaya gelince, hiç vakit kaybetmeden, bugün bile değil, hemen şimdi başlayın.

  Birinci adımınız başaracağınıza inanmak olmalı. Bunu etraflıca iyi düşünün yazın çizin. İkinci adımınız sadece haftada bir kez tartılmak için bir tartı aleti almak olsun.

  Üçüncü adımınız: Tatlı, yağlı ve karbonhidratlı yiyecekleri terk etmeyin, sadece azaltın. Tuzu hayatınızdan çıkarın.

  Dördüncü adımınız: Hamilelik ve emzirme dönemleri kadınların bünyesini çok yoruyor, çok hayati maddeleri azaltıyor. Sonuçta metabolizma yavaşlamasından hormon dengesizliklerine kadar çok sorunlar “geçici olarak” başgösterir. Eğer gerekli gıdalar alınmazsa ve hareketsiz kalınırsa o düzensizlikler kalıcı olabilir. Siz muhtemelen iyi gıda almadınız bu yüzden bünyeniz artık her şeyle mücadele edebilecek, bozulan dengeleri iyileştirecek gücü bulamadı onun için kilo alıyorsunuz, veremiyorsunuz. Bütün bu sebeplerden ötürü, 4. adımınız bünyenizin kayıplarını telafi ettirmek olmalı. Eğer bulabilirseniz gerçek köy yumurtası, dağlık arazilerde özgür bırakılarak beslenen keçi sütü ve bu sayfadaki yazımda anlattıklarım bünyenizin eski dengesini kazanmasına çok büyük yardımcı olacaktır.
  Bünyenizin kilo vermesi ancak ve ancak kuvvetli gıda almanıza bağlıdır. Yanlış hareket edenler onu yeme bunu yeme diye kendilerini gıdasız bırakıyor, gıdasız kalınca da hem bünye kilo vermeyi beceremiyor, hem hareket etmeye spor yapmaya güç bulamıyor hem de depresyona giriyor.

  Ve daima yapmanız gereken: Zayıflamanız için yapmanız gereken şey çok fazla aktif ve dinamik olmanızdır. Bunun için elbette sağlam bünyeye, gıdasını iyi alan bünyeye ihtiyacınız var. Aerobik gibi, platez gibi veya uzun yürüyüşler ve uzun mesafeli koşu gibi sporlara her gün bir saatinizi ayırın.

  En başta dediğim gibi kendinize 6 ayda 20 kilo vermeyi hedef koyun. Emin adımlarla, kararlılıkla hareket ettiğiniz takdirde bugünden itibaren en geç bir yıl içinde 55 kiloya inmeyi kesinlikle başaracaksınızdır. Bu size yeter daha fazla incelmenin bir faydası yok.

  Henüz çok gençsiniz ben başaracağınıza yüzde yüz inanıyorum. Siz daha fazla inançlı olun.

 11. Ömer - Ordu dedi ki:

  … … … … Şimdiden teşekkür ediyorum. Cevabınızı mutlaka bekliyorum..
  ***
  İki ay önce yine bu sayfada sorduğunuz soruları aynen tekrarlamışsınız. Ben de elimden geldiği kadar doğru cevap vermeye çalışmışım. Bakın yukardaki satırlarda görebilirsiniz. Niçin o kadar zahmette bulunup aynı şeyleri tekrar yazdınız anlamadım. Tekrarladığınız soruyu sildim, nasılsa yukarda aynısı var, cevaplarım da o soruların altında.

 12. Ömer – Ordu dedi ki:

  Hocam güvenip soru sordum. Bi arkadaşım önerdi bu siteyi. Lütfen cevabınızı bekliyorum o arkadaşın sorusunu da gördüm. Aynı durumdayım. Ona iyi bir diyetisyene git demişsiniz. Peki diyetisyene gitmek şart mı irademize hakim olsak bile diyetisyen gerekir mi?
  ***
  İradesine hakim olamayanların diyetisyene gitmesi şart. Çuvalla para dökünce o zaman insanlar iradesine hakim oluyor.

 13. Ömer – Ordu dedi ki:

  Tamam hocam anladığım tek şey iradene hakim olabiliyorsan diyetisyene gitme diyorsunuz yani durumum o arkadaşla aynı zaten ona göre cevap verdiğinizden şüphem yok ama tekrar söylerseniz o arkadaşla tıpa tıp durumumuz aynı bir kez daha söylerseniz duacınmız olurum.
  ***
  Evet, kişinin iradesine sahip olması zor bir şey. Ciddi bir disiplin dahilinde heyecan verici ve zevkli bir hayat programı yapıp ordan oraya koşuşturmak lazım. Öyle ki, yaptığın güzel çalışmalardan yemek yemeye, boş boş oturmaya vakit bulamayasın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)