Zehirli guatr nedir nasıl bir hastalıktır

Buna “zehirli” denmesinin sebebi, belki çok zayıflattığı için olabilir. İleri derecede zehirli guatr hastası olan abim, çok geç kalınılmış teşhis ve tedaviden önce aşırı yemek yediği halde çok fazla zayıflıyordu. İlaç tedavisi ile toparladı. Propycil kullanıyor.

Tiroid hastalıklarından, ihmal edildiği taktirde çok tehlikeli olan ‘zehirli guatr’ın diğer adları: Hipertiroidizm, Tirotoksikoz ve Graves

Buna “zehirli” denmesinin sebebi, belki çok zayıflattığı için olabilir. İleri derecede zehirli guatr hastası olan abim, çok geç kalınılmış teşhis ve tedaviden önce aşırı yemek yediği halde çok fazla zayıflıyordu. İlaç tedavisi ile toparladı. Propycil kullanıyor.

Bu hastalığın sebebine gelince

Bağışıklık sisteminde bir tür bozukluk sonucu oluşur. Kanda bazı hormonların artması, tiroid bezinin daha fazla çalışmasını tetikler. Sonuçta tiroid hormonu normalden çok daha fazla salgılanır olur.

Çarpıntılar, ter basmalar vesaire gibi etkiler bu hastalığın en belirgin özelliklerindir. Gözlerde de bazı kişilerde gayet belirgin bir dışa doğru büyümüş bir görünüm sağlar. Tecrübeli bir doktor, hastanın bir iki şikâyetinden, bakışlarından, hâl ve hareketinden hastalığı teşhis edebilir. Elbette tahlil isteyecektir.

Normalde tuzlarımız iyotludur. Yemeklerini çok fazla tuzlu yiyenlerde iyot yüzünden zehirli guatr hastalığı baş gösterebilmektedir. Tiroid salgılanmasını arttıran çinko mineralini ihtiva eden badem gibi kuruyemişleri fazla sıklıkta yeme alışkanlığının da aynı kişide olduğunu düşünürsek, meselâ abimin bu hastalığa yakalanması kaçınılmaz bir şeydi.

Bu çeşit tiroid rahatsızlığına yakalanmadaki en büyük faktör kalıtımsal yani ırsi olarak bünyenin yatkınlığıdır. Sonra büyük üzüntüler, devamlı ve sık sık maruz kalınan şok gibi ani endişeler, dertler ikinci planda hastalığın sebebidir.

Tiroid bezi

Tiroid bezi

Boğazdaki tiroid bezinin normalden az çalışması insanı şişmanlatıyor.. normalden fazla çalışması ise kilo kaybettiriyor. Bünyede fazla tiroid hormonu olması zehirli guatr sebebidir. Hatta bazı diyet uzmanları bunu guatr sorunu olmayan ve çok şişman kişilerde bile kullanıyorlar. Şöyle ki: Tiroid bezlerinin fonksiyonlarını düzenleyen, hızlandıran, kuvvetleştiren yiyecekleri öneriyorlar. Tiroid bezleri ne kadar hızlı – aktif olursa, insanın kilo vermesi o kadar kolaylaşıyor.
İlgili başka bir yazım:
Guatr nodülleri ve biyopsi

Zehirli Guatr Tedavisi ve ilacı

Tedavisinde kesinlikle doktorun uygun gördüğü tedavi hiç aksatılmadan, ihmal edilmeden takip edilmelidir. Tek başınıza bu hastalığın üstesinden gelmeniz mümkün değildir.
Tedavi sürecinde ayrıca “çinko zengini gıdalar”dan kaçınmalısınız.

Propycil Antitiroid adlı küçük haplar Zehirli Guatr hastalarının tedavisinde klullanılan ilaçlardan biri ve en çok bilinenidir. Dozajına ancak doktor karar verebilir. Doktora danışmadan kesinlikle arttırılmamalı, azaltmamalı veya bırakılmamalıdır. Doktor daha sonraki kontrollerde ilacın dozajını azaltabilir veya gerekeni söyler. Hastalığın ciddi tehlikesine binaen doktorun tavsiyelerine büyük bir titizlikle uymanızı öneririm.

Tedavi süreci: Önce ilaçlarla bünyenin toparlanması, bir dengeye kavuşması gerekiyor. Doktor kontrolüne göre ilaçların bir süresi var. İlaçla tedavi süreci iki şekildedir:
1) İyileşmesi mümkün vakalarda ilaç tedavisi en fazla iki yıl sürer. O sürede doktorun tavsiye ettiği aralıklarla tekrar tekrar tahlillere doktor kontrollerine devam etmek ve zehirli guatr perhizine sıkı sıkı uymak gerekiyor. Belirli bir süre sonra iyileşme olmuşsa ilaçlar kesilir çünkü sorun kalmamıştır. Yoksa atom tedavisi veya ameliyat şart.
2) Acil müdahale gerektiren durumlarda hastanın ameliyat ya da atom tedavisine başlaması için ne gerekiyorsa o yapılır. Genelde kısa bir süreliğine ilaca devam edilir. Sonra ya ameliyat ya atom tedavisi.

Ameliyat riskleri: Guatr ameliyatları “konusunda yüksek tecrübeli, iyice uzmanlaşmış” doktorlar tarafından yapılmalı (kesin kararı da onlar vermeli). Hangi kısım ne kadar alınacak veya ne işlemden geçecek, bunda en küçük bir hata büyük sorunlara sebep olur. Ayrıca ameliyat sonrasında dört beş ay boyunca hastalar sık sık kontrolden geçirilmeli. Fazla detaylı anlatamıyorum ama bilin ki ameliyat bölgesinde tiroid bezlerinin yanısıra bünyenin kalsiyum ihtiyacını dengeleyen, kalsiyum alınmasını mümkün kılan hassas organlar da var. Onlara zarar verilmemeli. Bu meseleyi henüz ayrıntılı bilmiyorum.

Dış Bağlantılar:
1- Hamilelik ve Guatr – Tiroid hastalıkları
2- Basedow Hastalığı – Vikipedi

Kategori: Sağlık Tarih: 13 Nisan 2008

Etiketler: |

'Zehirli guatr nedir nasıl bir hastalıktır' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Aysun dedi ki:

  Geçen gün ateşli bir hastalık geçerdim. Dün hastahaneye gittim zehirli guatrdan şüphelendi doktor ama tahlillerim yarım kaldı. İki haftaya kadar ancak biter . Bu tedaviyi ertelemek kötü sonuçlara yol açar mı? Hastalığın hangi evresi tehlikeli? tedavi edilmediğinde ölüme yol açıyor mu ve belirtilerinde baş ağrısı halsizlik mide bulantısı var mı? Çok merak ediyorum.

 2. Birgül - Antalya dedi ki:

  Cevap yok anlatamadım mı acaba? Meraktayım. Kötü mü bu sonuçlar? Amalıyat şart mı acaba? Bana yardm eder misiniz? Rahatlamak istyorum cok bunaldım. Herkes kötü diyor.
  ***
  Birgül Hanım, yazıma dikkat ederseniz günlük tarzı bir yazı. Ben bu hastalığın uzmanı değilim. Bu sayfayı okuyan çok kişi var ama elbette doktorlar gelip okumuyor. Sizin gibi kişiler geliyor. Tahlil sonuçlarınız için çeşitli yerlerden araştırma yaparsanız iyi mi kötü mü anlayabilirsiniz. Ben bilmiyorum. ancak diyebilirm ki size verilen ilacın dozajı ile de durumu anlayabilirsiniz. Mesela ağır durumlarda doktor propycil ilacını günde dört defa üçer tane olarak tavsiye ediyor. Daha az dozaj hastalığın şiddetinin de azlığını gösterir sanıyorum. Başka bir bilgim yok.

 3. Canan dedi ki:

  Hepinize geçmiş olsun. Benim de zehirli guatr sorunum var. Doktora gittim. Çarpıntı için Dideral kullanıyorum. Zehiri düşürmesi için Propycil kullanıyorum. Zehiri düşerse ameliyat olacağım. Tiroid bezleri gibi şeyleri alacaklarmış. Ve çok korkuyorum. :) Bana da cevap yazarsanız sevinirim.
  ***
  Canan Hanım siz tedavi sürecinde neler yapılmalı gerektiği gibi uzman doktorlara başvurmuşsanız ve gereğini yapıyorsanız belki de ameliyata gerek kalmaz. Sabredin bakalım Allah büyüktür.

 4. Ali Erhan - Kırıkkale dedi ki:

  Ben de 2 ay önce nodülsüz zehirli guatr olduğumu öğrendim. Ameliyat olan varsa eğer nasıl zor oluyor mu? İlginize şimdiden teşekkürler…

 5. İlknur Oruç - Bursa dedi ki:

  Bende de zehirli iç guatr var. Annemde de olduğı için yabancı değilm fakat doktor tiroid bezlerinde iltihaplı ve kanszlıkta var dedi. Propycilden günde 6 tane dideral bide kanszlık için ilaç verdi. Daha 18 yaşındaym bu doz fazla değil mi? Bir de iltihap için ayrı bir ilaç vermedi.
  ***
  İlaç dozu yaşa göre değil hastalığın şiddetine göre ayarlanır. İltihap için ilaç vermedi ise, her iltihaba ilaç gerekmez. Tiroid bezlerinin düzene girmesiyle beraber herhalde düzelir diye düşünmüş olabilir.

 6. Cansu - Trabzon dedi ki:

  Babamda öğlen saatlerinde özellikle yemekten sonra halsizlik ve sonrasındaki 3 4 saatinde alglamada zorluk oluyor. Bir ay önce de sesi kısılmıştı bir hafta kadar. Bugn doktora gittiğnde tahlilinde kolestrol fazla çıkmış doktor zehirli guatr demiş. Üstteki yorumları okdum yukardaki gibi belirtiler yok yanlış teşhis konulmuş olablir mi? Bir de bir haftadır sigarayı bıraktı onun etkisi olabilir mi?
  ***
  Zehirli guatr herkeste aynı belirtileri göstermeyebilir. Ne şiddette olduğu da o belirtilerde kendisini gösterir. Sigarayı bırakmakla sağlık bozulmaz.

 7. İnayet - Bitlis dedi ki:

  Mrb arkadaşlar öncelikle Rabbim hepinize acil şifalar versin. Bende de zehirli guatır var. Biyopsi oldum şüpheli, kuşkulu çıktı. Çok doktor değiştirdim. Ağrılarım çok fazla olmaya başladı. Kalbim çarpıntı yapıyor, ter basıyor. Moralim bozuluyor. Sıkıntı yapıyorum. Artık çok kötüyüm. Ne yapacağımı bilmiyorum. En son bir doktora daha gittim. Bana Propycil ilacı verdi. Acaba bu ne kadar iyidir? Zehiri öldürür mü? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Allah herkese şifalar versin.
  ***
  Propycil ilacına doktorunuzun tavsiye ettiği gibi devam ederseniz daha ikinci gün rahatlarsınız. Birkaç günde çok daha iyi olursunuz. Ama eğer hiçbir şey değişmiyorsa daha iyi bir devlet hastanesinin önce endokrinoloji servisine başvurmanız gerektiğini düşünüyorum. Bunda da müspet bir sonuç göremezseniz sonra psikiyatri servisine başvurun.

 8. İnayet - Bitlis dedi ki:

  Öncelikle bana cevap verdiğiniz için ve beni dinlediğiniz için size çok teşekkür ederim. Acaba bu ilaç zehiri öldürür mü? Ne kadar yararlı olabilir? Daha önce endokrinoloji bölümüne gittim. Tedavi olmaya başladım. Tedaviden sonra biyopsiye gerek olduğunu söylediler. Biyopsi yapıldı ve sonuç çıktı. Sonuçta kuşkulu – şüpheli ve zehirli çıktı. Endokrinoloji bölümü ameliyat dedi ve beni genel cerraha sevk etti. Genel cerraha gittim ve ameliyat dedi. Ama zehirli olduğu için bana bu bilgileri verdi her iki tarafta nödül olduğu için ve ses tellerime yakın olduğu için sese zarar verebiliyormuş. Bunun için daha ameliyat olmadım. Bundan sonra da ne yapacağımı bilmiyorum. Yalnız çok rahatsız olmaya başladım. Hiçbirşey yapmak gelmiyor içimden. Ama genede Allaha çok şükür ediyorum. Bana bilgi vermenizi ve yardım etmenizi çok istiyorum. Şimdiden sizlere çok teşekkür ederim. Allah razı olsun sizden. Hayırlı günler.
  ***
  Zehir filan yok. Zehirli denmesi sadece halk arasındaki isminden dolayıdır. Gerçekte zehirli değil. Bu hastalıkta tiroid bezi normalin çok üstünde çalışması yüzünden metabolizma çok faz hızlanır ve kısa sürede çok kilo kaybettirir. Propycil ilacının yaptığı şey tiroid bezinin çalışmasını düzeltmek. Abim yıllardır bu hapı içiyor. Nodül filan her şey var. Kalp hastalıkları kaynaklı sorunları daha ciddi, kalp yüzünden ölüm riski bir hayli yüksek. Ameliyat yapmadılar. Yani anlayacağınız beterin beteri var. Siz ilaçları düzgün alın hiç ihmal etmeyin. İyotlu tuz içeren hiçbir şeyi yemeyin. İçtiğiniz suya bile dikkat edin. Fazlaca çinko zengini olan yiyecekleri bırakın (acıbadem, bazı kuruyemişler ve kırmızı et).
  Sıkıntılarınız ilacın etkisiyle kısa sürede geçer. Biraz da siz panik yapıyorsunuz. İyi şeyler düşünün. Bu ameliyatı geçiren kişiler yazınızı okuyup kendi tecrübelerini belki paylaşabilir. Benim pek bilgim yok.

 9. Sevcan - İstanbul dedi ki:

  Slm arkadaşlar bende de zehirli guatr var. Ses tonumda büyük bir değişim oldu arada kısılıyor bazende kalınlaşıyor. Bazı günlerde konuşurken boğuluyor gibi oluyorum hemen konuşmamı kesiyorum. Özellikle sigara dumanına biraz maruz kalırsam bir kaç gün sesim çıkmıyor. Acaba sizin de böyle şikayetleriniz oldu mu cevap yazarsanız sevirim şimdiden tşk. Hepimize ALLAH şifa nasip etsin.

 10. Bengü - Amasya dedi ki:

  33 yasdayım 2 gun önce zehirli guatr olduğumu öğrendim. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Ayrıca b12 vitamin eksikliği var. İç hastalıkları doktoru propycl verdi. Günde 3 kere alıyorum. Çok korkuyorum. Anneme bile söyleyemedim. 65 yasında annem kafasına takar diye diyemedim. Benim babam da 35 sene önce öldü. Guatır hastasıydı. Ameliyatta boğazını lazerle fazla yakmışlar. Yarası onun için iyileşmemiş. Annemin bana anlattığı bu. İçimde hep bir korku var. Bilemiyorum çok tedirginim. Önereceğiniz bir doktor var mı? Ankara, Samsun bize yakın ne yapabilirim? Herkese Allah şifalar versin.
  ***
  Geçmiş olsun Bengü Hanım. Doktor size Propycil günde 3 defa vermişse o kadar ileri derecede sorun yok demektir. Tiroid beziniz fazla çalışıyor hepsi bu. Sadece ilaç tedavisi ile birkaç ayda tamamen atlatanlar var. Bu hastalığın daha ilerlemesine sebep şey doktora danışmadan ilacı tedaviyi yarıda bırakmaktır. Benim abim kaç yıldır günde toplam 12 propicil alıyor. ilacı bıraksa şiddetli çarpıntı, sinir krizleri, panik atak ve daha neler neler başına geliyor. Siz halinize şükredin. Doktorun dediği zamanlarda kontrollerden geçin. B12 vitamini eksikliği için de herhalde ilaç vermişlerdir. Siz sağlığınıza dikkat edin kendi kendinizin doktoru olun. 35 sene önceki olay sizi korkutmasın. O zamandan beri, hatta son beş altı yıldan beri tıp çok değişti çok ilerlemeler var. Hiç korkmayın. Kendinizden çok çocuklarınız için endişeleniyorsunuz farkındayım ama dediğim gibi, siz tedaviye dikkat edin yeter. Allah büyüktür belki Allahın izniyle birkaç ayda sorun düzelir.

 11. Mustafa - Eskişehir dedi ki:

  Abinize geçmiş olsun. ALLAHcümlehastalara şifa versin. Babam 6 senedir zehirli guatr hastası. Devamlı propycil ve gaz giderici kullanıyor. Ayda bir çok şiddetli çArpıntı geliyor. 30 – 40 dakika devamediyor. Yaşı 60. Çalışmıyor. 10 senede guatr geçer diyorlar. Bitkilerden zencefil, ısırganotu suyu aç karnına 1 bardak sabah içer. Cevizi faydalı diyorlar. Sürekli durgun. Neşesini 5 senedir kaybetti. Maddi manevi şükür çok sıkıntı yok. Gastroloji uzmanına kontrole gidiyor. Kansere çevirir (kardeşiymiş)miş. Üzülüyoz. Dahiliye doktoru mu anlar? Eskişehirde gidecemiz doktor branş tavsiye eder misiniz?
  ***
  Geçmiş olsun. İlaç kullanan insanların bir de alternatif tıp tavsiyelerini uygulaması çok tehlikeli. Televizyonda şifalı ot tüccarları kanal kanal dolaşarak bol keseden atıyor. Filan bitkiler tiroid için iyiymiş. Ama hangisine? Yavaşlama sorununa mı hızlanma sorununa mı? Şarlatanlar bunu söylemiyor. Bilgisiz halk rasgele bir şeyler yapıyor canından malından oluyor. Aynı hastalığa iyi gelen bitkiden kullanmak ve ilaç almak ikisi bir arada ilaçlarda doz aşımı olur insan ölebilir. Çünkü aynı maddeler var. veya tiroid yavaşlaması sorununa iyi gelen bir bitki zehirli guatr hastalarının hastalığını azdırır, ilaçları etkisiz kılar. İşinin ehli doktorlardan şaşmayın.

  Tavsiye istemişsiniz: İçinde endokrinoloji bölümü bulunan bir hastaneye gitmeniz gerekir. Bu hastalık gastrolojinin değil endokrinolojinin alanına girer.

  Şunu tekrar belirteyim: Şifalı bitkilerden ilaç yapmayın onları karıştırmayın. Abimin durumu çok daha kötü ama propycil ona çok iyi geliyor. Son haftalarda perhizine de dikkat eder oldu. Morali çok iyi. Kocakarı ilaçlarına yönelmez. Siz de babanıza bunları anlatın dikkat etsin. Doktor ona onun bünyesine göre gereken dozda ilaç vermişken ot tüccarlarının safsatalarına uyup hayatını riske atmasın.

 12. Asiye - İzmir dedi ki:

  Zehirli guatr ailesine ben de geldim. Sıradan bir kan tahlilinde çıktı. Dahiliyeye gittim günde 3 kez Propycil içmemi bir ay sonra da kontrola gelmemi söyledi .Etrafımdaki kişilere söyleyince ben zehirli guatr olmuşum onların yüz ifadeleri beni şaşırtı. Ben ağrı geçiçi gibi başlamıştım ilaca fakat arkadaşlarım internetten kardeşim doktordan ne öğrenmişlerse başladılar bana söyle yap böyle yap demeye bu sefer ben panikledim. Özelikle kardeşim çok üzüldü sürekli iş yerinde ağlıyormuş. Allah Allah dedim interneten bir araştırayım dedim. ABOV şaştım şaşırdım. Sakin ol sakin olun bişey yok demeye başladım. Yeni ailem (zehirli guatr) lütfen sakin olun bişey yok derin derin nefes alın.
  ***
  Haklısınız Asiye Hanım. İnsanlarımız çok bilinçsiz. Önce pireyi deve yaparlar sonra da her şeyi unuturlar ilaçları tedaviyi terk ederler. Sonunda kendi boşvermişlikleri yüzünden basip bir guatr sorunu büyür kansere dönüşür. Siz siz olun doktor tamamdır diyene kadar ilaca ve tedaviye ara vermeyin.

 13. Asiye – İzmir dedi ki:

  Önce teşekkürler. Bu hastalık basitim demiyor. Uğraşıcam ve uğraştıracam diyor. Desin arkadaşlar. Uğraşanla biz de uğraşırız. Bilmiyorum yeniyim diye mi demeyin. Siz siz olun önce beyninize komut verin. İlacı denildiği gibi kullanın. Sevinç duyun. Hayal kurun Yürüyüş yapın. Bildiğinizi aktarın. Paylaşım güzel bişey. Mutlu yeni günlere.

 14. Hülya - Eskişehir dedi ki:

  Yazılarınızın çoğunu okudum. Ben de iki gün önce zehirli guatr hastası olduğumu öğrendim. Hemen ilaçlarıma başladım ama bu hastalığın boyutunu bilmiyorum yani ilaçlara rağmen ölüm tehlikesi var mıdır veya neler olabilir bilmiyorum. Yeterli bilgiye sahip olanlar beni bilgilendirirse sevinirim. Herkese acil şifalar diliyorum.
  ***
  Ölseydi abim ölürdü. Ama öldürmeyen Allah öldürmüyor işte. Sadece tedaviyi titizlikle sürdürün, uygun perhizi çok önemseyin, doktor tamam demedikçe kendi kararınızla ilaçları ve tedaviyi bırakmayın. Birkaç ay bilinçli bir tedavi süreci ile tamamen iyileşenler var. Hatalı gidişat hastalığı tiroid kanserine dönüştürebilir. Sonra tiroid bezlerinizi olduğu gibi alırlar. Bu sefer tiroid bezleri gereken hormonu salgılayamadığı için onun yerini tutacak ilaçları ömür boyu kullanmaya mahkum olursunuz ve onları kullanmayı ihmal ettiğinizde fil gibi şişersiniz.

 15. Hülya - Eskişehir dedi ki:

  Mustafa bey Eskişehirde Tıp Fakültesinde ve ( Eski SSK ) Yeni Yunusemre Devlet Hastanesinde Endokrin bölümünde randevu alabilirsiniz. Tel: 182 Endokrin bölümü diye randevu alınıyor. Acil şifalar …

 16. Nazan - İstanbul dedi ki:

  Bende guatr başlangıcı var ve çok korkuyorum. Okudugum yazılara göre tedavi uzun sürüyor. Ne yapmalıyım biraz daha bilgi istiyorum.
  ***
  Ciddi durumlarda uzun sürer. Sizinki gibi hafif vakalarda beli çok ısa sürede geçer. Ama siz eğer hastalığı ciddiye almazsanız ve tedaviye önem vermezseniz kafanıza göre hareket ederseniz kendi kendinize tedavi sürecini uzattığınız gibi basit ve geçici bir hastalığı kansere kadar vardırabilirsiniz. Yapmanız gereken şey doktor tamamen kurtuldunuz diyene kadar tedaviyi hiç aksatmamanızdır. Belki üç beş ayda kurtulabilirsiniz. Doktorunuza danışın böyle internet sayfalarından çözüm bulmanız imkansız.

 17. Taner Yıldız dedi ki:

  Bende de yeni zehirli guatır olduğu ortaya çıktı. Ben de o herkesin kulandığı şu zararlı ilaçtan kulanıyorum. Yanında da başka ilaç var. Ankarada Atatürk hastanesinde bu bölüm olduğu için daha güvenilir oluyor ve de üzerinde çok duruyorlar. Bundan memnunum ama beni sıkan sıkca uyku yapması ve bende ilginç olan kilo kaybı olmaması. En azından şu anda yok böyle birşey. Sizlere burda bunları paylaştığınız için çok teşekür ederim. Herkese geçmiş olsun Allah acil şifalar versin.

 18. Tuğba Gürsel - İstanbul dedi ki:

  Bende 8 yıldır guatr var. Bana bir zararı yok Allaha şükürler olsun. propycil ve euthyrox ilaç kullanıyorum. Guatr büyüdüğünde ilaç kullanıyorum kullandığım zaman normalleşiyor. İlacı bıraktığım zaman tekrardan büyüme yapıyor. Büyüdüğnde doktor ameliyat olmamı söylüyor. Normalleşince gerek görmüyor. Şimdi yine tedavi görüyorum. Doktor sınırda diyor. En az 2 yıl tedavi olmam gerektiğini 2 yıl boyunca hap kullanmamı istiyor. Ameliyat olsam bir zararı olur mu?
  ***
  Kendi başınıza ilacı tedaviyi bırakırsanız sonra kanser olabilirsiniz. Eğer kansere dönerse tiroid bezlerinizin alınması şart olur. O zaman ömür boyu onun vazifesini yapan ilaçlardan kullanmak zorundasınız. İşte o zaman kafanıza göre ilacı bırakırsanız fil gibi şişersiniz 200 kilo olursunuz.
  Bana sormayın bu işin doktorlarına sorun. Tedavi nasıl yapılacaksa titizlikle tedaviye devam edin.

 19. Tuğba Gürsel - İstanbul dedi ki:

  Sorumu cevap verdiğiniz için teşekür ediyorum. Propycil kullanaları duyunca çok korkdum açıkcası. Ben günde 2 kez alıyorum ilaç. Şu anda siteyi okuyunca endişelerim daha fazla oldu ne yapcam bilmiyorum.
  ***
  Günde sadece iki tane ise hiç korkmayın hafif vaka. Eğer sekiz yıldır o kadar ihmalci olmasaydınız belki çoktan kurtulmuştunuz. Ama bakın doktor ne demiş. Sınırda demiş. Neyin sınırındaysa artık onu bilemem. Siz ilaçları çok düzenli almaya devam edin, bu hastalığa uygun perhiz yapın (mesela iyotlu tuz yasak). İnşallah bir dahaki sefere kontrollerde durumunuz bir hayli iyileşmiş çıkacaktır.

 20. Adina - Bursa dedi ki:

  İki ay önce 16 kilo verdim. Benım guatr ilk gozlerıme vurdu. Herkes sende guatr mı var dıyordu. Doktora gıttım zehırlı guatr varmış. Doktorum bana cok kızdı niye bu zamana kadar gelmedin dıye ama ben haketmemistiım. 1.5 yıl ilaç tedavisi verdi. Bunu sonucunda mutlaka ameliyat olunuyor mu cevap verirsenız cok sevinirim. Ben 22 yasındayım daha.
  ***
  Adina Hanım, doktorun kızmasını şahsınıza hakaret gibi algılamayın. Sizin kendi sağlığınıza bakın doktor ne kadar önem veriyor. Bunu kızgınlık veya öfke gibi düşünmemelisiniz. Bilakis bir şefkat göstergesidir. Her neyse, şimdi yapacağınız şey ilaçları çok düzenli almak ve yazıda anlattığım gibi perhizinize büyük önem vermek olsun. Bunların dışında sakın şifalı otlara filan yönelmeyin. Günümüzde tıp ilmi son derece ilerlemiş durumda. Birkaç ayda bir kontrolden geçmelisiniz. O kontrollerden sonra doktorunuz ilaç çeşidinde ve dozajında gereken değişiklikleri yapar. Göreceksiniz Allahın izniyle bir dahaki sefere kontrolde doktor bir hayli düzelme olduğunu söyleyecek. İnşallah iyi haberlerinizi buraya yazarsınız.

 21. Yeter - Kayseri dedi ki:

  Benim ayrıca panikatak ve bir sürü de başka hastalıklarım var. Sağ lobta 6 mm solda ise 6,5 mm çaplı heterojen – hipoekoik nodüller izlendi. Sizce bu önlenemez vaka mı? Propicil’i bir hafta kullan gel ameliyat olman gerekiyor dedi doktor. Ben daha öncede üç farklı ameliyat geçirdim panik atak oldum. O nedenle asla olmak istemem. Bana bilgi verirseniz memnun olurum. Allah’a emanet olunuz.
  ***
  Bilmiyorum Yeter Hanım. Yalnız bu hastalık panikatağa da sebep oluyor. Siz araştırarak başka bir doktora daha görünün, önceki ameliyatlarınızın hastane raporlarınızın hepsini de doktora gösterin. Doktorlara güvenmek lazım. Ben istemiyorum demeniz sizi tedavi etmez çok daha kötü şeyler olur.

 22. Adina - Bursa dedi ki:

  Annem dereotu ye dıyıp duruyor ıyı gelıyormus. Bir de ben cok yemek yemeye basladım hep aç hıssedıyorum kendımı ve herseye aglayasım gelıyor kendımı tutunca bogazımda fecı bır agrı oluyor hastalıktan mı kaynaklanıyor acaba?
  ***
  Annenize şu yazımı okutun, zehirli guatr için doktor yerine dereotunu kimden öğrendiyse o kişilere savcılıktan suç duyurusunda bulunsun:
  http://www.mebahis.com/devlet-olum-oranlarini-arttirmak-icin-neler-yapiyor

  İlaçlarınızı düzenli kullanın bahsettiğiniz sorunlar azalır. Yoksa doktora gidip anlatın. Önemli bir sorun.

 23. Gamze - Erzurum dedi ki:

  Ben de zehirli guatr hastasıyım ama benimki nodülsüz. Rahatsızlıklarım tekrar başladı. Bugün kontrolüm var. Çok korkuyorum. Umarım bir aksılık yoktur. Çok kötü bir hastalık diyebilirim.. Psikolojimi çok bozdu.

