Çay değil kola değil ihtiyaç şekere

İnsan bünyesi kötü bile olsa her şeye alışıp kötü şeylerin bile devam etmesini ister.

İnsan bünyesi kötü bile olsa her şeye alışıp kötü şeylerin bile devam etmesini ister. Bir örnek sigara. Zararları çok büyük ama yüksek doz nikotine bir alışınca kolay kolay vazgeçemiyoruz. Şeker de onun gibi.

Çaya kattığımız şeker meyvelerdeki şekerler gibi değildir. Karaciğeri yorar yapıdadır. Sonra her türlü şeker insülin hormonunun salgılanmasını arttırır. Ve daha birçok zincirleme reaksiyonlar devreye girer. Bünye bunlara alışınca tekrarlanmasından zevk alır. Devamlı çay ister ya da kola ister.

Bahanelerimiz çok. Çay harareti alırmış. Sanki sıcak şey içmesek bünye iç sıcaklığının yükselmemesi için kendisi gereken şeyleri yapmaz mı? Yapar. Daha sağlıklısını yapar.

Kolada kafein var. Kafein sıcak havanın verdiği aptallığı, sersemliği gerçekten giderir. Ama kola ile değil az şekerli kahve ile kafein alsak daha iyi olur. Sık sık değil. Sadece günde iki veya en fazla üç defa. Ki yüksek doz kafein bağımlısı olmayalım.

Sıcaklarda yenilmesi içilmesi gereken şeyler:

Soğuk içeceklerin tek başına faydası yok. En sağlıklısı sulu meyvelerdir. Hem meyveler liflidir tok tutabiliyor. Abur cubur nişastalı şekerli şeylere ihtiyaç duymamızı engellerler. Az şekerli olup sadece bünyemizin ihtiyacı olan şekeri bize sağlarlar. Sonra potasyum vs maddeler içerirler bu da terlemekle kaybettiğimiz hayati önem taşıyan elementleri ve mineralleri bize geri kazandırır.

Kola yerine su ve ayran.. az şekerli kahve.. çay yerine su.. ama bütün bunlardan daha fazla mevsim meyveleri yemeliyiz.

Şekerden de şekerli olan keklerden kurabiyelerden de uzak duralım. Ne kadar az, o kadar iyi. Yoksa fazlaca insülin salgısı oluyor bu da organlarımızı çabuk yaşlandırıyor. Fazla şeker tüketiminin zararları saymakla bitmez.

Kategori: Beslenme, Sağlık Tarih: 28 Temmuz 2013

Etiketler: |

'Çay değil kola değil ihtiyaç şekere' hakkında sorular, açıklamalar

  1. İsimsiz dedi ki:

    İkna edici, güdüleyici ve insana yön veren bir yazıydı. Fazla şekere genel olarak ben de tepki duyuyor ve hayatımdaki yerini ölçülü tutmaya gayret ediyorum. Buna devam da edeceğim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)