 24. Tuğba Gürsel - İstanbul dedi ki:

  Ben 18 yaşındayım. Geçen gün de yazmıştım. Benim guatr ultrasyonları sağ lobda 14.mm sol lobda 11mm.olarak çıktı. Ama ben korkuyorum. Doktor hiç bir şeyin yok herşey normal diyor. Önceki gitiğim doktor ileri zamanlarda ameliyat olmazsan zehirli daha sonra sarılık olursun demişti. Dört yıl oldu ama benim guatr biraz büyüyünce doktor ameliyat ilaç kullanıyorum kullanınca normal kullanma na gerek yok diyor. Artık sıkılıyorum. 8 yıl oldu. Yılda 6 ay hap kullanıyorum ve şimdide en az 2 yıl kullancam ileri zamanlarda zehirliye dönüşür mü?
  ***
  Tuğba Hanım bütün bunları bir endokrinoloji uzman doktoruna anlatıp onun rehberliğinde hareket etmelisiniz. internette hiçbir çözüm bulamazsınız. Ben doktor değilim, bu sayfaya da asla herhangi bir doktor gelip bakmaz. Ayrıca her doktor bu konuda bilgili değildir.

 25. Melike - İstanbul dedi ki:

  Benim 7aylık bebeğim var ve ben de zehirli guatra yakalanmışım. Bebeğimi emzirmekte zarar var mı sütüne gecer mi?
  ***
  Bunu kesinlikle doktorunuza sormalısınız. Size o ilacı yazan doktor kimse ona sorun. Böyle internette asla doğru cevap bulamazsınız.

 26. Anonim dedi ki:

  Ben zehirli guatır hastasıyım 6 ay probisily ilaç kullandım. İlaçları bıraktım daha sonra tekrar doktora gittim ve son ölçülerim normal çıktı. Doktor ilaçları bırak dedi. Üç ayda bir de kontore gel dedi. Acaba baska bir doktora gitsem mi?
  ***
  Doktora danışmadan kontrolden geçmeden ilaçları bırakmanız çok yanlış olmuş. Büyük bir risk almışsınız ama neyse ki anlaşılan ilaç tedavisi işe yaramış. Üç ay sonra doktorun dediği gibi tekrar gereken kontrolleri yaptırın.

 27. Ebru - İzmir dedi ki:

  Beş ay önce zehirli guatır hastası olduğumu öğrendim doktorum banada propycil verdi. Doktor günde 6 dedi ben 4 tane kullanıyorum onu bille zorla içiyorum. Çünkü hap çok acı geliyor. Aynı şey sizede oluyor mu? Günde 4 tane içtiğim için bir sorun olur mu? Bilen varsa lütfen yardımcı olsun.
  ***
  Kafanıza göre ilaçta doz değiştirmeyin. Bu ilaç acı, abim de acılığından şikâyetçi ama mecbur, yoksa sonu çok kötü olur. Abimin ilacı bir günde 12 tane. O ne yapsın? Ayrıca böyle ciddi bir meseleyi doktora danışmayıp internette ne olduğu mechul insanlarda danışmanız çok cahilce bir tutum. Benden söylemesi. Dost acı söyler düşman tatlı söyler.

 28. Hüseyin - Burdur dedi ki:

  Zehirli guatır ve biopsi yaptılar kanser dediler. Papiller çıktı. Amaliyat olayım mı olmayayım mı diye karar veremiyorum. Bana yardımcı olur musunuz?
  ***
  Böyle bir konuda ancak işin uzmanı olan ve sizin tahlillerinizi etraflıca bilen bir doktora soru sormanız gerekiyor.

 29. Nasibe dedi ki:

  Herkese geçmiş olsun. Be nde zehirli guatır hastasıydım. 6 ay önce ameliyat oldum çok şükür şimdi iyiyim. İlacımı kullanıyorum iyiyim. Ebru hanım propcil ilacını ben de çok kullandım. Doktor nasıl kullanmanızı söyledi ise öyle kullanın. Bir de doktor kontrolünü eksik etmeyin. Ben şu an bile her 2 ay 1 ayda dr kontrolünü gidiyorum. Allah herkese acil şifalar versin.

 30. hazara - Hatay, İskenderun dedi ki:

  Ben on yıldır pıropsil kullanıyorum. Bende tıtreme, halsizlik ve carpıntı yapıyor. Çok da acıkıyorum ama kilo aldırmıyor. Ben de ameliyat olacam cok yüksek cıkıyor. Herkese acil şifalar dilerim.
  ***
  Tam tersine propicil bahsettiğiniz rahatsızlıkları önler. Demek ki sizin hastalığınız bir hayli ilerlemiş. İnşallah ameliyatınız hayırlı sonuç verir. Geçmiş olsun.

 31. Nasibe dedi ki:

  Geçmiş olsun Hazara. Doktor düzenleyince ameliyat derse hiç korma korkulacak bişey yok. İnşallah Allahın izniyle kurtulursun. Aallah herkese acil şifalar versin.

 32. Hanife - Kocaeli dedi ki:

  İki yıldır ilaç kulanıyorum. Bana söylenen tanı (graves). Tiroitlerim hızlı çalışıyor. Sol gözümde problem yarattı. Doktorun söylediğine göre gözleri de etkilermiş ve beni etkiledi. Sol gözüm diğerine göre biraz daha büyüdü. Yorulduğum ve sinirlendiğim zaman çok fark ediliyor.

 33. Sunay - Kars dedi ki:

  26 yaşında bayanım. Bende de 2 yıldan beri guatır (graves) var ve öğrendiğim günden beri endokrin uzmanı ve dahiliye uzmanı aracılığıyla propicil (4×4)+dideral kullanıyorum. Bende de hemen hemen aynı şikayetler oluyor fakat onun dışında cildimde döküntüler, ara ara vücudumda karartılar ve tüylenme oluştu. En son gittiğim hastanede bana ameliyat olmam gerektiği ve durumumun çok kötü olduğu söylendi. Fakat çok ‘tuhaf’tır ki başka bir hastane tam tersini söyledi. Anlam vermiş değilim. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
  ***
  Günde dört defa dörder tane prpycil almanızın gerekmesi tiroid salgı fonksiyonununuz çok hızlı olduğunu gösteriyor. Bu kadar yoğun ilaçla ne süre devam edilebilir bilmiyorum. Bir uzmana daha görünüp iyice aydınlanmanızı tavsiye ederim.

 34. Sunay - Kars dedi ki:

  Öncelikle dikkate alıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. 20 mayıs’ta kontrolüm var. Bakalım o gün ilaçların dozajında bir değişiklik olmasını ümit ediyorum. Çünkü gerçekten vücudumu etkisi altına almaya başladı. Öyle ki ruh halimi dahi etkiledi. Yalnız benim sormak istediğim şey bu ilaçların kullanımından sonra bana ameliyat gerekmez denilmişti. Ne derece mantıklı onu öğrenmek istedim.
  ***
  Ben de iyi bilmiyorum. Tiroid sorununuzun düzelme imkanı varsa veya düzelme olmasa bile ilaçla her şeyin yoluna girmesi imkanı varsa ameliyata gerek olmaz diye düşünüyorum. İlaçlar işe yaramıyorsa veya ilaçların yüksek dozda alınmasının devamı halinde bünyede yıpranma olacaksa, ameliyatla herhangi bir çözüm olacaksa o zaman ameliyat daha hayırlıdır. Ayrıca sadece ilaçlara güvenmeyip perhize de dikkat etmelisiniz. Yazımda bildiğim birkaç şeyi yazmıştım (iyotlu tuzdan ve iyotlu tuz katıllmış hazır yiyeceklerden uzak durmak gibi).

 35. Sunay - Kars dedi ki:

  İyot tedavisi hiç yapılmadı bana. Sadece kilo kaybı oluyor diye sık ve az yemek yemem gerektiği söylendi. Zaten anlamadım çevremdeki guatır hastalarının bir çoğuna yapması veya yapmaması gereken şeyler liste halinde sunuluyor ama bana hiç bişey söylenmedi ilaçları aksatmamam dışında.
  ***
  Yazımı okuyun, zehirli guatr için olan perhizi yapın. Örneğin iyotlu tuz yasak, kırmızı et yasak. Metabolizmayı hızlandıran sebzeler neler ise onlardan bile uzak durmalısınız.

 36. Sunay - Kars dedi ki:

  Yazınızı okudum bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Guatır dişleri etkiler mi? Benim dişlerim aniden çürüyor ve çektirmek zorunda kalıyorum. Diş hastanesine gittim ultrason falan çekildi çene yapısı sağlam diş etleri sorunsuz guatırla alakalı denildi. Bu konudada aydınlatırsanız sevinirim.
  ***
  Bildiğim kadarıyla kalsiyum ihtiyacımızla ilgili ayarlar da aynı bölgedeki bazı küçük organlar sayesinde oluyor. Anlaşılan sizde o organlar iflas etmiş. Hemen ameliyat mı ne gerekiyorsa yaptırmalısınız, sonra da artık ömür boyu gerekli ilaçları kullanacaksınız. Yoksa kemikleriniz de çok büyük tehlikededir. Bütün bunları doktorunuza anlatın, gereken tedaviye en kısa zamanda başlayın.

 37. Dilek dedi ki:

  Bende de diş sorunu çok büyük. Nerdeyse dişlerim bitti ama bende kalsiyum eksikliyi varmış ilaç kullanıyorum. Kalsiyum için bir de saçlarım çok aşırı dökülüyor. Acaba guatırdan mı? Size de geçmiş olsun sunay ameliyat oldunuz mu? Saç dükülmesi için bir bilgisi olan varmı acaba?

 38. Sunay – Kars dedi ki:

  Ben bu şikayetlerimin tümünü birçok doktora anlattım ve hemen hemen hepsinden duyduğum şey “guatırla dişin ne alakası var” oldu. Elim kolum bağlı artık ya kime nasıl güvenmeliyim onu dahi bilmiyorum. Diş hastanesi guatırla alakalı diyor, bir diğeri öleceksin ameliyat olma diyor, başka biri ise ameliyata gerek yok basit bir hastalık diye geçiştiriyor. Yani bilmiyorum artık. Emin olun ki şu an en net ve aydınlatıcı cevapları sizden aldım…
  Dilek hanım bende ilk guatır belirtileri olduğu zaman saçlarımda dökülme oldu fakat daha sonraları yok denecek seviyede azaldı neyseki ondan kurtuldum :)

 39. admin dedi ki:

  Bu arada, şimdi hatırladım, çinko eksikliği saç dökmesine yol açabilir. Çinko ise tiroid bezlerini hızlandırıcı özelliğe sahiptir, bu yüzden çinko zengini kırmızı et zehirli guatr hastalarının kaçınması gereken yiyeceklerdendir. Guatr kanseri yüzünden tiroid bezleri tamamen alınan kişilere sakıncası yok.

 40. Dilek dedi ki:

  ben zehirli guatır ameliyatı oldum sonuçlarım temiz çıktı. Benim tiroid bezlerimin ikisi de tamamen alındı. Ömür boyu kullanıcam ilacım var, levotiron diye günlük alıyorum. Şikayetlerim azaldı ama saç dökülmesi çok aşırı herkese Allah acil şifalar versin.
  ***
  Dilek hanım sizin için biraz araştırdım. Hem düşük hem yüksek tiroid sorunlarında saç dökülmesi olabiliyormuş. Bir sebep ferritin eksikliği ve D vitamini eksikliğiymiş. Ferritin demir eksikliğinden olup saç dökülmesine yol açarmış. En çok demir karaciğerde var, ondan yemelisiniz. Veya en sağlıklı yolu, kan tahlili yaptırın ferritin değeriniz nedir öğrenin. Düşükse doktorunuz ona göre ilaç verecektir.

  Tiroid dengesizlikleri ve tiroid sorununda verilen ilaçlar bütün hormonal dengeleri etkiliyor. Pankreastan salgılanan enzimleri bile etkiliyor, o enzimlerin eksikliği yediğimiz gıdalardan gerektiği gibi protein, vitamin, minaral vs. alabilmemizi engelliyor.

  Hatta adrenalinden kaynaklanan sorunlar da oluyor, bunun ise düşük tiroidden veya troid bezlerinin tamamen alınmasından kaynaklanabileceği söyleniyor.

  Her neyse, Dilek hanım, yukardakiler saçlarınızın dökülmesiyle ilgilidir. Yapmanız gereken şey doktorunuza danışmak, ferritinden bahsetmek olsun. Tahlil yaptırıp sonuçlara bakar veya iyi bir uzmansa her şeyi daha iyi değerlendirerek tahlil yaptırmadan gereken ilaçları verir ya da ne yapmanız gerektiğini söyler.

  Ayrıca şunu da düşünün: Saç dökülmesi bir şeylerin yolunda gitmediğini gösteriyor olabilir, sizin hissedebildiğiniz tahrip zarar her ne ise şimdilik sadece saç dökülme şeklinde kendini gösteriyor olabilir. Peki ya gizli gizli tehlikeli bir şeyler de oluyorsa? Onun için saç dökülmesi gibi veya daha farklı anormal durumlarda hemen doktora gidip çok ciddi bir hastalıktan söz ediyormuş gibi danışmalısınız.

 41. Hanım - Besni dedi ki:

  Peki bu hastalık tedavisine geç kalındığı takdirde ne olur önemli veya kalıcı olur mu?
  ***
  Her şey olabilir. Bunu bilemem. Çünkü zehirli guatrın dereceleri var. Hem bünyeden bünyeye değişebilen tahribatları olabilir. Bu sorunuz cevap aramayın, sadece doktor kontrollerini çok ciddi olarak devam ettirin, ilaçlarınızın zamanlarını hiç aksatmayın.

 42. Dilek dedi ki:

  Öncelikle soruma cevap verdiginiz için çok teşekkür ederim. Kısmet olursa yarın doktora gitcem. Söylediginiz gibi tahliller yaptırcam. Bilgilendirdiğiniz için de teşekkürler.
  ***
  Sonuçlar belli olunca yazmanızı beklerim. inşallah iyi haberlerle gelirsiniz.

 43. Sunay - Kars dedi ki:

  Kırmızı etten bahsetmişsiniz.. guatır hastalığına yakalanmadan 1 yıl önce kurban bayramında anneme yardım ettim kırmızı eti doğradıkta sonra parmaklarımda şişlikler oluştu et ile tırnak araları açıldı 1 hafta boyunca kanadı. Hastaneye gittim allerji dediler. Zaten o günden sonra elimden geldiğince dokunmamaya yememeye çalışıyorum acaba guatırla mı alakalıydı?
  ***
  Guatr sorununda olur olmaz şeylere alerjiler görülebilir ama galiba çok yaygın değil.

 44. Dilek dedi ki:

  Dün doktora gittim. Kalsiyum artık düzene girmiş ama ilacım az geliyormuş, ilacımı arttırdı. Bir de stresten saç döküklmesi olabileceğini söyledi. Başka birşey çıkmadı şükür. Herkese geçmiş olsun. Sorularımı da cevapladıgınız için çok teşekkür ederim herkese.

 45. Belkiıs - İstanbul dedi ki:

  Bende hamileyken guatr çıktı ve tedviyle atlattım ama şu an yine tekrarladı. İki yaşında oğlum var. Hala emziriyorum. Acaba süt ona zarar verir mi?
  ***
  Tekrarladığını kendiniz mi tespit ettiniz? Siz hemen doktorunuza gidin durumu anlatın. Zaten doktor teşhis ettiyle o zaman siz doktora emzirdiğinizi söylemeliydiniz ve bu soruyu ona sormalıydınız. Ben bir şey demek istemiyorum ama eğer doktora anlatmadı iseniz, doktor da size bu bilgiyi bilmeden ilaç verdiyse çocuğunuzun sağlığı ile oynuyorsunuz demektir. İlacı bıraksanız bile bu sefer de sizdeki yüksek tiroid salgısı bebeği etkileyebilir. Şu iki şeyden birini yapmak zorundasınız: Ya hemen doktora bütün bunları anlatacaksınız ya da bebeğinizi emzirmeyi bırakacaksınız.

 46. Kadriye - Çorum dedi ki:

  Allah hepimize acil şifalar versin. Bende birsene once zehirli guatr çıktı. Amaliyatı olmayan bi guaturmuş. İlaç da vermiyorlar (karaciyer hastalıgım var ona zarar verir diye). Neler yemeliyim yada yememeliyim? Çinko yiyecekleri yemeyin diyorsunuz ben anlamadım çinko yiyecekleri nelerdir bir de ben endokrolojiye gidiyorum bu tür hastalıklar bazen kendiliginden geçer diyor doktor. Ama bana hiç bir periz vermedi. Ne yapmalıyım? Moralimi hiç bozmadım, kendiliginden geçer diye bekliyorum. Acaba yener miyim?
  ***
  Perhiz için yiyecekler listesini hastaneden vermeleri şart. Böyle iş olmaz tekrar sorun. Sanıyorum ki sizin hastalığınız hafif bir vakadır. Yoksa bir şekilde size çok ciddi bir tedavi başlatırlardı. Demek oluyor ki sadece yediğinize içtiğinize dikkat edeceksiniz. Yemeklerinizde iyotsuz tuz kullanmalısınız. Kuruyemişlerin çoğunu bırakmalısınız. Hazır yiyeceklerden tuzlu olanlardan hiçbirini yememelisiniz çünkü onlarda iyotlu tuz var. Çinko zengini gıdalardan ise bildiklerimi şu yazımda anlatmıştım:
  http://www.mebahis.com/cinko-ve-metabolizma

 47. Dilek dedi ki:

  Acaba neskafe ve kahve beyazlatıcı nın troid bezleri olmayanlar için bir zararı varmı acaba bilginiz varmı? Ben çok kahve içiyorumda cevap için teşekkürler herkese Allah acil şifalar versin.
  ***
  Beyazlatıcının etkisi nedir bilmem ama kahvenin çok kötü etkisi var. Günde bir fincandan fazla kahve içmemeye kendinizi alıştırmak zorundasınız.

 48. Dilek dedi ki:

  Yeni sonuçlarım t3 1.28 t4 14.1 tsh10.573 – Sonuçlar günlük. 2 ilaç alıyorum ilacım yükselince şikayetlerim azaldı. sonuç hakkında bir bilginiz var mı acaba? Kalsiyum sonucu 9.7 sizce nasıl iyi mi stresten yükselmiş olabilir mi?
  ***
  Tahlil sonucu rakamları üzerine henüz araştırmalarım ve çalışmalarım olmadı onun için bu değerleri doktorunuza sormalısınız, ya da kağıtta her bir değerin yanında olması gereken normal değerler yazılıdır, sizinkiler olması gereken değerlerin altında mı üstünde mi anlayabilirsiniz. Sonuçlarınız o değerlerin dışında ise ne kadar tehlikelidir, ne gibi önlemler alınmalıdır doktorunuza sormalısınız. Ben bu kadar cevap verebildim. Eğer anlayan bilen birileri varsa belki onlar da cevap yazabilir.

 49. Yaşar Kıraç - Burdur dedi ki:

  Bende de zehirli guatur çıktı acaba ğöğüste ve boğazda ağrı yaparmı benide bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

 50. Belkıs - İstanbul dedi ki:

  Doktora söylemiştim emzirdigimi ama o ilaca gerek olmadıgını ve 3 ay sonra tekrar gelecegimi söyledi. Ama benim şikayetlerim giderek artıyor. Özellikle çarpıntı ve halsizlik oluyor ve bu sıra basit şeylere bile sinirlenebiliyorum. Bu sinirin guatrla bir alakası olabilir mi? Her sabah uyandıgımda bogazımda bişey takılıyormuş gibi yutkunmada zorlanıyorum.
  ***
  Üç ay beklemeden tekrar danışın. Şikayetleriniz giderek artıyorsa yeniden tahlil yapılmalı. Ani ve büyük öfke, sinir tiroid hızlanması sonucu olabilir ama kesin değil. Belki diğer hormonlarınız yüzünden de olabilir. En iyisi yeniden tahlil yapılması.

 51. Melike - Kütahya dedi ki:

  Doktorun verdiği ilaçları düzenli kullandığım taktirde ne kadar sürede geçer acaba? Bazıları hiç geçmiyor ben kaç senedir kullanıyorum bu hapları diyor ve ben tedirginim. Ayrıca ne yemeliyim ne yememeliyim cevap yazarsanız çok sevinirim..
  ***
  Peki ama doktorlar size hiç mi bilgi vermiyor? Yoksa doktorlara soru sormuyor musunuz? Böyle internetten bilgi aramak çok yanlış bir şey. Herkes bambaşka şeyler tavsiye edebilir. Öyle ki hastalığınız büsbütün ilerleyebilir, çıkmaza girebilir. Onun için doktorların yakasına yapışın her şeyi doktorunuza sorun. Hem şimdi aile hekimliği diye bir şey çıktı. Onlara gidin sizi gerekli yerlere yönlendirsin tedavinizi doktorların gösterdiği şekilde sürdürün. Ben sadece derim ki “zehirli guatr” hastaları kahveyi çok azaltmalı, iyotlu tuzu ve iyotlu tuzla yapılmış cips vesaire yiyecekleri hayatından çıkarmalı.

 52. İmam - Balıkesir dedi ki:

  Allah herkese acil şifalar versin diyorum. Yaklasık 10 sene önce aşırı sinir, çarpıntı, terleme v.s. gibi şikayetlerle genel cerraha cıktım. Doktor guatr tahlili istedi neticede zehirli guatr oldugum ortaya cıktı. Günde 3er defa 3 kez olmak üzre propcil kullandım sonra doktorum tahlil istedi ve ilaclarımı azalttı. Ameliyata da gerek görmedi. Dedim neden guatrın küçük oldugu icin dedi. Fakat zehirli oldugunu soyledi. Fakat ben su anda memur olarak baska bir vilayete atandım. Her gün bir tane yutuyorum kan vere vere de bıktım. Kan vermek benim için çok büyük korku oldu. Kan verirken kayıp bayılıyorum. Ameliyat olmak istiyorum ama meslegimden dolayı cekiniyorum. Ses tellerine de zarar verme olasılıgı oluyormus. Bilmiyorum ne yapacagım. Bir de bu iste tavsiye edebileceginiz hastane ve doktor var mı?
  ***
  Ameliyat olmak istiyorsunuz ama bakalım acaba ameliyatlık bir durum var mı? Bence sabredin. Kontrollere ise üç ayda bir gidin. Bu arada ayrıca zehirli guatr hastaları için perhiz var içeriği nedir bunu öğrenin. Mesela fazla kahve zararlı, iyotlu tuz zararlı.. İnşallah bir çözüme kavuşursunuz.

 53. Gulcin - Istanbul dedi ki:

  İki hafta once zehirli tiroid olabilecegimi fakat tahliller sonucunda sinirda oldugumu ogrendim. Bogazimda yutkunma sorunum var bazen hafifliyor fakat bir turlu gecmedi. Doktor ilaca gerek duymadi. Üç ay sonra tekrar kontrol edilicek. Anliyamadigim bogazimdaki agri üç haftadir devam ediyor. Ne zaman duzelecek? Bir de sigara iciyorum tiroidlerime ne kadar zarari var? Onu da birakırsam sinirlerim cok bozulucak.
  ***
  Gülçin Hanım, bence vakit kaybetmeden endokrinoloji servisi olan bir hastanede kortizol tahlili yaptırın. Belki kortizol çok düşük olabilir. Kortizol eğer çok düşük ise sinrlenme durumlarında yatışamama ve kilo alamama gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Size tavsiyem sigarayı azaltın. Sinir öfke durumlarında hemen sigaraya sarılmayın onun yerine ağzınızı başka şeyle oyalayın. Mesela bazı camilerin önünde misvak denen çubuklardan satılır ondan alın bir saat içinde birden fazla sigaraya ihtiyaç duyduğunuzda kendinizi onunla bir süre oyalayın. Sabahları güne elma yemekle başlayın. Hem uyku açıcı etkisi var hem rahatlatıcı etkisi var. Deneyin bunu kesinlikle anlayacaksınız. Kahveden bile daha çabuk ayıltır insanı. Günün ilk sigarasını da kesinlikle kahvaltı yapmadan önce içmemelisiniz bu konuda kendinize kesin ve katı bir kural uygulayın. Bu arada kahvenin de fazlasının tiroid bezlerine zararı olduğunu bilmelisiniz. Son olarak, her tiroid sorununda ille fonksiyon hızlanması veya yavaşlaması söz konusu olmaz. Bunu da düşünün ve sigarayı ve kahveyi azaltmaya gayret edin.

 54. Ayşe - İstambul dedi ki:

  Ben de 2001de amaliyat oldum benimki de zehirli guatır. Atom da aldım şimdilik bi sorunum yok ama kulagım duymuyor onunla ilgisi olabilir mi? Konturolume gidiyorum sorun yok.
  ***
  Ayşe hanım kulağınızın guatrla ilgili olabileceği hakkında bilgim yok. Siz bunu en iyisi bir dahaki kontrolde doktora sorun. Ayrıca kulak burun boğaz doktorlarına görünmelisiniz. İhmal edilen kulak sorunları hiç hesapta olmayan bambaşka ciddi rahatsızlıklara sebep olabiliyor.

 55. Mine Yaren dedi ki:

  Ben 10 yıl önce zehirli guatr hastalıgna yakalandım. Ve şimdi hastalıgım tekrarladı. Zehirli olma ihtimali cok yüksek ve kanser olma ıhtımali çok yüksek. Doktorum parca alınması gerektıgını söyledi. Eğer kanser türüyse ameliyattan yaplamıcağını söyledi. İyi huyluysa da sesimin kısılma riskinin oldugunu söyledi. Bilgisi olan varsa bu konuda yardımcı olrsanız sevinirim arkadaşlar.

 56. Cemre - Diyarbakır dedi ki:

  Ben 2006 yılında Hipertroidi ameliyatı oldum. Korkulduğu gibi zor bir ameliyat değil. Benim de en çok korktuğum şey ses tellerimin zarar görmesiydi. Sol lob alındı sag lobun bir kısmı bırakıldı ve şu an sağ lobda 4 adet daha nodülüm var. Doktora ilk gittiğimde kanser riski olduğunu söyledi. Nodül içinde kanama yaptığı için 4,5 sm olmuş ve soğuk nodül olması tehlikeyi daha çok arttırmış. Ancak ameliyat olan birisi olarak tavsiyem ameliyattan korkmayın. Ameliyat olmanız gerekirse de iyi bir cerrah araştırın derim.

 57. Nida - Turgutlu dedi ki:

  Zehirli guatır mide bağırsak ağrısı yapar mı?
  ***
  Bildiğim kadarıyla yapmıyor ama panik atak benzeri psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir, böyl olunca da hasta her şeyi gözünde büyütür. Herkeste olabilen bir göğüs sıkıntısını kalp krizi sanarak paniğe kapılır, o panikle kalp atışları hızlı ve düzensiz olur ve sonuçta ancak iyi bir doktor kontrolü sonucu kalpte gerçekten sorun var mı yok mu anlaşılabilir. Bu örnekteki gibi sorunlar görülebilir.

 58. İnayet - Bitlis dedi ki:

  Bende yaklaşık 5 yıldır guatır var. Tedavi oluyorum ama aynıyım. Ağrılarım ve şikayetlerim bir an bile azalmadı. Kaç keredir boğolma tehlikesi geçiriyorum. Birden fazla kez biyopsi oldum ama hep aynı zehirli. İlaç da kullandım. Artık ameliyat olmam gerekiyormuş. Ve sonrasında atom tedavisi olmam gerekecekmiş. Peki ameliyat olduktan sonra bu guatırın çıkma ihtimali var mıdır? Ya da ameliyat sonrasında sesim gidebilir mi? Ne gibi etkilerle karşılaşacağım?
  ***
  Ses kaybı belki eskidendi, şimdi kimseden böyle bir şey duymuyorum. Ameliyattan sonraki duruma gelince, herhalde ameliyatın kapsamına göre değişir. Bunu doktorunuzdan öğreneceksiniz.

 59. Bahtiyar Biçer dedi ki:

  Bende zehirli guatr var. Salı günü radyasyon verilecek. Bana ne gibi zararları olur? Ben Bursa İnegöl’de bir su buldum bu su guatr hastalığına iyi geliyor. Bunun tedavisini ben kendimde hissettim sinirlerim yatıştı, bogazımdaki şişlik yok, terlemem yok…

 60. Meltem - Ankara dedi ki:

  Ben kendimi bildim bileli zayıfım daha önce de doktora gitmiş hormon testleri yaptırmıştım ama herhangi bi problem çıkmamıştı. Bugün yine gittim dahiliye bölümüne ve yaptırdığım hormon testinde TF4 testi yüksek çıkmış guatr başlangıcı olabilir dedi. Sanırım bu testin yüksek çıkması zehirli guatr mış. Nasıl bir hastalık çok endişeleniyorum ameliyat vs gerektiriyor mu ? Yada tedavisi ne kadar sürüyor ve tamamen geçiyor mu?
  ***
  Meltem hanım bilmiyorum ama doktor “başlangıcı olabilir” demiş. Öyledir dememiş, başlangıcıdır bile dememiş. Sadece başlangıcı olabilir demiş. Hemen paniğe kapılmayın. Zayıflığın bazen hiçbir sebebi olmayabilir. bünye ile ilgili olabilir, kalıtımsal bir özellik olabilir. Veya yine hormonlarla ilgili olabilir. Eğer zehirli guatr olsaydınız, o zayıflığa karşı bünye aşırı iştahlı olurdu. o kadar iştaha ve yemeye rağmen birkaç adım yürümede çok halsiz düşerdiniz. Ne yeseniz size fayda etmezdi. Hem çabuk yorulan, hem çok iştahlı, hem sık sık ter basmalarına sahip, hem sebepsiz aniden ve müthiş büyük öfkelenmere kapılan ve öfkesi çabuk geçen bir insan olurdunuz. Çok zayıf kişilerde zehirli guatr böyle belirtiler gösterir.

  Siz bir de kortizol hormonunuzu ölçtürün. Eğer kortizol hormonu çok düşükse bu da zayıflama sebebi olabilir. Kortizol düşüklüğünü şunlardan da anlayabilirsiniz: Sık öfkeleniyorsunuz ve öfkeniz kolay kolay dinmiyor. Çok sıkıntılısınız, içiniz içinize sığmıyor, devamlı strestesiniz ama stres sizi hiç terketmiyor ve stres her zaman çok aktif seyrediyor.. Stresten sıkıntıdan öf püf etmekten kurtulamıyorsunuz. Bir önemli ipucu da herhangi bir yerinizde yara olsa derhal geçmesidir hızla iyileşmesidir. hiçbir yara sıyrık kesik kolay kolay mikrop kapmaz… ailenizde herkes grip olurken sizin grip nezle olmamanız… Bunlar gerçi çok sağlıklı ve güçlü bünyeye sahip olma halidir ama bu süper dirençlilik hali ve çok stresli ve sinirlilik hali tümü birden sizde varsa kortizol düşüktür denebilir. Hemen bugün veya yarın kortizol testi için bir hastaneye başvurun. Sonuç normal çıkarsa ve zayıflık hali sizin sağlığınızı bozmuyorsa hiç dert etmeyin.

 61. Mustafa - Diyarbakır dedi ki:

  Zehirli guatrın yanında zehirli olmayanı da var. Benimki zehirli değil. Tahlillerimde normal çıktı ama doktor illa ki ameliyatla kurtulursun diyor.. Ben bekliyeyim mi yoksa ameliyat mı olayım?
  ***
  Bence daha ciddi bir hastanede yeniden kontrol yaptırın. Bu hastalık ciddi bir hastalık. İnternetten alacağınız tavsiyeler hayatınıza mal olabilir.

 62. Tuba - Erzurum dedi ki:

  On bes gün önce bogazımda sag tarafımda sişme ve agrım vardı. Doktora gittim zehirli guatr var dedi ilac verdi. Troitlerin hızlı calısıyor dedi ama kilo veremiyom neden?
  ***
  Ya çok fazla hızlı çalışmıyor ya da tiroidlerinizden başka diğer hormonlarda da düzensizlik vardır.

 63. Melek - Ankara dedi ki:

  Propycıl kullanıyorum. 50 lik kutuyu 2 günde bitiriyorum. Ameliyat etmediler ben bu durumdan şikayetçiyim ameliyat istiyorum. Bir ayı bir ayını tutmuyor. Şimdi normale döndü ama daha çok oynuyor. Çok düşüyor veya da yükselme yapıyor.

 64. Elif - İstanbul dedi ki:

  Öncelikle şu mubarek Ramazan ayına yaklaşırken Allah herkese acil şifalar versin.ALLAH DERMAN ARATMASIN (amin).
  Ben 25 yaşında 1 çocuk annesi bir bayanım. Çok kısa bir süre önce zayıflığımdan şikayet ederek doktora gittim. Testlerimde guatr çıktı. İstanbulda özel bir hastaneeye gittim. Onlar da ultrason çektiler. Sağ tarafta 5.5 ve 14 mm iki nodül saptadılar. Zehirli guatrmış. Tekrar tahlil istediler sınırda diye. Ben de devlet hastanesine gittim. Onlar da sonuçlarıma biyopsi olman gerek ilaçla yok edilemez diyip ameliyat önerdiler. Büyük araştırmalardan randevu almak çok zor. Zayıflık aşırı, sinir, adet düzensizliği, çarpıntı, kollarda uyuşukluk, tansiyon düşüklüğüm var. Ben dahiliyeye gittim. Eşim ve ben bu konuda birşey bilmiyoruz. Bunun bölümü ne bilinen iyi bir doktor versa istanbulda lütfen yardımcı olun. Şimdiden sağolun.
  ***
  Bunun bölümü endokrinoloji’dir. İçinde endokrinoloji servisi olan bir hastaneye gitmelisiniz. Onlar nasıl doktormuş ki ilaç vermedilier? Ameliyat şart olsa bile hiç olmazsa ameliyata kadar ilaca devam edilmesi gerekiyor ki büsbütün fenalaşmayasınız. Dahiliye doktorları da eğer tecrübeli iseler hastalığınızı anlayıp gereken ilaçları verebilirlerdi. Abim kalp sorunlarından ölmek üzere idi, tedaviler cevap vermiyordu. Bir doktor sırf abimin yüzüne bakıp zehirli guatr var demiş tahlil yaptırmış. meğer o kadar yüksekmiş ki kalp hastalığı tedasvisine bünye o yüzden cevap veremiyormuş. Neyse, ilaç tedavisi ile hayatı kurtuldu. Aradan yaklaşıkbeş yıl geçti. Halen ialçlarla idare ediyor. Yeni kontroller yaptıramadık.

 65. Gül - Konya dedi ki:

  Hepimize geçmiş olsun. 2 hafta önce ögrendim zehirli guatr odugumu. 8 aylık evliyim. Acaba neden bebegim olmuyor diye bir kadın dogumcuya gittim. Bana troid bezlerimin çok çalıştıgını, yumurtalık sayımda azalma oldugunu söyledi yıkıldım. Eşimin ve kayınvalidemin destegi ile şükür kendime geldim. Hamdolsun şimdi iyiyim ama endişelerim var. Endokrinci günde 5 propcil verdi. Ameliyat gözüküyor dediler ama öncesinde biraz ilaç tedavisi görecekmişim. Sizce ne olacak bir gün troidim normale dönüp benim de bebegim olacak mı?
  ***
  Bence bu işte bir yanlışlık var. Yumurta sayısının azalması olsa çoğu aylar adet de görmezdiniz öyle değiil mi? Sonra günde 5 propicil hafif bir doz. Size tavsiyem başka bir hastaneye de görünün. Sırf ilaç tedavisiyle tamamen iyileşenler olduğunu duydum gördüm. Bir de siz 8 ayda paniğe kapılmışsınız. Aceleniz ne? Bekleyin iki yıl geçsin üç yıl geçsin o zaman panik yapın yapacaksanız. Dikkat edin sizin gibi panikçileri kullanıp kaz gibi yolan şarlatan doktorlar var.

 66. Mustafa Koç dedi ki:

  Annemde doktor zehirli guatr var dedi. Hormonları hızlı çalışıyormuş. Doktor Propycil ilacı tavsiye etti. Kullan ameliyatla alalım dedi. Ama annem bu ilacı kullanamadı. Devamlı midede bulantı kusmalar hissetti. Mideden yanmalar oluyor, yemek yiyemiyor ,ağzım zehir diyor. Aşırı kilo kaybı var. En önemlisi ilaç da kullanamıyor. Günde 2 3 kaldıramıyor sanki. Sizce bu aşamada ne yapmalıyız?
  ***
  Günde iki veya üç propycil bir şey değil. Abim gönde dört defa üçer tane, günde 12 tane aynı ilaçtan içiyor. Bence annenizin ilaca psikolojik tepkisi var. Bunu yenmeye çalışmalı. Evet, bu ilacın tadı çok kötü ama su ile yuttuktan sonra elma veya domates gibi bir şey yerse ağzında kötü tat kalmaz. Ayrıca her soru yazan ameliyattan bahsediyor. Hangi doktorlar bunu gerekli görüyor merak ediyorum. Anneniz ciddi devlet hastanelerinin endokrinoloji bölümünde tekrar kontrolden geçse iyi olur. Onlar da ameliyat derse o zaman tamam.

 67. Merve - Adana dedi ki:

  Bende bir yıldır zehirli guatır var. Hamilelik dönemimde kan tahlillerinden ögrendim. Aşırı kilo kaybım var, titreme, sinir kırizi, halsizlik, kalp çarpıntısı, arada baş dönmesinden baygınlık geçiriyorum, panik atak, korku.. Bu belirttigim şeylerin şiddeti her geçen gün artıyor. Propycili günde 6 tane alıyorum. Dideralden de bir günde yarım kullanıyorum arada bırakıyorum ilacımı. Sonra doktor önersiyle tekrardan başlıyorum. Doktor bu ilaçları kullanıp hormonlarım düzene girdikten sonra mutlaka amaliyat olmam gerektigini söylüyor. Ne yapacagımı bilmiyorum. Bu hastalık beni çok yıprattı. Hormonlarım hala aynı düzeyde. Doktor hiç düzelme yok diyor. Beni bu konuda aydınlatırsanız çok memnun olacam.
  ***
  Kafanıza göre ilaçları ikide birde keserseniz, gereken perhize hiç önem vermezseniz olacağı budur. Daha ciddi bir hastanede kontrolden geçin. İlaçlarınızın ve ilaç dozlarının yeniden ayarlanması gerekiyor, size bir de perhiz listesi verilmeli.. Ayrıca, Panik atak benzeri şikayetleriniz için doktor etkili bir ilaç vermeli.

 68. Ayşe - Mersin dedi ki:

  Öncelikle rabbimden bütün hastalara acil şifa diliyorum. Bende iki gün öncesi başka bir rahatsızlıktan dolayı doktora gitmiştim. Tahlil sonucunda zehirli guatr oldugunu öğrendim. Yarın da ultrasonla bakılacak. sizlerin söylediği hastalık belirtileri bende de vardı ama ben bu belirtilerin panik atağa bağlı olduğunu düşünüyordum. Yalnız bende kilo kaybı değil aksine kilo alıyorum. Doktoruma perhizin olup olmadığını sordum perhiz önermedi. İlaçlarını düzenli kullan 25 gün sonra gel dedi.
  ***
  Belki sizin sorununuz hafiftir. İlaçları düzenli kullanın inşallah geçici bir şeydir.

 69. Nalan Eren - İzmir dedi ki:

  Ben 5 seneden beri guatır oldugumu biliyordum ama ilaç falan verilmedi. Sonra çarpıntılarım çogaldı, ter basmaları, sıkıntılar ve daralmalar arttı. Ben bunların sebebinin menepozdan kaynaklandıgını zannediyordum. Ben tansiyon hastasıyım kalbime zarar verdigini düşündüm. Ve kardiyolojiye gittim.kalbimde bir sorun olmadıgını söyledi. Ama zehirli goatır oldugumu söyledi. Propycil 3 tane verdi verdi kesinlikle bir ay sonra dahiliye uzmanına gitmemi söyledi sonra doktora gittim. Propycil günde 9 tane verdi yanında kullanacagım Dideral verdi birde eczanede hazırlanan bir karışım verdi. 5 gün sonra gel tekrar tahlillerini yapılacak dedi. Bu arada kesnlikle bogazını elinle degme dedi. Çok korkuyorum ilaçlarımı düzenli kulanıyorum ama şikayetlerim devam ediyor Allah herkesin yardımcısı olsun Acil şifalar dilerim…
  ***
  İlaçların etkisiyle düzen sağlanır merak etmeyin. Ayrıca iyice yerleşmiş rahatsızlıklar bünyede alışkanlık ediyor, ilaçlar işe yaradığı halde bir süre işe yaramıyor gibi görünebilir. Biraz da kendiniz inancınızla yeneceksiniz. Gelecek konrolde ilaçlar ne derecede yararlı olmuş doktor size durumu söyler.

 70. Hatice - Muş dedi ki:

  Eşim 20 gün önce aşırı terleme, halsizlik, boğaz ağrısı şikayetleri ile doktora gitti. Guatr dediler. Dediğiniz o ilaçtan günde üç defa kullandı. Bir hafta sonra tekrar gelmesini söylemiş ve zehirli guatrdan şüphelenmiş. Sizce ne olur, ilaç tedavisiyle geçer mi?
  ***
  Hastalığı ciddiye alıp doktorun sözlerine göre gerekeni yaparsa, hastalığın niteliğine göre sadece ilaç tedavisiyle geçebilir. Bazen hormon düzensizliği erken teşhis edilir, kolay tedavi ile kalıcı düzen sağlanabilir.

 71. Atilla - İstanbul dedi ki:

  Öncelikle Iyi günler herkese acil şifalar dilerim. Ben de hipertiroit hastasiyim. Günde 4*2 propycil kullanıyorum ve kalp atisim şu anda düzene girdi. Bence sakın hayata kusmeyin sporunuzu yapın gezin eglenin. Doktorum hayatını etkileyecek bir hastalık değil dedi. Ama tabii ki bu size bağlı psikolojinizi bozmasına izin vermeyin.

 72. Abdullah Bayram - Cezayir dedi ki:

  Herkese acil şifalar. Bende aşırı kilo kaybı göz bozukluğu ıhdahşızlık kalp çarpintisi çeşitli endişeler başladi. Daha sonra türkiyede tahlil oldum zehirli guart olduğumu oğrendim. 3 ay boyunça günde dideral haplarindan sabah öğlen ve akşam birer tane ve ayni şekilde propycilde 2şer tane kullaniyordum. 3 ay sonra diderali kestim ve propycil haplarina bir yildan beri devam ediyorum. Cezayirdeki dokdor ilaçi bana kullanmamami söyledi toksit salgılıyor dedi. Ben bu durum karşinda ne yapmalıyım?
  ***
  Tekrar kontroller tahliller yaptırmalısınız ki hastalığınız geçmiş mi ilerlemiş mi durum nedir ona göre gereken tedaviye devam edebilesiniz. Kullanılması zorunlu olan bir ilacı bazı çevreler zararlı diye kullanmama propogandası yapıyor. Her duyduğunuza inanmayın. Kötü tarafı olsa bile belki onu bıraksanız daha zararlı çıkarsınız. İyi bir hastanede tekrar kontrolden geçin.

 73. Döndü Takyan - Almanya dedi ki:

  Benim kizim troid hastasi cok az calisiyor bu yüzden cok kilo aliyor. Bir bucuk senedir hap kullaniyor simdi 125 gr lik aliyor bir de spora basladi. Yeni yeni kilo vermeye basladi.

 74. Gülay - Balıkesir dedi ki:

  1 ağustos 2011 doktora gitmiştim şikayetlerimi belirttim ve zehirli guatr olabilir dedi ve bana kan tahlili yaptırdı ve 1 aylık kan tedavisi verdi. Kanım çok düşükmüş bunları kullan 1 ay sonra gel dedi. Benim şikayetlerim günden güne daha da artıyor. Çok aşırı sinir krizi, kilo kaybım. Sürekli ellerde ve ayaklarda bir titreme oluyor, nefes almakda zorluk çekiyorum çok kötü bir durumdayım. Lütfen bana yardımcı olun kendime ve etrafa zarar vermeye başlıyorum kendime hakim olamıyorum.
  ***
  Sakin olduğunuz zamanlarda bu halinizi istemeden kırdığınız yakınlarınıza her fırsatta anlatırsanız onların gönüllerini alırsanız kuvvet bulacaksınız, sinir krizleriniz bir hayli azalacak.. bundan emin olun çünkü kendi yakınlarımdan biliyorum. Ayrıca, size tavsiyem, bir ay dolduğunda doktora her şeyi eksiksiz anlatmanız. Doktorunuzun size panik atak hastalığıyla ilgili ayrı bir ilaç daha vermesi gerekiyor. Eğer sizi başka bir hastaneye havale ederse orada tedavinize devam edin hiç ihmalci olmayın.

 75. Reşat - Van dedi ki:

  Yüce Rabbim burdaki bütün hastalara acil şifalar versin… Ben de ilk başlarda sol gözümdeki anormallik için göz doktoruna gittiim… göz doktoru gözümle alakalı olmadığını bir endokrinoloji uzmanına görünmemi istedi… gittim göründüm… bana da graves (zehirli guatr) teşhisi koydular.. ancak başlangıç olduğunu ilaç tedavisiyle geçebileceğini söylediler yaklaşık 6 aydır probisil alıyorum ilk 3 ay günde 3 tane alırken daha sonra 2’ye ve son 3 aydır da yarım sabah yarım akşam alıyorum… geçen doktora gittim t3 ve t4 değerlerinin normal tsh nin düştüğünü söyedi…ve tsh değerini yükseltmek için euthyrox ilaçını verdi sabah 1 tane aç karna alıyorum… bu arada sol gözümdeki anormallik bazan toparlanıyor, bazan alevleniyo göz kapağım çok çekiliyo, gözlerim yanıyor, batıyor… ve ben bunu hissedebiliyorum… bu iş canımı sıkmaya başladı.. piskolojim bozuldu…öğretmenim yaşım 30… mesleğimi de olumsuz etkilemesinden korkuyorumbelli etmiyorum çevreme; ama kendimi iyiden iyyiye ölüme bile hazırladım… ama arkamda bırakacağım acı beni daha bir kahrediyor… ve yine en başta yaptığım gib…en sonun da da allaha elimi açıyorum ondan yardım diliyorum… bu nasıl bi hastalık diye kendimi yiyip bitirdim…
  ***
  Reşat Bey, gözünüzde belki başka bir problem vardır. Abimde zehirli guatr en ileri derecede ama gözlerinde dışarı yönelmiş gibi bir görünüm dışında hiçbir ağrı veya sızı yok. Bence siz tekrar gözünüzü muayene ettirin.
  Başka bir ihtimal:
  Herhangi bir hastalıktan kaynaklanan normal dışı oluşumlar, ağrılar, kramplar vesaire şeyler, o hastalık tedavi olunsa bile bir süre devam edebilir. Sebebi bünyenin öyle tepkiler vermeye alışmasıdır. Zamanla geçer. Abim aynı zamanda kalp hastası.. Anjiyo, baloncuk, stem gibi tedavilerden sonra kalp ritim bozuklukları ve kriz gibi rahatsızlıklar devam ediyordu. Doktor bünyenin o tepkilerde bulunmaya alışkanlık kazandığını, zamanla geçeceğini söylemişti. Gerçekte sık sık tekrarlanan sorunlar geçti gitti. Kalp rahatsızlığı devam ediyor, o başka.

 76. Reşat - Van dedi ki:

  Sevgili kardeşim, 2 defa göz dokroruna gittim mr çektirdim… Yok dediler gözlerde bir şey… Göz doktoru sadece; yanma ve batmalara karşı damla verdi. Günlük yarım sabah yarım akşam probisil alıyorum… Başlangıçtır geçer ilaçla tedavi olunur diyorlar ancak; hastalık sonradan %60 -65 arası nüksediyor. Madem ilaçla tedavi olunuyor neden tekrar nüksediyor? Kimin bedduasını aldık? Kime ne yanlış yaptık? Kimin hakknı yedik de böyle bir hastalık başımıza çıktı? Nedenlerine yönelik bir şey yapılmıyor. Ancak sonuçlarına yönelik müdahale var. Ya Rab sabır…

  ***
  O hareketler bir şekilde kronikleşmeye başlamış olabilir. Sinirlilik ve stres de o rahatsızlığı tik gibi bir halde devam ettiriyor olabilir. Yüz kasları egzersizleri öğrenip yapmalısınız. Uykunuz düzenli saatlerde olmalı. İyotlu tuz içeren gıdalardan ve fazla çinko içeren gıdalardan uzak durun, bunlar tiroid çalışmasını hızlandırıyor. Acı badem başta olmak üzere bazı kuruyemişler, kırmızı et, midye karides vs deniz mahsulleri ve çok tuzlu şeyler yeme alışkanlığınız varsa azaltmalısınız.

  Zehirli guatra neden olan şeyler arasında şok gibi ani ve derin üzüntüler de vardır (inme gibi bir şey). Sizdeki sebep buna benzer bir şeyse gözünüzdeki sorun da onunla paralel başlamış olsa gerek. Ben yine gözünüzdeki sorunu zehirli guatra pek bağlamıyorum. Sinirsel bir şey olabilir. Sinirsel rahatsızlıklar sadece psikolojik değildir, sinir sistemiyle de ilgilidir. Size bir hastanenin noroloji servisinde uzman bir doktora gözünüzdeki problemi detaylarıyla anlatmanızı ve kontrol ettirmenizi tavsiye ederim. Belki sinirlerle ilgili basit bir ilaçla gözünüzdeki problemden ebediyyen kurtulursunuz.

 77. Mehriban - İstanbul dedi ki:

  Ben yabanciyim guatr biyopsi yaptırmak istiyorum istanbulda nerde yaptirabilirim ve ne kadara mal olur yardamci olursanız sevinirim. saygılar ve şimdiden teşekkürler.
  ***
  İçinde endokrinoloji servisi olan devlet hastanelerinde az bir bedele olabilir sanıyorum. Benim pek bilgim yok, bilenler sorunuzu okursa cevap yazabilir.

 78. Reşat - Van dedi ki:

  sevgili kardeşim… sana ulaşabileceğim bi adres yok mu? email… face … gibi…
  ***
  En yukarda iletişim linkinden email adresimi alabilirsiniz. Aslında tıpla ilgili pek bilgili sayılmam. Abimin ve rahmetli annemin uzun yıllar süren hastalıklarıyla ilgilene ilgilene zamanla ufak tefek bilgiler, bazı püf noktaları gibi ince bilgiler edindim hepsi bu.

 79. Reşat - Van dedi ki:

  Gözlerim tek sorun. En azından düzenli bir toparlama sürecine girersem iyi olur piskolojim için. Bazan çok alevlenior. Fark edliyor. Bazan da dikkat çekmiyor. Bu gelgitleri anlamadım ne yapacam bilmiyorum.
  ***
  Dediğim gibi bir de bir nöroloji doktoruna görünün. Yüz ve göz kaslarında ve sinirlerinde aksamalara neler sebep oluyorsa çözebilirler. Sigara içiyorsanız bırakmanızı, veya azaltmanızı ve bol bol maden suyu içmenizi tavsiye ederim. Sigara kaslara yeterince oksijen gitmemesine sebep olabiliyor. Maden suyu içmek bu sorun için faydalıdır.

 80. Yasemin - Batman dedi ki:

  Selamun aleyküm cümleten..Allah heppimize acil şifalar versin. Bugün bende de zehirli guatır var dediler çok şaşırdım: Çünkü diyetisyene sevkedilmek üzere başvuru yapmıştım. Sorunum kilolarımdı. Zehirli guatırın kilo verdirdiğini söylediler, ancak ben hiç böyle bir etkisini görmedim. Mümkünse sebebini öğrene bilirmiyim? Hayırlı akşamlar…
  ***
  Belki zehirli guatr sizde çok hafiftir, belki küçük çapta bir başlangıçtır.. Zehirli guatr tiroid bezlerinin daha hızlı çalışmasına sebep olur. Bu da metabolizmayı hızlandırır. Metabolizma hızlı ise her hareket normalden çok daha fazlaca enerji yakılmasına sebep olur. Kilo vermek kolaylaşır. Siz belki fazlaca hareketsiz olup çok da iştahlıysanız ve guatr sorununuz hafifse, bu yüzden fazla kilolusunuzdur. Veya başka hormonlarınızda dengesizlik olabilir. Size en iyi cevabı hormonlarınızla ilgili tahlil sonuçlarınıza bakan doktorunuz verebilir.

 81. Sevil - Eskişehir dedi ki:

  Annemin zehirli guatırı var 22*14 mm ve 9*6 mm büyüklüklerinde iki adet nodül. Öncelikle bunlar çok mu büyük ki doktoru ilaç tedavisi vermeden hemen ameliyat öngördü? Yani ameliyat hangi koşullarda yapılıyor? Araştırmalarım sonucunda ses tellerini kaybedenler, yoğun bakımlık olanlar, sinirleri kesilenlere filan rastladım ki bunlar da bizi bir hayli korkuttu.
  ***
  Bilemiyorum Sevil Hanım. Siz en iyisi büyük bir devlet hastanesine daha gidin.

 82. Emre Çorum dedi ki:

  Tiroid bezesinin gereğinden daha fazla hormon salgıladığı guatr türüne zehirli guatr denir. Zehirli guatr, nodüllü veya nodülsüz olabilir. Nodülsüz zehirli guatr�a Basedow Graves Hastalığı da denilebilir. Nodüllü zehirli guatr, sıcak nodüllü zehirli guatr, sıcak otonom nodüllü zehirli guatr veya diğer nodül çeşitleri ile birlikte olabilir.Zehirli guatr�da çarpıntı, ellerde titreme, vücutta titreme, ani kilo kaybı, saçlarda dökülme, kaşıntı, boğazda dolgunluk hissi, aşırı iştah dolayısıyla çok yemek yeme ve çok su içme, aşırı terleme, çabuk yorulma, aşırı sinirlilik sık görülen şikayetlerdir.

  Bazı hastalar, bulantı, ishal, kusma ve çok sık dışkılamadan yakınır.Bunların hepsi birlikte olmak zorunda değildir. Bu şikayetlerin bazıları ön plandadır, diğer şikayetler ancak doktorun sorgulaması ile ifade edilebilir. Bazı hastalarda göğüs ve boyunda devamlı bir kızarıklık söz konusu olabilir. Nodülsüz guatrlı hastaların bazılarında gözlerde büyüme ve gözlerin ileriye doğru çıkması mümkündür.Hastaların muayenesinde; kalp atımının çok arttığı, solunumun hızlandığı, ellerin titrediği, avuçiçlerinin nemli olduğu görülür.Bu hissedilen belirtiler, aslında zehirli guatrın vücut içinde yaptığı hasar ve etkilerden daha önemsizdir. Zira zehirli guatr başta kalp ve damar sistemi olmak üzere vücudumuzda bir çok organ ve dokuya kalıcı olabilen hasarlar verebilmektedir. Örneğin, kalbin büyümesi ve takiben kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kemik erimesi bu hasarların bir kısmıdır. Kısaca söylemek gerekirse, zehirli guatr, en yıkıcı ve tahrip edici guatr türüdür. Umarım yardımcı olur

 83. Emre Çorum dedi ki:

  Bu hastalıgın tedavisinde kullanılan yöntemler
  1. ilaç tedavisi: Hastalığı tedavi etmez ve geçici çözümdür. Hasta ömür boyu ilaç almak zorundadır.
  2. radyoaktif iyot; normal tiroid dede zarar verebilir ve başarı sansı yüksek değildir.
  3. ameliyat: ameliyattda tirodin sıklıkla tamamını aldıkları için bu sefer tiroid hormonları eksik kalır ve kişi hayat boyu tirodi hormonu desteği almak zorundadır ayrıca ameliyat sırasında ses tellerine giden sinirde kalıcı hasar oluşabilir.
  4. alkol tedavisi:10-15 yıldır ülkemizin degişik hastanelerinde ve Sema hastanesinde kullanılan bu yontemde; US esliginde, hormon salan nodulun içine alkol verilerek nodul kalıcı olarak etkisiz hale getirilmekte ve hasta ilaç kullanmaktan ve ameliyatın zararlı risklerinden korunarak tam tedavi olabilmektedir. Bu tedavinin başarı sansı %93 olup, hemen hemen tüm hastalarda tam tedavi sağlanabildiği manasına gelir. Bu tedavi yönteminin hiç bir önemli yan etkisi olmayıp en önemli yan etkisi tedavi sırasında oluşan hafif dereceli ağrıdır. Tedavi 2 ila 8 seans arasında tamamlanmakta ve 2-3 ay içinde tiroid eski sağlıklı haline tamamen dönebilmektedir. Bu tedavi yöntemini (sema hastanesi radyoloji servisi, 02164589000-3088) başarı ile uygulanmakta. Bu konuda uluslarası önemli degilerde çok sayıda yazılmış makale bulunmaktadır.

 84. Çiğdem Şen - Kırklareli dedi ki:

  Benim de Haşimato Troidi hastalığım var. Her gün sabahları levotiron tb kullanıyorum. Bu ilacı ömür boyu kullan dedi doktor. Zamanla yan etki yapar mı? Bu hastalık başka hastalıklara sebep olur mu?
  ***
  Bilmiyorum ama birkaç ayda bir kontrolden geçmelisiniz. Hiçbir doktor hastaya şu ilacı ömür boyu kullan deyip başından savmaz. Eğer öyle yapmışsa daha ciddi devlet hastanelerine gitmelisiniz.

 85. Gamze - Mersin dedi ki:

  Ben de zehirli guatır hastasıyım. Propycil kulanıyorum. Günde 5 tane ilaçları kulandığım halde büyüme devam ediyor. Doktorum ilaçlar etkisini göstermediği taktirde atom veya amaliyat olacağımı söyledi. Bendeki belirtiler bundan 7 – 8 sene önce de vardı. Çocuklardan dolayı atomu tercih etmek iştemiyorum. Bu hastalık tesadüfen ortaya çıktı. En cok kurtulmak istememin sebebi aşırı sinirliyim. Çocuklarıma zarar veriyorum elimde olmadan. Amaliyat olup kurtulmak istiyorum. İlac sürecini beklemek bile istemiyorum aslında.
  ***
  Gamze Hanım geçmiş olsun. Siz doktorunuzun tavsiyelerinize uyun. Ameliyat çözüm olmayabilir, düzenli tedavi sizin ve çocuklarınız için en iyisi olabilir. Ama ameliyat en iyi çözüm oalcaksa doktorunuz size bunu söyler zaten. Hiç paniğe kapılmayın sakin olun. Abim bu hastalıkla yaşıyor beş yıl geride kaldı. Her şeyin iyi yönü de var. Mesela abim şimdi sinirlerine en iyi şekilde hakim olmayı öğrendi. İlk iki yıl kendisine hiç hakim olamazdı. Ama çevresindeki insanları kırdığını göre göre iradesini geliştirdi. Sizde daha çabuk olacaktır çünkü annesiniz. Çocuklarınızı üzmek istemezsiniz. Öyleyse ameliyat olmasanız bile, bu hastalıkla hayatınıza devam etmek zorunda kalsanız bile Allahın izniyle iradeniz güçlenecek. Kişisel kontrolünüz daha güçlenecek. Buna inanın. Paniğe kapılmayın kendinizi üzmeyin. Sabır insana büyük erdemler kazandırır. Allah sabredenlerle beraberdir. Bu ayeti de düşünürsek, aslında insanın sabredeceği şeyi olması da büyük bir nimettir.

 86. Gül - İzmir dedi ki:

  Zehirli guatrda ameliyatsız tedavi: Avrupa Nükleer Onkoloji Komitesi ve Amerika Troid Birliği üyesi Prof. Dr. Cumali Aktolun, kalp büyümesi ve yetmezliği, göz sorunu ve kemik erimesine neden olan zehirli guatrın, RIA kapsülle ameliyatsız tedavi edilebildiğini bildirdi.
  RIA kapsülü zehirli guatır nasıl alabilirim? İlaç hakkında bilginiz var mı? Hastanelerde oluyormuş. Benim kalp çarpıntısı aşırı kaşıntı halsizlik ölümle sonuçlanıyor mu?
  ***
  Bilmiyorum gül hanım. En iyisi güvenilir devlet hastanelerinden araştırın. Hastalığınızın şimdi hangi durumuda olduğunu da yeni kontrol ve tahlillerle doktordan öğrenmelisiniz.

 87. Seyhan - Bartın dedi ki:

  Benim de nodüllü zehirli guatırım var. 3 aydır probsil kullanıyorum. İlk başladıgımda 6 tane kullanıyordum şimdi 2ye düştü sabah akşam 1 tane. Degerlerim normal fakat yine de kullanmam gerekiyormuş. 4 doktor degiştim biraz karmaşık bir durumdayım ilk gittigim doktor ilk haftada ameliyat olmam gerektigini zehirin fazla oldugunu söyledi. Aksi halde hamile kalamazmışım. Sürekli bu ilaçla da yaşıyamazmışım çünkü karacigeri olumsuz etkilermiş. Bu arada hamileliği düşünüyordum ki bu hastallıkla karşılaştım. 2.ci doktorum kesinlikle ilaç tedavisi 1yıl kadar durumun gidişatına göre degerlendirme yapıcagını söyledi. 3cü doktor o da bakarız dedi. 4cü doktorum hamile kalabilirsin ama istersen ameliyat da olabilirsin çünkü zehir normalleşmiş. Anlamıyorum ya degerlerim 2 aydır normal. İlaç niye kulanıyorum yine? Ameliyat olmak istersem olabiliyorum. Biri zehir gebelikte bebegi öldürür öbürü hamilelikte de ilaç kullanabilirsin diyor. Ya kardeşim işte böyle. Bu arada ben 4 yıl içinde 52 kilodan 70 kiloya çıktım. İştahımı kesemiyorum sürekli bir şeyler yeme istegi var. Sizin tavsiyelere uydum uymam gerekenlere elimden geldiği kadar uydum tşk ederim.
  ***
  Seyhan Hanım tecrübelerinizi yazdığınız için teşekkür ederim. Böylece okuyanlar doktorlarımızın bu hastalıktan pek anlamadıklarını anlar. En iyisi, ciddi ve önemli devlet hastanelerinden hangisinde endokrinoloji servisi varsa oradaki uzman doktorlara başvurmaktır. Siz git gide kilo alıyorsanız ve değerleriniz normalleşmişse muhtemelen sonunda tiroid sorununuz düzene girmiştir. İştahınız psikolojik de olabilir. Zehirli guatrda metabolizma fazla hızlı çalışır, devamlı enerji tüketir böylece insan devamlı bir şeyler yeme ihtiyacı duyar, buna rağmen kilo alamaz çünkü ne yese bünye yakıp tüketir. Siz yemediğiniz zaman çok halsiz düşmüyorsanız biraz iradenize hakim olmaya çalışmalısınız. Kontrollerde değerler zaten normal çıkmış, kilo kaybı sorununuz yok, daha uzman bir doktora danışarak nasıl devam etmeniz gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor.

 88. Zerrin - Gaziantep dedi ki:

  Bende de zehirli guatır vardı ama dört aylık bir tedavi sonucu gecti. Evet ilacları 2 – 2 alıyordum ama hala gectiğine ınanamıyorum.

 89. Yelda_aydın dedi ki:

  Mrb bende de zehirli guatır var.1 yıldır tedavi görüyorum ilaç tedavisi gördüm en son doktorum ameliyat dedi bilemiyorum olmak mı yoksa olmamak mı diye çok düşünüyorum eğer tekrarlarsa ne gerek var diyorum ameliyata sanırım birazda korkuyorum.Benim öğrendiğime göre zehirin tüm vücuda dağılmasından sonra ölümle sonuçlanıyormuş.Napmalıyım acaba?

 90. Aziz Demirbaş - İzmir dedi ki:

  Ben de guatr hastasıyım. Ameliyat oldum. Malesef sesimi kaybettim. Sizlere tavsiye doktorunuzu iyi seçin.
  NOT:Bu hastalık korkulacak bir hastalık değil. Yeter ki hekim seçme konusunda dikkatli olun. herkese geçmiş olsun ..

 91. Diler - Van dedi ki:

  Ben üç yıkdır hipertiroit hastasıyım. Propycil 50 mg tablet kullanmaktayım. Yine de kan değerlerim çok kötü. Sürekli kilo almaktayım. Peki şimdi size soruyorum: Hipertroidi bir hasta hiç kilo alır mı? Bildiğim kadarıyla bilakis vermeli. Çünkü hipertiroidde troid hormon çok hızlı çalışır.
  ***
  Siz en iyisi en kısa zamanda iyi bir hastanede yeniden kontrolden geçin, yeniden tahliller yaptırın. Bu hastalık bazen geçici olur, bazen tersine dönebilir, onun için düzenli aralıklarla doktora görünmek yenide tahliller yaptırmak kesinlikle çok önemli.

 92. mehtap ankara dedi ki:

  10 haftalık hamıleyım bendede ne sanstırkı bu hastalık varmıs.tam tanı basedow gravesmıs.cok nadır gorulurmus.cok agladım bebegım ıcın .ama allah buyuk amelıyat olsamda omrum boyunca ılac kullanacagım.sımdı bebege zararı olur dıye bırcok tedavı yontemını doktorum kullanamıyo yuksek dozda ılacta kullanamıyorum.ılaca basladım 10gun sonra kontrole gıdecegım.umarım duzelır.allah herkese sıfa versın.

 93. Meryem Yavuz - Konya dedi ki:

  Herkese Allahtan acil şifalar. Ben de dün cumartesi günü ögrendim. Bende terleme, çarpıntı, aşırı sinir gibi belirtileri var. Aslinda geçen yıl eylülden beri aşırı derecede degişik rahatsızlıklarım vardı. Kışın defalarca doktora gitmeme ragmen hiç birisi ne guatr için şüphelendi ne de guatr için tahlil istedi. Şimdi geç kalmışlıgın acısıyla doktora gitmek için randevu aldım. İnşallah durumum kötü degildir. Hayat çok kısa. Üç kızım var. Onların mutlu günlerinde yanlarında olmayı istiyorum. Herhalde en büyük ilacımız inancımızı kaybetmemek, taze tutmak.. Durumumu ögrenince umarım sizlere yazabilim. Allaha emanet olun.

 94. Eser ipekci - Trabzon dedi ki:

  Rabbin hepinize sağlık versin. Ben de 1 bucuk senedir tedavi gördüm. Propycil 50m kullandım. Çarpıntı icin de dideral kullandım ama didaral kulandığımda carpıntım cok olmuştı. Bıraktım içmedim. Çarpıntım tek tük oldu. Doktorum ilacı bırak dedi. Bıraktık. Eğer yükselmese yırttık amiliyattan. 2 ay icmedim. t3 t4 yükseldi. Şimdi de tekrar ilaci iciyoruz düşsün diye. Amiliyat olacağım. Bir de ağrı oluyor bende. Yazılarınızı okudum. Benim gibi cok kişi var. Hepimize ALLAH şifa versin. ALLAHA EMANET OLUN.

 95. Yıldız - İzmir dedi ki:

  Öncelikle hasta olanlara ALLAH şifa versin. Ben de 2 yıldır zehirli guatr hastasıyım. Arada kalp çarpıntım artıyordu ve bayılma yaşıyordum. Tabi herkesin bünyesinde farklı etkiler oluyor. Saçlarım çok döküldü. Ne yapacağım bilmiyorum. Sınavlarda aşırı çarpıntı ve terleme yaşıyorum. Sınava odaklanamıyorum. Bu konuda bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim. Bu arada ilaçlara ara verdim. Dahiliye doktoruna gidiyorum.
  ***
  Hiç vakit kaybetmeden hemen İyi bir devlet hastanesinin endokrinoloji servisine gidip şikâyetlerinizi anlatmalısınız. İlaçlarınızı ara vermeniz, aşırı saç dökülmesi hayra alamet değil. Bu hastalığın hiç şakası yok. Kafasına göre davranan ömür boyu pişmanlık yaşar.

 96. Dilek dedi ki:

  Yıldız hanım geçmiş olsun. bende graves hastasıydım.ameliyat oldum. panik atagım sıkıntılarımın hepsı geçti. beyne giden damarın üzerinde nodül varsa bayılmaya sebep olabiliyor. Zehirli guatr ihmale gelmez. gecenin 11inde nöbetçi cerrah arayıp ameliyat olmak isteyen biri olarak soyluyorum bunu. cerrahtan önce iyi bir endokrinoloğa gitmenizi tavsiye ederim.

 97. Dilek dedi ki:

  admin abiniz nasıl oldu. ameliyat olmadan önce bu sayfadan çok seyler ögrendim ve arkadaşlıklar edindim. allah razı olsun sizden. abinize de şifa versin allah
  ***
  Abimin hastalığı aynı ama iradesi, sinirleri zamanla bir hayli düzeldi. Doktor ona bir ilaç vermişti, lustral.. O zamanla çok faydalı oldu. şimdi kullanmasa da eskisi gibi ani öfke krizleri yok Allaha şükür.

 98. Sinem Yıldız dedi ki:

  Bende zehirli guatır oldugu kan tahlilleri, ulturason ve sintigrafi sonucunda bu kanıya gelindi. Yalnız şöyle bir durum var: Benim hormonlarım cok çalışıyormuş ve herkes buraya kilo verdiğini yazmıs. Aksine ben cok kilo aldım. Neden alıyorum bilmiyorum. Bende ters etki mi yaptı acaba? Önerdıgınız guzel bir hastane var mı?

 99. Mehmet Yiğit dedi ki:

  Bende de zehirli guatr olduğu kan tahlillerinde ortaya çıktı. Aşırı olmasa da kilo aldım. Çarpıntım vardı, nefes darlığı vardı, nefes alıp verirken iğne batma hissi oluyordu. Huzursuzluk vardı yani. Sürekli ayaklarımı sallıyordum. Gün içinde bayılma hissleri oluyordu. Bayılcak gibi oluyordum fakat bayılmıyordum. Dahiliye doktoruna gıttım ve gunde 3 defa propycil yarım tablet diderol verdi. İlaçlar sonuç verdi. Allah’a şükür çarpıntı nefes darlıgı falan kalmadı Kilom da normale döndü sayılır. Ancak hala gece yatarken oturuken ayaklarımı sallıyorum ve bu elimde değil. İlaçları nadir de olsa almayı unutuyorum ve unuttuğum zamanlar sıkıtınlar tekrar hafif de olsa oluyor. Şu an tek sıkıntım sallanmak. O da geçer inşallah. Ameliyata falan gerek var mıdır acaba? Açıkçası daha önce hiç ameliyat olmadım ve korkuyorum. Bir de bu hastalıktan korkuyorum. Acaba tedavi sonuç verecek mi eski sağlıma kavuşabilcek miyim? Herkese acil şifalar.
  ***
  Ameliyat gerekir mi doktorlar bilir. Ben sanmıyorum ama kesin konuşamam, sadece ilaçlarınızın hafif dozajda olması sizdeki sorunun ağır olmadığını gösteriyor sanıyorum. Yerinde duramamak veya ayaklarını sallamak stresle ilgili olabilir, bazı sıkıntılardan kaynaklanan psikolojik etkiler olabilir.

 100. Yasemin - Ordu dedi ki:

  Dün babamda zehirli guatr hastalığı olduğunu öğrendik. Doktor bir ilaç verdi. 20 gün kullandıktan sonra ameliyat edilmesi gerektiğini söyledi. Acaba bu ameliyatın çok büyük bir riski var mı? Çok korkuyorum.
  ***
  Babanızın sorununa göre esas ameliyat olmaması çok tehlikelidir. Ama acaba doktor gerektiği gibi bir karar mı verdi? Bu ve benzeri hastalıklarda iyi bir devlet hastanesinde iyi bir kontrolden geçmek lazım. Bazı özel hastaneler ve doktorlar insanlardan para çekmek için öften püften sebeplerle insanlardan para çekmek için her şeyi yapabiliyor.

 101. Dilek İnce - İstanbul dedi ki:

  Öncelikle herkese acil sıfalar diliyorum. Ben de bir guatr hastasıyım. Hormanlarım kan tahlillerım iyi cıkıyor. Bogazımda nodul var. Ameliyat olmaktan cok korkuyorum. Daha onceden levortron kullandım. Hamile kalınca bıraktım. En son bir hafta once tahlil yaptırdım. Sonuçlarım iyi çıktı ama bogazımdan ultrason çelilecek (büyüklüğüne bakmak için). Daha onceden ameliyat demişierdi. Amelıyat olmaktan korkuyorum. Napıcam bilmiyorum. Amelıyatsız bir çözum yok mu?
  ***
  Dilek Hanım geçmiş olsun. Bu hastalıkta yeterli olan doktorların kararı önemli. Eğer tek çözüm aleliyat diyorlarsa öyledir. Böylesi ciddi durumlarda ameliyat olunmazsa ilaçlara bağımlı olarak ve sıkı bir perhizden çıkmayarak belki idare edilebilir ama bu da elbette ameliyattan daha zor ve sıkıntılı, hem çok riskli. Ameliyattan sonra ise ameliyatın kapsamına göre ya tiroid bezleri düzene girer kurtulursunuz, ya da tiroid bezleri ve yan organları tamamen alınır, ömür boyu gereken ilaçlarla yaşarsınız ama en azından birçok tehlikeden kurtulmuş olursunuz. Tiroid bezleriniz alınırsa, ameliyattan sonraki hayatınızda gerekli kontrolleri asla aksatmamalısınız ve ilaçları dikkatle kullanmanız şarttır, aksi takdirde hem kemik erimesi riski hem fil gibi şişmanlama riski var.

 102. Filiz - İzmir dedi ki:

  Selamün aleyküm. Ben de dört yıldır guatr hastasıyım. En son bir yıl önce doktora gitmiştim. Multi nodüler guatrım vardı. 10 ay önce annemi kaybettim ve bir daha doktora gitmedim. Ta ki düne kadar.. Guatrım artık zehirli. Sanki dünyam başıma yıkıldı. Annemden sonra bir kez daha yıkıldım. Kesin ameliyat dedi. Çok korkuyorum. Guatrım artık daha büyük ve zehirli ne yapacağımı bilmiyorum.
  Ultrason sonucu beni çok korkuttu. Sağ lob süperiorda 16mm ve 8mm çaplı hipoekoik halosu bulunan izoekojen inferiorda kistik dejenerasyonlar içeren büyüğü 19mm çaplı solid nodüller izlendi. Ve sol lobda büyüğü30x19mm boyutta multipl kistik dejenerasyonlar içeren nodüller varmış. Troid bezi sağ lob boyutları 23x26x51mm sol lob 39x32x72mm ve istmus kalınlığı 24mm durumum çok çok ciddi çok çaresizim.

 103. admin dedi ki:

  Geçim olsun Filiz Hanım. Hayatta hiçbir şey büyütmeye değmez. Allah kimseye evlat acısı vermesin. Ondan büyük bir acı var mı dünyada? Hem öyle bile olsa dünya geçici. Dünya hayatı çok kısa. Bize uzun geliyor. Çocukluğumdan komşuları akrabaları hatırlıyorum. Ne kadar hayat dolu, ne kadar büyük umutları olan insanlardı ama çoğu şimdi yaşamıyor. Düşünüyorum da inanamıyorum. Onun için sabredeceğiz. Ameliyat gerekiyorsa olacağız. İlaçla dünya hayatına devam etmemiz şartsa öyle yapacağız. Hiçbir şeyi gözünüzde büyütmeyin. Sadece Allahı gözünüzde büyütün onun rızasının peşinde olun.

 104. Ayten - İstanbul dedi ki:

  Hepinize geçmiş olsun. Bende de 2 yıldır zehirli guatr var. Günde 8 adet propcil kullanıyorum. Ben gittikçe kilo alıyorum. Şimdilik ameliyat demedi doktor. Ayın 23ünde ultrasasyon cekilecek. Ne cıkacak bilmiyorum. Bende aşırı derecede sinir yaptı. Bir de her şeyin en ayrıntısına kadar mükemmel olmasını istiyorum. Elimde olmadan sinirleniyorum. Ne yapmalıyım?
  ***
  Sabredin. Pozitif enerji sahibi olmaya çalışın. Kırdığınız insanlardan özür dileyip gönüllerini alın. Abim, aşırı derecede zehirli guatr hastası olduğu halde böyle yaptı sonunda sinirllik filan kalmadı. İnsan beyni zamanla her şeye karşı yeni yapılanmalar sağlayabilir. ama bu sizin elinizde. Eğer negatif düşünme alışkanlığına kendinizi kaptırırsanız her şey öyle gider. Pozitif düşünme alışkanlığı kazanmanın yollarını araştırın. Her şeyden şikayetçi insanlardan uzak durun. Huzurlu davranan, hep güzel şeylerden söz eden insanlarla daha sık görüşün.

 105. Sevcan Sevcan dedi ki:

  Anneme bir ay önce guatır dedi doktorlar ama zehirli olup olmadığnı bilmyorlar. Onu da araştırıyorlar. Şimdi aynı zamanda safra kesesinde ancak amalyatla alınabilecek büyüklükde taş buldular. İki amalyatı bir arada yapmayı planlyorlar. Sizce riskli bir durum mu? Annemden çok ben korkuyorum doğru karar ne?
  ***
  Ben bilemem ama nasıl bir hastane, nasıl bir doktor bu kararı vermişse onu araştırıp ona göre düşünmelisiniz derim. Her gün ne kadar üzücü haberlerle karşılaşıyoruz. Bazı özel hastaneler insanlardan para çekmek için her şeyi deniyor hiç vicdanları yok.

 106. Filiz - İzmir dedi ki:

  Bu yorumları okudukça Allah’a binlerce kez şükrediyorum. Hepimiz Allahın sevdiği kullardanız ama üzülmemek elde değil. Çok şanssız biriyim nişanlandığım gün annemi kaybettim. 5 aylık evliyim ve 2 aylık hamileyken bebeğimi düşürdüm kendimi o kadar çaresiz ve yapayanlız hissediyorum ki resmen hayattan kopmuşum. Dini inancı bütün biriyim ama bu kadere isyan ediyorum neden ben? Bu genç yaşıma o kadar çok şey sığdırdım ki artık yoruldum taşıyamıyorum.
  ***
  Böyle konuşmayın. Allah hiçkimseye asla taşıyamayacağı yük yüklemez. Amenerrasulü (bakara suresinden ayet) ezberleyip anlamını da mealden tefsirden okuyun öğrenin.. Böyle umutsuzluklara kapıldığınızda okuyun. Siz halinize şükredin. Abim ne yapsın peki? Onun hali sizin halinizden çok daha kötü ama kabullendi sonunda. Şimdi eskisi gibi değil. Evden hiç çıkmasa da mutlu olacak şeyler buluyor. Ne demiş tavavvuf ehli: “Bu da geçer ya Hû”… Sahabelerden, özellikle hanım sahabeler hakkında bilgiler edinin. Hz. Fatıma hakkında kitap okuyun. Onları anarsanız gerçekten yanınızdadırlar. Hem Allah sabredenlerle beraberdir. Dünyada rahat yaşayıp keyif sürenlere bakıp da hakikatten gafil olmamalıyız. Dünya geçici bir yer.

 107. Mehtap - Ankara dedi ki:

  Şu an 16 haftalık hamileyim. Bebeğim çok şükür sağlıklı da… Bende basedow teşhisi konuldu. Hamileliğimde öğrendim. Gerçi çok şaşırtıcıymış hamile kalmam veya düşük olmaması. Aşşak büyük. Ben hamileliğimde günde 1 propycıl sonra gunde 2 sonra 4 en son 2 ayda 6 ilaç alıyorum. Ama hala tsh 0.01 ve amelıyat diyor doktorum. Hem de tam teşekkullu bır hastahanede. Ne yapacağımı bilmiyorum. O kadar kötüyüm ki.. Şaşırmış durumdayım. 15 gün sonra tekrar kan vercem duzelmezse hamileyken ameliyat da zararlı. Ne yapayım siz söyleyin.Bazı arkadaslar da 2 ılaçlarla sankı dunyaları yıkılmıs gibi konusuyorlar. Ya şükredin. Ben kendimi mi düşüneyim karnımdaki bebeğimi mi..
  ***
  Geçmiş olsun Mehtap hanım. Bu nasıl bir doktor, konusunda uzman mı, özel hastane doktoru ise bunlara zaten güven olmuyor. Fazla para için abartılı tedaviler gereksiz ameliyatlar uyguladıkları konusunda birçok üzücü şeyler duyuyoruz. eğer öyleyse bir de iyi bir devlet hastanesinin endokrinoloji servisine başvurun derim. Allah yardımcınız olsun.

 108. Süleyman - Antalya dedi ki:

  Benım eşimde zehirli guatr var içcen tedavi görüyor modulleri buyumuş daha 21 yasında. Ameliyat yapmıyorlar. En ufak seye dahi kafa takıyor uzuluyor hemen sinirleniyor. Bazen kafasını kaldıramıyor bayılmalar oluyor. Ona kızsam bıler kıızdıgımı belli edmiyorum. En ufak şeye bıle moralını bozuyor yapamadım edemedim diye. Şu an tedavı goruyor ama cok zor bır hastalık. ne yapmayalıyım eşi olarak?
  ***
  Sabredeceksiniz. Sinirliliği sizi değil kendisini ne kadar harap ediyor onu dikkate alarak sabrediyorsunuzdur zaten. Doktor kontrollerine beraber gidin. Doktora o sinirliliğe karşı bir ilaç vermesini isteyin. Abime bir ilaç verildi çok iyi geldi. İlacı kullanırken adeta kişiliği yenilendi. Şimdi o ilacı kullanmasa da eskisi gibi değil. Zaten insan bünyesi, insan beyni sorunlarla savaşıp dengeyi sağlar. Biraz sabır, biraz kontrol, biraz ilaç yardımı bu iyi yapılaşmayı hızlandırır.

 109. Filiz - İzmir dedi ki:

  Çok teşekkür ediyorum Allah sizden razı olsun çok büyük destek aldım yorumunuz bana huzur verdi. Evet gerçekten de iyi bir doktordan önce bizim iyi bir aileye iyi eşe dosta gerçek anlamda hep yanımızda bize destek olacak sevdiklerimize ihtiyacımız var çünkü moral en iyi tedavi manevi destek ve en başta Allah’a olan bağlılığımız en büyük doktor ( Allah;u te-ala c;c) hepimize şifa versin. Dediklerinizi yapıyorum aslında en büyük sorunum burda kimsem yok gün boyunca yalnızım. Bu da bende psikolojik çöküşlere sebeb oluyor. Hep olumsuz kötü şeyler düşünüyorum bazı zaman geliyor konuşmayı bile unutuyorum. Ne kadar olumsuz düşünsek o kadar olumsuzluklar çıkar iyi düşünelim iyi olsun derler ama ben bunu başaramıyorum.
  ***
  Yalnızlık kötü bir şey. Dua edin Allah karşınıza iyi insanlar çıkarsın. Rabia Adeviye cennet müjdelendiğinde ilk tepkisi “komşu var mı” diye sormak olmuş. Böyle bir rivayet var. Allah büyüktür. Ümitsiz olmayın. Bir parça maddi imkanınız varsa özel bir kursa devam etmenizi tavsiye ederim. Halk Evleri’ndeki kurslardan gibi. Böylece farklı bir meşguliyet, farklı bir çevre size kuvvetli bir ilaç gibi güzel etki sağlayacaktır.

 110. Mustafa İpek - Osmaniye dedi ki:

  Sağ kolda incelme var. Parmaklarımı kullamanıyorum. Konuşma zorlu ğu çekiyorum. Sol omzunda da incelme var. Zehirli guatr var dediler.
  ***
  Geçmiş olsun Mustafa Bey.. Bu tür sorunlar, bildiğim kadarıyla ameliyatle guatr bezleri ve çevresi olduğu gibi alınan kişilerde, eğer ilaçlarını ihmal ederlerse oluyor. Ciddi bir ilaç tedavisiyle kurtulursunuz inşallah. Benim bildiğim bu kadar.

 111. Erzurum dedi ki:

  Biz de bugun ogrendik annemin zehirli guatiri oldugunu ama cok uzuluyoruz. Biri bize ne olur temkinlesin cunku pazartesi ultrason cekilcek, cok hayallerimiz ve umularimiz var yarim kalir mi acaba? Çok korkuyoruz annemle duydugumuz dakikadan itibaren aglamaktan bi hal olduk. :(
  ***
  Korkacak ne var? İşin ucunda ölüm olsa bile, ölümden değil Allahın huzuruna alnı ak yüzümüz pak çıkabilecek miyiz onu düşünelim. Çevremde bu hastalıktan insanlar var. Yıllardır ilaçlarını dikkatle kullanıyor benden daha sağlıklılar.

 112. Nauma dedi ki:

  Bundan 40 gün önce geceleri ve gündüzleri aşırı derecede terleme başladı. Uyanıyorum sırılsıklam olmuşum. Beden eğitimi öğretmeniyim. Dısarıda ders işliyorum. Kar yağıyor ve ben sırılsıklam ter oluyorum. Karlı ve soğuk gunlerde bile akşamları özellikle ateşlenıyorum ve üşümeler giriyor. Karında barsaklarda fazla hareketlılık vardı ve algıda bozukluk halsızlık vardı. 8 doktor değiştirdim teşhis koyamadılar. En son hormon tetslerınde tsh çok düşük çıktı ve t3 t4 değerlerım yuksek çıktı. Sintigrafi yapıldı. Sağ tarafımda nodul olabileceği ve nonheterojen görüntü varmış (bunu anlamadım). Doktor propycil ve dideral verdi (propycil günde 3 kez dideral sabah aksam yarım içiyorum. 2. gün terlemem kesildi ama bu sefer karın agrıları ve ishal başladı. Bakalım kullanalım ilaçları nolcak…
  ***
  İlaçlara çok düzenli devam edin. Kontrollerin gününü aksatmayın ilaç dozajlarının değiştirilmesi gerekiyorsa kontrollere gitmezseniz büyük zararı olur. Sabredin zamanla bünye uyum sağlıyor eskisi gibi sağlıklı olursunuz. Yeter ki ilaçları ve tedaviyi gerektiği gibi ciddiye alın.

 113. Serdar - Aydın dedi ki:

  Merhaba arkadaslar öncelikle hepinize gecmis olsun. Ben de aranıza Bugün itibari ile katılmış oldum. Bana da günde 8 adet propycıl içmemi önerdi doktor. Sizce hastalığımın derecesi nedir?
  ***
  Elbette doktorlar daha iyi bilir ama bence hafif değil, çok ileri derecede de değil, ortanın biraz üstü şiddettedir sanıyorum. Doktorun tavsiyelerine çok büyük bir dikkatle devam etmelisiniz. Bazen sadece ilaç tedavisiyle düzene giriyor kurtulanlar oluyor. Dikkat lazım ilaçları hiç aksatmadan almak gerekiyor.

 114. Sevim - İstanbul, Esenler dedi ki:

  Hepinize geçmiş olsun korkulcak birşey yok. 15 yıldır ben de sizlerle aynı durumdayım doktorunuzu iyi seçerseniz hiç birşey olmaz. Amaliyat olmaya da gerek yok. Hastalığıda çok fazla kafanıza takmayın. Vucudunuzun bir parçasıymış gibi düşünün. Bakın ki her şey yolunda gidecek. Hr işin başı moral.. kendinize iyi bakın Allaha emanet olun.

 115. Ayşe - İzmir dedi ki:

  6 aydır propcly kullanıyorum. Bugün tahlil yaptırdım hala tsh çok düşük ve sürekli kilo alıyorum. İlaç kilodan başka bir işe yaramadı. Ultrason çektirdiğimde nodül yok dediler. Kilo almadan nasıl tedavi olabilrim? Bir de acaba ilaç neden işe yaramıyor acil cvp verirseniz kendimi kötü hissediyorum.
  ***
  Doktorların anladığı tahlil sonuçlarını pek bilmem ama propcly kilo aldırmaz, sadece zehirli guatrın yol açacağı aşırı kilo kaybetmenin önüne geçer diye biliyorum. Bu hastalıkta insan fazla iştahlı oluyor. Ne kadar ne çişit şeyler yiyorsanız daha fazla hareketli olarak, spor yaparak siz daha fazla kalori yakmaya çalışın. Ayrıca moralinizi yüksek tutmanızı, hastalığınıza yoğunlaşmamanızı tavsiye ederim. sadece ilaçları zamanında almayı, doktor tedavisini ve gereken perhizi ciddiye almalısınız.

 116. ozlem istanbul dedi ki:

  öncelikle herkeze geçmiş oldun bendede guatır var çok sinirleniyorum çarpıntım oluyo ama ne yaparsın allahın verdine

  herkeze geçmiş olsun bendede gutır var çarpıntı vede sinir yapıyo ne yapıcam bilmiyorum

 117. erzurum dedi ki:

  annemin 20 den fazla nodulu varmis,ameliyat dedi doktor ama cok korkuyoruz,biyopsi yapmadan diyo doktor nasil olcak bilmiyom

 118. mehtap ankara dedi ki:

  20 haftalık hamıleyım .evet ozel hastahanede tedavı gordum su zamana kadar ama kadar basta para ıcınmı dedım bende ama genelde ızledıgı tedavı dogrydu hamıle olunca işler cok degıstı gunde 6 ılaç ıçmeme ramen hala tsh degerım0.01 dı ve o bıle orada amelıyat olamayacagımı rısk lı olacagını ve tam tessekullu bır devlet hastahanesını önerdıkı ozel hastahanenın canına mınnett amelıyatla para kazanmak bence cokta abartmayalım özel hastahanelerı nedenıde evet hacettepeye gıttım ve ozelın bır haftada koydugu basedow graves hastalıgımı saolsunlar 3 haftada buldular artı ılacıda kes 2 hafta daha beklıyelım dıye gonderdıder benı bune şimdi pekı ozel para yıodu devlette basından atıyo allaha emanetım bu normalmı sızce……..ve kadın dogum uzmanımda bebegımın artık kanımdakı tsh a ıhtıyac duyacagını ve duzeltılmesı gerek dedıgını bılıyorum ve onumde 3 en fazla 4 haftam var soylermısınız sızce enım 4 aydır ugraşıpta tsh degerımı yukseltemedıgım ozeldekı doktorumamaı kı ılaç tedavısı ve dusuk dozda baslayım 6 kadar cıktıgımız halde duzelmemememı yoksa bırkaç uzmanın proflarına danısıpta benı baslarından atmalarınamı.hıı devlet dıyosunuzya ıste evet cıdden konusunda uzman doktorlar 400tl muaıne parası ıstıyolar artı ondada randevularla bana 2 ay sonraya verdıler zaten o zmana kadar ya allahın mucızesıyle bebegım salıklı olacak yada bebegım salıksız bı şekılde karnımda ölecek bılmıyorum artık bakalım yarın tekrar kan vercem ve ona gore sonuc cıkacakmıs tabı devlet has.dedıgı sonucu yıne yazacagım herkese ıbret olsun dıyee…..ne olur anne olmayı dusunyosanız bu hastalıgı yenın ve oyle bebek dusunun ınanın hamılele olmasam ve 5aylık saglıklı şimdilik diyorsa doktorunuz kendinizden önce onu dusunuyosunuz bana kalsa amelıyatımı olur cıkarım tabı onun ıcınde sanırım herkesın keyfını beklıycem …ne olur bu yazdıkarım hakkında yorum yaparmısınız şimdi arkadaşlar özellere ınanma devlet has gıdıyorum onadamı ınanma dıyeceksınız.

 119. admin dedi ki:

  Mehtap Hanım, hiç kimse tüm özel hastaneleri karalamıyor ama iddialar yaşanan bilinen şeyler. Ayrıca devlet hastanelerinde ne kadar ahlaksız şerefsiz namussuz doktorlar olduğunu da herkes biliyor. Tam gün yasasına niçin itiraz ediyorlar, çünkü o doktorlar devlet hastanelerinde insanlarla ilgilenmeyip en iyi ilgiyi özel muayenehanelerinde gösteriyorlardı: Yani muayenehaneme gelirsen, 600 TL vizite ücreti ödersen seni iyileştiririm olayı… Bakın bu kadar soysuzlaşabilen şerefsizleşen doktorlar var. Okumuşlar yükselmişler bazıları yüksek profesöz bile olmuş ama soysuzun soysuzu olmuşlar. Özel muayenehanelerde viziteler doktorun rütbesine göre değişiyor. Sıradan doktorsa şu kadar, doçentse şu kadar, profesörse şu kadar.. 300 lirayla 600 lira arasında değişiyor sanıyorum.

  Sizi de aynı şekilde hastanede başından savıp özel muayenehanelerine bekliyorlarsa o şerefsizlerin hakkında hem savcılığa suç duyurusunda bulunmalısınız hem de sağlık bakanlığına şikâyet etmelisiniz.

  Muayenehane vizite ücretlerine de devlet el koymalı gereğini yapmalı. Hastanede ücret ne ise özel muayenehanelerde de o kadar olmalı. İnsan sağlığı her şeyden önce gelir.

  Kısaca, devlet hastanesi doktorlarından bir çirkeflik görmüşseniz yukarda dediğim gibi savcılığa suç duyurusunda bulunun, sağlık bakanlığına şikayet edin.. Mazlum Der’e şikâyet edin. Bizim milletimiz, biz hepimiz her haksızlığa sessiz kalınca kanı bozuk soysuz kişiler her türlü yolsuzluğu pervasızca yaparlar.

 120. Selda Öğrenim - Bursa dedi ki:

  10 yıl önce hipertiroid hastası idim. çok sayıda nodül vardı ve ameliyatla alındı. Sanırım sağ ve sol lob 5 ve 2 cm. kadar bırakıldı. Ameliyattan 5 yıl aralıksız levatiron kullandım daha sonra şikayetlerim yeniden geliyor gibi oldu. Yani gözlerimde çıkıklık kalp çarpıntısı gibi şikayetler geri döndü diye korkup ilacımı bıraktım. 3 gün önce başka şikayetlerle başvurduğum doktorun yaptırdığı kan tahlillerinde kanımdaki trombosit çokkkk düşük çıktı. hipertiroit’imle bir ilgisi varmıdır?
  ***
  Tahlil sonuçlarından anlamam ama doktora danışmadan, iyi bir kontrolden geçmeden tedavide kendi kararınızla değişiklik yapmanız çok tehlikeli bir şey. Ayrıca, ne olursa olsun uzun süreli aynı ilaçları doktor kontrolünden geçmeden kullanmak da tehlikeli. Çünkü dozajda arttırma veya eksiltme gerekebiliyor veya başka ilaçlar gerekebiliyor. Tiroid bezi deyip geçmeyin en az kalp kadar önemli bir organdır.

 121. Meltem - Antalya dedi ki:

  hepimize geçmiş olsun.ben de aşırı sinirden psikiyatriste gittim ve beni endokrinoloji bölümüne sevk etti.nodülsüz zehirli guatır çıktı.bahsedilen ilaçtan vermedi doktorum başka bir ilaç verdi günde 2 defa 3 adet kullanıyorum bir tanede yarım yarım kullanıyorum.ama en üzücü taraf ise talasemi taşıyıcılıgım oldugu için titremem halsizligim hepsi daha çok arttı.ve en kötü olanı da hızlı çalışan tiroidlerim oldugu için kalbime baskı vererek sag lobumda kaçak çıktı.evli olanlara hamile kalmama şartı koşuyorlar. anlayacagımız basit gibi görünen ama bütün hastalıgı davet eden kötü bir hastalık bu.
  ***
  Meltem Hanım, sizin probleminiz farklı.Her zehirli guatr vakası aynı değil. Bazı kişiler düzenli bir tedaviyle tamamen kurtulabiliyor. Erken teşhis çok önemli. Daha da önemlisi hastalığı ciddiye alıp tedaviyi hiç aksatmamaktır. Yoksa dediğiniz gibi zinzirleme birçok hastalık getirir. Şeker hastalığı gibi, o da öyle. Şeker hastalığında tedaviye dikkat edilmezse gözler böbrekler büyük hasara uğrar.

 122. Ferdi Yıldız dedi ki:

  Benim şikayetim bir ay önce el ayak titremesiyle başladı. Şimdiye kadar üç doktor gezdim. Şu an araştırma hastanesinin konrolündeyim. İnşallah sonuçlarım iyi çıkar. Herkese acil şifalarım dilerim.

 123. İbrahim - Batman dedi ki:

  Terleme ve bulantı var başım da ağrıyor. Doktor zehirli guatr dedi ne yapmalıyım?
  ***
  Doktora soracaksınız. Tedavi uygulaması lazım.

 124. Ezgi - İstanbul dedi ki:

  Serbest T3
  3.06
  pg/ml

  2.5 – 3.9
  31.01.2012
  Serbest T4
  1.22
  ng/dl
  H
  0.61 – 1.12

  TSH
  0.267
  µIU/ml
  L
  0.34 – 5.60
  tahlillerim bunlar. doktor bana zehirli tiroidin var dedi.ve ameliyat dedi.sebebini nerede sorun olduğunu anlayamadım.bana açıklarsanız sevinirim.
  ***
  Ezgi Hanım, ne yazık ki ben tahlil sonuçlarından anlamam. Bu hastalığı burada abimin hastalığı hakkında “günlük” tarzı bir yazı olarak yazmıştım. Abimin hastalığıyla uğraşmaktan dolayı ufak tefek bilgilerim oldu ama fazla değil. Belki sonuçlarınızı okuyup da durumu aşağıya yazacak birileri çıkabilir. Siz yine de daima doktorlara danışın derim.

 125. Canan - İzmir dedi ki:

  Ben 31 yasındayım. Zehirli guatr hastasıyım. Baş dönmesi mide bulantısı asırı sinirlilik yapıyor. Sigarada içiyorum. Doktora gittim ilaç vermedi ameliyat dedi. Eğer geciktirirsem bi zararı var mı? Herkese Allah şifa versin cevabınızı bekliyorum.
  ***
  Canan Hanım, Zehirli guatr yani tiroid bezlerinin aşırı salgı yapması sorunu tek tip bir sorun değil. Ameliyatı da tek tip bir amelyat değil. Bazen birkaç aylık ilaç tedavisi ile sorun düzeliyor. Ameliyatlar ise ya kısmı bir şeydir ya da tüm tiroid bezleri ve yan organlar alınır o zaman ömür boyu dengeli bir ilaçla hayata devam edilir. Tedaviyi geciktirmede tehlike büyük. Siz isterseniz başka bir doktora, başka bir devlet hastanesine daha başvurun. Bu hastalık hiç ihmale gelmez. Doktorunuzdan şüphelendim. Canınız istediği zaman gelin ameliyat edelim diyor, ilaç filan vermiyor. O kişinin gerçek bir doktor olduğu bile şüpheli.

 126. Ebru - İstanbul dedi ki:

  Benim de troid bezlerim az çalışıyormuş ve çok kilo alıyorum. Ppropycil ilaç kullanıyorum geçer mi? Bu ilaç troid düzene sokar mı?
  ***
  Ebru Hanım, aynı ilacın hipotriod hastalığında da kullanıldığını hiç bilmiyordum şaşırdım. Siz dktorlara danışın benim bildiğim bir şey değil.

 127. Rasime Yılmaz, Batman dedi ki:

  Zehirli guatr ameliyatlarında ses telleri zarar görüyor diyorlar bir akrabamız bu şekilde sesini kaybetti. Ben de bu yüzden çekiniyorum, ameliyat olmaktan korkuyorum. Herhangi bir ilaç kullanmıyorum. Bu şekilde kalırsam herhangi bir zararı var mı?
  ***
  Elbette, çok daha feci zararları olabilir, o zaman keşke sesim gitseydi de bu hallere düşmeseydim bile diyebilirsiniz. Siz en iyisi daha güveneceğiniz bir doktor, bir devlet hastanesi bulun orada tekrar kontrolden geçin bu gibi sorularınızı da uzman doktorlara sorun. İnternetten doğru dürüst bilgi bulamazsınız.

 128. Kader Elma, Hollanda dedi ki:

  Bende annnemin olumunden berli bu guatir rahatsizlik var. Ama bugune kadar guatirimin hizli mi calisiyor ve az mi calisiyor bilmiyorum.

 129. Esra, Karaman dedi ki:

  Merhabalar. zehirli guatr hastalığımın olduğunu yeni öğrendim. Tiroid bezlerim çok yavaş çalışıyor ve aşırı kilo alımı var. doktor sadece dideral verdi günde yarım kapsül kullan dedi çarpıntı için ama diğer yazıları okudum bu ilacı kullanan çok az kişi var. sadece bu ilaç kullanımı bu hastalığın tedavisi için yeterli mi yoksa farklı bi ilaç vermesi gerekiyor muydu?
  ***
  Esra Hanım, sizin guatr hastalığınız zehirli guatr veya hipertiroid değil. Sizin tiroid bezleriniz çok yavaş çalışıyorsa sizinki hipo troid hastalığıdır. Doktorun tavsiyelerine uymak zorundasınız. İnternette doğru dürüst bilgi bulamazsınız. Benim de pek bilgim yok. Olsa bile doktor değilim. Doktor olsam bile herkesin bünyesinde ne nasıl çalışıyor aynı hastalığa sahip herkese aynı tedavi uygulanmaz. Çeşitli kontroller ve tahlil sonuçlarına göre sadece uzman doktorlar anlayabilir size ancak onlar yol gösterebilir.

 130. Sevil, İzmir dedi ki:

  mrb. bende 2 senedir zehirli guatr var ilaç kullanıyorum ama ilaçları düzenli kullandıgım söylenemez 2 ay önce doktora gittim graves diye bi hastalıga çevirdigini söyledi bu hastalık çok mu kötü bana ne gibi zararları var? ameliyat olabilirmiyim ? ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim…

 131. Güleser Arslan, Kayseri dedi ki:

  Bende küçük nodüllü zehirli guatr var endokrin doktoru ameliyat yada atom (radyoaktif iyot) dedi atom kullanan varmı yardımcı olursanız sevinirim ameliyatın çok riskleri var diyorlar.

 132. Ergün Dereli dedi ki:

  Bende de zehirli guatr cıktı. cok yemek yiyorum asırı istahlıyım. doktora gitmek istemedim ama en son baskıyla doktora gittim. doktor sende zehirli guatr cıktı dedi. propycl verdi 20 gun sonra kontrole gel dedi. ben bu ilacdan fayda göremiyor gibiyim yine iştahım oluyor. asırı da zayıflık yapti bu hastalık. ilac tedavide faydali olurmu acaba düzenli kullanırsam fayda edermi ameliyat olsakda tekrar cıkma ihtimali varmı?
  ***
  20 gün düzenli kullanın tekrar kontole gidin bunları doktora anlatmalısınız. Başka bir şey diyemem.

 133. İsmail Özer, Hakkari dedi ki:

  Bende zehirli guatır var. Doktor bana propycil hapı verdi 1 ay kullandım. Doktora gittim dedi düzenlemiş. Bir sonra yeniden gittim yeniden guatır olmuş. Serbest t4 27,13.. serbest t3 8,06..
  ***
  Bu ölçüleri bilmiyorum. Siz en iyisi doktora danışın perhiz listesi isteyin. Benim bildiğim kadayırla iyotlu ve çinkolu yiyecekler fazla tüketildiğinde zehirli guatr hastalığını tetikliyor. Tuzu hayatınızdan çıkarın. Kuruyemiş ve kırmızı et yemeyi azaltın.

 134. Gülseren Özok, Kıbrıs dedi ki:

  İki yıldan beri zehirli guatrım var. Doktor bana ameliyat dedi. Ameliyat olmaktan korkuyorum. Çok çarpıntım var. Yüzümde ve ellerimde şişme oluyor. Ne yapayım acaba?

 135. İsmail Özer, Hakkari dedi ki:

  Ellerde titreme, sinirlilik çok çok, kolay heyecanlanma ve kolay ofkelenme.. Kaslarda gucsuzluk, insanlardan uzaklık, üşüme veya kendini soğuk hissetme.. kekemelik.. ne yapayım?
  ***
  İsmail bey böyle bir sorun için elbette doktora görünmelisiniz. Başka ne diyebilirim ki?

 136. Şeyma, Karaman dedi ki:

  Guatır hastası oldugumu yeni ögrendim, Şeker şüpesiyle doktora gitttim hem şeker hem guatır çıktı. Küçük bebegim var emziriyorum. Zararı var mı? İnsilün ve guatır için günde yarım ilaç alıyorum.
  ***
  Şeyma Hanım, böyle bir şeyi doktorunuza danışmalısınız. İnternetten kesinlikle yanlış şeyler öğrenirsiniz. Sizin sağlık sorununuza göre hangi ilaç ne düzeyde veriliyor, emzirme yoluyla bebeğe zararı olur mu bunu internet aleminde hiç kimse cevaplayamaz. Sizin bünyenizin, sizin ilaç dozajınızın ne gibi etkileri varsa ancak sizin doktorunuz bilir. eğer doktora güvenmiyorsanız başka bir doktora gidin yeniden tahliller yapılsın ilaçlarınızın ne olacağı hyangi dozajda uygulanacağı yeniden belirlensin.

 137. İlknur, Aydın / İncirliova dedi ki:

  Ben 8 yıl önce guatırdan ameliyat oldum. 4 yıl sonra tekrar baktırdığımda tekrar nüksetmiş. 6 ay tedavi oldum sonra bıraktım. bir daha gitmedim. aşırı sinirliyim, ter basmalar, aşırı yemek yemek, nefes alamıyorum, bazen de öğüs bölgemin olduğu yer sanki taş.. kalbim iki taşın arasında kalmış gibi oluyor ve orası acıyor yardım ederseniz sevinirim.
  ***
  İlknur Hanım derhal doktora görünmeniz lazım. Hemen yarın. Ancak bunu söylemekle yardımcı olabilirim. Geçmiş olsun. Sakın ihmalci davranmayın.

 138. Nurhan Hançer dedi ki:

  Sağ boğazımda 7.5 mm kistlık nodul rastlandı.

 139. Ebru, İzmir dedi ki:

  Merhaba ben iki yıl önce zehirli guatır olduğumu öğrendim.. Şimdi bebek düşünüyoruz. Acaba bir sorun olur mu?
  ***
  Buna doktorunuzun yeni tahlilleri incelemesi sonucu karar vermesi gerekiyor.

 140. Ebru, İzmir dedi ki:

  Evet doktora gittim ve çoçuk yasak dedi…
  ***
  Ebru Hanım sizin adınıza çok üzüldüm. Doktor hiç mi çözüm yolu göstermedi?

 141. dilek dedi ki:

  Ben de zehirli guatr hastası olmama rağmen ıkı tane çocuk dunyaya getırdım. allaha şükür. ebru hanım sizin adınıza uzuldum. başka bir dr a gidin derim. yalnız hamilelikte verilen unıcap adlı vıtamin ılacında yuksek mıktarda ıyot var. zehırlı guatrı tetıklıyor. bana dr bilinçsizce vermişti. hamileliğimde de dideral ve propcil kullanmıştım. herhangi bir sorun yaşamadan bebeklerim dunyaya geldi. ayrıca kolay hamile kalmak için tsh ın 2nin altında olması gerekiyormuş.
  33 yıl zehirli guatrla yaşadım ve şimdi ameliyat oldum.yeniden doğmuş gibiyim. sakın ameliyattan korkmayın. vesveseli, sinirli hallerim ve panik atağım geçti gitti. neden bunca yıl çekmişim diyorum. mutlaka endokrınolojı dr na gıtmek gerekiyor. dahiliyeciler pek bu illetten anlamıyolar. herkese acıl sıfalar diliyorum.

 142. Ebru, İzmir dedi ki:

  Doktorum bana 1 ay hapını kullan dedi ve sonra talil yaptırıp endeskopi yapılcak dedi.. inşallah bir şey çıkmaz. ALLAH herkeze acil şifalar versin.

 143. İrem Nur, Ankara dedi ki:

  Allah hepinize şifa versin. ben bir hafta önce sinüzit oldum antibiyotik kullandım. sonra ishal oldum. annem ilaçtandır dedi. ama bende uykusuzluk başladı. her an bacağımı titretmek istiyorum. fazla hareket ediyorum. sanki bu hastalıktan şüphelendim. ne yapmalıyım? daha 14 yaşındayım. kimseye bişey söylemedim. deslerime de etkisi oluyor. psikolojim bozuldu. ben ne yapmalıyım? çok korkuyorum.
  ***
  Her okulun her öğrencisine sağlık hizmeti var. Gidip müdür yardımcısına söylemeniz gerekiyor: Ben rahatsızım benim bu okula bağlı hastanede muayene olmam için kağıt yazar mısınız diye rica edeceksiniz. Öğrencilere bu sağlık hizmeti tamamen ücretsizdir. Yanlış hatırlamıyorsam ilaçlar da ücretsiz. Her türlü fiziksel veya psikolojik tedavi için okulunuzun bu imkanından faydalanmalısınız. Kesinlikle her okul için geçerlidir.

 144. Büşra Demir, Beyşehir dedi ki:

  20 yaşındayım. 1 senedir zehirli guatr hastasıyım. Geçen sene hamileydim ve doktor bana bebeğini almak zorundayız yoksa ikiniz de ölürsünüz dedi ama ben aldırmadım. Bu sene doğum yaptıktan sonra 30 kilo birden verdim. Doktora gittim hastalığın çok ilerlemiş en fazla bu şekilde 3 ay daha dayanırsın dedi. Sonra Konya’ya özele gittim. Tedavi uygulayacağız dedi. Biri herşey bitti diyor biri ilaç tedavisi ile geçer diyor. Ne yapacağımı şaşırdım Psikolojim bozuldu. Her an ölüm korkusuyla yaşamak istemiyorum.
  ***
  Bundan tam beş buçuk yıl evvel benim abim aynen Somalili aç kişiler gibi bir deri bir kemik kalmıştı. İlaç tedavisiyle yavaş yavaş düzeldi. Ameliyat şartmış ama ayrıca kalbi de gitmiş. Kalbi kaldıramaz diye ameliyat etmiyorlar. Halen ilaçlarla yaşıyor. Guatr yönünden gayet iyi görünüyor. Tek sorun kalp yetmezliği.

 145. Ebru, İzmir dedi ki:

  Zehirli guatır herkesi zayıflatıyor bana kilo aldırıyor nedenini anlamış değilim…

 146. Ferudun, Ş.Urfa dedi ki:

  slm oncelıkle hepınıze gecmıs olsun. ben 3 gun once graves yanı zehırlı guatrdan amelıyat oldum. agrı felan yok ama bıraz zor bı amelıyat. korkmayın yanı sımdılık ıyıyım. gozlerde az bı duzelme gerıye donme oldu. zamanla ınsallah duzelır. herkeze gecmıs olsun.

 147. meryem Bursa dedi ki:

  slm ben 10 yıl zehirli guatr tedavisi gördüm ve sonun da iyleştim bu hastalığın başlıca tedavisi moral bütün arkadaşlarıma sesleniyorum moralinizi yüksek tutun ve sadece kendinizi önemseyin tedavim bittikten 2 yıl sonra tekrarladı sebebide üzüntü O yüzden bence kendinizi önemseyin bunu daha iyi anladım merak etmeyin tedaviyle geçiyo hastayım diye de üzülmeyin hepinize geçmiş olsun zehirli guatr hastalarını çok iyi anlıyorum kesinlikle endişelenmeyin

 148. Fatma, Eskişehir dedi ki:

  merhabalar ben noroloji ye(tıp fakültesi) gittiğimde tesadüfen bu hastalığımı öğrendim. doktor hemen endokronolojiye gitmemi önerdi. ama randevulu sistem olduğu için 2 ay sonraya gün verildi ve önce dahiliyeye muayene olmam gerekiyormuş. bende zaman geçirmemek için özel hastaneye dahiliyeye gittim. tiroitlerimin kötü olduğunu ama ilaçla tedavi edilebileceğini söyledi ve günde 6 Propycil ile tedaviye başladım bir ay sonra ilaçı 8 e çıkardı daha sonra yine 6 a düşürdü ben bu arada fakülteden randevu alıp oraya gittim kan tahlili, ultrason, sintigrafi yapıldı nodüllü guatr dendi ve Propycil i kesmemi Euthyrox a başlamamı istedi. bir ay sonra biyopsi yapılacak. muhtemelen ameliyat yapılacak. şimdi ben hangi ilaçla devam edeyim bilemiyorum hangisi doğru? bir üçüncü doktoramı görünmem gerekir endokronolojiye de göndermiyor. sizce ne yapmalıyım? Allah hepimize şifalar versin inşallah.

 149. Nejla, Ankara dedi ki:

  gecen hafta genel cerraha gittim zehir troit dedi tahlillerle propsil verdi günde 8 tane bir hafta kullan dedi yine tahlil verdim yarın sonuc alıcam cok kilo kaybı sinir var

 150. Yurtdisindan dedi ki:

  Bende de GRAVES (ZEHIRLI GUATR YANI HIPERTROID) VAR, 2 YILDIR TEDAVI GORUYORUM, YANLIZ 3 HAFTADIR DA IBRAHIM SARACOGLU HOCAMIN DEREOTU KURUNU UYGULAMAKTAYIM, SORMAK ISTEDIGIM KONU DEREOTU KURUNU DENEMIS , AYNI HASTALIGA SAHIP BIR ARKADAS VAR MI? BU SURECIN NASIL GECTIGI HAKKINDA BIZI BILGILENDIREBILIR MI? SIMDIDEN TESEKKURLER, ALLAH ACIL SIFALAR VERSIN,
  ***
  Zehirli guatr, tiroid bezlerinin aşırı hızlı çalışması sorunudur. Dereotu bu hastalığı azdırır sizi öldürebilir bile. İbrahim Saraçoğlu insanları çok yanlış yere yönlendiriyor insanların sağlığını hiçe sayıyor. Devlet bu adamı durdurmalı. Böyle şarlatanlık görülmüş şey değil.
  Dereotu tiroid bezlerinin yavaşlaması ile ilgili olan guatr hastalığına iyi gelebilir ama şimdi tıp ilerlemişken gerek yok. Doktorlar her türlü tahlili yapıp ona göre gereken tedaviyi uygular. Dünyada onca tıp ilmi varken, doktorlar varken Önder Saraçoğlu ne yapmaya çalışıyor? İnsanları öldürmeye mi?

 151. Ali, Ankara dedi ki:

  4 yıl önce önce doktor günde 9 puropsil 3 tane dideral vermişdi bana senin kullandıgın doz enson doz demişti. Ameliyat olmak istedigimde ise yaşın genc dedi anlamadım neden öyle konuşdtu. Şimdi ilacı kullanmayı bıraktım yaklaşık 1 yıldır kullanmıyorum. Sürekli zayıflıyorum. Sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Doktora danışmadan karar vermeniz ilaçları bırakmanız.. bu kadar tehlikeli bir hastalığı dalga geçercesine hafife almanız aynen intihar etmektir. Böyle devam ederseniz ani bir felç gibi bir inme iner. Sonra ölene kadar sürünürsünüz. Herkes size gerektiği gibi bakmayacaktır. Ölmek istemekle de ölünmüyor. Hayat voyu büyük pişmanlıklar içinde çeyrek bir insan olarak yaşamak istemiyorsanız hemenbugün en yakın hastaneye gidin yeniden tahliller yapılsın ne gibi bir tedavi gerekiyorsa başlatılsın.

 152. Fatma, Kocaeli dedi ki:

  anneme zehirli guatr dedi doktorlar ama iki hafta sonra ameliyat olacak ilaç tedavisi yapmaları gerekmiyor mu?Bu arada bende de nefes almada zorluk, aşırı öfke, kilo alımı ve aşırı sinir gibi rahatsızlıklar var guatrdan olabilir mi henüz hastaneye gitmedim
  ***
  Fatma Hanım ben doktor değilim bilemem. Bildiğim şey ciddi tahliller analizler yapılmadan ameliyat etmezler. Ameliyat gününde bile önemli tahliller yapılır ona göre uygun mu değil mi karar verilir. Başka bilgim yok.

 153. aysel balıkesir dedi ki:

  ablam guatır oldu bende basit bir şey sandım bir baktım öyle deyil ,kilo kaybı sinir terleme ve sonuç guatır şimdi ilaça başladı günde 3tane p.. birde anti vermiş .ben yogurçuotu faydalı diye duydum bir bilgisi olan yazsın teşekkür ederim.

 154. emine yeşil dedi ki:

  iyi günler ben mersin merkezde emine hanım 18 yaşında zehirli guatır amiliyatı oldum mersinde şu an 29 yaşındayım ve 10 yıldır tefor ve son 2 yıldada expretey diye ilaç kullanıyorum.ve 1 ahfta önce doktorra gittim sağ lop 6x10x18 mm, sol lop 8x5x19 mm istmusth 1mm ölçülmekte süprese galand patarndedr.diyor
  szice yenilemişmi ve sag ve sol göysümde 10 adem fizbroadinom kitle var 2 si alındı ama her geçen gün çogalmakta şiididen ilği ve alakanıza teşekrür ederim saygılar.

 155. BİLAL dedi ki:

  BENİM ANNEMİN ZEHİRLİ GUATIRI VARDI İLAÇLARIN ETKİSİYLE ZEHİRİ ATLATTI SONRA AMELİYAT OLDU AMELİYATTAN SONRADA PATALOJİDEN TAHLİL SONUÇLARI GELDİ SONUÇLAR TEMİZ DEĞİL BU NEYİ GÖSTERİR NE ANLAMA GELİR YARDIMCI OLURMUSUNUZ LÜTFEN

 156. elif van dedi ki:

  zehirli guatır hastasıyım ve 9haftalık hamileyim şuan üniversite hastanesinde gözetim altındayım propycıl tedavisine başlandı henüz değerlerim düşmedi bebeğim için çok korkuyorum ilaç etkilermi hamileliğim risklimi bebeğimde hasar bırakırmı psikolojim çok kötü neyapacağımı bilmiyorum sorulsrıma cevap verirseniz mutlu olurum

 157. elif izmir dedi ki:

  Bana da ilk graves denildi. 3 ay propycil günde 6 adet kullandım sonra tsh tam tersi oldu eutrox u günde 1 defa kullandım ve ilk etkilerim yeniden oldu. ilacı 1 ay bıraktım. başka doktora gttim zehrli guatrmışım. Şu anda da yine günde 6 defa thyromazol kullanıyorum. Bu ilaçları bu kadar çok kullanmak kısırlık yapıyor mu?

 158. aslı yavuz istanbul dedi ki:

  bende zehirli guatr vardı.nükleer tıp uzmanına gittim. atom aldım ve iyileştim tavsiye ederim.

 159. gizem ANKARA dedi ki:

  ellerimin içi çok terliyordu saclarım dokulmeye baslamıstı hastaneye gittim buqun doktor içten zehirli guatır dedi cok korktum tedavi olmazsan ölüme yol acabılır dedi..ne yapacagımı bılmıyorum

 160. beyza nur dedi ki:

  benm babamdada gizli guatr hastalıgı var ilaclarını sürekli kullandırıyorum aksatmyorum inşallah allah şifasını verir……. hepimize

 161. filiz kars dedi ki:

  öncelikle merhaba ben zehirli guatır hastasıyım 3 ay ilaçları bırakınca üreme başladı aynen ilaç tedavisi görüyorum propsilimi günde 6 tı tane alıyorum vede yanında bitki ilacımı alıyorum cedre olan bitki ilacımı içiyorum ameliyata kalırmıyım daha önce ameliyat söylendi bu ilaçlardan sonra ameliyat olmam diyorum beni bilgilendirirseniz sevinirim

 162. pınar dedi ki:

  benim tiroitim çok çalışıyordu ve gözüme vurdu tedavi görüyorum n kadar zamanda geçer….teşekürler.

 163. tuba ist dedi ki:

  öncelikle herkeze gecmiş olsun Allah şifa versin bende de kan sonuçlarımda göründü ki guatr var doktor euthyrox 25 verdi kulandım sonra ultrasyonla bakıldım kis oldugu görüldü 2m 3m kadar troyitbezlerimde çalışmıyormuş fazla endokrin bölümüne randövi almaya çalışıyorum da o bölümde çok dolu oluyor her hastanede de yok endokrin yanlız tıp hastanelerinde oluyor inş alırımda ne dir bu kis ögrenirim bunun yüzünden gebe de kalamıyorum cok istememe ragmen allah yardımcım olsun benim ve sizin…

 164. berra ist dedi ki:

  benimde sol gözümde büyüme var ve tabikide ağrı göz dktruna gittim emar istedi çektirdim temiz çıktı şimdi bendede guatr var sanırım yarın tekrar gidip tahlil yaptırcam bu olay çok canımı sıktı gözümde büyüme çok oldu acaba çokmu ilerledi offf benim daha bebğim var nasıl tedavi görcem bilmiyorum çünkü kızımı emziriyorum rabbim sizlere ve bana acil şifalar versin inşallah ama bu pskolojimi çok etkiledi :(

 165. Esra, İstanbul dedi ki:

  Anneme zehirli guatr teşhisi konuldu. 3 aydır ilaç tedavisi yapılıyor ve hiç yemek yiyemiyor. Aşırı mide bulantısı, öğürme, halsizlik, hiç yemek yiyemediği için ilaçlarını da bazen alamıyor. Bunun sebebi nedir?
  ***
  İlaçlarla ilgili olabilir. Derhal doktora danışmalısınız. Anneniz gıdasız kalmamalı. Abim propycil ilacı alıyor.. Çok kötü bir ilaç.. O da anneniz gibi midesinden şikayetçi.. Eczacıya danıştık Talcid çiğneme tableti diye bir ilaç verdi. Abim bunu her zaman kullanmıyor. Bol bol maden suyu içer. Siz hemen doktora danışmalısınız. Yaşlı insanların daha ciddi doktor kontrolüne ihtiyacı var.

 166. Deniz, Ankara dedi ki:

  Doktorum günde 6 adet propycil kullanmamı söyledi. bu ilac kilo yapıyor mu?
  ***
  İlaç kilo yapmıyor. İlacı almazsanız aşırı hızlı metabolizma sizi fazla zayıflatır. Ama ilaca devam ederseniz metabolizma hızı normale döner. İşte o zaman oburluk ederseniz, tatlılara hamır işlerine düşkün olursanız elbette şişmanlarsınız. İlaçta kusur aramayın. Boğazınıza hakim olun ve çok da hareketli olun.

 167. Eda, Ordu dedi ki:

  Ben guatrdan ameliyat oldum. Kesinlikle korkmanızı gerektirecek bir şey değil. Doktorunuzun tavsiyelerine uyun ve sağdan soldan duyduklarınıza kulak asmayın. Ben 10 yıl tedavi gördüm. Sonrasında ameliyat oldum ve hala ilaç tedavim sürüyor. Ameliyattan korkmayınız evet ilk 2 günü zor geçiyor. Allahtan hepinize acil şifalar dilerim.
  ***
  Eda Hanım geçmiş olsun. İnşallah bundan sonraki hayatınız umduğunuz gibi rahat geçer. Ama eğer tüm tiroid bezi ve yan organlar alındıysa bundan sonraki hayatınızda son derece titiz bir beslenme rejimi ve dakikası dakikasına ilaçlara bağımlı olarak yaşamak zorundasınız. Her zaman doktor kontrolü şart. En küçük bir aksaklıkta bünye kalsiyumsuz kalıyor ve onun sonucunda insanlar çok çekiyor. Öte yandan ilaçlar aksatılırsa fil gibi şişmanlamak kaçınılmaz bir gerçek. Bu tabii ki tamamıyla tiroid bezi ile çevresindeki organlar alınmışsa böyledir. Onun için hem doktorlar hem hastalar her şeyi çok iyi bilmek zorunda. Bu ameliyatı bademcik ameliyatı gibi veya apandisit ameliyatı gibi basit bir şey sanmayalım. En başta doktorlar hastalarını her şey hakkında iyice bilgilendirmeli ameliyatı sonra yapmalı. Hastalar da uyanık olsun doktorlardan kavga dövüş bilgi alsın. Ne yazık ki devlet hastanelerinde doktorlardan hastalıklarımız hakkında bilgi alabilmemiz çok çok zor. Gözümüz kapalı kendilerine itaat etmemizi beklerler. Sonrasında bizi ne bekliyor, ne yapacağız bizi hiç mi hiç bilgilendirmezler umurlarında da değildir. Allah cümlemizin yardımcısı olsun karşımıza helal süt emmiş doktorlar çıkarsın. Amin.
  Not: Bu tür ameliyatlar sonrasında bünyenin ilaçlarla yaşamaya adapte olması, her şeyin tam düzene girmesi bir veya iki yıl sürebilir sabretmek lazım. Sizinki kısmı bir müdahale ameliyatıysa şanslısınız elbette korkacağınız bir şey yok.

 168. İbrahim, İzmir dedi ki:

  Benim esim zehirli guatur amaliyati oldu. carpinti eyer coksa titreme halsizlik varsa aninda olduruyor. zamaninda hastaneye yetistik. ama amaliyat oldu ilaclar malesef asiri derecede sac dokmeye basladi. simdi de saclarla ugrasiyoruz. ama haftanin 3 kez ilac kulanmayi deniyoruz. guatur sıkınti ve sitresten moral bozmasindan kaynaklaniyor. gecmis olsun.

 169. Recep, Ankara dedi ki:

  Eşim 3 aylık hamile. eşimde son 3 yıldır nodül tespiti yapılmıştı ve 3 biyopsi sonucunda tanı konulamamıştı. Temmuz ayında yeniden yapılan biyopsi sonucunda birleşmeye müsait hücrelerin varlığı tespit edildi ve hastane konseyi tarafından ameliyat kararı verildi, ancak ameliyat doğum sonrasına ertelendi. Tedavi için ise günlük 100 mg propycıl ilacı verildi. Yaklaşık 5 günlük kullanımda eşimde görülen kalbin hızlı atımı, aşırı halsizlik, iştahsızlık ve kilo kaybı şikayetlerinde bir azalma olmayınca kadın doğum uzmanımıza tekrar başvurduk. Doktorumuz bebeğin gelişiminin normal olduğunu belirtti ancak ilacın dozajının az olduğunu ifade etti ve bizi hamile tiroid hastalığı bulunanlar üzerinde üzerinde deneyimli bir dahiliye uzmanına yönlendirdi. uzman, şikayetlerimizi dinledikten sonra ilacın belli dozda kullanılması halinde bebeği etkilemeycegini söyledi ve dozajı günlük 300 mg. çıkardı. Bu konuda ne yapacağımızı bilemiyoruz. Sizden yardımcı olmanızı talep ediyruz. Saygılarımla.
  Hamilelik öncesi ve sonrası TSH ST3 ve ST4 değerlerini sizinle paylaşayım:
  13/07/2012
  TSH: 1.27, Serbest T3: 2.90, Serbest T4: 1.21
  20/09/2012
  TSH: 0.005, Serbest T3: 14.83, Serbest T4: 4.34
  Görüşlerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz.
  ***
  Recep Bey üzgünüm ama bu meselede uzman olmayan doktorlar kadar bile bilgim yok (benim bilgim az olup sadece bu konuda uzman doktorların diğer doktorların ne gibi hataları olduğunu anlatması sayesinde bir iki şeyi az da olsa öğrenmiş olmaktan ibaret). Ki siz uzmanlara danışmışsınız. İnşallah onların içinizi rahatlatıcı teşhisleri gerçekten öyle sonuçlanır. Madem onlar uzman, o halde güvenmekten başka çaremiz yok. Dua edip beklemekten başka elimizden bir şey gelemiyor.

 170. Tülin Yeni dedi ki:

  Tiroid bezlerim az çalışıyor. 4,5 aylık hamileyim. yeni ilaç tedavisine başladım. ağzımın içinde değişik bir tat var var. zaman zaman da midem bulanıyor. tiroidlerin az çalışmasıyla ilgili olabilir mi?
  ***
  Bence ilaçlarla ilgilidir. İnşallah bünyeniz ilaçlara zamanla alışır. Bazı kişilerde bu ilaçların mideyi sizdekinden daha fazla rahatsız ettiği şikayetlerini duydum. Sizde pek o kadar kötü etki bırakmamış.

 171. Hülya, İstanbul dedi ki:

  Zehirli guatırım var ve ben hamileyim. Hamile kaldıktan sonra hastalıgım ortaya çıktı. Çok endişeliyim. Halsizlik, baş dönmesi, bulantım.. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bilmiyorum buna ben cevap veremem. Bu sorunuzu ilgili doktorlara yöneltmeniz gerekiyor.

 172. Yasmin, Denizli dedi ki:

  Benim hipertiroidi ile birlikte hashimato rahatsızlıgım var. gözlerimde eskiden hiçbir kusur yoktu ama şimdi uzaktaki küçük şeyleri zor gormeye başladım. bunun tiroid bezinin fazla çalışması ile bir ilgisi olabilir mi?
  ***
  Bilemiyorum ama bir hastalık diğer sorunları getirebilir. Doktorlara danışmalısınız.

 173. Ayla Basut, Kırklareli dedi ki:

  Annemin de zehirli guatr hastalıgı var, sol tarafında da nodulu var. 4 yıl önce atom aldı. şu an kiste dönüsmüs ancak tsh ı sürekli degisiyor, kilo yapıyor sanırım. 150 mg lık euthyrox kullanyor. hiper tansiyonu var ayrıca. bu guatr sebebiyet verdi sanırım. bu kistin anneme ne acıdan zararları olur ameliyat olmalı mı? doktorlar önermediklerini söylüyorlar.
  ***
  Bunu ben bilemem. Zehirli guatr derecesi aynı olsa bile her hastaya aynı tip tedavi uygulanmayabiliyor. diğer hastalıklarına göre ve o diğer hastalıkların derecelerine göre her şeyi dikkate alırlar. bu iş doktorların işi ben bilemem.

 174. Şerife Öcal, Yozgat dedi ki:

  Ben zehirli guatırdan ameliyat oldum. Ameliyatan sonra felç oldum. bir sene yatakta yattım. beni iki kişi zor kaldırıyodu. ama şimdi ne kadar kıriz geçirsem de arada kasılma kırizleri iiyleşmelerim eskisinden daha da iyi gidiyor ama ilaçlarla. eğer ilaç almasam aynısı oluyorum. ilaç içersem daha iyiyim. benim guatırım çok geç kalınmış. anne karnında başlamış. onun için herkes çocuklarına tahlil yaptırsın diyorum. kimse benim gibi olmasın. Allah herkese acil şifa versin.
  ***
  Şerife Hanım anladığım kadarıyla başınıza gelen felç çok feci bir doktor hatası. Sonra da size hikayeler anlatmışlar. Guatr ameliyatı her zaman herkese şart değil. Bunu uzmanları söylüyor. Ama eğer ameliyat kesinlikle gerekli olursa o zaman uzman doktorların ameliyat etmeleri lazım. Tiroid bezlerinin olduğu yerde çok önemli başka küçük organlar da var. Eğer ameliyatla onların da alınması gerekiyorsa alırlar, sonrasında çok ciddi bir perhiz, önemli ilaçlar ve sık sık tahliller kontrollar yapılır. Eğer o küçük organlar yanlışlıkla alınırsa ve alınmamış gibi ameliyat sonrası tedavisi uygulanırsa sonu felaket. Veya o diğer organlara zarar gelmese bile guatr ameliyatından sonra ciddi kontroller lazım. Tiroid bezlerinin ve yan organlarının insan bünyesinde çok büyük etkisi var. Her guatr hastası eğer ameliyat olacaksa önceden uzman doktorlara, birkaç hastanenin endokrinoloji servislerindeki uzman doktorlara danışması lazım, tahlil sonuçlarını onlara göstermesi lazım. Maalesef doktorlar bu konuda hastalardan daha bilinçsiz. Her guatr hastası ne gibi doktorlarla muhatap oluyor, çok dikkat etsin.

 175. Özcan Kasap dedi ki:

  1964 dogumlu hanımım. bir ay önce guatır ameliyatı oldu. sebeb sag üst lopta kanser şühesi. ve şu anda hanım beş dakikada bir üşüme ve yanmaktan kurtulamıyor. ameliyat olduguna bin pişmanım diyor. vatandaşlara not özel doktorlara hic güvenmeyin. sizi ameliyat yaptırmayacagım deyip vatandaşları inek gibi sagıyorlar. lütfen dikatli olun. biz de üc yıl sagıldıktan sora kanser teşhisiyle ameliyat olduk. herkese şifalar olsun.

 176. Mustafa Eser dedi ki:

  Annemin kücük kücük guatr ları var. Fakat zehirlisi değilmiş. Tedavisi için ne yapmamız gerekiyor ve iyileşir mi? Riskli bir durum mu bu? Lütfen yardımcı olun. Annem için çok endişeleniyorum annem 60 yaşında.
  ***
  Ben de pek anlamam doktor değilim konunun uzmanı değilim. Tiroid bezi yetersiz çalışması sorunu galiba. bu durumda bünye çok fazla kilo alıyor sonuçta daha başka başka şişmanlık kaynaklı sağlık sorunları ortaya çıkıyor. kilolar insanı çabuk çökertir. doktorun verdiği ilaçları perhizi ciddiyetle uygulamak lazım. o zaman korkacak bir şey yok.

 177. Yaşar Özçelik, Nevşehir dedi ki:

  Bu hastalığın en belirgin özelliği fazla kilo kaybı, aşırı terleme, yorgunluk ve halsizlikmiş. Nodüllerin normal boyutlarının dışına çıkması yani büyümesi bu hastalığa delalettir, ulrason ve hormon tesleriyle bir kanaate varmak mümkündür. Şu anda Thyromazol diye bir hap kullanıyorum. Ameliyatı kolay ve bir günlük hastane müşaadesi sonrası tamamlanıyormuş. Tedavi olunmaz ise sonuçları oldukça tehlikeli olduğunu biliyorum. Troit bezlerinin aşırı çalışması sonucu hasıl olan bir hastalıkmış. herkese acil şifalar diliyorum.

 178. Yılmaz dedi ki:

  Öncelikle herkese geçmiş olsun. ben de zehirli guatr hastasıyım yeni öğrendim ama çok önceden varmış. ilaçlarla geçmeyeceğini söyledi doktor. tedavi olup ameliyat olmam gerekiyormuş. her türlü tehlikeyi göz önüne almamı söyledi. ayrıca bende de sık sık terleme oluyor yorgunluk oluyor. iştahsızlık var.

 179. Gülşah, Rize dedi ki:

  Merhaba, Bende zehirli guatr var – Haşemato hastalığı. Henüz 18 yaşındayım. Ömrüm Boyunca bir ilaç verdi doktorum onu kullanacakmışım. Fakat geceleri cok daralma- boğulma oluyor ben de korkuyorum. + Kilo alamıyom hiç.
  ***
  Geçmiş olsun. Siz guatrdan anlayan iyi bir doktora veya bir devlet hastanesinin endokrinoloji servisine görünmelisiniz. ömür boyu ilaç demişse benim bilgilerime göre yanlış. Sık sık yeni tahliller gerekiyor. ilaç dozajı değiştirilir. atom tedavisi uygulanır vesaire vesaire.. sonuçta kurtulma ihtimali bile var. en azından çok daha sağlıklı olursunuz.

 180. Hakan Işık Enzilhan dedi ki:

  Öncelikle herkese Cenab-ı Hakk’tan şifalar diliyorum.
  Ben işlerimin stresinden ve yoğunluğundan hastalığımın farkına varmamıştım. Kızımın ÖSYS stresinden dolayı halsizliği için doktora gittiğimizde, doktorun; gözlerimin aşırı büyük görünmesinden dolayı kontrol etmesi ve tahliller istemesi sonucu zehirli guatr hastası olduğumu öğrendim. 2 ay süreyle günde 3 defa 2’şer thyramozol kullandım ve süt- süt ürnleri ile deniz ürünlerini hiç kullanmadım. Her 12-13 günde bir tahlilleri yaptırdım ve aşırı ilaç kullandırıdığı için troid hormonunun salgılanmasını durdurduğumuzu anladık. Kolesterol seviyem 115’lerden 320’lere çıktı. Panikleyen doktor ilacı günde 1’e indirdi ve maalesef gözlerimle ilgili bir tedavi uygulanması gerektiğini bana söylemedi. Gözlerimle ilgili sorunun nasıl düzeleceğini sorduğumda ise,” Gözlerde yağlanma oluşmuş, bu hastalığın sonucu dedi. Zamanla geçebileceğini belirtti. Fakat aylar sonra bir tanıdığımın da aynı sorundan muzdarip olduğunu ve Yeşilyurt Atatürk araştırma hastanesi ( Şimdiki ismi; Katip Çelebi üniversitesi araştırma hastanesi)nde tedavi olduğunu ve iyileştiğini söyleyince hemen randevu aldım. Şimdi öğrendiğim ise; sağ gözümün tiroid hormonu tarafından yabancı madde olarak algılanıp yok edilmeye çalışıldığı. Piramid tabir edilen gözlük yaptırdım ve yukarıya doğru hsreket etmeyen sağ gözümün sol gözümle açı farkını minimuma indirdik. Sık sık tahlillere devam edeceğim. Panik ataklarım oluyor ama namazıma devam ederek atlatmaya çalışıyorum. Gözlerimdeki açılarda değişme / ilerleme durduğu zaman ( 1 yıl da olabilir 3 yıl da olabilirmiş) göz ameliyatı olabileceğim söylendi. Bu hastalığa Rabb’imin izni ile şifa bulacağıma inanıyorum. Lütfen stres yapmayın ve yaşamınıza devam edin. Not: İlk gittiğim doktor özel bir hastanenin Başhekimiydi ve ünvanı da ” Prof. Dr.”du. şimdi gittiğim doktor da Prof. Dr…. Belki bir başka doktora da gitmem gerekir mi diye düşünüyorum. Gözle ilgili bilgisi olan varsa lütfen bildirir misiniz? Allah’a (c.c) emanet olun…

 181. Fidan, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar, Allah hepimize sağlıklı uzun ömürler versin. Siteyi rast gele araştırmam sonucu buldum ve benim gibi aynı şikayette olan hastalarımızn yazışmalarnı okudum. İyi ki de okumuşum. Bende yaklaşık 20 gün önce abimin zoruyla hastaneye gittim. Yaşım 25, kilom ise 39du. Aşırı zayıflama, halsizlik, titreme, çarpıntı ve sabahları belirsiz zamanlarda mide bulantısı ve kusma vardı. Aynen bunları doktora anlattım. Tahlil istedi. 3-4 gün sonra baktı ve çok kötü dedi. Tiroid bezleri kötü olmuş acil ameliyat dedi. Ben de korktum hemen acil ilaç verdi kullandım. Propycil g/3 kere, dideral g/2 kere. Daha sonra ultrasyon da istedi. Onun sonucunda “kötünün iyisi, ameliyata gerek yok umduğum gibi çıkmadı” dedi. Gün sonraya yine tiroid polikiliğine randevu aldım. Bu arada kullandığım propycil bitti. Tekrar almam gerekiyor mu? (Bitince al felan demedi doktor.)
  ***
  Doktor yeni tahlillere göre yeniden size ne yapmanızı söyleyinceye kadar kesinlikle devam edeceksiniz. Bu arada doktor kontrollerini hiç ihmal etmeyin. Bu hastalığın ilaçlarına eğer büyük bir ciddiyetle saati saatine devam ederseniz, gereken perhizi yaparsanız tamamıyla iyileşme ihtimali bile var. Ona göre işi ciddi tutun. Ciddiye almazsanız daha kötü olabilir. Tekrar ediyorum ilaçlar tam olarak saati saatine alınmalı. İyotlu tuzdan ve çinkolu gıdalardan uzak durun. Çok da sıkı değil, o tür gıdaları sadece azaltın.

 182. Turgut dedi ki:

  Guatrın tek kurtuluş yolu ameliyattır. Mümkünse bu hastalar ameliyat olsun. Atom, ilac vs tedaviler hıkaye. Aynen tekrarlıyor. Amelıyat tek kurtuluş. Ameliyattan sonra da levotiroksin ilaçlarını kesinlikle ihmal etmeyin. Levotiron ilaçları ihtıyaçtan fazla alınırsa kalp büyümesi yapar taklaya gelirsiniz. Az alınırsa rolantı yavaşlar, zeka durgunlugu yapar, kilo alırsınız. Hic kullanmassanız zamanla lenf bezleri kurur ve lenf kanserinden taklaya gelirsiniz. O yuzden ilaclar doktor kontrolünde ve doktorun sözünden çıkmadan kullanılmalıdır arkadaslar. Troid bezleri arabanın rot balansına benzer, vucudun bütün dengesi ordadır.

 183. Fadim, Konya dedi ki:

  Bu hastalık kilo kaybına neden olurken bende kilo kaybı yok. troid hormonu fazla çalışıyor. zehirli guatr dedi doktor. ilaç kullanmaya başladım. kilolu olanlarda da görülür mü bu hastalık?
  ***
  Ya yeni başladığından ya hafif olduğundan dolayı şişmanlarda da oluyor. Ben doktor değilim ayrıntıları bilmem. Tahminimi yazdım. Ama kilolularda da var, doğru.

 184. buşra yıldırım hatay dedi ki:

  marhaba arkadaşlar öncelıkle hepimıze geçmiş olsun bende sızın gibi guatr hastasiyim dr gidiyordum bana zehirli dedıler daha önce gunde 3 pıropcil ve2 tane dideral içeceksın 2 ayakadar tekrar tahlilerı yapıp sonucu bize goster ve bazi tahlilerım temiz çıkiyordu amelyat istiyorlardı ben olmadım şimdi ben istiyorım yine zehirlı çıktı gunde 8 poropsil iç diyorlar şimdi dr benimde korkularım arttı ilaç dozu artınca dahamı tehlikeli oluyor .. daha önce amalyat olan varmı ve bu yolu denemişlermi .şimdiden tşk arkadaşlar

 185. enehebbik dedi ki:

  slm arkadaşlar öncelıkle hepimıze geçmiş olsun bende sızın gibi zehirli guatr hastasıyım 15 yıl önce ameliyat olmuştum ama tekrardan nüks etmiş dr gittim bana propycil sabah 2 akşam 2 tane kullanmamı söyledi ameliyatıda riskliymiş ilaçla düzene girince atom tedavisi önerdi herkese geçmiş olsun

 186. enehebbik dedi ki:

  atom tedavisinin yan etkileri varmı nasıl bişey ilaç tedavisimi

 187. deniz hakkarı dedi ki:

  oncelıkle allah hepımıze acıl sıfalar versın bende 2yıldır zehırlı guatır var yaklasık 1 aydır ılaclarımı kulanmıyorum ılac kulanmadıgımdan berı goneste bekledıgımde basım donuyor gozlerım kararıyor hapsorma var bana yardımcı olabılırmısınız.

 188. enehebbik dedi ki:

  slm arkadaşlar bundan 1 ay önce bana ameliyat demişlerdi ben bitkisel ilaç kullandım degerlerim düştü sizede tavsiye ederim herkese acil şifalar diliyorum

 189. nurullah dikkaya dedi ki:

  arkadaşlar bana yardımcı olun zehirli guatırı nasıl tedavi ederim presiil beni mahvediyo başka etkiisi az olan ürün riacam biliyorsanız yardımcı olunuz lütfen..
  ***
  nurullah Bey, böyle tavsiye istemeniz hayatınızı tehlikeye atmaktır. Doktora danışın. Bu yaptığınız kumar gibi, intihar gibi bir şey!

 190. sonay dedi ki:

  zehirli guatr sistemsel bir rahatsızlık olduğu için tüm vücut sistemini etkiliyor. ben 4 yıldır ilaç kullanıyorum. yazılarınızı okudum. vücutta şişlik ve hep bunalımlı bir hal içerisindeyim. tüm organlarımızı etkiliyor. endokrin, psikiyatri, göz, kalsiyum eksikliğine bağlı diş dökülmesi.. her ay hastanenin bir bölümündeyim. allah hepinize acil şifalar versin. çok yönlü bir hastalık.

 191. emre: gaziantep dedi ki:

  … …
  ***
  Emre Bey’e cevap: Sorunuzu sildim kusura bakmayın. Bu şekilde uzman aramanız yanlış. Her türlü sahtekarlar internette cirit atarken dürüstçe bir tavsiye zor bulursunuz. Sizi kandırmaya çalışan çok olur.

 192. kadir /KOCAELI dedi ki:

  oncelılle selamlar bende 2-3 gundur halsizlık ishal yok yıyorm sık acıkıyorm ağzmda kurulk cok su ıcıyorm saclarm doklmeler var acaba bende demı bu hastalk var cok korkuyorm lutfen admin cevabını bklıyorm
  ***
  Hemen bir hastanenin endokrinoloji bölümüne başvurun.

 193. Elif-samsun dedi ki:

  Merhaba yaklasik bir ay once graves teshesi kondu bana.yasim 23 ister istemez korkuyorm.thyromazol kullandm günde 6adet 20gün boyunca cok az bir degisiklik oldugu icin simdi propycil kullanıyrm günde 9 adet.doktorum 15 gün sonra kontrol olacak dedi.tipik atomluk hastasin fakat degerlerini atom icin düzeltmeliyiz dedi.ben ameliyat olmak istemiyorm korkuyrm olümcül sonucu olablr diye sizce anlattgm yontemle iyilesirmiyim
  ***
  Atom tedavisi ameliyat değildir. çok da faydası olur. korkulacak bir şey değil.

 194. emre: gaziantep dedi ki:

  anladım teşekkür ederim . peki ne yapmamı istersiniz bi fikriniz varmı veya yönlendireceğiniz bi uzman ?

 195. Muammer, Kocaeli dedi ki:

  Bütün hasta olan arkadaşlara geçmiş olsun. Arkadaşlar vücudumda aşırı titreme, kalp çarpıntısı, aşırı terleme ve aşırı kilo kaybı şikayeti ile geç de olsa doktora gittim. Zehirli guatr dedi bende hayırlı olsun dedim :) 3 ayda 11 kilo verdim. propycil ve dideral tablet verdi ve kullanmaya başladım. Birkaç gün içinde titremelerim azaldı, çarpıntım hiç uğramaz oldu ve iki ay sonra 6 kilo almıştım bile. İlaçlarınızı düzenli kullanın arkadaşlar, beslenmenize dikkat edin, ihmal etmeyin ve bol bol yemek yeyin. Büyütülecek bir sorun değil. Adı korkutucu, ZEHİRLİ! peehhh :) Şimdi doktoruma ilacı azaltabilirmiyiz diye soracağım çünkü kendimi iyi hissediyorum. Merak ettiğim ilaç tedavisi daha ne kadar devam edecek? Herkese acil şifalar, sağlıklı günler diliyorum.
  ***
  Sizde tedavi iyi gitmiş ama hiç hafife almamalısınız. Doktorun sözünden çıkmayın. Bazen geçici bir tiroid hızlanması oluyor ilaçla düzeliyor. Sizinki inşallah öyledir. Ama doktor tahliller sonucu ne derse o. Dikkatli olun.

 196. fatma samsun dedi ki:

  Bende çarpıntı midede şişginlik titreme gögüste baskı agrı yanma vardı boguluyordum bir el bogazımı sıkıyordu sanki daha önce den anksiyete tedavisi görüyordum ama bu çok başka birşey 5 yıldır kullandıgım hiç yan etki yapmayan cipralex ilacım bile bana çarpıntı yapmaya başladı bıraktım ve genel cerraha gittim tahlil sonucunda zehirli guatr var sende dedi troit ultrasonunda kist ve nodüller var propycil verdi sabah akşam birer tane ilaç beni çok kötü yaptı midede yanma agrı gaz titreme 15 gündür kullanıyorum mide koruyucularla beraber olan gastritimde iyice azdı çok kötü bir hastalık bütün organları etkiliyor hergün doktorlardayım haftaya kardiyolojide efora gircem 40 yaşındayım ama canımdan bezdim allah kimsenin başına böyle dert vermesin hepimize allah acil şifalar versin amin..

 197. mehtap izmir dedi ki:

  merhaba yaklaşık üç hafta önce boğazımda bi şişlik olduğunu fark etim ve hemen özel bi hastaneye gitiim ve hipotroidi olduğunu söyledi doktorum ve ilaç kullanmayı önerdi biraz internetten araştırdım kısırlık yapabiliyormuş bu hastalık :( çok üzgünüm olabilir mi sizce cevap bekliyorumm çok acil teşekküür ederim şimdiden …

 198. emrah karataş dedi ki:

  ilk olarak algida bozukluk ve carpinti sikayetiyle doktora gittim.daha sonra tiroid iltihabi oldugunu gorduler.fakat bunun psikolojik oldugunu soyleyip citoles isimli ilaci verdiler.aradan 3 gun gectiginde panik atak gecirdim.daha sonrasinda yapilan kan tahlillerinde anti tpo ile anti tg fakat hormonlar normaldidaha sonra t3 ve t4 hormonlarinin siniri astigi goruldu.fakat sonrasinda tekrar normale dondu.tekrar siniri asti.tsh bu donemde hep normaldi.boynuma iki aya yakin dokunamadim ve yutkunmakta zorluk cektim.ne yapmaliyim?benim tiroid hastaligimin tam olarak adi nedir?tesekkurler.

 199. yeliz kocaeli dedi ki:

  merhaba 3 aylık gebeyim doktoruma ilk gittiğimde bana tahliller verdi ve ilk kez öğrendim tiroitlerim çok hız çalışıyormuş 704 civarı banada propcl 50 mg verdi sabah 2 akşam 2 kullanıyorum 1 aydır içiyorum bu ilacı boğazımda ağrılar iyice arttı bunun sebebi nedir acaba ilaç kullandığım halde ağrı artarmı.?beni aydınlatırsanız sevinirim.

 200. gökçe dedi ki:

  acil acil acil bende 3 aylik hamileyim dr. troit bezleri hızlı calisiyor dedi zehirli guatr oldugunu banada propycil verdi gunde bi tane iciyorum dun basladim ilaca ve dünden beri tansiyonum 8/4 düştü yukseltemiyorumm napmam lazim lutfen yardim edin

 201. aykut-batman dedi ki:

  herkese acil şifalar. bende hipertiroidi hastasıyım. ancak hastalığın teşhisi için iki ay bekledim ve biri pratisyen olmak üzere tam 8 doktor gezdim( nörolog-2, kardiyolog, fizik tedavi, göğüs, genel cerrah…. ). aşırı şekilde kalp çarpıntısı, boyun ağrısı ve göğüs sıkışması oluyordu. nörologlardan biri psikolojik diğeri ise üzüntüden dedi ama ilaçlar bir işe yaramadı. kardiyolog, kalpte sorun olmadığını fizik tedavi uzmanına görünmem gerektiğini belirtti. fizikçi, boyun fıtığı başlangıcı dedi ilaç ve egzersiz verdi, onlar da rahatsızlığımı gideremedi. her doktorun ayrı ayrı tanılarda bulunması beni daha da umutsuz hale getirdi. rahatsızlığım ise giderek artıyordu. bir de göğüs uzmanına görünmeye karar verdim. göğüs uzmanı akciğer filmi, nefes testi, vs. yaptırdı. film ve testlerde akciğer ve göğüs ile ilgili bir sorun olmadığını ancak rahatsızlığımın guatrdan kaynaklanıyor olabileceğini belirterek genel cerraha görünmemi istedi. genel cerraha gittim. kan tahlili yaptırdı ve hipertiroidi teşhisi koyarak ameliyat olmamı tavsiye etti. bir ay boyunca sabah-akşam 2’şer olmak üzere propycil yazdı. bir ay sonra ameliyat gününü belirleyeceğini söyledi. en son 4 ocak tarihinde kontrole gittiğimde yeni tahlil yaptırdı. değerlerin normalleşmeye başladığını, bir ay daha aynı şekilde kullanmamı tavsiye etti. ayrıca 6 aylık muafiyet raporu yazdı. çarpıntı ve göğüs sıkışması azaldı ama bu kez terleme ve kilo artışı başladı. bölge hastanesinde endokrin uzmanı var ancak ağır vakalar dışında randevu vermediği için endokrin uzmanına muayene olamıyorum. bana sorarsanız ben de ağır vakayım. çünkü çoğu zaman kalpten ölecekmişim gibi oluyorum ama nafile. endokrinciden randevu alamıyorum. bu hastalık beni psikolojik olarak da yıpratmaya başladı, iş verimliliğimi düşürdü, konsantremi bozdu. ne yapacağımı şaşırdım artık. propycil kullanmaya devam. yüce Allah sonumuzu hayır eylesin, herkese şifa versin.

 202. SERAP AKSARAY dedi ki:

  SLM HEPİNİZE GECMİŞOLSUN BENDE ZEHİRLİ GUATIR HASTASIYIM 21 YASINDAYIMİKİNCİ GEBELİGİMDE ÖGRENDİMGUATIR OLDUGUNU ŞİMDİ 24 GÜNLÜK BİR BEBEGİMVAR PROBCİLİLACINI SADECE BİR TANE KULLANABİLİYORUM SÜTÜME GECMEMESİİÇİN DOKTORUM GUATIR ÖLÇÜMÜİÇİN ENDESKOBİYE GÖNDERDİ SİZİN İÇİNİZDE BUNU YAPTIRAN VARMI NASIL OLUYOR BİLGİ VERİRSENİZSEVİNİRİM

 203. aykut-batman dedi ki:

  geçmiş olsun Serap hanım. Allah analı babalı büyütsün.
  kız kardeşim 30 yaşında, uzun zamandan beri benim gibi zehirli guatr hastası ve kendisinin de 27 günlük ikizleri var. sizin yaptığınız gibi süte geçmesin diye günde 1 adet propycil kullanıyor. fakat doktoru endoskopiden söz etmedi. TSH, T3-T4 değerleri için iki kez kan tahlili istedi.
  bildiğim kadarıyla endoskopi; ucunda kamera olan ince hortum şeklinde bir aletle hastalıklı organın incelenmesidir.geçtiği bölgeleri bir televizyon ekranına yansıtıyor. Doktor da bu görüntülere bakarak hastanın incelenen bölgesinin iç yüzeyini görüyor ve teşhisi koyabiliyor. Bu işlem sırasında hastanın nabız durumu ve oksijen düzeyi izleniyor. Gerekirse tanı için parça alınıyor (biyopsi), polip çıkarma gibi tedavi edici işlemler de yapılabiliyor. işlemden önce hastanın dil kökü ve küçük dil çevresi diş hekimlerinin de kullandığı bölgesel uyuşma yapan bir spreyle uyuşturulur. Bu bulantıyı ortadan kaldırır. Daha sonra da kol damarından rahatlatıcı ve hafif uyku yapıcı ilaçlar verilir. Endoskopi bu şekilde yapıldığı zaman çok rahat olur.
  Allah hepimize acil şifalar, hayırlı ve uzun ömür nasip etsin…

 204. gunay baku dedi ki:

  her kese selam..ben de hipertiroid hastasiyim…belirtiler cok keskin..baş donmesi,titreme,aşırı halsizlik ve daha neler neler…olecek gibiyim…bu korkuyla yaşamak cok zor…yaklaşik 5 gundur ilac tedavi goruyorum..propicil gunde 2 defa…toparlanmam ne kadar alir,bilgisi olan varsa paylaşsin lutfen

 205. aykut-batman dedi ki:

  geçmiş olsun. bir hafta-10 gün içinde çarpıntı, titreme, sıkışma belirgin şekilde azalır ama tamamen geçmez. ara ara gelip gider.

 206. Seda, İzmir dedi ki:

  artik dayanma gucum kalmadi.15 gundur hipertiroid tedavisi gormeme ragmen iyilesme yok.o kadar kotuyum ki haraket bile edemiyorum.halsizlik,bas donmesi beni mahv ediyor.bir cocuk annesiyim ona da bakamiyorum.icimden surekli aglamak geciyor.simdi agliyamiyorum da gucum yok cunku.olsem de kurtulsam diyorum.her gun daha da kotuye gidiyorum.acaba bir tek benmi boyleyim?normal hayata donmeyi o kadar cok istiyorum ki.ama malesef hic umudum yok.bu kadar kotuyken iyilewe bilmek mucize gibi geliyor.Allaha surekli yalvarip dualar ediyorum.beni yavrumdan ayirmasin diye.bilenler bu hastalik insani bu kadar etkilemez diyor,abartdigimi dusunuyorlar.
  ***
  Seda Hanım elbette abartmıyorsunuz. Çeken bilir (abimde de aynı hastalık var). Doktor ona panik atak hastaları için olan bir ilaçtan verdi. Günde sadece bir tane.. Böylece psikolojisi son derece düzeldi. Guatr ilacına da düzenli devam ediyor. Ama ayrıca guatr ilaçlarını her bünye kaldıramıyor. Doktora bütün bunları anlatın. Bünyenizin hipertiroid tedavisini kaldıramama problemi mi var, psikolojik durumunuz için de ayrı bir ilaç gerekiyor mu, bunu en iyi doktor bilir ve gereken şeyi yapar. İçiniz rahat olsun. Yeter ki en kısa zamanda doktorla görüşün bütün bunları anlatın.

 207. Fatih dedi ki:

  Kızım 15 günlük guvatır olabilir dediler. eger olduysa bu hastalık kötümü sıkıntı olurmu tedaviyle gecermi korkulacak birsey var mı
  Tedavi ne kadar sürer?
  ***
  Bunları bilemem. Doktorlar tahlil yapıp sizi bilgilendirmesi lazım. Öyle “olabilir” diyerek başka bir şey yapmamaları hiç doğru değil.

 208. seda izmir dedi ki:

  cevablandirdiginiz icin tesekkur ederim.doktor bunlarin ilacla bir ilgisi olmadigini,hastaligin sebep oldugunu soyluyor.kullandigim ilk ilac dan sonra kendimi kotu hiss etdigim icin doktor deyismek zorunda kaldi.abiniz ne zaman iyilesmeye basladi?sürec cokmu uzun?
  ***
  Süreç uzun değil. İlaçlar bir iki günde etkisini gösteriyor. hasta normal hayatına dönebiliyor eski şikayetler hemen hiç kalmıyor. Fakat yukardaki yüzlerce şikayete bakarsanız bazı kişilerin bünyesi ilaçlardan rahatsız olmakta. Bazı kişilerin midesi fazla rahatsız oluyor. Abimde öyle yan etkileri olmadı. Ama aynı zamanda ağır kalp hastasıdır. İki hastalık bir araya gelince panik atak rahatsızlığı başgösterdi. Onu ise doktorun verdiği bir ilaçla aşabildi. Allaha şükür. Şimdi tek sorunumuz abimin propycil ilacı sayesinde zehirli guatr sorununun üstesinden geldiğini sanması, o ilaca alışması, devamlı kullanması ve gereken atom tedavisini gerekli görmeyip reddetmesi. ikna edemiyoruz. doktorları dinlemiyor. Propicil devamlı kullanılmamalı diyor doktorlar. En geç iki yıl içinde ya atom tedavisine geçilmeli ya da ameliyat diyorlar.

  Sizin sorununuz belki bir şekilde psikosömatik gibidir. Yani zehirli guatr hastalığı psikolojiyi çok etkiliyor. Anksiyete ve panik atak gibi sorunlara yol açıyor. Ve benzeri sorunlar yüzünden belki sizin bir şeyiniz olmadığı halde öyle hissettiriyor. Yüksek guatr probleminizi ilaçlar dengeliyorsa kendinizi iyi hissetmeniz lazımdı. Moralinizi yüksek tutun. Yemek saatlerinizin ve ilaç saatlerinizin dakikası dakikasına düzenli olması için elinizden geleni yapın. Bu da çok önemli.

 209. Özlem, Konya dedi ki:

  İlk önce çarpıntı ve nefes darlığı yaşadım. Bir de sol kolumda uzun zamandır ağrı vardı. Kalbe gittim. Şükür birşey çıkmadı. Genel cerraha gittim tahlil ve ultrason verdim. Zehirli guatr başlangıcı varmış. Biyopsi istedi. Endokronoloji bölümüne gittim. Sindgrafi istedi ve biyopsi yaptı. 1-1,5 ay sonra belli olur dedi ve beklemedeyim. Yalnız endokronoji uzmanı bana sadece dideral verdi (çarpıntı için). Diğer bir ilaç vermedi. Acaba biyopsiden sonra mı verecek? Bu arada bende baştan ayağa bir hoş olma kısa süreli oluyor. Sinir aynı şekilde. Ve kollarımda yanma hissi oluyor. Yalnız kilo vermedim. Ara ara ağlamalar.. psikolojim çok bozuldu. Allahım herkese acil şifalar versin.
  ***
  Özlem Hanım, doktorların pek üstünde durmadığı bir şey panik atak sorunudur. Bu hastalık tahlillerle filan anlaşılmıyor. Ancak tüm kontrollerde tahlillerde sorun bulunamazsa panik atak üstünde duroyorlar sanıyorum. Ama eğer herhangi bir hastalığın yanında panik atak da varsa bunu uzun zaman düşünmezler. Abimde öyle olmuştu. Ben çözdüm doktorlara inandıramadım. Gerçi her 10-15 günde acil servise gidiyorduk orada uzman doktorlar pek bulunmuyordu. Sonunda tecrübeli bir doktor sayesinde abimde panik atak olduğu anlaşıldı. Sadece bir ilaçla panik atak hastalığı kontrol altına girdi. Belki 4 yıl oluyor artık 10-15 günde bir kalp kirizi geçirdim diye hastanenin yolunu tutmuyor. Aşırı sinir, ağlamalar, kendini çaresiz hissetmeler filan guatr sorunundan olabileceği gibi, başka bir hormonal düzensizlikten de olabilir, panik atak yüzünden de olabilir. Daha anlaşılması güç olanı, zehirli guatr hastalığı anksiyete bozukluklarına ve sonuçta panik atak’a sebep olabilmesidir. Hastalık içinde hastalık.

 210. Esra dedi ki:

  Annem 17 gun once zehirli guatrdan amaliyat oldu. Troid bezlerinin ikisi de alindi. Ancak amliyattan once troid bezlerinin asiri calsmasndan kaynaklann asiri terleme amaliyattan sonra da gecmedi. Nedeni nedir?
  ***
  Bilmiyorum sadece tahmin söyleyebilirim. Abimin hastalıklarıyla ilgili doktorlardan duymuştum: Bünyenin uzun süreli maruz kaldığı sorunlara alışkanlığıyla ilgiliymiş. Zamanala normale dönermiş. Nitekim abimde birçok şey zamanla normale döndü.

 211. Sonay dedi ki:

  Herkese acil şifalar. Ben de 4 yıldır tedavi görüyorum. Merak ettiğim konu henüz ameliyat olmadım. Ultrasonda troid kanaman var dedi. Neden oluşur tehlikeli mi bilginiz var mı?

 212. Özlem, Konya dedi ki:

  Peki biyopsiden sonra mı diğer bir ilaç verilecek acaba? Ayrıca benimki nödüllü zehirli guatr. Minimal oranda büyümüş. Acaba ilk çarpıntı ve nefes darlığı yaşadığımda bunun da etkisi olabilir mi?
  ***
  Elbette onun da etkisi olabilir. Zehirli guatrın böyle etkileri bazı insanları anlattığınız şekilde olabilir. Hem tirod bezlerinin bulunduğu yerde başka hassas organcıklar da var. Birbirlerini etkilerler. Tedavi sürecini çok ciddiye almanız şart. İlaç verirler mi hangi ilacı verirler ne olur bunları bilemiyorum.

 213. Mehmet Güler dedi ki:

  Merhaba, Cumartesi günü alerji olduğum için Özel bir Hastaneye gittim, yapılan kan testinde TSH 0,03 Serbest T4 ise 1,52 çıktı ve dahiliye doktoruna gittim, yeniden kan tahlili yapıldı, ultrason ve ekg çekimi yapıldı. Ultrason sonucunda tiroid bezi boyularının hafif arttığını, her iki tiroid lobunda ve isthmusta en büyüğü sağda 16 mm çapında olmak üzere çok sayıda anekoik komponentleri olan izokoik nodüller izlendiği çıktı. Doktorum bana Tiroid intgrafisi çektirmemi söyledi. Bu nedenle devlet hastanesine gittim (sadece devlet hastanesi ve araştırma hastanesinde varmış), ancak oradaki dr bana özel hastanedeki testlere güvenmediğini yeniden test yapılmasını istedi, yarım saat önce yaptırdığım kan testi ve ultrason’u yeniden yaptırmak zorunda kaldım. Sonuç yine aynı oldu tabi, bugün de araştırma hastanesine gittim. Biyopsi yapıldı, iki iğne boğazıma batırılıp parça alındı, 1 hafta kadar sonra belli olacakmış, inşallah temiz çıkar. Şimdi kafama takılan şu;
  Özel hastanedeki doktor Propycil 50 mg 50 tablet, devlet hastanesindeki doktor ise Propycil 50 mg 20 tablet ilaç yazdı, Özel’deki dr sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 kez, devlet hastanesindeki dr ise sabahları aç karnına 1 tane alıp 20 gün sonra kontrole geleceksin dedi. Bugün araştırma hastanesindeki dr’ye nasıl kullanacağımı sorduğumda ise yine sabahları kahvaltıdan yarım saat önce alacaksın dedi. Hangisine güveneceğimi şaşırdım. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Bir hafta sonra sonuç belli olunca daha kesin bir teşhis konur daha bilinçli olarak tedavi şekli belirlenir. Bazı paketlerde ilaç adedi farklı bu önemli değil. Propycil dozajı önemli. Her ikisi de 50 mg.
  Bu ilaç yemeklerden önce değil sonra içilir diye biliyorum. Abime doktor öyle tavsiye etmişti. Günlük sayı ise korkmayın zararı olacağını sanmam. Tiroid bezinin çalışma hızını veya etkisini azaltıyor. Günlük ilaç sayısına göre az azaltmış çok azaltmış ama sonuçta azaltıyor. Haftaya kesin sonuç inşallah sevindirici olur. Ayrıca, günlük 3 tane bile az. Demek ki sizde problem çok ilerlemiş değil. Bazı hastalara her öğün 3 tane olarak günde 12 ilaç veriliyor. Erken teşhis ve tedavi ile kesin kurtulursunuz inşallah.

 214. Nihal, Yalova dedi ki:

  Nefes alamiyorum sanki. Havanin soguk oldugunu biliyorum ama ter basiyor bunaliyorum sicaktan. 21 yasinda menapozlu kadinlar gibiym. Sinir sistemim alt ust oldu. Etrafimdakilerin kalbini kiriyorum bazen istemeden. Sinirm gecicince o agrasif nihal ben degildim zehirli guatirmdi kizmayin diyorm. Ellerim titriyor bazen icten ice butun vucudum. Cagri merkezinde caliyorum ve konusarak para kazaniyorum ama bu hastalik yuzunden konusmakta bile gucluk cekiyorum. Durduk yere carpinti basliyor heycan basiyor. Kelimeler aklimda ucup gidiyor. Ekmek almaya diye firina gidiyorum baska seyler aliyim derken ekmegi unutup eve geliyorum. Bogazli kazak giymek kolye takmak atki takmak desen hak getire. Degil 3 basamak merdiven cikmak yemek yerken bile yoruluyorum. 49 kiloya dustum. Zayifliktan artik kiyafetlerim olmuyor. Propycl kullaniyorm gunde bir defa. Doktora gittigimde beyefendi bana diyorki ben sana ne ilac yazmistim ne zaman yazmistm. Tum bu rahatsizliklarm yetmiyormus gibi ilgisiz bide doktorum var. Kime guveniym kime derdimi anlatiym ki. Paylasmak istedm. Herkese gecmis olsun allah yardimcimiz olsun..
  ***
  Nihal hanım, ben doktor değilim, yazdıklarımı sakın doktor gibi ciddiye almayın ama bakın yazdıklarınız tıpatıp abimde vardı. Doktorun tavsiyesi Propycil, günde üç öğün 3’er tane yani günde 12 tane. Bu sayede hızla kendine gelmişti. bir de doktor çok geç farkına varıldığını, çok geç kalındığını söylemişti. Yani sizin şimdi yapacağınız şey hiç vakit kaybetmeden doktor değiştirmek olmalıdır. Bu hastalık kalbi çok yoruyor. Abim bu yüzden ağır bir kalp krizi geçirdi. Sigara da içiyordu ama esas etken bu hastalıkmış. Kalbinin %70’i ölü. Zehirli guatr teşhisini de kalp krizinden sonra hastanede koydular. Yıllardır yavaş hareket ederek evde yaşıyor. Hızlı yürümesi bile yasak. Bu hale de gelebilirsiniz. Onun için siz hiç vakit kaybetmeden başka doktora görünün. Ya ilacın sayısını arttıracak ya da muhtemelen atom tedavisi yaptıracak. Kurtulursunuz her şey geride kalır. Ama acele edin.

 215. Nihal, Yalova dedi ki:

  Abiniz ilac tedavisinden sonra normal yasantisina donemedimi. Birde yemek yerken midem bulaniyor . bulanmasin diye supradyn all day iciyorum o biraz azaltiyor. Guatrin etkisi olabilirmi bulabti. Ve El titremesi gecti mi peki ilaclardan sonra suan bunlari yazarken bile ellerm titriyor cok illet bisey..
  ***
  Evet zehirli guatrın verdiği kilo kaybı, aşırı sinir, öfke, titreme gibi şeyler tamamen geçti. Normal kilosuna da döndü. Ama onun çok ağır kalp hastalığı var. Ayrıca doktorun derhal yapılması gerekir dediği atom tedavisini istemedi ilaçlara bağımlı yaşıyor. ilaçlara devam ediyor. Kendisini ikna etmeye çalışıyoruz. Onun hastalığı çok ilerlemiş durumda. aslında ameliyat gerekiyordu ama kalbi dayanamaz diye atom tedavisini deneyelim dediler. abimi ikna edemedik.

 216. nihal yalova dedi ki:

  Tum bunlari yasamis bir insan nasil olurda ikna olmaz ki. Tum bu yasadiklarin gecicek biticek deseler bir dakika beklemem ne gerekirse yaparim. Ama eger riskli bir ameliyatsa heleki kalbiyle ilgili sorunlari varsa korkmasi normal. Yasini ogrenebilirmiym abinin merak ettim.
  ***
  Kalp krizi ve o krizin kalbini yıpratıcı etkisi çok ağırdı. İlk iki yıl bünyesi adapte olamadı çok ağır şeyler yaşadı. Zehirli guatr etkisiyle panik atak da başgösterdi. Hiç kolay değildi. İki yıl sonra kalp yetmezliğine bünye adapte oldu. Panilk atak ise bir ilaçla yola girdi. Ama o zor günlerin psikolojik etkisi hala devam ediyor. Tabi kalp yetmezliğinin ise tedavisi yok. Yavaş hareket etmek zorunda. Adeta eve hapis. Galiba hayatta bir beklentisi kalmadı. Bu yüzden çok şeye aldırmıyor. ama zehirli guatr ilaçlarının faydası büyük oldu. Tek sorun atom tedavisine ikna edemeyişimiz. O tedaviyi görse belki ilaç gerekmeyecek belki daha aza indirilecek. Yaşı şimdi 52. Yaklaşık 7-8 yıldır bu durumda. Dediğim gibi ilk iki yıl kalbi yüzünden çok ağır şeyler yaşadı. Çok fena krizler birkaç defa tekrarlanmıştı. Hayatta kalabilmesi mucize gibi bir şey.

 217. Murat, Ankara dedi ki:

  Eşim zehirli gugatır tedevisi gördü. 1 yıl doktoru amaliyat riskli dedi ama başka bir doktor amaliyat etti. Çok ciddi bir hastalık sakın ama sakın araştırmadan amaliyat olmayın. Her doktor doktor degil. İleride problem yaşamamanız için iyi araştırın. Benim eşim bilgisiz bir doktor yüzündentam 1 yıl eziyet çekti Ankara etlik hastanesinde. Dikkat edin. Amaliyatları internetten izleyin araştırın. Ben bakamadım bile. Allah hepinize şifa versin.

 218. Murat, Ankara dedi ki:

  Ankara atatürk egitim araştırma hastanesi bu konuda çok tejrübeli. Eşim 3 günde toparladı taburcu oldu. Doktor Erdinç Bey tecrübeli bir doktor, bilginize. Eskişehir yolunda hastane Bilkentte yakın. Alasmarladık arkadaşlar korkmayın derdi. Veren rabbim dermanını da veriyor. Sadece doktorunuzu iyi şeçin. Ne de olsa dikkat isteyen ciddi bir hastalık. Amaliyat en ufak hatayı affetmez. Doktorunuza iyi güvenin.

 219. Erkan, Antalya dedi ki:

  Kardeşim 17 yaşında. Aynı şekilde zehirli guatr var dediler ama tahliller hala devam ediyor. Yaklaşık 2-3 ay oldu. Hala kesin bir çözüm bulmadılar. Çok telaşlanıyorum. Son çare Antalya’da. Sadece atom tedavisiyle uğresan bir doktor varmış. Oraya gitmeyi düşünüyoruz. Siz ne dersiniz?
  ***
  2-3 ay erken. Bekleyin kontroller tahliller devam etsin. Bahsettiğiniz doktor sanıyorum bu hastalık üzerine epeyce tecrübelidir. Ona da gitmelisiniz bence.

 220. elif-kocaeli dedi ki:

  Annemde tiroid hastalığı vardı (tiroidleri az çalıyordu)ilac kullanıyordu geçenlerde ultrason da nodüllü zehirli guartir cikti (gırtlakda)yaklasik 1bucuk santrimentre bunul kucultmek icin hangi uyiyecekleri yemesi gerek ve kac sanntimi gecincr ameliyat olunuyor bide ilac kullandığı halde cikmasi normalmiydi
  ***
  Annenize geçmiş olsun. Doktor kontrollerini hiç aksatmaması lazım. Tiroid bezleri yavaş çalışıyorken nasıl olmuşsa aşırı hızlı çalışmaya yani zehirli guatr hastalığına dönüşmüş. Neler yapılır bilgim yok. Bu hastalıkta uzman bir doktora sormalısınız.

 221. erkan antalya dedi ki:

  Hastalık devam ederse gözlere cok zarar verir diyorlar. Hatta gözler çıkma derecesine geliyormuş. Doğru mudur?
  ***
  O konuda bilgim yok. Belki tedavi istemeyen ve ilaç bile kullanmayan insanlarda olabiliyordur.

 222. asya izmir dedi ki:

  ben tam 14 yaşındayım geçen gün yengeme gittiğimiz zaman boynumun şişliğini farkedip sende guater olabilir doktora gidin dedi acaba şunu merak ediyorum benim şimdi ameliyat olma riskim var mı ? hepinize geçmiş olsun..
  ***
  Hemen doktora gitmeniz lazım. Ameliyat gerekeceğini sanmam ama gerekse bile yaptırmalısınız. Ertelerseniz çok çok pişman olacağınız şeyler olabilir. Hiç vakit kaybetmeyin.

 223. Alev, İstanbul dedi ki:

  Babam iki aydır zehirli guatr hastası. İlaçlar vücutta döküntü yapıyor. Ne yapması lazım? Sabah 1 akşam 1 propcil içiyor.
  ***
  Yeniden kontrol zamanı gelmiş veya birkaç haftası var. Kontrole gittiğinde doktora sormalısınız. Benim bilgim yok. Sadece çok tehlikeli bir hastalık olduğunu ve doktor kontrollerinin, yeni tahlillerin düzenli aralıklarla yapılmasının kesinlikle şart olduğunu biliyorum. Şimdi ilk kontroldedoktora her şeyi sorun.

 224. gamze özdinç izmir dedi ki:

  Zehirli guatr hastasıyım. 15 aylık bır oglum var ve emzırıyorum. ilac tedavısıne basladım ama duzenlı kullanmadıgım ıcın bıraktım. bebegımı bu durum ne kadar etkıler? ılacın ogluma zararı olur mu? once proposil kullandım. sabah 2 oglen 2 aksam 2. sonra thylamazon kullandım. sabah 3 aksam 3. degerler dustu fakat kullanmadıgım ıcın yıne yukseldı. ne yapmalıyım?
  ***
  Kafanıza göre ilaç bırakmanız hayatınızı hiç ciddiye almayıp çöpe attığınızı gösterir. Kendinizi düşünmüyorsanız çocuklarınızı düşünün. Hemen doktora gidin her şeyi anlatın. Böyle ciddi meselelerde internetten çözüm aramanız başka bir büyük hatanız. Hemen bugün veya en geç yarın gidin gerekli ne tahlil varsa yaptırın. Her şeyi doktora sorun. Başkalarına sormayın.

 225. ozan bursa dedi ki:

  tirotoksikoz da hangi ialçları vermiyoruz ?

 226. Burcu İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Ben de Graves hastasıyım 20 yaşındayım ve 2 ay önce bu teşhis konuldu.
  Günde 2 yarım olmak üzere 1 dideral
  1,5 -1,5 olmak üzere de tayromazol kullanıyorum.
  Sol gözümde büyüme var çarpıntım, terlemem neredeyse tüm şikayetler var ve aşırı sinirlilik.Bu yüzden psikolojim alt üst oldu sınava da hazırlanıyorum çok zorlu zamanlar geçiriyorum.
  Sizin yazdıklarınızı okudum doktorum hiç bir şekilde bana perhiz, yeme düzeni ya da yememem gereken şeyleri söylemedi sormama rağmen. Ama etrafımda sürekli şunu yeme bunu yeme gibi şeyler duyuyorum ve kafama çok takıyorum. Sizin bu konudaki fikrinizi çok merak ediyorum çok teşekkür ederim şimdiden..
  ***
  Zehirli guatr hastalarına metabolizmayı hızlandıran yiyeceklerden uzak durun gibi tavsiyeler var ama doktorlar ciddiye almıyorsa mutlaka haklıdırlar. Yani onların bir zararı olmayacaktır. Yeter ki aşırıya kaçmayın. Mesela her gün devamlı kırmızı et yemek kimsenin adeti değildir zaten. üstelik maddi gücümüz de elvermez. Kuruyemişçilerdeki en pahalı kuruyemişlerden acıbademin metanolizmayı hızlandırma özelliği var. Bunu da kimse alıp avuç avuç yemez. Siz de yemiyorsunuzdur. Kısaca problem yok. Bunlardan ara sıra yeseniz bile zararı olmaz. Yapmanız gereken şey doktorun uyguladığı tedaviye harfiyyen uymanızdır. ilaç saatlerini ve kontrol günlerini hiç aksatmamalısınız.

 227. nihal yalova dedi ki:

  Meraba ben ilk hastaligimi ogrendigimde buraya yazmistim 7 aydir ilac tedavisi goruyordum. Gecen kontrole gittim . digeri ilgisiz oldugu icin doktorumu degistirdim. Yeni doktorum tahlil yapti bazi degerlerim cok yuksek cikmis propsyl i gunde 2 den 6 ya cikardi. Bir anda bu kadar cikartmasi normalmi acaba. İlac zaten cok aci. Bazen istifra ediyorum gunde 6 tane cok aggir geliyor. Napicagimi bilemedim iyilesemiyorum. Gunden gune kotuye gidiyorum sanki :(
  ***
  Sabredin. Daha fazla sayıda ilaç alanlar da var. Bu şekilde ilaç tedavisini uzun süreli tutmazlar. İlaçla sonuç alınamazsa atom tedasisi yapılır. O da yeterli olmazsa veya yeterli olmayacağını önceden anlarlarsa ameliyat gerekecek. Her şeyi doktorunuza anlatın. Tedaviye yardımcı olun.

 228. Berfin, Ağrı dedi ki:

  zehirli guatr olduğum çıktı. aşırı sinir olustu. babamın vefatindan sonra üzüntüden kaynaklandığını söyledi doktor. sigara da kullanıyorum. acaba sigaranın hastalığıma daha da sebeb olur mu?
  ***
  Sigaranın bu hastalığa bir etkisi var mı bilmiyorum hiç duymadım. Ama sigara çok zararlı bir şey. Bırakamıyorsanız mutlaka azaltın. Günde yarım paketi geçmemeli.

 229. Berfin Ağrı dedi ki:

  … …
  ***
  Bu hastalık fena halde ani öfkelenmelere yol açıyor. Diğer ayrıntıları doktorunuza sormalısınız. Tedaviyi çok ciddiye alın. Doktorun sözünden çıkmayın.

 230. doğan osmaniye dedi ki:

  Bendede doğuştan var kan değerlerim hep normal çıkıyo..nodüllerde var doktor sintigrafi ve biyopsi dedi çok korktum yaptirmadim ne yapmaliyim!!!

 231. Levent, İstanbul dedi ki:

  Bende de zehirli guatr var ellerimde aşırı titreme öfke yutkunurken tıkanma unutkanlık hele hatsafa da doktora geçen yıl gittim propycil verdi günde üç kere bir türlü düzenli kullanamadım halada kullanmıyorum. Bu guatr denen illetten kurtulmayı o kadar istiyorum artık titremek istemiyorum yada kalbime ağrı girmesi ne bilim daha çok varda işte. ben bu ilaçla bundan kurtulabilirmiyim yada ameliyat ile?
  ***
  Siz doktoru ciddiye alın. İlaçları düzenli kullanın. Buna her şeyden çok önem verin. Kontrol günlerinde hastaneye gidip gereken şeyleri yaptırın. Başka çare yok. Bunları yaparsanız elbette bir şekilde bu dertleriniz sona erecektir. Bunun yolunu ise doktorlar bilir. Emin olun. Onlar mutlu son için tedaviyi başlatmış ama siz umursamamışsınız.

 232. Şeyda KIRIKKALE dedi ki:

  Mrb ben 1 aydır zehirli guatr belirtileri gösteriyordum ve doktor bana zehirli guatr olduğumu söyledi ayrıca bende hepatit b denilen bir hastalık türü de var bu durum beni nasıl etkiler ani ölümler olabilirmiş 1 cocuum var ve kısırlık ortaya çıktı işim çok yoğun bu sebeple dikkat ediyorum böyle giderse ne olur tedavisi için nerelere başvurabilirim?
  Lütfen cevaplayın
  ***
  Şeyda Hanım bu sorularınızı ancak doktorlar cevaplayabilir. Ben doktor değilim. Bana değil doktorlara danışmalısınız.

 233. emine İstanbul dedi ki:

  Merhaba annem bugün halsizlik el titremesi gibi zehirli guatr şikayetlerinden dolayı hastaneye gitti doktor zehirli guatr var demiş günde 3 öğün her öğünde 2şer atıyor ameliyat zorunlu mu ilaç tedavisiyle geçer mi nolur cevap verin çok korkuyoruz … ölüm riski var mı ameliyatta

 234. nihal yalova dedi ki:

  Merhaba mart ve haziran aylarinda burdan size durumum hakkinda bilgi verip sorrular sormustum. Mart ayinda bana doktorunuzu hemen degistirin diye onermistiniz. Degistirdikten sonra ilaci gunde 6 ya cikarmisti. Haziranda yazdigimda kotu oldugumu ve iyilesemedigimi soylemistim. Aradan sadece 2 ay gecti ve benim yasadigim tum sikintilarm gecmis durumda allahima sukurler olsun ki ne el titremesi ne stres ne terleme ne klap carpintisi ne asiri yorulma… Cok sukur hepsi gecti ve gunden gune daha da iyi oluyorum sanki.. BURDAN HERKESE TAVSİYEM DOKTOR KONTROLLERİNİZİ HİC AKSATMAYİN İLACİ HİC AMA HİC AKSATMAYİN. AYRİCA UMUDUNUZU HİCC KAYBETMEYİN.. Cunku tedavide bunlar cok onemli. Simdi onumuzdeki surecte sintigrafi icin bursaya gidicem. Bu arada tam 3 tane doktor degistirdim. Adam gibi isini gercekten seven bir doktor bulmak o kadar zor ki.. 2 ayda beni iyilestirdi oncesinde cektigim 9 aylik kontroller ve tedavi sureci doktorlarin ilgisizligi ve cahilligi yuzunden cope gitmis durumda. Herkese gecmis olsun.

 235. Nuray istanbul dedi ki:

  Mrb ben iki çocuk annesiyim 26 yaşındayım 39 kiloya düştüm hiper troid yüzünden.. Hayatım mahfolmuş gibi ilerlediği için böyle olmuş doktorumda zehirli guatr dedi aynı ilacı verdi ilacı içince ağzımda acı var bütün gün , kullanmazsam sinirden deliriyorum odaya kitliyorum kendimi,baş ağrısı da çok şiddetli gerçekten ölmek bile istiyorum bazen.

 236. M.A Gerdan / BURSA dedi ki:

  Bursadan yazıyorum 2 Ekim 2014 te Zehirli Guatr (Graves) hastası olduğumu öğrendim. Kan tahlili, Stinografi, ve ultrason çektirdim. Daha sonuçları Endoktrin uzmanına göstermeden zehirli Guart olduğunu öğrendim. Çok o kadar da sorun etmiyorum, İlaç olarak Dideral ve Thypomazol verdi doktor, sabah ve akşam ikişer adetiçiyorum. İlk önce rahatsızlık sıcak basması ve terleme ile ortaya çıktı, aile hekimine gittim Propscil vermişti. Ancak Endoktrin Uzmanı Propcil artık vermiyoruz artık dedi. 2 yıl gibi ilaç tedavisi aylık kontrollerle sürecek. Şunu paylaşayım; Doktorum iyotlu tuzu yasakladı. İyotsuz tuz kullanıyorum, Birde taze dere otu yiyorum. Şimdilik biraz hafiflese de sıcak basması ve terleme devam ediyor. İnşallah hepimiz iyileşiriz.

 237. güzide çorum dedi ki:

  mrb arkadaşlar bana 1 5 yıl önce zehirli guatr teşhisi konuldu 1 yıl sabah akşam tramazol kulllandım şu sıralar hastalığım biraz yavaşladı 2 aydır ilaç kullanmıyorum tiroiidler azçok kontrol altına alındı ama gözlerim dışına fırladı . gözlerim çok kötü durumda tecrübesi olan varmı ne yapabilirim cevapimlarsanız çok memnun olurum .tşk ederim.

 238. aykut-batman dedi ki:

  geçmiş olsun arkadaşlar. yaklaşık 1 yıl süren hipertroidi hastalığım nedeniyle geçen ağustos ayı içinde Antalya’da bir prof.dr’a ameliyat oldum. sol lob da 4,5 cm’lik nodül olduğu için sol lobun tamamı alındı. sağ duruyor. ses sorunu da yaşamadım. şu an günde 1 tane euthyrox ilaç kullanıyorum. ancak sol göğüs, sol kol ve sırtıma(sol kürek kemiği) vuran ağrılarım geçmedi. hangi doktora gittiysem bir çare, net bir teşhis bulamadım. kimi psikolojik kimi stres deyip ilaç verdi. ama ilaçlar fayda etmedi. son çare kuru iğne tedavisi düşünüyorum. bu konuda bilgisi, tecrübesi olan arkadaşlar bilgi verirseniz memnun olurum. herkese acil şifalar dilerim.

 239. Türkan - İstanbul dedi ki:

  Benim annemdede zehirli guatr vardı hipertroidi. dolayısiyle bendede var.şuan 40 yaşındayım ve 2013 de Prof.Dr. Mete Düren’e ameliyat oldum(iki tarafta nodüllerimde vardı)O kadar iyi geçtiki ameliyatım iyiki ona gitmişim diyorum ve sağlıklı bir şekilde hayatımı sürdürüyorum ve çok memnunum.Ömür boyu eutrox ilacımı içeceğim tabiki.Doktorum çocuk yapmayı düşündüğüm için hepsini almadı ama inanılmaz bir rahatlama hissettim ameliyat sonrası iyiki olmuşum dedim.

  Hastalığımın geçmişinden bahsetmek istiyorum.Annemin dr.u ben 20 yaşındayken teşhis koymuştu ve o yıl tefor içmiştim küçülmüştü. yıllar geçti ve 39 yaşına geldiğimde çok stre sıkıntı yaşadım ve hormonlar altüst olmuş. 2 Dr. arasında mekik dokudum adeta. bu arada çarpıntı halsizlik ve aşırı el titremesi terleme ruh hali değişiklikleri yaşıyordum. Bir dr propsil veriyor diğeri başka bir ilaç. neyse ilaçları kullandım ve diğer dr dediğim annemin doktoruydu. ilacın adını unuttum T.. ile başlıyor. onu içmeye başlayınca 10 gün başımı kaldıramaz hale geldim. tansiyon 3lere iniyor dizlerim tutmuyor ayakta duramıyor yürüyemiyorum. Dr.u aradım ilaçmı yaptı diye. hayır ilaç yapmaz psikolojik dedi. ilacı kesiyorum dedim kestim ve 3 gün sonra yanına gittim gayet iyiyim. yani ilaç yapmış. güvenimi yitirdim tabi. Mete beyi duymuştum herkes çok memnundu. Hemen Mete beyi aradım gittim. ultrasonla baktı. tek tarafta nodül var demişlerdi. mete bey iki taraftada nodül var bir tarafta çok büyük dedi. Bu arada o ilaçlardan karaciğerim büyümüştü. Mete bey artık ilaç içemezsin ameliyat olmalısın dedi ve oldum. Allah razı olsun Allah böyle dr.ları başımızdan eksik etmesin. Şu an çok iyiyim, arada tahliller yaptırıyor ilacımı hergün alıyorum. yılda 1 kerede kontrole gidiyorum.

 240. Zelal, İzmir dedi ki:

  Zehirli guatrın bilinç kaybıyla ilgisi var mıdır?
  ***
  Bilmiyorum hiç duymadım görmedim. Benim gördüğüm şey ara sıra çok büyük öfkeye kapılmaları, çok kırıcı davranmaları, olmayacak sözler söylemeleri ama sonradan çok pişman olup özür dilemeleri. Bu öfke patlamaları ve anksiyeteler (yüksek endişeli iç sıkıntıları) zamanla anksiyete bozukluğuna, o da panik atağa dönüşebiliyor.

 241. hasan dedi ki:

  iyi günler. bende de graves zehirli guatr teşhisi kondu. 1 ay ilaç kullandım hormonlar normale geldi. fakat göz bulguları halen devam etmekte. belki ilerleyecek belki duracak. otoimmun bir hastalık bu. bağışıklık sisteminiz tiroid bezine ve göze saldırıyor. şuan için tedavisi yok. belli çalışmalar var bize yetişir mi belli değil:) bu hastalık biraz şans işi. göZlerde büyüme olur mu ne kadar olur napar ne eder gerçekten şans işi. moralinizi iyi tutun. Rabbim herkese acil şifalar versin.

 242. Soydan, İstanbul dedi ki:

  Benim anneme zehirli guatr tanısı konuldu. Propycil tablet 2*1 olarak başlandı. Fakat ilacı aldıktan 10 dakika sonra mide ağrısı, kusma ve ishal şikayeti oldu. Ne yapmamız gerekiyor? İlaca devam edelim mi?
  ***
  Ben doktor değilim ki ilaca devam edin veya etmeyin diyeyim. Doktor olsaydım bile annenizin tahlillerini görmeden bir şey diyemezdim. Sadece biliyorum ki bazı insanların bu ilaca göre bünyeleri hassas. Belki zamanla alışır. Bence aynı doktora ya da tecrübeli bir eczacıya sormalısınız. Belki günde iki defa birer tane almak yerine günde 4 defa yarım ilaç daha iyi olabilir.

 243. Ahmet Dinar dedi ki:

  Bende 1ay önce nodulsuz zehirli guatra teşhisi konuldu. Yalnız doktorum ilaç vermedi. sadece iyotsuz tuz kullanmamı söyledi. 3ay sonra konturola gelmemi soyledi. neden ilaç yazmadi bilmiyorum. ilac kullanmam gerekiyormu. ben budurmdan rahatsız oluyorum. ne yapmalıyım başka bir doktorami gitsem sonra ilerleme yapiyormu lütfen bana bir bilgi vermenizi rica ederim. Herkese acil şifalar diliyorum.
  ***
  Doktor gereken tahlillerin sonucu size gereken şeyi söylemiştir diye düşünüyorum. Dediği gibi yapın. Ama kesinlikle hafife almayın. Zamanı gelince hiç ihmal etmeden kontrole gitmeniz şart.

 244. evren sofya dedi ki:

  merhaba arkadaşlar herkese cok geçmiş olsun. Ben 25 yasındayım gecen sene temuz ayında bende başlayan bayılma, halsızlık,susama,saç dökülmesi, kilo kaybı ve tabı iki de aşırı sınırlılık nedeniyle doktura gittim zehirli goatır ve nudulsuz olduğu tehşisi konuldu propycil ve dideral verdiler propcili gönde 8 tane alıyorum nerdeyse bi sene oldu hallen degişen birşey yok ve artık benim de takatim kalmadı doktur değiştirmekten bıktım önerebileceğiniz birşey var mı? herkese cok geçmiş olsun..
  ***
  Henüz bir yıl olmuş. Birkaç ay daha sabredin. Bu ilaç tedavisi böyle devam etmeyecek. Biraz sabır. Birkaç ay içinde doktorlar tedavide değişikliğe gidecektir.

 245. gül trabzon dedi ki:

  mrb içinizde atom tedavisi olup çoçuk dünyaya getiren varmı .benim cocugum dyok doktor yasakladı yapmayı atom verelim dedi 6 ay sonra cocuk olur. ama ben yumurtalıklara zarar verir cocugum olmaz diye cok korkuyorm içinizde atom alan varsa lütfen yazsn

 246. Dilek Türk dedi ki:

  Annemde zehirli guatr çıktı. Birkaç doktora gittik. Mantarlaşmış ameliyat olman lazım dediler. Annem ameliyattan çok korkuyor. İlaçla tedavi olamaz mı?
  ***
  Buna doktorlar karar verir. Ciddi ve tehlikeli bir hastalık. İlaçla tedavi mümkün değilse ya ameliyat ile çözüm aranır ya da atom tedavisine başvurulur. Ameliyat yerine atom tedavisi iş görür mü diye doktora sormalısınız.

 247. Engin dedi ki:

  benimde amcam da 2 ay önce yaptığımız tahlil sonuçlarında zehirli guatr olduğunu söylediler onun şikayetleri kilo kaybı aşırı terleme ve vücudunda yanma olduğunu söylüyordu Ankara’daki doktor B12 vitamin hapı dideral Propycill verdi bir süre bu ilaçlarla rahatladı ama on gündür tekrar eski haline döndü guatr Vücutta yanmalara sebep olurmu yardımcı olursanız sevinirim hepinize Allah şifa versin inş
  ***
  Bu hastalık grip gibi birkaç gün ilaç kullanmayla geçemez. Devamlı doktor gözetiminde tedavi lazım. Amcanız tekrar kontrolden geçmeli. Gereken tahliller yapılmalı.

 248. Esin özdemir dedi ki:

  Ben dün giittim doktora. benim boğazım şişti ama ağrı yapmadı. vücudum yandı. terleme oldu ve kilo kaybı. Dideral, propycil verdi. ben kilo verdiğim için çok memnunum. acaba propycil içince abiniz kilo aldı mı?
  ***
  Öncesinde aşırı zayıflamıştı. O ilaç sayesinde iğne iplik zayıflaması durmuştu. Sağlığı yerine gelmişti. Kilo aldığı söylenemez.

 249. Rukiye İstanbul dedi ki:

  Ben de bugün zehirli guatr olduğumu öğrendim.. İnşallah göz ile ilgili sıkıntı yaşamam bu beni çok korkuttu… Onun dışında ne yapayım?
  ***
  Doktorunuzun dediklerini aynen yapıp kontrol zamanlarını hiç ihmal etmeyin.

 250. Ekrem İstanbul dedi ki:

  Dokturum bende hipertroidi Graves tanısı koydu ve yapılan tahlilde bazı değerlerim şu şekilde çıktı. Serbest T3 9,98 (2,1-3,8 referans aralığı) Serbest T4 1,95 (0,60-1,25) TSH 0,03 (0,34-5,6) sizce bu değerler referans aralığına göre çok mu yüksek. Doktorum günde 3 kere propycil verdi. Ayrıca tecrübenize dayanarak bir şey sormak istiyorum. Ben 2 yıldır her sabah 1 saat spor yaparım. spor yapmak beni mutlu ediyor spora devam edersem troid bezlerini zorlamış daha fazla çalışmasına sebep olmuş ve iyileşme sürecini uzatmış olurmuyum. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.
  ***
  Ekrem Bey maalesef bunları bilemiyorum. Sadece rahmetli abim ile hastane hastane dolaştığımız için biraz bilgim olmuştu. O değerleri bilmem ama ilaç dozajınızdan anladığım kadarıyla sizinki çok ağır değil. Sporun herhangi bir zararı olacağını hiç sanmıyorum. yine de bunları doktorunuza danışsanız iyi olur.

 251. Seval Çelik dedi ki:

  Bana yaklaşık dört ay önce hiper troid teşhisi konuldu. Propsil ve çarpıntı için dideral kullanmaya başlandı. ilaç 4*4 e kadar çıkardı fakat tsh 0.001. Her hangi bir gelişme yok ve günden güne kendimi daha kötü hissediyorum. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Bu konuda fazla bilgim yok. Doktorunuza danışacaksınız. Ayrıca neler yememeniz gerekiyor ya da perhiz gerekiyor mu diye sormalısınız.

 252. Necla Ş. Bilgin dedi ki:

  10 gün once kan tahlili sonucuna göre dahileye doktoru guartır var dedi. Ultrasyona gönderdi. Ultrasyon sonucuna göre ameliyatlık gözüküyor genel cerraha git dedi. Genel cerrah zehirli guart dedi. İğneli test yapılması dedi. Pataloji sonucu temiz cıktı. Altı ay sonrasına ultrasyon verdi ama benim içim rahat değil. Ne ilaç verdi ne de şu gıdalardan uzak dur dedi. Altı ay sonra büyüme gösterirse bir şeyler yapacak. Ben de kendimi iyi hissetmiyorum. Yorgunluk, sinirlilik ve ellerde uyuşma oluyor. Ne yapacam bilmiyorum.
  ***
  Necla Hanım siz yine doktora gitmelisiniz. Hastanelerin endokrinoloji servisine başvurun. Doktorla görüştüğünüzde bütün bunları anlatın. Ben bu rahatsızlığım varken 6 ay ilaç bile olmadan ne yapacağım deyin. Mutlaka size bir ilaç verecektir. 6 ay sonraki ultrasyona kadar o ilaçla kendinizi daha iyi hissedersiniz. Veya ilaç gerekmiyorsa doktor size gereken açıklamayı yapar.

 253. Leyla dedi ki:

  Ben 15 yaşındayım. İki aydır zehirli guatrımın olduğunu öğrendim. Bu nedenle thyromazol ilacını kullanıyorum. İlk başta günde iki kere olmak üzere sabah akşam alıyordum. Şimdi ise iki akşam iki sabah alıyorum. Acaba dozu fazla değil mi? Son zamanlarda derslerimde sürekli uyumaya başladım. Dişlerimde çürümler oluştu. Acaba ondan dolayı mıdır? En kötü ne olur?
  ***
  Bilmiyorum. Böyle ciddi konuları kesinlikle tedavinizle ilgilenen doktorlara sormalısınız. İnternette bilgi aramak sizi tehlikeli düşüncelere iter. Dişlerinize gelince, hastalığınızla ilgili midir bilmem ama diş bakımının hiç şakası yok. İhmal ederseniz dişlerinizden olursunuz ve hayat boyu pişmanlık duyarsınız. Paradontax gibi özellikle diş etlerini koruyan diş macunlarından 12 saat ara ile kullanın. Diş beyazlatıcı macunlardan uzak durun.

 254. savaş nevşehir dedi ki:

  herkese geçmiş olsun ALLAH acil şifalar versin bende troid hastasıyım kendi çapımda bir ilaç buldum herkese duyurmak isterim sitresden sıkıntıdan üzüntüden uzak durun 2 yıldır ilaç tedavisindeyim her derdi sallıyorum dogal beslenmeye çalışıyorum ve çok şükür iyim diyebiliyorum kesinlikle uzman doktorun tavsiyesine uyun sonrasında dogal beslenin sizler ne dersiniz bilmem ama ilk baharda çıkın araziye tarımsal bölge olmasın buldugunuz otu yemeye çalışın

 255. Ebru dedi ki:

  Merabalar bende grays hastasiyim. zehirli guatr beni yedi bitirdi. 24 kg verdim fakat doktorlar T1 T2 T3 T4 cok yuksek kesinlikle amilyat olmam gerektogi soylendi. ama kanserdende supheleniyolar. ulturason sonucu soyle yorumlarsaniz sevinirim
  Tsh 0,008
  T3 18,15
  T4 4,23
  Anti tg 258.8
  Sag lop kalinligi 26×33×72
  Sol lop kalinligi 26×32×70 isthmus 10,7
  Her iki lopda lineer hiperekojen lezyonlar ve 2mmlik noduler lezyon mevcuttur. Solda yarica 3mmlik silik konturlu hiperekojen lezyon izlendi lutfen cvp yazin.
  ***
  Ebru Hanım geçmiş olsun. Bunları yorumlayacak bilgim yok. Sadece size derim ki madem ameliyat olacaksınız, o halde ameliyattan sonra yazılan raporunuzdan ameliyatınızın kapsamını iyice öğrenin ve ona paralel olarak verilen ilaçlarınızı da doktorun söylediği gibi almaya devam edin. Hastalığınızı ne kadar iyi bilirseniz ciddiye almanız ve ihmal etmemeniz de ona göre olur. Belki bundan sonra ömür boyu düzenli ilaç kullanmanız gerekebilir. Bu sizi üzmesin. Bilakis, bu belki de iyi bir şanstır. Çünkü bu durumdaki insanların herkesten daha sağlıklı ve herkesten daha mutlu olarak daha uzun yıllar yaşadığını görmüşümdür. Ciddi sağlık sorunu ve ömür boyu mecburi ilaç kullanımı insanları daha düzenli bir hayat yaşamaya mecbur edip bu da insanı çoğu insanlara göre daha sağlıklı ve daha huzurlu yaşatabiliyor.

 256. Abdullah Acet dedi ki:

  Ben bugün öğrendim. Kalbi tetiklemiş. Doktor ameliyatta masada kalma riskin çok dedi. Çok kötüyüm.

 257. Şeyda, Antalya dedi ki:

  Thyromazol ilacını kullanıyorum. Günde iki seferde şimdi ise doktorum bire düşür dedi. Zehirli guatr olduğunu söyledi. Birkaç gündür nefes alamıyorum. Boğazında dolgunluk hissi var. Çarpıntım var. Çok korkuyorum. Acaba hastalığım ileri safhada mı?
  ***
  Doktorunuzun ilacın dozajını değiştirmesi ya basettiğiniz şikayetlerledir ya da yeni tahliller sonucudur. Nasıl bir doktora gittiğinizi bilmiyorum. Bu konuda yapılacak en iyi şey içinde Endokrinoloji servisi olan bir hastaneye giderek Endokrinoloji servisindeki doktorlara hastalığınızı anlatmanızdır.

 258. Vedat İstanbul dedi ki:

  Mrb ben 29 yaşındayım yaklaşık 5 yıldır zehirli guatr hastasıyım son 1 yıl dır bu hastalığın üzerine düştüm Beloc ve propysl kullanıyorum ve kilo aldım şuan 15 günde bir tahlil yapıyor doktorum inş değerler iner inmez ameliyat olucam bu yüzden korkmayın inş herkez atlatır allah şifa versin herkese

 259. Eda, Çankırı dedi ki:

  Merhaba. Benim annem de zehirli guatr hastası olduğunu daha yeni öğrendi. Anneme de propycil ilacını vermişler. Günde 4 kere kullanmasını söylemişler. Bunun derecesi nedir? Yani günde 4 kere kullanmak fazla mı?
  ***
  Bu hastalık tiroid bezinin aşırı çalışması problemidir. Her hastada aşırılık değişiktir ve zamanla da düzelme yönünde veya daha da hızlanma yönünde değişebilir. Bu sebeple ilaç dozajı da o hıza göre belirlenir. Doktorlar tahlillere bakar gereken dozajı belirler. Doktorun talimatlarını çok ciddiye alın. Bu sıradan bir hastalık değil.

 260. Volkan MERSİN dedi ki:

  MERHABA HERKESE BÜTÜN DERTLERE ŞİFA DİLİYORUM
  BENDE SİZLER GİBİ GUATR HASTASIYIM. YAKLAŞIK 10 AYDIR GRAVES BELİRTİLERİ BAŞLADI DEVLET HASTANESİNE GİTTİM BI SONUÇ ALAMADIM ÖZELE GİTTİM ACİL AMELİYAT DEDİ ÜNİVERSİTEYE GİTTİM 3 AYDIR KONTROLLÜ TEDAVİ GÖRÜYORUM İLAÇ DOZASİNİ YÜKSELTTİ VE ŞİMDİ HASTANEYE YATMAM ÖNGÖRDÜ TEDAVİYİ HASTANEDE GÖRÜCEM KESİN IYILESECEGIMİ SÖYLEDİ DOKTOR KALBİMİZİ FERAH TUTALIM…
  ACİL ŞİFALAR
  DERTLERİ DINLEDIGINİZ İÇİN TESEKKURLER…

 261. hülya -ankara dedi ki:

  hastalık genetik yatkınlıktan başalar ama ,ortaya çıkması ve ilerlemesi kesinlikle üzüntü ve stresten! gizli seyreder .başka hastalıklarla karıştırılır ya da hastalık içinde hastalık ortaya çıkar.sizi kimse anlamaz.yani teşhisi siz koyarsınız.ameliyattan korkmayın .yeniden doğacaksınız.ömürboyu troid hapı kullanacaksınız.her gün ölmekten korkun .hapın etkisi yan yok.zevkle için ve güne gülümseyerek başlayın.korkmayın. hayatın tadını çıkarın.

 262. Fatma, İstanbul dedi ki:

  Merhaba bugün çektirdiğim ultrason sonuçlarını size yazıyorum rica etsem nedemek olduğunu bana açıklarmısınız teşekkür ederim.
  Boyunda trakea her iki yanında normal yerlerinde tiroid lobları izlenmiştir.
  Tiroid lobları
  Sağda AP aksta:11mm,
  Solda ap aksta:11mm,
  İsthmus 2 mm olarak ölçülmüştür.
  Her iki tiroid lobu homojen eko yapısında olup net demarke nodüler lezyon saptanmamıştır.
  ***
  Fatma Hanım maalesef benim bileceğim şey değil. Bunu ancak bu konuda uzman bir doktor anlar.

 263. Tarık Hatay dedi ki:

  20 ay önce zehirli guatr graves teşhisi kondu 15 ay thyramazol doktor kontrolunde her ay düzenleyerek kullandım değerlerim normal gidince 2 ay alevlenmeyi önleyici propycil kullandım.3 ay ilaçsızım kontrol oldum herşey yolunda iyileştim.nodül yoktu.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)